Jump to content

Moto Zajednica

Naši video snimci vožnje NA STAZI

Recommended Posts

Ova godina je internacionalna. Opet se islo na jug do staze Alkaras (blizu rodnog mesta Markeza) gde je doticni vozio zimus posle operacije kljucne kosti. Ne sumnjam da je brzi i na NSF100 koji je vozio na ovoj stazi, ali hajde da nastavim sa track day turizmom i prezentacijom staza iz ugla nas smrtnika.

Brza staza, dobar grip i valovita je (takve staze najvise volem). Negde od 5:30 me prelazi tip koji brze i bolje vozi. Pokusao sam da drzim priljucak, ali sam bio neodlucan kod dva preticanja sporijih vozaca. Posle mi prezupci pri saltanju, pa sam izgubio ritam i na kraju digao ruke. No bitno je da smo se svi dobro zabavili.  Kao i do sada klip u dve rezolucije.

1080p

 

 

i 360°

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Staza Pau Arnos (Po Arno) na jugozapadu Francuske, odmah pored Pireneja i kod Baskije. Volim staze koje su valovite, to daje posebnu draz kada vozite po njima, sto zbog krajolika, sto zbog voznje koja je nekako posebno dinamicna zbog uzbrdo-nizbrdo. Ovo je ujedno i  "oprostajni snimak" za Apriliju, posto je Kawa ZX 6R spremna za sledecu voznju. Tesko mi da se odvojim, jer je motor stvarno nesto posebno i nadam se da cu se jednog dana vratiti, ali o tom potom.

 

As usual, sto bi rekli Englezi

 

1080p

 

 

360°

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Elem, s juga na sever, mada po oblacima i na ovom snimku kao da se nista nije promenilo, sem temperature od 26 u Pau Arnos do 13 stepeni na Ardenskom toboganu (tako od miloste zovu ovu stazu). Legendarna staza Spa Francorchamp (Spa Frankorshon) u Belgiji u Ardenima, sa svojih 7 kilometara gore dole.

 

Spa-Francorchamps_overview.jpg

 

Ja prvi put na novoj "vristalici". Dve greske, jedna za drugom, od kojih je prva (nezeljeno proklizavanje i eventualni high-side) mogla da me kosta debelo, sto da motor nadrlja, sto ja (bez obzira na air-bag), ali sam uspeo da se spasim u poslednjem momentu. Druga (izletanje) je posledica sto sam jos bio pod utiskom prve i izgubio koncentraciju pa sporo obarao motor na lakat krivini. Na svu srecu je staza vrhunski odradjena, ipak se tu vozila F1 i projektovana je za bezbedna izletanja, pa sam se odmah vratio. Sto se tice prve greske, krug pre toga je bila zastava bas tu na tom mestu da je doslo do promene gripa (da li je ulje ili tecnost za hladjenje od nekog), pa sam ja pomislio kada mi se desilo da je zbog toga doslo do klizanja u sledecem krugu. Ali gledajuci snimak i moju saku ipak sam bio optimista sa gasom i ja sam zezno stvar. No to je deo voznje, kao i uvek na dva tocka. Opasno, ali kaaako je dobro. :takoje:

 

elem 1080p

 

 

i 360° (koji daje i backstage)

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

na rezervoaru u onom udubljenju kod Kawe.  Ali to je Garmin Virb 360 sa ziroskopom, tako da sâm ispravlja sliku. Inace posle su oduzimali kamere jer je nekom tipu bila ispala na stazi (nije je dobro pricvrstio), tako da sam imao srece sto sam snimio i jednu sesiju (stint). :lol3:

 

Capture-d-e-cran-2019-07-16-a-20-03-50.p

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@dvlns Moj guru/Joda/ucitelj Splinter za voznju na stazi (koji mi je ujedno i mehanicar, a i inace se takmici - znaci polu-pro) mi je rekao:

"Ne poznajem dobrog pilota (tako ovde zovu ove sto voze po stazi) niti osrednjeg pilota koji je poceo sa 1000cc, a najbolji su krenuli od 125, 250 na gore. Ne treba preskakati etape. Vrati se na 600cc da bi napredovao."

Elem zato prodah Tuona smrc, smrc i uzeh novu Kawu. Jednog dana nadam se da cu se vratiti nekoj RSV4 RF :) (dobrom polovnjaku) ako dostignem taj nivo "pilotiranja". ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova
Pre 2 sati, СајберГастарбајтер je napisao:

@dvlns Moj guru/Joda/ucitelj Splinter za voznju na stazi (koji mi je ujedno i mehanicar, a i inace se takmici - znaci polu-pro) mi je rekao:

"Ne poznajem dobrog pilota (tako ovde zovu ove sto voze po stazi) niti osrednjeg pilota koji je poceo sa 1000cc, a najbolji su krenuli od 125, 250 na gore. Ne treba preskakati etape. Vrati se na 600cc da bi napredovao."

Elem zato prodah Tuona smrc, smrc i uzeh novu Kawu. Jednog dana nadam se da cu se vratiti nekoj RSV4 RF :) (dobrom polovnjaku) ako dostignem taj nivo "pilotiranja". ;)

 

 

Ova opaska @ARES-a se odnosila i na mene ali ja sam pilot pocetnik od 100 leta (kao starac Fočo) i nemam bioloski vremena za sporo napredovanje :P

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@dvlnsako cemo posteno ja mislim da sam jos stariji od tebe, ali kad sam video tipa od 70 kako jos vozi na stazi, to mi dalo nadu da moze jos da potraje. :). Mislim da sam postavio i njegovu fotku na nekoj od fotografija dana.

 

Sto se tice Kawe vise sam nego prijatno iznenadjen. Jes da su japanci jajare i uvek idu na sigurno sa sto manje troskova i inovacija (ili ih stave posle 7-8 godina posto italijani sve istestiraju :), ali je dobar materijal u fabrickom pakovanju.

Za motor se zna da je standardno dobar i davno proverena masina, ali su japanci u toj klasi sem R6 kasnije uvec cinculirali sa vesanjem i kocnicama.

Vesanje je odlicno, a i kocnice, cak i bez pancir creva. Necu stavljati pancir creva bar jednu ili dve sezone. 

Na putu dok sam vozio prvih 1000km mi se cinilo da je inicijalni "ugriz" prenagao, ali na stazi uopste nisam imao taj utisak. Vrlo lako sam dozirao kocnice.

Sto se tice vesanja preload na vilama treba odmah zavrnuti (fabricki je 5) ja sam vec stavio na poslednjem stintu na 13, a mozda cu staviti i na 15 na sledecoj voznji, jer mi je onaj andrak rilsan (zaboravih na srpskom) stalno bio na minimumu, uz napomenu da nisam neko ko krvnicki stiska kocnice.  Na Tuonu su mi fabricke plocice izdrzale 26000km, od toga 4000 na stazi. No videcemo. Sto se tice inicijalnih podesavanja za stazu pisao sam Kawasakiju i oni mi poslali koja su podesavanja bila za Panonia ring kod test vozaca. To sam uzeo kao polaznu osnovu. Ali su preload zadrzali na fabrickih 5, sto me iznenadilo.

 A razlika u odnosu na Tuono sto se tice tezine u kg nije neka razlika, ali zbog manje inercije sestotke mozes lagodno da kocis kasnije i da lakse popravljas putanje. Prosto osecaj da je lagan kao perce je neverovatan (ovde bih izuzeo samo R6, koju sam probao prosle godine i koja je bicikl).

Kawa za razliku od R6 ima veci obrtni momenat na nizim obrtajima, tako da mi prelazak sa Tuona nije tako drastican, iako naravno treba jos da se adaptiram na manje obrtnog momenta na nizim obrtajima.

Ovde sam vozio sa fabrickim Bridgestone S22, tako da kad ih istrosim i stavim slik bice jos bolja u krivinama. Razlika u odnosu na Apriliju je da se vise anticipira ulazak u krivinu i dobra putanja, ali Kawa nije lenja i lako se pozicionira, a onda kao na sinama.

Za sada jedinu modifikaciju u odnosu na fabriku je BMC filter za vazduh i Leovince auspuh direkt na fabricki kolektor(skinuo sam onu budzu od katalizatora) i prikacio onu malu kutijicu za deaktiviranje leptira u auspuhu (ako se tako kaze). Posle cu mozda da radim reprogram ECU-a, jer sam nasao na jugu FR da rade za 200 evra.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Hvala za podeljeno iskustvo, ona rec koje ne mozes da se setis je vezica verovatno. Mozda ti trebaju jace opruge umesto zavrtanja preload-a. 

 

Inace ja imam 46 leta odnosno skoro pola veka u dupetu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Vidi nisam strucan jer kuburim sa ogibljenjem i trosenjem prednje gume godinama, razlicite gume, razliciti motori jedina konstanta sam ja tako da je zakljucak da ne znam da vozim. 

 

Citao sam dosta i raspitivao se dosta i sustinski opruge iz fabrike nisu bas predvidjene za voznju na stazi koliko sam shvatio. One su neki kompromis za "udobnu" voznju po ulici i sportsku voznju po ulici a ne za stazu. 

 

Ok 2 godine sam u prednosti ali i hendikep da zivim u Srbiji pa su staze daleko i skupo za nas standard :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

tebi samo Dave Moss moze da pomogne za tvoje ogibljenje. ;)

Sto se tice opruga sve zavisi od tezine i koji motor, ali generalno do nekog srednjeg nivoa uglavnom ne mora da se nesto dira na skoro svim novim motorima, koji imaju predznak "R" iliti sportski. Uglavnom za standard od 75-80 kg podesavanja rade posao, posle su nijanse. Druga je stvar sa tezinom vozaca od preko 85kg pa nadalje gde su opruge skoro obavezne, sto napred, ako ne spasava gusce ulje, sto pozadi na amortizeru.

Inace svuda je bilo koja vrsta "moto sporta" skupa, naravno nije za poredjenje sa Srbijom.

Jedino sto sam primetio otkad sam na Zapadu je da se lakse odlucuje da odes negde dalje cak i na izlet.  Normalno je da odes 200km dalje sa porodicom na izlet na jedan dan ujutro/uvece ili 300-400 km negde da bi vozio.  Neki put i dalje ides kad planiras slobodne dane ili si blesav pa dodjes u nedelju vozeci 650km do Spa, odvozas ponedeljak na stazi, spakujes se i vratis se ponedeljak uvece stigavsi negde oko pola 3 ponedeljak na utorak. Moj ortak ostao da prespava tamo, meni bilo hladno. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Ma da ali ranije su fabricke bile progresivne opruge a ne linearne ne znam da li je i sada takva praksa. 

 

Inace to si u pravu u Srbiji je 100 km bogu iza nogu a kod nas u NS je 900m dalekooooo u pm. Na zapadu je preci 200-300 km nista posebno a sve do 100 se tretira kao lokal :)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Dok su se profesionalci mucili u Austriji, amateri su se kuvali na 35 u Italiji.

Druga voznja kawe, prva u Mudjelu. Jos se privikavam na motor, ali bice nesto od toga na kraju.

 

360°

 

i za obican narod 1080p

 

 

 

P.S.  Hodocasce je ucinjeno i vise je nego dobra staza Mudjelo, ali da ne bude svetogrdje bolje sam se zabavio u SPA i nekako mi je draza (za sad)

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja