Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1100 GS

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 5 sati, N.F.S. je napisao:

Mozda su kvalitetni, nisam upotrebljavao ali dizajneru estetika je odstranjena hiruskim putem...  Ovako na prvu deluje kao da je proizveden "53. 

Ima situacija kada se dizajn radi u funkciji upotrebljivosti a ne u funkciji lepote.

BMW 1100 RT i LT iz istog perioda su neuporedivo lepši motori, ali im je i namena potpuno drugačija. GS je predviđen da se vozi i van puta, a tu se često i padne, pa iz tog razloga na njemu nema ničega što bi služilo da ga ulepša, a što bi prilikom pada bilo slomljeno.

GS je jednostavno sirov odlivak bez naknadnog doterivanja, pa kome takav treba taj i ne gleda na lepotu.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Da, ali pitanje kako bi isla prodaja da  1200 izgleda tako kako izgleda.

U svakom slucaju off road nije opravdanje za nedostatak estetike. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

To su motocikli iz razlicitih perioda. Novi GS ima kompromise u korist estetike i marketinga, dok je R1100 suprotan. 

 

BMW ima neke nakaradne dizajne ali funkcionalne pa na primer, K1100LT ima jedan od najboljih i najfunkcionalnijih oplata, R100RS takođe.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 4 sati, kepo je napisao:

Da, ali pitanje kako bi isla prodaja da  1200 izgleda tako kako izgleda.

U svakom slucaju off road nije opravdanje za nedostatak estetike. 

Ma ne nedostaje njemu estetika nego je samo "malo" čudno raspoređena.:wacko:

A uostalom govorimo o motoru starom četvrt veka i o rodonačelniku jedne nove kategorije (maxi enduro) motora, tako da je moglo da se desi da bude još manje "estetski savršen".:)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 10 minuta, bdada je napisao:

Rodonacelnik je nastao/la 6 godina ranije i ne fali estetike ič :jee:

Afrika je elegantan motor (u odnosu na GS), a da li je lepša i funkcionalnija pitanje je. Inače je Afrika (posebno RD 04) izvanredan motor, ali mi nažalost njegova ergonomija nikako nije odgovarala pa je izbor pao na ovaj GS.  

A iskreno me baš briga da li je motor lep ili nije, meni bitno da me zadovoljava po upotebnoj vrednosti (po mojim zahteima i gabaritima).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Izgleda da je nasušna potreba da se rani iz tuđeg tanjira pogledom, da se deklariše  kvazi ne zainteresovanost a činbda je dokaz suprotnom. Mene kad nešto ne zanima, ne greje me ni kao poklon, otuda apscinencija ne samo moja nego i većine imaoca BMW-a u temi o bilo kom motoru osim zarad pomoći, mi jednostavno imamo potpuno zadovoljenje i nemamo nikakvih poriva. No dobro, pošto nisam od onih čije lajna ne smrde i čije je jaje petožučno, ne smeta bilo kakav komentar bez obzira kakve pozadine, slobodno pljujte BMW a mi ćemo da ga vozimo, tako da smo poravnati.

 

Dizajn GS-a 1100 prekopiran od  Suzukija koji tada dočekan na nož jer je bio pre vremena, jednako ko što recimo NSU RO 80 nije bio prihvaćen, da bi taj dizajn u Audiju 80 doživeo bum i to je prvi automobil na koga se čekalo na isporuku više meseci i mitilo po hiljadu DM da se dobije pre roka. Pojam lepog je kulturološki, istorijski i geografski raznolik, KK klan ima vrlo jasano izraženo prema sugrađanima afričke puti, japanska kuća u Japanu je lepa, u Šumadiji ne primerena, Mongli iz vremena Džingis kana su smatrali lepom ženom sa pozamašnim nogama, telom i dojkama, pojavom manekenke Tvigi je merilo lepote potpuno suprotno i lepom ženom se danas smatra avetinjski vitka i bez grudi kao što je ona mučenica bila. Mona Liza se smatra naj lepšom ženom i portretom ikada i tako je od kad je naslikana. Možda nije svima toliko lepa ali svakako pleni nečim i to je suština te jedinstvenosti i neprolaznosti. Mikelanđere ne samo da je bio umetnik već i multidsciplinarni um i portret Mona Lize je naslikao po načelu prirodne zakonitosti koji zadire u niz sfera. Radi se o Zlatnom Preseku, pojednostavljeno, suv pesak kad se sipa sa visine, formira kupu određenog oblika i odnosi dimenzija i relacije koji iz toga prostiču se smatraju idealnom prirodnošću. Analizom portreta se jasno poklapaju crte lica po zakonitosti Zlatnog Preseka i to je to što Mana Liza zrači, sklad koji proističe iz prirode. Zlatni Presek se matematički može prefolmulisati ali se time postepeno sve više gubi karakter uočljivosti  i praktično sa tog aspekta nije moguće kreirati beskonačan niz, Mona Liza je jedna. Industrijski mas dizajn je nametnuo uslovnu beskonačnost, fenomen Rošahove mrlje, odnosno kapi mastila, redovano kod psiholške analize, praktično nije ništa do obične fleke ali svako svojim pogledom vidi nešto njemu privlačno i u stanju je da ispriča čitav roman o tome šta vidi u prosutoj kapi i tako svaki put kad gleda u tu istu mrlju.

 

Mikelanđelo je svojim grafikom praktično uspostavio ljudsku ergonomiju idealno poklapajući geometrijski sa Zlatnim Presekom:

 

1929848628_Mikelanelo.jpg.2329514a1e48f01cd4b20ead2d04d75d.jpg

 

Korelacija ergonomije arijevskog, (verovatno), vozača  i oslonih tačaka na BMW-u R1100GS:

 

ErgoBMW_1100-1.jpg.158d66f95f66e75888321f3d44f253a9.jpg

 

Pošto nisam od onih, "samo majka voli", jeste 1.1GS takav, atipičan blago rečeno, zato sam i radio redizajn prednjeg kljuna i simulirao drugojačiji far, ima tema al malo ko može da vidi slike, i izgled jeste jedini nedostatak ovog modela BMW-a koji i posle 25 godina od promocije dostiže visoke cene kao polovan kao što sam naveo na početku oglasa, svojvremeno je koštao 19.800 DM, kad se uzme današnji porast efikasnosti prozivodnje, novi modeli su jeftiniji i sa više opreme, a nije to sve zahvaljujući robotizovanoj proizvodnji, već ima i kineske Mona Lize:

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=cuVLA6HC4pM

 

Kad sam bio momak, iako nisam imao interesovanje za motor, bukvalno sam okretao glavu od tadašnjih BMW-a nazivajući ih pogrdno, "dve sise", nisam ni sanjao da ću ikad imati BMW, a sad ih imam redovno 3 i to sa velikim uživanjem, slika od večeras:

 

20180614_174917.jpg.03ece2558a6e085070dc40ac1da2027b.jpg

 

Na kraju krajeva, motor služi da se vozi a ne gleda, sad, nekom je važnije da je viđen kako on zamišlja da ga drugi vide nego kako se vozi, neko ne koristi verno ogledalo, nekome i dlaka smeta. GS 1100 je utemeljio današnji status BMW-a, 1200 ih je proizvedeno sigurno oko pola miliona i to je naj prodavaniji model uopšte u istoriji motorciklizma, fenomen zasnovan na "ružnom pačetu".

 

Šumadinac me je skoro pitao u 1.2 temi da se kvalitativno opredelim savetodavno, šta je pouzdanije za put, jesam stavio 1.1 ispred 1150 koji je nešto slabijeg kvaliteta i 1.2 koji je još nesolidniji, a vodenjak je još uvek enigmatičan iako se prodaje ko da ga dele džabe. Uzeo sam neplanirano 1.2 svestan njegove problematičnosti, primerak je više nego perfektan ali ne zato što je takav tipski već što je bio u odličnim rukama, domaćinski održavan i peglano sve na vreme, ali bez iluzije da se neće nešto javiti vremenom ako se ne predupredi, što je meni lični izazov. Prošle nedelje je motor koji održavam stao na vrhu Etne na Siciliji, propišalo kvačilo bez naznake par dana pred put, za rizik problema se zna al ga nije moguće rešiti, bar ne na prihvatljiv način. To isto stoji i kod 1150, dok je 1.1 krajnje pouzdan, osim S modela koji takođe ima hidraulično kvačilo, inače sva tvrđa nego na mom motoru.

 

Jeste oglas, jeste moj i ide mi u prilog al bez rezultata još uvek, al drago mi da pričamo, kako reče N.F.S., "ume Đunta nadugo, pa da ne izneverim, ne zameri na tvom računu.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 6 sati, kepo je napisao:

Vladamire vrati se, sve ti oprosteno :) 

 

Nije opšta amnestija, džabe   https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/122764-bmw-r1200gs-adventure/&do=findComment&comment=2085880

 

 

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/115869-bmw-r1200gs-adv/&do=findComment&comment=2076705

 

Pa, spremi malo kardana, malo ležajeva, malo....

 

:lol2::lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1358 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

@đunta nevezano za oglas (koji inače sasvim kako treba:takoje:) ne bi smeo da dopustiš ovakve greške (pretpostavljam da je ipak samo lapsus u pitanju): autor Mona Lize nije Mikelanđelo već Leonardo, baš kao i ove grafike

СÑодна Ñлика

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 38 minuta, Nimmin je napisao:

@đunta nevezano za oglas (koji inače sasvim kako treba:takoje:) ne bi smeo da dopustiš ovakve greške (pretpostavljam da je ipak samo lapsus u pitanju): autor Mona Lize nije Mikelanđelo već Leonardo, baš kao i ove grafike

СÑодна Ñлика

Ajde da ne cepidlačimo (i taj Buonaroti je nešto muvario okolo u to doba i nikad se ne zna ....)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Gde ovo ode covek samo prodaje motor.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 14 sati, Nimmin je napisao:

nevezano za oglas (koji inače sasvim kako treba:takoje:) ne bi smeo da dopustiš ovakve greške (pretpostavljam da je ipak samo lapsus u pitanju): autor Mona Lize nije Mikelanđelo već Leonardo,

 

Šta god da je kad je u pitanju Mona Liza je lapsus, za mene ništa neuobičajeno, prekrštavam redovno, verovatno bi naslovnog glumca u filmu "Da Vinčijev kod" naveo Marčela Mastrojanija umesto Paćina.

 

Pre 10 sati, kepo je napisao:

Nisam kupio motor da ga studiram, vec vozim 

 

Pre 10 sati, kepo je napisao:

Ma opusteno, bitno je da se oglasnik ne ljuti sto se malo šalikamo ..

 

Znaš ono, što u šali, to u zbilji, bez kardana nema voženja.

 

Pre 10 sati, Sveta 5. je napisao:

Gde ovo ode covek samo prodaje motor.....

 

Generalno ne može bez ofa, naročito kad je BMW predmet teme kad su motori u pitanju. Zato sam se i potrudio kolko mogu da se nađe ponešto interesantno i korisno za nekog iako primarno svrsishodno oglašavanju.

 

Večerašnja ponuda na mobile.de, 140 primeraka istog modela, svega dva su ispod 2.000€, a špic cene su na sedmoj strani:

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=r1100gs&pageNumber=7&scopeId=MB

 

15_06_18.-1.thumb.png.ebc5bc1ee41718ad3fbd3afa4e299890.png

 

Primerak koji bi po nekim merilima bio pandam:

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=261439769&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=r1100gs&pageNumber=7&scopeId=MB&searchId=cbb31335-5270-71a3-48bd-ef4aee7bced1

 

15_06_18.-2.png.4d6f050b7c5495a74bf6c5fe4e71e11e.png

 

Dobio sam opasku da me "keca" jedan od oglasa na sajtu za oglašavanje, sveže uvežen, za cenu tik ispod 3.000€. Kad se pogleda opšte prihvaćena kao referentna ponuda na mobile.de, dal ima ko da može da pomisli da će u Beogradu da kupi motor stanja sa vrha liste a da ga plati jedva nešto više nego što je naj jeftiniji primerak u inostranstvu? Šta su Nemci, Švajcarci,...glupi il darželjivi pa se smiluju nama iz Srbije, urade veliki servis pred prodaju i spuste cenu za 500% da se ima za troškove, carinu i trgovačku zaradu pa da cena izađe 2.500€. Ne pratim oglase jer me ne zanima trange frange uopšte, jesam sada u proteklom periodu, neću da ulazim u stanja, mada je jedan primerak verovatno odličan, bar je bio pre godinu dana, al naprosto je neverovatno da redovno se spominju prvi vlasnici, puna servisna dokumentacija itd, a od trenutnih 140 na mobile.de, koliko ih takvih ima i za koje pare, jednako važi za bilo koju marku motora. Spletom okolnosti, povremeno mi se poneko obrati pri donošenju odluke o kupovini, obično uvodom zasnovanim na čistom željenom uverenju, Švajcarac, te boje, (ko da je to bitno za stanje), održavan, ko čaša, ima to i to, blabla,... al, pa onda sledi niz indikativnih zapažanja i šta bi to moglo da bude, što virtuelno naravno da nije moguće dijgnostikovati, al  dijgnoza je vrlo jasna pregledom ponude na nekoliko nemačkih i švajcarskih sajtova, niko ne dovozi primarno dobre, već jeftine motore, jer drugog načina da se zaradi nema, dobro a jeftino je izuzetak. Ne tvrdim da je svaki primerak lošnjikav, al ih ima koji zahtevaju poprilično ulaganja da bi bili tehnički potpuno ispravni i bezbedni i to bez estetike i neke nadogradnje. Potražnja za modelom R 1150 GS je izrazito velika, bila i ostala, međutim, dobri primerci su baš retki i skupi, uzgred, dva fara i kljun, zbog čega se taj model i ceni, pašu šraf na šraf na model 1100 GS, u više navrata sam komparirao nedostatke svih modela. Kod serije RT je vizuelna razlika neuporedivo manja, gotovo zanemarljiva, bar za moje oko, tako da odabir polovnjaka treba da je rukovođen stanjem, godine i kilometraža u tom smislu ne igraju nikakvu ulogu, čak šta više, starije tehnologije izrade i izbor prozvođača sastavnih komponenti su bili bolji, recimo, na 1.1 su svi ležajevi FAG, INA i slično, dok na 1.2 poljski no name.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance
20 hours ago, Nimmin said:

@đunta nevezano za oglas (koji inače sasvim kako treba:takoje:) ne bi smeo da dopustiš ovakve greške (pretpostavljam da je ipak samo lapsus u pitanju): autor Mona Lize nije Mikelanđelo već Leonardo, baš kao i ove grafike

СÑодна Ñлика

 

Ko bi popamtio sve te nindza kornjace.

  • Haha 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250
Pre 7 sati, đunta je napisao:

Šta god da je kad je u pitanju Mona Liza je lapsus, za mene ništa neuobičajeno, prekrštavam redovno, verovatno bi naslovnog glumca u filmu "Da Vinčijev kod" naveo Marčela Mastrojanija umesto Paćina.

 

Glavni glumac u filmu "Da Vinčijev kod" je Tom Henks...

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 3
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 5 sati, kepo je napisao:

Djunta bate, nismo u Nemacku :)

 

"Srbija brale", usklik kojim se često objašnjavaju pojave kod nas, mahom neverovatne, zato i vozimo uvežene i automobile i motore sa dna uz ne retko dugogodišnje zadržavanje one nalepnice, DE,CH, smatrajući da smo time uspeli u životu, verujući u "milo što nam se snilo".

 

Moj motor je uvežen iz Amerike godinu ranije nego sam ga ja uzeo, ne znam mu rodoslov nit me pa to interesuje jer se uvek svodi istorija na babu, odnosno dedu kad su motori u pitanju. Pošto je bio za USA tržište proizveden, to stoji i u VIN broju, fabrički nema prekidač za paljenje svetala već se po okretanju ključa pali pozicja, a po dodavanju gasa pale oborena ili duga svetla, zavisno od položaja prekidača i ne mogu se ugasti dok se ne ugasi agregat, tek kasnije su ostali modeli BMW-a dobili ovakav automatizam, ovo je odgovor na pp apropo video klipa gde se jasno vidi funkcionisanje svetla.

 

pre 29 minuta, icatenej je napisao:

Glavni glumac u filmu

 

Mante me i filmova i glumaca, ne verujem da mogu da ih navedem više od 5 šest, Đida Lolobriđida i tako redom, znam samo da jedan od dobrih glumaca ima pozamašan broj BMW-a, a koji, dok ga ne bi video, ne bih znao kazati, nemo samo da se igramo kviz kazalice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

 
Šta su Nemci, Švajcarci,...glupi il darželjivi pa se smiluju nama iz Srbije, urade veliki servis pred prodaju i spuste cenu za 500% da se ima za troškove, carinu i trgovačku zaradu pa da cena izađe 2.500€. e)
 


Nije to ni do švabe ni švanjcarca već do sposobnosti našeg švercera pardon uvoznika. On je kljucna karika u celoj ovoj priči. On i njegova daleko natprosečna sposobnost da nađje i izbunari izuzetan primerak za male pare i tako ostvari skromnu dobit za sebe i mogućnost da učini uslugu odredjenom broju gradjana.
Nas uvoznik provodi vreme i vreme studirajuci ekonomsku situaciju tamo preko i čeka prilike da zaključi najbolji deal gde ga prodavci svojih vozila njemu ništa manje ne hvale od kupaca tih vozila. Da švabo slavi slavu, nas uvoznik bi sedeo na prednjem čelu i on jedva čeka da kupi novo vozilo kako bi ga kroz neki period prodao našem uvozniku. Razliku u ceni novog i prodajne cene polovnog švabo otpisuje i pokriva iz nekih raznih budžeta, ne retko finansiranih i subvencionisanih od strane ekološke mu države. Na kraju krajeva, ne treba zalaziti u tudje poslove, švabo je to, zna on šta radi i šta je najbolje.
Davna su vremena kad je nas uvoznik mogao da posluje preko mobile.de ili autoscouta, da je tako to bi bilo previše lako i bilo bi tih uvoznika na svakom ćošku a ogromna ponuda koja bi se tad pojavila na našim oglasnim portalima bi bila ubitacna.
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 8 sati, Savan je napisao:

Nije to ni do švabe ni švanjcarca već do sposobnosti našeg švercera pardon uvoznika.

 

Dva primerka iz trenutne ponude, na oko isti, oba crvena, a treći se razlikuje po boji, da je crven, bio bi jednak na oko :

 

16_06_18..png.3f4ddad1766f3e18817082415a99c6d3.png

16_06_18.-2.png.de4b2711f4acc892a7b2294a8e934c35.png

16_06_18.-3.thumb.png.2a593739cd13811d7a027471b92a5910.png

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pao je dogovor kupoprodaje, još samo da se formalizuje. Pošto je forumska transakcija, podsećam što sam obećao:

 

On 8.6.2018. at 7:32, đunta je napisao:

Ovako, ako prodam motor preko foruma, dat je i na oglasnom sajtu, doniraću jednu punu obuku po izboru, pošto ih ima sad naokolo, uslov je da učesnik bude početnik i da nema mogućnosti da je priušti sebi iz materijalnih razloga, ne mora javno da se javi ako se stidi, rešićemo inkognito.

 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lucifer

Čestitam budućem vlasniku :takoje:

Sigurna sam da će lepo navozati i uživati sa svojim novim motorom :)

Ovako mažen i pažen motor može se samo poželeti .

 

Mile, moje poštovanje za ovako lep gest da se kroz donaciju za obuku pomogne i omogući nekome ko tek ulazi u svet motociklizma da to uradi što bezbednije !

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja