Jump to content

Moto Zajednica

Naši video snimci vožnje NA STAZI

Recommended Posts

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500
6 hours ago, СајберГастарбајтер said:

sluzimo narodu

svaka cast majstore,nisam do skoro pratio ovu temu ali videvsi tebe kako prasis po ovim evropskim stazama ostadoh bez teksta

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Jovane, na svu srecu zivimo u doba interneta i dostupnih informacija. :)

Prosle godine bih otisao na stazu i onda pokusao da sve to pohvatam sam. Medjutim, kada sam bio na jednoj stazi vidim neke "ozbiljne trkace" kako imaju odstampan plan staze i kako nesto beleze.

Elem, beleze apekse, beleze koji im stepen prenosa odgovara, referentne tacke i tako od ove godine ja poceo da radim isto pre nego odem na stazu. 

Odstampam plan staze, odgledam neki video snimak gde se dobro vidi, pokusam da pronadjem gde neko prica o putanjama i apeksima (ako ima na nekom forumu).

Sve to ucrtam na plan (dva tri A4 papira), sve te dobre putanje i na kraju kada odvozam prvu drugu sesiju/stint, pokusam da to nekako uskladim sa mojim licnim utiskom prilikom prve i druge sesije/stinta.

Odmah posle odvozanih sesija/stintova ponovo zvrljam po papirima i usput razgovaram s nekim ko ne vozi prvi put na toj stazi da bih sve to nekako uskladio i odvozio sledece sesije/stintove kako mislim da treba ja da to odvozim.

Sto se tice same staze Portimao, kao i za SPA iskoristio sam guides yutube sa kanala Driver61, zato sto vrlo detaljno opisuje stazu korak po korak (iako je za automobile i jedna krivina nije ista na Portimau). Naravno nije isto za auto i motor, ali je vise nego dobra priprema, da ne izgubis ceo dan, vec da mozes korektno da odvozis vec poslepodnevne sesije/stintove.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Red dodje da se proba jos jedna Moto GP staza u Espanja.... Motorland Aragon. Posto se suska da ce da izbace jednu spansku moto GP stazu iz kalendara da bi napravili mesta za ili Portimao ili Brazilce, nadam se da ce da izbace Valensiju, a ne Aragon (iako ce verovatno biti obrnuto). Iz vozacke tacke gledista Aragon je pravo uzivanje za voznju, dok je Valensija ... onako OK.

 

Sto se tice zbivanja, dva tipa koji su vec bili na stazi i koji prolaze kad ulazim na stazu su i bili neki moj parametar za ovu sesiju/stint. Prvog stizem tamo negde blizu 4. minuta, a ovog drugog sa zelenom straftom na kacigi.. tek poceo da pristizem od 8. minuta pa do negde 12. ....skidam mu kapu imao je super ritam..

 

Kao i obicno standardan i 360° video

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar
18 hours ago, СајберГастарбајтер said:

@ARES Prenos je ostao serijski (15/43). Nisam jos usao u igru promene prenosa. Ono sto pravi razliku je da sam uradio fleshovanje ECU i podesavanje na valjcima i izbio katalizator iz izduva.

 

IMG-20191009-162305.jpg

Lepo, ovo je pretpostavljam na tocku ;).

Znam da fleshovanje u Britaniji radi svaki drugi tjuner sada, ali me opet ne bi imao hrabrosti da dam nekom privatniku da mi prcka po ECU.

Znas li sta je kod tebe menja od parametara фласх, menja li ugao paljenja i pretpaljenja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@ARES Naravno na tocku. :). Mada i pre fleshovanja uopste nije bilo lose. Sto se tice tjunera, radjeno je u Francuskoj kod ozbiljnog tjunera koji je ujedno i garaza za Kawu, Yam i Hondu. Zna se medju ljudima koji su oni koji rade kako treba. Trenutno je najpoznatiji sistem koji koriste Woolich racing. Neki cak i rade da im posaljes postom ECU gde odaberes sta imas/nemas na svom bajku. Recimo ovi NR Bike,  ali bez valjaka je flashovanje polovicno resenje i ne vredi bas puno dok se ne vidi kako tvoj motor reaguje na promene parametara.  Neke face kupuju i sami woolich racing kit pa fleshuju, ali kao sto rekoh bez valjaka je to po meni rdjava rabota. U svakom slucaju kada (ako) budem menjao kompletan izduv sve zajedno sa granom, moracu jos jednom da odem, jer sad imam jos uvek fabricku izduvnu granu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Tnx na odgovoru, razumemo se skroz.

Ono sto me je interesovalo je da li rade sa parametrima goriva, zato sto je to svakako bolje odraditi Comanderom, Bazazom.. i ostaviti serijski ECU.

Ako se igraju sa paljenjem i pretpaljenjem, to je vec druga dimenzija za koju ja ne bih tek tako usudio da uradim :).  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Ovde se smatra da je za najnoviju generaciju motora prevazidjeno koristiti bazaz ili comander, zato sto sve sad moze da se odradi u ECU. Woolich ima mape koje su vec dokazane i svi parametri mogu da se podesavaju. Posle ostaje na tjuneru da to fino sredi i zavisi najvise od njegovog iskustva i razumevanja . Ovaj sto je meni radio nije samo obican majstor, vec je i mehanicar za jedan tim sto se takmici u endurance trkama, tako da vrlo dobro zna sta mi treba, a sta ne za amatersku voznju na stazi. Druga su podesavanja da sam profesionalan trkac u nekom timu gde se motor otvara bar jednom godisnje da se sredi za sledecih par trka ili za sledecu sezonu, sto kod mene nece biti slucaj, tako da su podesavanja paljenja/pretpaljena i maksimalnog broja obrtaja (kod mene nije povecavao) kod mene konzervativnija, za dugotrajnost motora na stazi. :) .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Doslo vreme da zatvorimo ovu sezonu, za sad, s jednom pustinjskom stazom - Andaluzija.

 

Inace pre svega da se zahvalim @rastkojokic na informacijama o stazi i @Savan za prevod sa holandskog videa od racecracks.

 

Hteo sam da je odvozim jer volim staze sto nisu ravne kao tepsija, a ova staza je poznata po tome da je valovita. :)

 

Kao sto mi rece Rastko, staza je malo zeznuta da se nauci jer nemas pravih repera koje mozes da vidis i u pocetku si skroz pogubljen, ali je istina kako krenes da provaljujes "uputstvo za upotrebu" postaje, bar meni,  veoma zanimljiva. 

 

Trebalo se izboriti s ovom stazom, a mogu misliti kako ti je bilo Rastko kad su spojili Almeriju i ovu u jednu voznju. :care:.  

 

Planiram svakako da posebno jednom odvozim i Almeriju, koja je 100m dalje, i onda da odvozam cudo od obe staze kao jednu, cisto zbog avanture.

 

Za redovne pratioce normalan video

 

 

i 360 stepeni ko voli da razgleda okolis

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Hvala tebi sto nas obradujes uvek sa lepim snimcima lepih staza.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

@СајберГастарбајтер

Hej bas me zanima kako se organizujes za ove silne track day-eve :) 

Da li pratis kalendar same staze pa ides kada je open-day i track day ili imate neko udruzenje pa idete preko njih? Video sam da ima dosta takvih firmi koje obezbede i transport i kompletnu logistiku (nolimits, first on track itd.) Ja sam dosta vozio Serres u Grckoj prosle godine i potpuno sam se primio na voznju na stazi iskreno i hocu da prosirim vidike sa nekim ozbiljnijim stazama :)

Unapred hvala :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@zgasic

 

Prvenstveno koristimo ovaj francuski sajt i njihov kalendar.

 

imageproxy.php?img=&key=c1191bb371b75bfc
WWW.CALENDRIER-PISTE.FR

Calendrier des sorties circuits de Janvier 2020. Préparez votre saison piste 2020 sur Calendrier Piste

 

  Tu su datumi i staze koje imaju u ponudi razni organizatori iz Francuske/Belgije/Svajcarske. Onda kada nadjemo datum i stazu samo se upisemo kod organizatora, platimo i to je to. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Dobrodosli u 2020. i prvo zimsko/prolecno zagrevanje.

 

Iskoristio sam zadnjih par dana februara da se opet spustim do Andaluzije.

Opet isto mesto, ali ovaj put sam probao i stazu Almerija.

 

Tri dana voznje, od toga prvi dan zagrevanje i ponavljanje gradiva na stazi Andaluzija, zatim dan i po na Almeriji i  dve kratke sesije na najduzoj stazi u Evropi (ne racunajuci Nurburgring).

 

Zovu je Iberia/Espana, a u stvari su spojene Almerija i Andaluzija u jednu dugacku stazu od 9 kilometara. Sto se tice utisaka, ipak preferiram Andaluziju u odnosu na Almeriju, a najvise volem obe zajedno. :).

 

Almerija mi nesto nije legla, narocito pif-paf chicana gde je uvek bilo sljunka od onih koji su masili pa isli preko zemlje.

 

Inace na snimku sa velike staze zamalo da se zakucam u tipa sa R1 na 13:35. Cim je video zastavicu za kraj sesije on samo otpustio gas na vrlo zeznutoj krivini 2 na Almeriji, umesto da nastavi normalno zavrsi krug i udje u pitlejn... zamalo da me strefi srcka kad sam ga video, cak sam malo i prikocio moleci boga da ne proklizam i ne skrljam i sebe i njega. Ali osim toga, sve je bilo super.

 

Kao po obicaju, normalni snimci i 360°

 

Almeria

 

 

 

I velika staza (Almeria + Andaluzija)

 

 

 

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pocetak sezone... cupav. Svuda otkazuju.. trebalo da vozim danas i sutra u Kalafatu (Calafat) poslali mi u cetvrtak uvece poruku da je otkazano, inace bi juce napravio 1000 km bez veze.

Neki su vec bili otisli i jutros ih isterala guardia civil (spanska zandarmerija) sa staze ili imali opciju da ostanu na stazi u karantinu ili da se vrate i stave u dobrovoljni karantin.

U Francuskoj skoro svuda otkazani track days, sem na nekim malim stazama gde ukupno zaposlenih i ucesnika ima manje od 100, sto je maks za okupljanja. Bzvz..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja