Jump to content

Moto Zajednica

ABS sistem na suvom,cistom putu.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Ako sam dobro razumeo lampica signalizira samo da su oba senzora ispravna (kada se ugasi) a ne i ispravnost citavog sistema?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 2 minuta, BaneZ je napisao:

Ako sam dobro razumeo lampica signalizira samo da su oba senzora ispravna (kada se ugasi) a ne i ispravnost citavog sistema?

da.....ako si pri padu kojim čudom iskrivio onaj venac sa rupicama i senzor ne može da "prebroji rupice", onda ti se lampica neče ugasiti....lampica ti neče javljati vazduh u sistemu, prevelik (ili premali) pritisak u grani zbog nepravilnog rada ventila,itd....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Zato što ćeš blokirati točak (abs će ga otpustiti) pre nego što si ga doveo u stanje da primi maximalnu težinu, pre nego što si nabio viljuške do dna.

Ne vidim razlog zasto bi kocio blago sa ABS-om ako je kriticno? Zato postoji ABS da ne blokira tocak. 

 


Sent from my SM-J320F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Se ne lažemo, ANS je super stvar jer te čuva od preterano brzog i jakog stiska kičnice

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Ja kada se vracam kuci u svojoj ulici kocim redovno do aktiviranja ABS-a, cisto da ne zariba sistem. ;)

Imam polu-integralni ABS sto znaci da prednjom kocnicom koci prednji i zadnji tocak, a zadnjom samo zadnji.

 

Kocenje je prosto i jednostavno, kad zatreba legnes na kocnicu i to ti je to.

Na pesku se oseti  samo kratka blokada i cimanje, to traje toliko kratko da se jedva oseti.

Problem je ako naviknes na ABS pa ostanes bez njega ili predjes na motor bez ABS-a.

 

Kazu da to odprilike funkcionise na sledeci nacin:

 

ABS na osnovu predhodno dobijenih podataka (kocenja) izracuna odnos kocenje prednje i zadnje kocice. 

 

Vozac leze na kocnicu punom parom

prednji kraj potanja, zadnji tocak se rasterecuje (dize) 

gubi grip i dolazi do blokiranja zadnjeg tocka,

ABS reaguje i otvara malo zadnju kocnicu

zadnji tocak ponovo pocinje da ubrzava a prednji blokira

ABS reaguje i otvara malo prednji

u medjuvremenu je zadnji tocak ponovo dobio dobar kontakt sa asfaltom 

ABS reaguje i koci ponovo punom parom.

 

i tako to ide  u krug sve dok ne stane. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Da pojasnim, ja sam pao sa motora koji nije imao ABS, procenio sam da je bolje da padnem sam nego da udarim direktno u auto. Sada vozim motor koji ima ABS, ali ga jos nisam nijednom aktivirao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
27 minutes ago, nedokazani said:

Zato što ćeš blokirati točak (abs će ga otpustiti) pre nego što si ga doveo u stanje da primi maximalnu težinu, pre nego što si nabio viljuške do dna.

 


Sent from my SM-J320F using Tapatalk
 

 

Neces ga nikad blokirati sa ABSom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020
On 7.6.2018. at 23:56, BaneZ je napisao:

Da pojasnim, ja sam pao sa motora koji nije imao ABS, procenio sam da je bolje da padnem sam nego da udarim direktno u auto. Sada vozim motor koji ima ABS, ali ga jos nisam nijednom aktivirao.

Nadam se da nećeš da se naljutiš na mene, nije mi to namera, ali loše si procenio.

Gume po asfaltu mnogo bolje koče nego metal, plastika, tekstil, ili ne daj Bože koža, tako da ćeš uvek kraći zaustavni put imati kočenjem, a nikako padanjem i suljanjem po asfaltu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

GS koji ima odlicne kocnice, neuporedivo bolje koci kada se koristi i zadnja. 

Imao sam problem sa vazduhom u zadnjoj kocnici neki period. Posle ozracivanja u praksi je neuporedivo bolje kocenje. 

Bez obzira sto kad stisnes prednju kocnicu procenat sile prenosi i na zadnju kocnicu, bez zadnje nema dobrog kocenja. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, kepo je napisao:

GS koji ima odlicne kocnice, neuporedivo bolje koci kada se koristi i zadnja. 

Imao sam problem sa vazduhom u zadnjoj kocnici neki period. Posle ozracivanja u praksi je neuporedivo bolje kocenje. 

Bez obzira sto kad stisnes prednju kocnicu procenat sile prenosi i na zadnju kocnicu, bez zadnje nema dobrog kocenja. 

 

Upravo tako.

Čak i u situaciji kada već kočim maximalno prednjom (i kada je težina već napred), pritisak na zdnju kočnicu se itekako dobro oseti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 155 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050
Pre 3 sati, donmarkoni® je napisao:

Nadam se da nećeš da se naljutiš na mene, nije mi to namera, ali loše si procenio.

Gume po asfaltu mnogo bolje koče nego metal, plastika, tekstil, ili ne daj Bože koža, tako da ćeš uvek kraći zaustavni put imati kočenjem, a nikako padanjem i suljanjem po asfaltu.

Ma nema ljutnje, ako bi trebalo na koga da se ljutim mogu samo na sebe. Situacija koja mi se desila je bila ili da stisnem do kraja (do proklizavanja) ili da probam neki manevar, ali sam procenio da ga necu moci izvesti. Ja stisnuo, motor proklizao, izvrnuo se, on na jednu ja na drugu stranu. Epilog, na motoru minimalna šteta, na meni takodje, bogatiji za jedno iskustvo, osiguranje "učestvovalo" u kupovini drugog motora i to je to. Sve što ja mislim da je moja "procena" su možda i moja razmišljanja od kasnije, a vrlo verovatno da je najveći uticaj kod pada bila panika.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8244 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da sumiram, iskusnije kolege neka potvrde ako sam dobro shvatio...

Treba u glavi "prelomiti" i kociti odmah jako sa abs-om u "panic" situaciji?  

Izasao da provezbam, sa 80/100kmh pokusavam naglo zaustavljanje, nikako nece ruka i noga na kocnici da ukapiraju ovo sto gore napisah, kroz godine voznje urezala se snaga snaga stiska pri takvom reagovanju.

To kod abs-a produzi zaustavni put u (mojem) slucaju... Ustanovih jednostavno vadjenjem osiguraca upravljacke (abs) jedinice.

Navike stare i ja se sigurnije zaustavljam bez abs-a posto ga ne koristim kako je zamisljeno. Naucio sam da kocim na granici blokade prednjeg tocka, pa i sa kratkim blokadama... Verovatno dooosta pomaze novim vozacima koji "grabe" rucicu kocnice u rizicnim situacijama...

Bice, siguran sam u to i meni od pomoci kada se sviknem.

Za sada mi se ne svidja, ma koliko to cudno delovalo.

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Nekoliko bas panicnih kocenja bez aktivacije ABS-a (bez produzenog puta kocenja)...ali zato kratko energicno kocenje na mokroj beloj i ABS odradi svoj posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Ненаде чему бре толика драма. Опусти се . Није то астро физика. Уватиш фазон и гас.

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8244 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Uhhh Bane, jos mi se po glavi vrzma scena od pre par dana gde se nisam uspeo zaustaviti (svojom greskom), skrenuo u poprecnu ulicu uporedo sa autom koji je skretao... Pa motam u glavi sta da je bilo auta u susret, sta da je....itd... Pa oba roditelja deteta od 4god na motoru... Svi ste to prosli i prolazite verujem... Ovo je bilo do mene pa me tisti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 27 minuta, N.F.S. je napisao:

Da sumiram, iskusnije kolege neka potvrde ako sam dobro shvatio...

Treba u glavi "prelomiti" i kociti odmah jako sa abs-om u "panic" situaciji?  

Izasao da provezbam, sa 80/100kmh pokusavam naglo zaustavljanje, nikako nece ruka i noga na kocnici da ukapiraju ovo sto gore napisah, kroz godine voznje urezala se snaga snaga stiska pri takvom reagovanju.

To kod abs-a produzi zaustavni put u (mojem) slucaju... Ustanovih jednostavno vadjenjem osiguraca upravljacke (abs) jedinice.

Navike stare i ja se sigurnije zaustavljam bez abs-a posto ga ne koristim kako je zamisljeno. Naucio sam da kocim na granici blokade prednjeg tocka, pa i sa kratkim blokadama... Verovatno dooosta pomaze novim vozacima koji "grabe" rucicu kocnice u rizicnim situacijama...

Bice, siguran sam u to i meni od pomoci kada se sviknem.

Za sada mi se ne svidja, ma koliko to cudno delovalo.

 

Pozdrav Nenad.

Pa nešto sumnjam da u pravoj paničnoj situaciji neko baš može da dozira kočnicu "u dlaku", nego uglavnom to bude jači pritisak i gotovo se redovno završi proklizavanjem, tako da nema potrebe "prelamati" bilo šta glavi, jer kada (ne daj Bože) bude čupavo više je nego sigurno da ćeš da nateraš ABS da odradi.

I ne znam odakle ti ideja da ABS produžava austavni put? Ako si vršio neko testiranje, mislim da si negde pogrešio u postupcima (ili ti ABS nije dobro naštelovan).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8244 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nije ideja, probao sam...  Ali i ocekivao sam da ne budem shvacen u potpunosti.  Ne kocim onako kako abs-u odgovara, jednostavnije ne mogu objasniti, hteo sam videti ima li slicnih iskustava i kako su izasli na kraj sa time...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1561 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

@zika56

 

S abs-om uglavnom bude duzi zaustavni put gotovo uvek, sto je i logicno, ali ne gubis kontrolu nad upravljanjem i neces pasti ako nabodes kocnice, a motocikl je nagnut. 

 

Mislim da je bolje imati nego nemati abs na motoru, s tim da postoje situacije u kojima je, za iskusnog, bolje da nema nego da ima, ali verujem da je, ukupno gledano, + na strani abs-a.

 

Meni samo nije jasna pojava anemicne zadnje kocnice na tom stromu sto sam vozio i na ovoj hondi kod kolege. Strom je nov, tako da eventualna neispravnost ne dolazi u obzir.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8244 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

To i ja kazem, ne dovidim u pitanje sistem u otezanim uslovima, pisem o cistom putu i vrucim gumama... Ne moze se sve ni opisati, nesto se mora osetiti... Meni se nije svideo osecaj da pod punim stiskom tocak i dalje kotrlja...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Evo sta kaze u upustvu od mog motora tema kocenje i ABS, par nekih interesantnih stvarcica, pre nego sto neko pomisli da je svemocan i navodi se da abs nije dizajniran da skrati zaustavni put, cak sta vise u zavisnosti od podloge moze i produziti isti:

 

Izvor https://ownersmanuals2.com/kawasaki/versys-650-abs-2017-owners-manual-72443

Strana  88.

 

Braking • Close the throttle completely, leaving the clutch engaged (except when shifting gears) so that the engine will help slow down the motorcycle. • Shift down one gear at a time so that you are in 1st gear when you come to a complete stop. • When stopping, always apply both brakes at the same time. Normally the front brake should be applied a little more than the rear. Shift down or fully disengage the clutch as necessary to keep the engine from stalling. • Never lock the brakes, or it will cause the tires to skid. When turning a corner, it is better not to brake at all. Reduce your speed before you get into the corner. • For emergency braking, disregard downshifting, and concentrate on 88 HOW TO RIDE THE MOTORCYCLE j applying the brakes as hard as possible without skidding. • Even in motorcycles equipped with ABS, braking during cornering may cause wheel slip. When turning a corner, it is better to limit braking to the light application of both brakes or not to brake at all. Reduce your speed before you get into the corner

 

ABS is designed to help prevent the wheels from locking up when the brakes are applied hard while running straight. The ABS automatically regulates brake force. Intermittently gaining gripping force and braking force helps HOW TO RIDE THE MOTORCYCLE 89 j prevent wheel lock-up and allows stable steering control while stopping. Brake control function is identical to that of a conventional motorcycle. The brake lever is used for the front brake and the brake pedal for the rear brake. Although the ABS provides stability while stopping by preventing wheel lock-up, remember the following characteristics: • To apply the brake effectively, use the front brake lever and rear brake pedal simultaneously in the same manner as conventional motorcycle brake system. • ABS cannot compensate for adverse road conditions, misjudgment or improper application of brakes. You must take the same care as with motorcycles not equipped with ABS. • ABS is not designed to shorten the braking distance. On loose, uneven or downhill surfaces, the stopping distance of a motorcycle with ABS may be longer than that of an equivalent motorcycle without ABS. Use special caution in such areas. • ABS will help prevent wheel lock-up when braking in a straight line, but it cannot control wheel slip which may be caused by braking during cornering. When turning a corner, it is better to limit braking to the light application of both brakes or not to brake at all. Reduce your speed before you get into the corner. • Same as conventional brake system, an excessive sudden braking may cause wheel lock up that makes it harder to control a motorcycle. • During braking, ABS will not prevent the rear wheel lifting.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8244 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 9 minuta, filipfg je napisao:

improper application of brakes.

Ovo se kod mene desilo...  Kao sto napisah pre, doziranjem i cekanjem "odgovora" od prednjeg tocka izgubio sam dragocene metre...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 56 minuta, milomir22 je napisao:

@zika56

 

S abs-om uglavnom bude duzi zaustavni put gotovo uvek, sto je i logicno, ali ne gubis kontrolu nad upravljanjem i neces pasti ako nabodes kocnice, a motocikl je nagnut. 

 

Mislim da je bolje imati nego nemati abs na motoru, s tim da postoje situacije u kojima je, za iskusnog, bolje da nema nego da ima, ali verujem da je, ukupno gledano, + na strani abs-a.

 

Meni samo nije jasna pojava anemicne zadnje kocnice na tom stromu sto sam vozio i na ovoj hondi kod kolege. Strom je nov, tako da eventualna neispravnost ne dolazi u obzir.

Moguće je da grešim, ali je po meni potpuno nelogično da je zaustavni put duži, iz razloga što ABS omogućava da kočimo uvek maximalnom silom, a da pri tom izbegnemo blokiranje. ABS reaguje samo u momentu kada počne blokiranje (a kada je ionako sila trenja gume sa podlogom popustila). Mora da se zna da je usporenje veće kada se točak još uvek okreće, nego kada se točak vuče po podlozi.

Uostalom, nisam naišao ni na jedan podatak da je prilikom testiranja ABSa došlo do produžetka zaustavnog puta. Naprotiv!

A naša lična "testiranja" i osećaj su subjektivni i uglavnom ne predstavljaju realno stanje, a sumnjam da bi ugradnja ABSa bila odobrena da jezaustavni put produžen.

Normalno da ABS nije svemoguć i da postoji i situacija gde nije svrsishodan, ali u najvećem broju realnih situacija (uz prosečnog vozača), ABS je pozitivan.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

@zika56

 

Kolega vidi sta pise gore, valjda znaju oni nesto kad prave motore 100 godina siguran sam da su testirali u kontrolisanim uslovima milijardu puta pre nego sto su utefterisali u upustvu, znaci na neujednacenom asfaltu i nizbrdicama stavili su da moze produziti zaustavni put, mora da ima neki faktor koji utice dodatno da bi tako bilo, ni ja ga kao ni ti ne vidim.... Jedino kako se sigurno moze znati stave se jedan pored drugog dva identicna motora istog proizvodjaca samo da jedan ima abs a drugi ne, i onda udri testove, drugacije ne znam kako bi moglo da se dokaze suprotno. Citiram njih "abs je dizajniran da ne dozvoli da se tockovi zablokiraju, i da dozvoli pri kocenju da se ima kontrola nad motorom."

 

@N.F.S. Siguran sam da je to bila situacija, zato ja na svaka 3-4 dana pravac parking i tamo se zalecem kao munja :lol3:i vezbam ABS sta moze i koliko moze. Pre 2 meseca sam i promenio motor jer na prethodnom nisam imao ABS i platio gresku, cak i da je neko Rosi, 100 puta mozes da zakocis kako treba 101 prvi put ces stisnuti kocnicu vise nego sto treba i ode tocak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Cela suština, koči kao i bez abs i ne brini da ćeš preterati sa kočnicom kad ideš pravo, abs će sprečiti blokadu točka.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja