Jump to content

Moto Zajednica

ABS sistem na suvom,cistom putu.

Recommended Posts

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

U svojoj temi o Hondi CBF 600SA hvalih ABS sistem kao dobar i ekstra, isproban je u par klizavih situacija i ostadoh zatecen upravljivoscu motora pod punim kocenjem!
 Ali! Uvek ima ali...
Amaterski nacrtah situaciju od juce, uslovi za voznju super, asfalt vruc, gume takodje...  Na motoru supruga i ja, opustena voznja oko 80km/h. Put na kome se nalazimo ima dve trake u istom smeru, vozim u desnoj, takozvanoj sporoj.
Predamnom par auta, voze oko 100kmh, odlucio sam da preticem posto primetih da obaraju brzine i ukljucuju desni zmigavac.
Izvlacim se levo, zmigavac ukljucen da naznacim promenu pravca... Vec sam na negde oko 130kmh, u retrovizoru primecujem motor koji mi se bas brzo priblizava. amblenduje mi i tu ja cinim gresku! (situacija sa skice) Ukljucujem desni zmigavac, pokazujem kolegi iza da se vracam u svoju traku, auti na bocnom putu to shvataju kao nameru da skrenem i ulaze u raskrsnicu! Ovog iza mene uopste videli nisu, niti su moju brzinu dobro procenili a i zasto bih iz krajnje leve vrsio skretanje?!?
Tu vec dolazimo do poente teme a to je zaustavljanje abs sistemom na suvom. 
Svez sam u koriscenju ovog sistema na motoru, reagovao sam instinktivno kao bezbroj puta do sada,
prvo blag stisak na prednju kocnicu da se pripremim za kocenje (greska sa abs-om, "blag" citaj jak ali ne dovoljno da blokira) tu sam izgubio desetak metara, kocim vec i zadnjom dok mahinalno doziram prednju, menjac je vec dve dole!
Ne uspevam da se zaustavim i skrecem u ulicu desno, to je bila jedina opcija! Kolega na motoru iza je uspeo da se provuce izmedju automobila koji su u medjuvremenu napravili taman toliko mesta, svi smo prosli dobro i svi nacinismo greske!
Ja ih zbunih zmigavcem, auti sa bocnog puta krenuse a da nije bezbedno, motoras iza je na kocenju uspeo brzinu da obori na 170 kako mi je sam rekao...

ABS na suvom, sta reci... Kao neko ko je vozio motor bez istog i neko ko je klizao "preko nosa" primenih naviknutu, refleksnu tehniku kocenja koja mi je do sada glavu sacuvala!
Gubio sam dragoceno rastojanje zbog pogresnog kocenja, abs se stiska odmah jako u "stani/pani" situaciji, i prednja i zadnja sa kojom sam inace bas nezan posto je motorika naviknuta na lako blokiranje istog...

Hajde malo da razmenimo iskustva, ja isti dan isprobah na praznom putu naglo kocenje, sa 100 na sat gde sam ustanovio da se ABS-om koci tako sto odmah stiskas/gazis jako! Bez pripreme...
Savet iskusnijih dobro dosao, ponavljam ABS na suvom, uslovi za kocenje dobri, grip takodje.

Pozdrav Nenad.

Untitled.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Abs ili bez njega uvek kocim progresivno snazno prednjom. 

Necu da preusmeravam temu, ako sam dobro razumeo kolega je uspeo da smanji na 170 ispred raskrsnice? A ti si isao 130? A sta da si ti bio kamion koji nije mogao da skrene desno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2802 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Pa moj stil voznje je maksimalno koriscenje zadnje kocnice sa diziranjem prednje. Zašto...zato što mi je prednja par puta proklizala i epilog je bio pad. Sa abs-om zadnjom kočim oštro tako da mi skoro "štekče" redovno. Nekako sam se navikao i odgovara mi. Dali je ispravno ili ne me ne zanima. Čak mi se desilo par puta da sam u krivini bio prinudjen da oštrije kočim i epiloh je bio da je zadnja kontrolisano proklizavala u stranu. Eto toliko od mene

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Kolegu iza ne poznajem i tim tempom ne vozim... Put na kome sam bio je Kragujevac/Batocina, vozih u okviru ogranicenja sem u trenutku preticanja kada dodadoh gas da sto pre oslobodim prolaz motociklu iza. Dve trake u jednom smeru, suprotni pravac odvojen bankinom/ostrvom.

Rec je o tome da sam naviknutim postupkom kocenja sebi drasticno produzio zaustavni put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 1 minut, hard_rock je napisao:

Ne vidim razlog zasto bi kocio blago sa ABS-om ako je kriticno? Zato postoji ABS da ne blokira tocak. 

 

Naviknuta reakcija, abs mi nije bio na pameti niti sam bio svestan da ga imam :D, o tome i zelim da popricamo... Stisak koji trazi na motoru bez istog blokira tocak, kocenje je bilo na refleks.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Bolje da zadrzis taj refleks nego da kad se vratis na motor bez ABS--a  pa zabodes prednju kao bizgov pa se skrljas. :D

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2802 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Не .... без абс-а. Са абс-ом је песма

Sa ABS-om?


Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Uspesno sam se zaustavljao pre abs-a:moto2:,  grabio sam kocnicu kao klinac, bt50 dok sam vozio, dobro zapamtih koliko znaci postepen stisak da se tezina prebaci napred pre punog kocenja na granici blokade prednjeg tocka, cak i blokada na trenutke...  Elem, u opisanoj situaciji stara navika i novi sistem su pokazali katastrofalnu ne efikasnost! Motor nije hteo da se zaustavi...

Sistem dobar i u funkciji, novo kociono ulje i nissin polu sinter plocice...

Kasnijom probom panicnog kocenja pri vecoj brzini zakljucih da ABS nikako ne voli doziranje, ni ono pocetno, kratko... Stisnes/nagazis jako i drzis do zaustavljanja, treba prelomiti u glavi takav nacin kocenja...

Prskam cesto k2 silikon u spreju po plastikama, posumljah da nije isti nekako na diskove dospeo, kupim mannol brake cleaner (300din ako nekog zanima),

osmirglam blago plocice 80 smirglom, kljesta i diskove operem sprejom pa opet proba... Prednjom se mogu zaustaviti prilicno lepo ako od pocetka kocenja drzim polugu jako i bez popustanja, zadnja u kombinaciji sa prednjom jos dodatno skrati daljinu kocenja.

Kada sam samo zadnju probao (skoro nikada ne upotrebljavam samo nju) stekao sam utisak da me nikada ne bi zaustavila sa 60 na sat pa sve da je petom zgazim!

Plocice nazad takodje nove, skinut smirglom prvi sloj, kada iskljucim osigurac ABSa koci i blokira tocak vrlo lako, zaustavljanje dosta jace sto mi govori da sistem prilicno agresivno radi i sprecava proklizavanje ali u slucaju zadnjeg tocka snaga kocenja bas slaba (moje misljenje).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Ugradjivanjem abs sistema u ove niskobudzetne motore (ne znam kako je kod onih skupljih), zadnja kocnica je gotovo izgubila funkciju. Skoro sam testirao malog stroma, zakljucak da zadnja ne koci uopste, bukvalno sam gazio kao sivonja papucu izuzetno tvrdog i kratkog hoda i jedva malo da je usporavala, dok je na starijim motorima dosta drugacije. Prednju kad sam zakucao, motor ponire, ali mi se nije dopalo uopste sto zadnja gotovo ne hvata nimalo.

 

To sam rekao bratu koji je pocetnik, on je pitao Gagija iz 3t racinga od koga je kupio motor i ovaj mu je rekao da su motori sa abs-om jednostavno takvi. Mozda ces sutra zeleti da, kako bi izbegao direktan sudar, zabodes zadnju i izazoves klizanje motora ili njegovo bocno kretanje, meni licno se nimalo ne svidja, pogotovo sto puno koristim zadnju, tako sam navikao i par puta me je sacuvala od bezazlenog pada, jer sam kocio po rizli, mada kontam da motor sa absom u toj situaciji ne bi pao.

 

Navikavaj se na to sto vozis, jer abs postaje standard i na jeftinim motorima, za par godina svi cemo da imamo isti. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 7 sati, N.F.S. je napisao:

 

ABS na suvom, sta reci... Kao neko ko je vozio motor bez istog i neko ko je klizao "preko nosa" primenih naviknutu, refleksnu tehniku kocenja koja mi je do sada glavu sacuvala!
Gubio sam dragoceno rastojanje zbog pogresnog kocenja, abs se stiska odmah jako u "stani/pani" situaciji, i prednja i zadnja sa kojom sam inace bas nezan posto je motorika naviknuta na lako blokiranje istog...

Hajde malo da razmenimo iskustva, ja isti dan isprobah na praznom putu naglo kocenje, sa 100 na sat gde sam ustanovio da se ABS-om koci tako sto odmah stiskas/gazis jako! Bez pripreme...
Savet iskusnijih dobro dosao, ponavljam ABS na suvom, uslovi za kocenje dobri, grip takodje.

Pozdrav Nenad.

Druže, nemoj se ljutiti i uzmi ovo kao dobronameran savet, ali idi na nako parkiralište i treniraj kočenje u kritičnim situacijama. Ova situacija koju si doživeo ti je pokazala, da ne znaš da kočiš odnosno da ne znaš da doziraš kočnice u kritičnoj situaciji.......

Kočenje sa ABS-om je potpuno isto kao bez ABS-a, samo kod motora sa ABS-om nije potrebno paziti na granicu gde prednji točak proklizava, ali sistem je isti.

Pri kočenju je potrebno koristiti obe kočnice (i prednju i zadnju) i steči osečaj o pravilnom doziranju....

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Samo je problem sto nema zadnje, moze da je zgazi koliko god moze i ona ce da doprinese 1 milimetar kracem zaustavnom putu nego da je nije ni zgazio. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Zasto bih se ljutio, hvala na podeljenom misljenju, moracu da provezbam kocenje na ovom motoru... Inace, za sebe smatram da bolje kocim nego sto vozim :D, 20 godina vozim jake i teske motore, neki su kocili kao brod a neki kao padobran da imaju, situacija sam doziveo svakakvih, reakcije su mi po mojim merilima bile dobre (ostao na tockovima, nikog ugrozio)... Da ste procitali sta napisah bilo bi jasnije, doziranje sa ovim sistemom ne koci dovoljno dobro, zato i temu otvorih, utiske da iznesemo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 3 minuta, milomir22 je napisao:

Samo je problem sto nema zadnje, moze da je zgazi koliko god moze i ona ce da doprinese 1 milimetar kracem zaustavnom putu nego da je nije ni zgazio. 

grešiš druže,grešiš........

zadnja kočnica je izuzetno važna pri kočenju.....izuzetno.

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Slazem se da je bitna, ja je bas koristim, ali ne znam koliko moze da bude bitna na sistemu u kojem radi s 5% snage. Mozda da malo stabilnosti, ali je, po mom misljenju, svakako preslaba. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2802 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Код бандита 1200 и јамахе фјр задња кочи перфектно. Можда нешто код горе споменутог мотора нешто није уреду

Slazem se da je bitna, ja je bas koristim, ali ne znam koliko moze da bude bitna na sistemu u kojem radi s 5% snage. Mozda da malo stabilnosti, ali je, po mom misljenju, svakako preslaba. 
 
 


Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 5 minuta, milomir22 je napisao:

Slazem se da je bitna, ja je bas koristim, ali ne znam koliko moze da bude bitna na sistemu u kojem radi s 5% snage. Mozda da malo stabilnosti, ali je, po mom misljenju, svakako preslaba. 

 

 

probaj, bit češ iznenađen...i to debelo

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Da ubacim i ja koju, naime do sada nisam ni pokusavao da aktiviram ABS, jednostavno  nikako da se setim da probam u kontrolisanim uslovima, a ima nesto i straha jer sam imao pad na motoru bez ABS-a bas zbog jakog kocenja. Mada par puta pri stajanju na soderu, rizli nije se ukljucivao, naravno radi se o brzini od par km/h, pa predpostavljam da je to razlog. Sto se tice jacine kocenja trudim se da kocim sa obe kocnice, a jacina zadnje mi je neuporedivo veca nego prednje, sto je cudno jer su iste plocice, mada prednje dosta suste kada se stisne. Takodje nigde nisam nasao objasnjenje rada Combined ABS-a kod Honde, sem da pri jacem pritisku na zadnju kocnicu se aktivira kocnica i na prednjem levom discu, pa ako neko moze da pojasni rad ovog sistema bio bih mu zahvalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Preko 90% snage kocenja je na prednjem tocku, zadnjom smirujem sasiju i spustam obrtaje agregata dok saltujem na dole pod kocenjem... Mada to ovde nije ni tema... ABS i oni koji ga nisu vozili, kakav je utisak i kocenje na suvom.... Razgovaramo cisto, u voznji i na kocenju smo svi drugaciji...

@BaneVuk58, G.Bane, kada iskljucim struju abs jedinici zadnja "ujeda" bas jako... Navikavam se jos, ovo opisano mi je prva "situacija" ovim motorom... Dok sam vozio cbr1000f prilicno sam precizno mogao da odredim put potreban za zaustavljanje i snagu pritiska...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 12 minuta, N.F.S. je napisao:

Zasto bih se ljutio, hvala na podeljenom misljenju, moracu da provezbam kocenje na ovom motoru... Inace, za sebe smatram da bolje kocim nego sto vozim :D, 20 godina vozim jake i teske motore, neki su kocili kao brod a neki kao padobran da imaju, situacija sam doziveo svakakvih, reakcije su mi po mojim merilima bile dobre (ostao na tockovima, nikog ugrozio)... Da ste procitali sta napisah bilo bi jasnije, doziranje sa ovim sistemom ne koci dovoljno dobro, zato i temu otvorih, utiske da iznesemo...

druže, ja sa pročitao šta ste napisali, zato sam to i napisao. Inače CBF600 i CBF600ABS koče potpuno isto, tako da bi bila potpuno ista situacija. Doziranje odnosno kočenje "na ivici" se uči ponavljanjem dok ne uđe u naviku.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Mi kao da se ne razumemo, sa ABS-om nema "granice" i "ivice" stisnes i drzis, moja je greska sto sam po navici cekao odgovor od prednjeg tocka i postepenim stiskom trazio granicu.

Drasticna razlika u kocenju kada iskljucim osigurac ABS-a, ni nalik kocenje sa i bez abs.

Ne znam Vase vozacko iskustvo ali "svez" nisam, prihvatam i savet za pocetnike sto se abs-a tice posto to i jesam.

Motocikl mi je u kuci jedino prevozno sredstvo vec dve decenije, poznata mi je voznja u svim vremenskim uslovima ali ABS nije :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Triumph tiger 1050

Kako ispitati ispravnost rada ABS-a u kontrolisanim uslovima? Lampica se ugasi posle 5-10 m pri kretanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Ajd laički, najveća sila koju guma može podneti je ona predklizanje (blokadu točka).
ABS dopušta točku da u slučaju blokade (kad točak stoji a vozilo ide) nastavi okretanje smanjivanjem kočione sile a po uspostavljanju rotacije je opet dodaje dok se točak ponovo ne blokira.
Pri tom, zabadajući kočnicu jako, dodaješ silu na gumu pre nego što se vešanje prilagodilo novonastaloj situaciji, pre nego što se težina prenela na prednji točak. Naravno, tu je ABS i spašava od klizanja, ali ne spašava od loše postsvljenog opterećenja, tj odblokira prednji točak dok su vile još uvek izvučene, a u međuvremenu se i one nabijaju kako se težina dodaje te sam točak ima više težine na sebi i mogućnost da više sile kočenja preko gume prenese na put.
Verujem da je najbolje kočenje ono pri kome je točak na ivici da prokliza a da ne prokliza, a dotle se stiže progresivnim dodavanjem sile kočenja jer se u međuvremenu i težina prebacuje napred čime se povećava sposobnost gume da silu prenese na put.
Probao sam da koristim točak i gumu kao dva termina namerno. Ali nameće se zaključakda je najbolje kao što si uradio

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 7 minuta, BaneZ je napisao:

Kako ispitati ispravnost rada ABS-a u kontrolisanim uslovima? Lampica se ugasi posle 5-10 m pri kretanju.

time si ispitao samo ako ti oba senzora na točkovima rade.....to ne znači da ABS radi ispravno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja