Jump to content

Moto Zajednica

ABS sistem na suvom,cistom putu.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Ako se dobro secam negde sam procitao da ABS skracuje put kocenja samo na suvom, cistom, i na mokrom asfaltu.

Dok se po snegu, blatu, i soderu zaustavni put nesto produzava.

 

Paznja:

Svrha ABS-a je da vozilo za vreme kocenja ostane upravljivo i u svojoj putanji.

Znaci ABS nije konstruisan da skracuje put kocenja, ali je se pokazalo da je na suvom asfaltu put kocenja ipak nesto kraci nego bez ABS-a.

 

Onoga ko kasno legne na kocnicu ABS nece spasiti da ne udari u nesto, to je sigurno.

Ali ce mu dati mogucnost da upravlja vozilom dok koci i tako pokusa da zaobidje ili izbegne predmet.

Dok se sa vozilom bez ABS-a kad tockovi zablokiraju gubi kontrola nad vozilom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Da, to važi za auto. Malo ko ume da upravlja motorom kada je sva težina na prednjem točku, upravljaš kad popustiš kočnicu a ne kad maksimalno jako kočiš

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 4 sati, filipfg je napisao:

@zika56

 

Kolega vidi sta pise gore, valjda znaju oni nesto kad prave motore 100 godina siguran sam da su testirali u kontrolisanim uslovima milijardu puta pre nego sto su utefterisali u upustvu, znaci na neujednacenom asfaltu i nizbrdicama stavili su da moze produziti zaustavni put, mora da ima neki faktor koji utice dodatno da bi tako bilo, ni ja ga kao ni ti ne vidim.... Jedino kako se sigurno moze znati stave se jedan pored drugog dva identicna motora istog proizvodjaca samo da jedan ima abs a drugi ne, i onda udri testove, drugacije ne znam kako bi moglo da se dokaze suprotno. Citiram njih "abs je dizajniran da ne dozvoli da se tockovi zablokiraju, i da dozvoli pri kocenju da se ima kontrola nad motorom."

 

Odgovorio sam bio na komentar kolege milomir22 u kome on tvrdi: "S abs-om uglavnom bude duzi zaustavni put gotovo uvek, sto je i logicno, .....", za šta ja i dalje tvrdim da nije tačno, a nisam uopšte tvrdio da ABS uvek skraćuje zaustavni put.

A video sam i šta piše u uputstvu za tvoj motor i potpuno se slažem sa svim što je napisano. Problem je samo u tome što ja pričam o situaciju u realnim uslovima a ne o "laboratorijskoj" situaciji. Ako meni u realnim uslovima motor (bez ABS a) proklizne i ja padnem, a sa ABS om ne padnem nego se zaustavim, onda je to za mene ipak kraći zaustavni put sa ABS om.

Ja pričam o bezbednom zaustavljanju u prosečnim uslovima i za prosečnog vozača, a ne samo o teoriji rada ABS a i o majstorima koji mogu da ukoče bolje nego što ABS to može.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Ok sad smo se razumeli, ni jedno ni drugo nije tacno, kolegino zaustavni put je uvek duzi, a ni tvoje da je nelogicno da je zaustavni put uvek duzi. Ako je verovati proizvodjacu njegova definicija je, u nekim uslovima je zaustavni put isti kao i kod motora bez ABS-a a nekad je duzi zavisno od uslova/kvaliteta puta.(zbog cega verujem da ima neki dodatni faktor koji ne mozemo da skapiramo u celoj prici).

 

Mislim slazem se sa tobom po pitanju abs-a i proklizavanja, kao sto napisah u proslom postu povucen svojim licnim iskustvom ja zbog toga i najvise promenih motor.

 

A evo slika :lol3:govori vise nego 1000 reci, naravno neko moze reci pa sto je stao na kocnicu kao king kong, ali dovoljno je jednom da ti se omakne od 100 puta...

 

Da ne bude da smo skrenuli sa teme, kolega NFS neka se javi posle testiranja na parkingu kako napreduje :)

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Evo da obrazlozim zasto mislim da je zaustavni put kraci na motoru bez abs-a (naravno pod uslovom da se ne zalegne prilikom kocenja).

 

Recimo da je suv put, iznenadna prepreka, nabadas zadnju kocnicu maksimalnom silom, a prednju koliko moras, dok zadnja ostaje blokirana. Zadnji tocak ce klizati po asfaltu i time delovati kao sidro, koristeci maksimalno trenje. Motor s abs-om ce biti upravljiviji, ali ipak za nijansu duzeg zaustavnog puta.

 

Na klizavom je slicna stvar, jer ako tocak kliza po mokrom asfaltu, bice mu zaustavni put nesto kraci nego da se okretao na ivici klizanja (to je koriscenje skoro maksimalnog trenja, ali je ipak samo klizanje maksimalno trenje). Ne znam da li sam u pravu, ne tvrdim nista, fiziku sam davno zaboravio, na faksu je nisam imao, a u srednjoj samo u prvoj godini. Ali mi ovo deluje logicno. 

 

Prednost abs-a ne sporim i bolje je imati nego nemati, mada sam ovo vec pisao. Abs nije svemoguc i ne garantuje krace zaustavljanje, vec kontrolu prilikom zaustavljanja, sto mnogo znaci i uglavnom je bolje, ali ima retkih situacija gde je pogodnije biti bez ovog pomagala.

 

 

Da dodam i ovo, ne moze svako i u svakoj prilici da iskoristi kocnice i gume optimalno, vecina ce pasti u kocenju, a narocito ako motor nije 100% uspravan prilikom ostrog kocenja. Tako da tu dajem jos jedan veliki + abs-u. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Masi se poenta,

kocenje je naj ucinkovitije kada se postigne maksimalno trenje izmedju plocica i diska, ne izmedju podloge i gume!  Pod trenjem se podrazumeva da je disk pod rotacijom, u blokiranom stanju trenja naravno nema!

Nisam vezbao po parkinzima vec sam snazno kocio na putu pri brzini od oko 100km/h i po naviknutim reakcijama kocenje u mom slucaju (abs aktivan) nije ucinkovito kao bez njega. Ponavljam ovo peti put ali se ocigledno ne razumemo, put cist i vruc, gume takodje... Kocenje prvo blagi stisak pa progresivno sve jaci sa abs-om produzi zaustavni put, kada skinem osigurac abs-a i jel"te ostanem sa "obicnim" kocnicama pri istoj brzini zaustavim se 10metara pre nego lani. Kocim istom tehnikom, blago da se prebaci tezina napred, sabiju stapovi, prednji tocak tada ima maksimalni "grip", stiskam jako i zaustavim se... Moram opet da ponovim takvo "progresivno" kocenje kod abs-a produzi zaustavni put.

Drugacije dozivljavamo voznju i kocenje, necu zamarati dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 21 minuta, milomir22 je napisao:

Evo da obrazlozim zasto mislim da je zaustavni put kraci na motoru bez abs-a (naravno pod uslovom da se ne zalegne prilikom kocenja).

 

Recimo da je suv put, iznenadna prepreka, nabadas obe kocnice maksimalnom silom, pa popustas prednju koliko moras, dok zadnja ostaje blokirana. Zadnji tocak ce klizati po asfaltu i time delovati kao sidro, koristeci maksimalno trenje. Motor s abs-om ce biti upravljiviji, ali ipak za nijansu duzeg zaustavnog puta.

 

Na klizavom je slicna stvar, jer ako tocak kliza po mokrom asfaltu, bice mu zaustavni put nesto kraci nego da se okretao na ivici klizanja (to je koriscenje skoro maksimalnog trenja, ali je ipak samo klizanje maksimalno trenje). Ne znam da li sam u pravu, ne tvrdim nista, fiziku sam davno zaboravio, na faksu je nisam imao, a u srednjoj samo u prvoj godini. Ali mi ovo deluje logicno. 

 

Prednost abs-a ne sporim i bolje je imati nego nemati, mada sam ovo vec pisao. Abs nije svemoguc i ne garantuje krace zaustavljanje, vec kontrolu prilikom zaustavljanja, sto mnogo znaci i uglavnom je bolje, ali ima retkih situacija gde je pogodnije biti bez ovog pomagala.

 

Da dodam i ovo, ne moze svako i u svakoj prilici da iskoristi kocnice i gume optimalno, vecina ce pasti u kocenju, a narocito ako motor nije 100% uspravan prilikom ostrog kocenja. Tako da tu dajem jos jedan veliki + abs-u. 

Netačno! Kada guma kliza po podlozi trenje je slabije nego kada se okreće na ivici proklizavanja.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020
pre 35 minuta, milomir22 je napisao:

...

Recimo da je suv put, iznenadna prepreka, nabadas zadnju kocnicu maksimalnom silom, a prednju koliko moras, dok zadnja ostaje blokirana. Zadnji tocak ce klizati po asfaltu i time delovati kao sidro, koristeci maksimalno trenje. Motor s abs-om ce biti upravljiviji, ali ipak za nijansu duzeg zaustavnog puta.

...

Nemoj se ljutiti, ali tu nisi u pravu. Kad guma počne da gori, a to je svaki put kad točak blokira, počne i da gubi svojstva i samim tim se smanjuje prijanjanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020
pre 2 minuta, zika56 je napisao:

Netačno! Kada guma kliza po podlozi trenje je slabije nego kada se okreće na ivici proklizavanja.

 

Hahaha... Ulete pre mene... E jesi nindža Žiko! :ph34r:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 6 minuta, milomir22 je napisao:

Nema ljutnje, naravno, ovde smo, izmedju ostalog, da nesto i naucimo.

Normalno, zašto ljutnja sa bilo kje strane.

Uostalom ti i sam reče da si fiziku davno zaboravio, pa evo prilike da se podsetiš.:)

A za učenje sleduje pivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 31 minuta, N.F.S. je napisao:

kocenje je naj ucinkovitije kada se postigne maksimalno trenje izmedju plocica i diska, ne izmedju podloge i gume! 

Citiram sebe, haos! :)  I ja rekoh isto ali ali moje izgleda slabo ko cita, tako daaaa eto i mene u redu za pivo! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

bilo je vec nekoliko tema o ABS-u , cini mi se jos uvek neki od nas to pogresno razumeju ...

 

ako imate dva identicna motora , jedan sa ABS , a drugi bez , kocenje u 99,99 posto situacija bice potpuno isto , jer ABS nece ni da se upali , a do tog momenta motori se ponasaju absolutno identicno !!!

 

u tehnike kocenja ne ulazim , ni ja nisam strucnjak po tom pitanju , ali ako neko dozira kocnicu , ili kako god vec koci , isti efekat ce da bude kod kocenja imao motor ABS ili ne ...

 

jedina razlika je kad dode do proklizavanja .... tek tad se ABS pali , NIKAD pre , tokom normalnog kocenja

 

ABS ama bas nista ne radi dok ne dode do tog momenta ... do tog momenta ponasa se kao i da ga nema , ne utice na kocenje ni malo ....

 

znaci niti pomaze , niti odmaze , kocenje je potpuno isto !!

 

a taj manual za Kawasaki treba shvatiti kao i sve drugo danas ... na zapadu u nekim zemljama tuze McDonalds jer je kafa bila vruca pa se neko ispekao , ako napisu na solju da je kafa vruca , problem resen ...  predostroznost , nista drugo ... ko sto je kolega rekao , oni rade motore 100 godina , da produzava put , nebi ga ni ugradili ....

 

znaci , ako je neko od nas genije na motoru , moze da vozi i motor sa ABS-om  , nece ni da ga primeti , niti ce da ga u bilo kakvom smislu ometa . 

 

@N.F.S.

 

nije ni slucajno do kocnica ni do ABS-a ... ako se zaustavis 10 metara pre nego lani , postao si bolji ... nista vise od toga !! :care:

 

 

 

Jednostavno treba shvatiti kako ABS radi ... kontrolise brzinu tocka naspram brzine motora , i ako je sve u granicama normale , to jest , ne dolazi do proklizavanja  NECE NI DA SE UPALI !!!!

 

 

ili da kazem ovako ... ko od nas se oseca kao dobar vozac ( ja nisam toliko siguran u sebe ) nece nikad ni da upali ABS  , sem na nekom poligonu , nikad u svakodnevnoj voznji , jer nece nikad da mu zablokira tocak , to jest nikad nece ni da krene da se blokira , pa se ABS nece ni javljati , svi sretni ..

 

samo u toj 1 od 100 situacija ( ili 1 od  100000 za one bolje , iskusnije ...)

 

kad u sustini pogresimo , ABS ce da se upali i MOZDA ce da nam pomogne !!

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Samo da se nadovezem na sve ovo ... :jee:

 

ja sam pao sa motora u krivini , kod kocenja , sa ABS-om , tako da .... nije ABS svemoguc ....

 

verovatno bi me spasio na ravnom ...

 

doduse to je bio obicni ABS , pre ovih novih sistema , tog jos nisam testirao :takoje:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja