Jump to content

Moto Zajednica

Kvacilo ne odvaja ?

Recommended Posts

  • U prolazu, 2 postova

Veliki pozdrav svim ljubiteljima MZ masina.
Zovem se Nikola, imam 19 godina, do sad nisam imao "cast" da se susretnem sa nekim, ali spletom okolnosti dosao sam do jedne jako ocuvane masine.
Rec je o TS 150, frizirana malo vise od fabrickih karakteristika, namenio sam je za buggy, koji je pri kraju, ali zbog gore navedenog problema malo mi otezava zavrsetak.
Naime, kvacilo mi ne odvaja. Kuglice su namestene srafom za podesavanje u "nulu" znaci poluga kvacila nema nimalo praznog hoda.
Lancanik na osovini se okrece cak i kada okrenem ovu polugicu vise od pola kruga.
Da napomenem da je lancanik "slobodan" na osovini, znaci nema nikakvog opterecenja.
Hvala unapred na odgovorima, i veliki pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ajd opet iz početka, al nemoj ovako konfuzno ! 

 

  Prvo bio trebalo da se predstaviš - red je. 

 

  " Naime, kvacilo mi ne odvaja. Kuglice su namestene srafom za podesavanje u "nulu" znaci poluga kvacila nema nimalo praznog hoda.
Lancanik na osovini se okrece cak i kada okrenem ovu polugicu vise od pola kruga.
Da napomenem da je lancanik "slobodan" na osovini, znaci nema nikakvog opterecenja. " 

 

   Kako si došao do zaključka da ti kvačilo ne odvaja ? 

  Koju polugicu okrećeš za pola kruga ? 

  Da li ti je motor montiran na taj bagi il ti stoji na radnom stolu ? 

  Da li ti se lančanik okreće i kad je menjač ubačen u neku brzinu ili samo kad je motor u leru ? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Veliki pozdrav @drumskalisica
Do zakljucka sam dosao tako sto sam celu zadnju osovinu sa tockovima podigao od poda tako da se tockovi slobodno okrecu u vazduhu. Motor sam upalio u prvoj brzini, i tockovi su se okretali, nakon toga sam polugu kvacila zakrenuo za nekih 150 stepeni da odvoji, ali tockovi se i dalje okrecu, pokusao sam da malo tockove zaustavim rukom, ali nemoguce.
Ovako , poluga na koju sam mislio je poluga na deklu koja odredjuje rad kvacila, a sajlom se vezuje za rucicu.
Motor je montiran na buggy, a mislio sam na lancanik na osovini sa tockovima, koji je slobodan da se okrece na njoj posto tada nije  uzlebljen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Vidi ovako - pretpostavljam da ta mašina koju si uzeo stoji neko vreme ( možda i neki duži vremenski period ) . U takvim slučajevima je normalno da se lamele u kvačilu " slepe " usled stajanja i gustog ulja ( Ide menjačko ulje - SAE 90 ) . 

  Da bi se razlepile treba da upališ motor i da sačekaš da se malo zagreje mašina - samim tim i ulje, pa tek onda da probaš da ubaciš u brzinu. Naravno, točkovi treba da su na zemlji a ti da sediš u tom kartingu. Moguće je da ti se motor ugasi, pa ponoviš isti postupak nekoliko puta dok kvačilo ne proradi.  Moj ti je savet da kad kvačilo proradi - ispustiš to ulje koje je ko zna kad neko sipao i staviš novo - jeftino je a ide samo pola litre. 

 

 U slučaju da kvačilo ne proradi posle ovoga, trebalo bi da skineš deklu preko kvačila i proveriš da li je sve kako treba. Sam si rekao da je motor malo friziran i jači, pa je moguće da je onaj ko je to radio pojačao i samo kvačilo ( da ne bi proklizavalo usled veće snage ) - možda je dodao još jednu lamelu il jače opruge il ugradio neke pojačane deblje lamele.  A možda je usled dugog stajanja samo dobro slepljeno  pa da ih treba rasklopiti i dobro oprati benzinom . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Svrljig
  • Motocikl: MZ TS 250/1

Da ne otvaram novu temu, pitanje ima veze sa kvacilom.

Motor mi se gasi kad stisnem kvacilo, kao da izgubi struju. Na leru radi normalno, u toku voznje isto, ali kad stisnem polugu kvacila naglo padaju obrtaji i motor se gasi, cim pustim kvacilo vraca se u normalu. Gasi se i kad je u brzini i na leru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Kvačilo nema veze sa strujom, al mi to deluje kao da nešto nije u redu sa ležajem na kvačilu, pa da kad stisneš kvačilo ( tad ide pritisak preko tog ležaja ) - taj ležaj glavi i pravi probleme ( koči radilicu ) . Trebalo bi to da proveriš . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4126 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07
Pre 5 sati, drumskalisica je napisao:

Kvačilo nema veze sa strujom, al mi to deluje kao da nešto nije u redu sa ležajem na kvačilu, pa da kad stisneš kvačilo ( tad ide pritisak preko tog ležaja ) - taj ležaj glavi i pravio probleme ( koči radilicu ) . Trebalo bi to da proveriš . 

Slazem se! Moze biti i da je pukla ona ploca(aluminiumska) na kojoj stoji lezaj kvacila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ne bi se reklo da je oštećen, on tako izgleda. Kakav je ovaj veliki ležaj u kvačilu, a i ovaj u ovom drugom delu ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Onda treba sve rasklopiti i pregledati šta nije u redu - možda je pukla neka lamela il nešto drugo . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 30 postova
  • Lokacija: Svrljig
  • Motocikl: MZ TS 250/1

Samo da javim sta sam uradio. Problem se resio sam od sebe. Nisam skidao kvacilo, samo sam vratio deklu, sipao novo ulje i kad sam upalio motor sve lepo radi. Ne znam u cemu je bio problem. U svakom slucaju hvala na pomoci i brzim odgovorima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Izgleda je nešto bilo loše sklopljeno, ti skinuo deklu, malo proveravao ležajeve i kad si sklopio - sve funkcioniše kako treba .  Sad ne diraj ništa, sipaj novo ulje i teraj ! 

  Ujedno, pošto si iz Svrljiga da ti čestitam jer je vaša osnovna škola dobila kompjuter na konkursu mts-a  ( a i ja sam glasao za vas na molbu jedne prijateljice iz tvog mesta ) !

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

Da ne bih pokretao novu temu....Kvacilo nece nikako da odvoji, u pitanju je etz 125. Sipano novo ulje(sae 90) kupljena nova poluga kvacila, nova sajla, nove lamele. Palio sam motor bez dekla, i kad stisnem polugu kvacilo se odvoji, ali kao da se ne odvaja dovoljno. Dotezao sam onaj sraf u desnom deklu do kraja ali oprt nista, odvoji koliko odvoji ali nece da "prokliza". U pitanju je tip kvacila sa 6 opruga. Sta moze biti problem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Možda ti je pukla neka feroda u kvačilu, il nije dobro složeno - treba pregledati . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125
On 21.8.2018. at 17:12, drumskalisica je napisao:

Možda ti je pukla neka feroda u kvačilu, il nije dobro složeno - treba pregledati . 

Ako pod ferodom mislis na lamelicu, nije, stavio sam nove. Slagao sam ih naizmenicno, nepotrosna(metalni ulozak) i 'potrosna'

On 21.8.2018. at 23:05, Šumi Zmajček je napisao:

Zar MZ 125/150 ima opruge? Davno bese, al mislim da ima onaj lim sto se savija.. mozda je naopako montiran?

ETZ 125 ima tip kvacila sa 6 opruga poredjanih u krug, nije jedna pa ona 3 srafa u trugao, ali na kraju cu izgleda prebaciti na taj tip.

On 22.8.2018. at 8:53, štampar je napisao:

Па то му је опруга,могуће д је неко метнуо натрашке али...

 

На основу чега долази до закључка ''као да не одваја довољно''?:D

Не може ни да ''одвоји''(проклиза) кад се не купа у уљу јер је скинута декла ....

 

'kao da ne odvaja dovoljno' je moja pretpostavka, ne zakljucak. Desava se potpuno isto i sa skinutim i sa namestenim deklom i sipanim novim sae90(500ml).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

ETZ 125 i ETZ 150 imaju isti tip kvačila ( noviji ) - sa onim limom što Šumi pominje ( na automobilima to majstori zovu " Japanski šešir " ) . Očigledno je neko nekad nešto radio ( zasrao ) pa stavio kompletno kvačilo od MZ 125/150 ES . To kvačilo od starog tipa ( ES ) pasuje i na novi tip ( ETZ ) bez problema, al taj što je to radio je izgleda i tu nešto zeznuo ! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125
On 23.8.2018. at 13:10, drumskalisica je napisao:

 Evo ti pa pogledaj film :

 

  http://youtu.be/yo_pPqWlAfs

Pogledao sam vec svasta na yt o mz-ima, odstampao sam sebi i servirsnu knjigu. Najverovatnije ce da bude to sto ti kazes, da je neko stavio komplet stari tip kvacila...Ali mene interesuje sledece: Ima li mu leka, da li postoji nesto sto sam prevideo ili da kupujem komplet sve novo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Leka naravno da ima, verovatno je neka sitnica, samo je treba naći. Lepo ti uzmi tu servisnu knjigu, pa fotokopiraj te strane gde je kvačilo ( možeš u kopirnici i da to uvećaš ), a valjalo bi da napraviš i veliku fotokopiju od kvačila od ES - a 125 / 150 , pa ih prvo uporediš ( ne bi trebalo da se razlikuju osim opruga ). Onda uzmeš da rasklapaš kvačilo na tvom motoru i kako šta skineš - proveravaš na crtežu da li je sve tu i stavljeno kako treba i tako dok ne skineš celo kvačilo. Možda je neko negde stavio ( il nije stavio ) neku podlošku i da je u tome problem. 

 

  E sad sam se setio - Prvo skini desnu deklu, u njoj se nalazi onaj deo za koji se kači sajla kvačila koji potiskuje onu dugačku šipku koja razdvaja kvačilo. U tom delu se sa strane šrafi šraf za štelovanje kvačila sa kontra maticom ( da se stegne da se ne bi odvrtao. Moguće je da kontra matica nije stegnuta, pa da se odvrnuo. U taj deo sa druge strane ulazi potisna poluga ( šipka ). E između te šipke i tog šrafa za štelovanje treba da ima jedna kuglica ( prečnika oko 3 - 4 mm ) . Vrlo lako moguće da je ispala i da je u tome problem. Proveri prvo to . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stevan, 59 postova
  • Lokacija: Bajevac
  • Motocikl: MZ ETZ 125

Nemam u knjizi bas sve detaljno. Sto se desne dekle tice tu je sve uredu, sraf stoji kako treba, kuglica je na svom mestu, sipka na svom mestu, potisnik koji prolazi kroz srce korpe je na svom mestu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja