Jump to content

Moto Zajednica

Novi BOSCH sistem za stabilizaciju motora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Kod nas ce vjerovatno kao i za abs biti polemike da je to sranje i da "pravom" motoristi ne trebaju nikakva pomagala. Jer su kod nas svi vijesti kao Rosi i nece njemu tamo neki bosch govorit kako ce on vozit motor. :lol2:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Fora je u tome sto je i ovo sve "analogno" abs i ovaj sistem se ne mjesaju u tvoju voznju. Ti kada kocis ne znas da li motor ima abs ili nema. Koci isto kao i bilo koji drugi motor. Dikitalno postaje tek milisekunde prije pada kada intervenise i sprijecava te da padnes. Kada bi teorecki mogao da ti neko zaveze oci i sjednes na neki motor,provozas ga. Ne bi znao da li ima abs ili nema. Saznao bi jedino kada bi u toj voznji napravio neku grubu gresku. Sa abs-om bi osjetio malo pulsiranja na rucicina par milisekundi a bez abs-a bi osjetio kada bi ti stavljali gips na ruku ili nogu. :P

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ovo je odlično, daj mi jedno četir' ! 

Po potrebi kad bi moglo da se aktivira,pa kad prolaze neke trebe, ja opalim kapisle i zadignem im suknjice! 

A joj,miline.. 

Daj mi još šest komata! 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
1 hour ago, bocca_bastard said:

ne treba se uljuljkavati nego vezbati i uciti

Bocca svatam ja sta ti pricas i uglavnim djelim tvoje misljenje u dosta stvari ali poenta ovoga je da te vadi iz govana kada nikakva vjestina to ne moze. Ne znaci ako na motoru imam abs da cu postati neobazriv ili da cu manje paziti. To znaci samo da kada ti neka budala izleti iza krivine na putu sa rizlom ili mokrim kolovozom sa uljem ti mozes stisnuti kocnicu usporiti,zaobici prepreku. A u istoj toj situaciji bez abs-a padas 99% ma koliko vjestine imao. Neka me ovo spase jednom u 20 godina voznje meni dovoljno. Svi se nesto vataju za vjestine,vjezbe i ne znam sta. Lako je kociti na suvom ili mokrom asfaltu kada se pripremis za to. Sve ovo sluzi kada se vozis i dodjes u takvu situaciju da jedino par profi vozaca moze iz nje izaci bez pomagala,ostali padaju ma koliko vjezbali i mislili da mogu. Ali kao i za druge stvari ljudi koji su protiv elektronike su uglavnom oni koji nisu ni vozili motor sa elektronikom neki duzi period. 50-100km se ne racuna. Ovim ne mislim nista uvrijedljivo samo ne zele da daju sansu novim stvarima. Toliko od mene na ovu temu,necu vise da smaram. Neka svako vozi kako hoce. Ovo sam najvise napisao zbog nekih novih kolega koji ce mozda nekada uci na ovaj forum pa da imaju kompletnu informaciju. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8411 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Meni je trenutna Honda prvi motor sa ABS-om, navikavam se jos uvek i testiram ga,  nema "pulsiranja" rucice niti poluge nozne kocnice pri jakom kocenju, nije kao na autu... Probao sam kocenje na rizli, stisnes kol"ko moze i zaustavis se! Nema potrebe za postepenim stiskom kako bi se tezina prebacila napred i motor spremio za jako kocenje... Samo stisnes :D

Nezgodacija je sledeca, sta ako sistem zakaze a ti si mu poverenje ukazao i kocis kroz baru kao na suvom...

Dodje period kada zazelis dosadnu voznju, 35 mi je godina ali 20 vozim, kocio sam i Brembom i nogama, svaki sam put uzivao i nasao srecu...:takoje:

Probao bih i ovu novotariju, zasto da ne...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Mostar
  • Motocikl: Fazer 8

S obzirom na naše ceste uopšte se ne bi bunio da ga imam, kao što su naveli gore ovo čupa motor iz one situacije kad si već na podu 99%.

I sam vozim motor bez ABS, nisam zaluđen tim pomagalima ali ovo je super.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6319 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ne kapiram šta konkretno ovaj sistem čini i kako funkcioniše.

Propulzori...to vidim piše, ali kako deluju? Na šta? Šta pomeraju i odakle propulzija?

Molim pojašnjenje ili link ka istom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

@bokibd nisam siguran koliko se, makar i nesvesno, ne oslanjamo na sve te sigurnosne sisteme, ne samo na motoru, već na svim prevoznim sredstvima i ne mogu da se otmem utisku da je to vrlo često medveđa usluga. 

 

Mislim da nam sva ta tehnologija daje neki osećaj sigurnosti, ne bih rekao da je lažni mada je nakad i to slučaj, koji precenjujemo i sami sebe dovodimo u opasnost, vozimo brže, oštrije, neke druge tehnološke novotarije nam kradu pažnju, i dozvoljavamo im to jer smo ušuškani između svih tih Airbag-ova, ABS-ova, ESP-ova, ABA-ova i ostalih skraćenica. Slažem se da je razlika između modernih kompjuterizovanih vozila i onih nekadašnjih analognih ogromna ali čini mi se da razlika između reklama za sve te sigurnosne zajebancije i realnosti nije puno manja. I želim vam da nikad na svojoj koži ne osetite tu razliku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8411 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ti su sistemi osmisljeni kao krajnja nuzda, ti kao vozac si odradio sta si umeo/stigao, kad" je pad neizbezan ovaj ti sistem da jos jednu priliku za "vadjenje"... Do tada vozis normalno, pazis i kontrolises voznju kao da ga nemas...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@stoka Ne znam zasto mislis da je medvedja usluga, kada je i statistika neumoljiva. Ima mnogo manje stradalih otkad sva ta pomagala i sistemi bezbednosti su poceli da se koriste, pocevsi od servo upravljaca kod kola, disk kocnica, pojaseva, pa do ABS-a, traction control itd. kod motora. 

Sto se tice Evrope, iako se visestruko povecao broj motorista i iako se voze jaci motori broj nastradalih/povredjenih motorista se drasticno  smanjio u odnosu na pre 20 ili 30 godina. To su cinjenice i nema razloga izbegavati ta pomagala i sisteme, ako su dostupni i ulaze u budzet.

Ja nemam ABS na svom motoru koji koristim i za put, ali cu imati verovatno na sledecem. Posto vozim cesto i na stazi, ABS je dosad bio smetnja, ali sa najnovim sistemima ABS-a, kod motora koji su predvidjeni i za stazu tih problema nema, tako da  nema razloga da ne uzmem sledeci motor sa ABS-om. Svi ti sistemi su prosli probu vremena i pokazali se kao efikasni i nema razloga da se novi koji poboljsavaju bezbednost (ili mogu da te izvade iz g****a zlu ne trebalo) se ne usvoje u svakodnevnoj upotrebi.  Za motoriste koji hoce da poboljsaju svoje vestine na asfaltu ostaje najbolje resenje da se prvo dobro odvozaju i izvezbaju na krosu/enduru u prasini i nece pogresiti. Iz prakse dokazano da su najbolji vozaci motora ili koji su dosli odatle, ili koji redovno se vezbaju offroad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6319 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ok, malo je jasnije. U principu bi to bilo neko spremište gasa pod pritiskom za jednokratnu upotrebu. Sad ja razvijam teorije (to nigde ne piše) da bi to moglo da bude jako slično propulzoru na izbacivom sedištu iz borbenih aviona. Ipak to mora da bude dovoljno jak pritisak da pomeri zbir težine motora, suvozača i eventualnog prtljaga. Kad se isprazni, nova boca ili punjenje stare.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Da, ima tu vise parametara o kojima treba voditi racuna, ali sama cinjenica da neko radi na tome je ohrabrujuca.

Verovatno bi bilo tipa za jednokratnu upotrebu, kao airbag, i kao sto pise u clanku treba da bude dobro podeseno da se ne aktivira u nekom drugom slucaju i da napravi veci karambol.  Mozda ce biti nastelovan samo za neke situacije proklizavanja na putu, gde vecina vozaca retko naginju motor preko 45 stepeni u krivini, jer posle toga postaje komplikovanije. No o tom potom.

Kao sto se zeza moj drugar, koji kaze da bi rado kupio Niken, ali posto je blokiran na 45 stepeni ne moz' da ga koristi na stazi, pa odustaje. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4685 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Proklizavam na pešačkom a pored stoji pešak i to se ukljči. Automatsko osmudivanje pešaka :stabre:

Šalu na stranu, meni je ovo odličan patent !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
 
 
Steta mi je da novi vozaci nikad ne vide motor bez ABS-a ili te stabilizacije, a u tom pravcu se krecemo


Neki skroz stari vozači, npr moj deda, pa nadalje njegov otac itd..nikad nisu videli motor uopšte. Šta je to čudno da neki neće videti motor bez nekog dodatka? Pogotovu sto je je taj dodatak koristan i povećava bezbednost.



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

  Činjenica je da je manje smrtnih žrtava u saobraćaju, još kad se na to doda povećanje količine vozila i povećanje pređenih kilometara izgleda super, ali statistika je neumoljiva samo kao deo matematike, u svakodnevici je vrlo fleksibilna. Ne sme se zanemariti šta sve doprinosi tom smanjenju smrtnosti. Počnimo od same medicine koja neprestalno napreduje, opremljenost i samim tim efikasnost mobilnih zdravstvenih ekipa raste, video nadzor puteva, mobilni telefoni, sve to doprinosi brzini odziva istih. Sve to su izuzetno bitni faktori za smanjenje broja fatalnih žrtava. Sa druge strane sami sigurnosni sistemi na vozilima se dele u dve grupe. Reći ću im "za pre" i "za posle" ili za vreme udesa. Odnosno, oni koji pomažu da do udesa ne dođe i oni koji ublažavaju posledice samog udesa. Ovi drugi, vzdušni jastuci, zatezači pojaseva i slično, u našem primeru kvaliteta oprema, takođe mnogo utiču na smanjenje broja mrtvih. Činjenica da su moderna vozila mnogo"mekša" i da prilikom sudara "upijaju" mnogo više kinetičke energije takođe ima svoj udeo.  Sve ostalo ostaje na račun ovih prvih o kojima mi ovde pričamo. 

Nemam pravih statističkih podataka ali moje iskustvo, a to je 10-15 hiljada kilometara mesečno u zadnjih deset godina po Evropskim putevima, mi kaže da je udesa sve više, i mislim da dobar deo odgovornosti za to ima upravo oslanjanje na moderne sisteme. Još jedan od problema modernizacije je ekonomska isplativost. Iz iskustva znam da su neki od njih, koji su u početku bili dobri, vremenom, zbog smanjenja troškova zamenjeni nekim lošijim izvedbama. Konkretan primer, Mercedesov Active Brake Assist, ne starijim modelima je radio odlično, vremenom je počeo da bojkotuje ali je svaki put kad je prestao da radi to javio, na novom modelu iz 2017. je katastrofa. Niz poseta ovlašćenom servisu, jer je sve još u garanciji, i ništa. Na kraju sam, samo zato što sam izuzetno tvrdoglav i uporan, dobio odgovor da su to sistemi koji samo pomažu da se poveća sigurnost, ne i u kojoj meri, i da Mercedes-Benz, niti bilo koji drugi proizvođač bilo kojeg dela ugrađenog na vozilu, ne snosi nikakvu odgovornost za bilo šta što se desi ne delovanjem nekog od tih sistema i sklopova.

Ja nikako nisam protiv te modernizacije, izuzevši motor, koristim je svaki dan i uživam u tome. Samo hoću da napomenem da psihološki efekat koji činjenica da tako nešto imamo na vozilu ne može da se zanemari. Retko kad smo mi svesni tog efekta, mozak te kalkulacije vrši mimo naših "očiju", u incidentnim situacijama, posebno onim u saobraćaju reagujemo refleksno, to je prirodan proces učenja, kombinacija iskustava i činjenica koje smo saznali, i te naše reakcije su produkt tih naših učenja.

Sećate se crtanog filma kad petao Sofronije zajebava ono kuče? Kuče je vezano i Sofronije ima nacrtanu liniju na zemlji do koje mora da trči, odnosno do koje kuče može da dođe. Jednom mu kuče pomeri tu liniju, nacrta novu bliže sebi i ulovi pevca. Hoću da kažem da nam ovakvi sistemi, nemam ništa protiv konkretnog primera, pomeraju tu liniju bez našeg znanja. Možda grešim kad kažem da je kod vas koji više verujete to izraženije nego kod nas skeptika, to je već za nekog psihologa. Pitanje je koliko je ko od nas spreman i voljan inače da ide blizu te linije i da sazna istinu.

Za zaključak, nisam ja protiv tehnologije i modernizacije, ja sam protv komercializacije osećaja sigurnosti. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

 

1) Razumem tvoje argumente, samo i dalje ostajem pri tome da je ipak tvoj "licni utisak", verovatno zato sto si puno na putu.

Po statistikama saobracaj u EU se povecao za 42% od 90-ih godina i naravno da u tom slucaju mozda imas utisak da relativno cesto vidis nesrece, zbog same frekvencije saobracaja, sto ne dovodim u pitanje.

S druge strane, ono sto se racuna je opet ukupan broj nesreca i stradalih/povredjenih koji je opao i pored tolikog povecanja saobracaja, da ne pricam o broju udesa po glavi stanovnika ili broju predjenih kilometara kao statistickim parametrima.

 

Uradih mali domaci, sto se tice statistike, posto sam procitao pre godinu dve neku brosuru.

Da ne bih pricao u prazno evo samo par publikacija (ima cak i o Srbiji sturo) 

https://etsc.eu/euroadsafetydata/

https://etsc.eu/wp-content/uploads/PIN_ANNUAL_REPORT_2017-final.pdf

https://ec.europa.eu/transport/road_safety/sites/roadsafety/files/pdf/statistics/dacota/bfs2017_main_figures.pdf

Ko hoce "dublje"  da udje u materiju, u eri interneta skoro sve je dostupno.

 

2) E, sad sto se tice tvrdnje da zbog tih sistema ljudi opasnije voze, tu se ne bih slozio. Ko je bio lud sa Golfom dvojkom, taj je lud i sa najnovijim Audijem. U kategoriju onih koji mogu postati opasniji su svakako oni koji su vozili bez tih sistema pre 20 godina, pa kad je doslo vreme za obnovu "materijala" uzese ono sto ima sva ta cuda. Kod te grupacije moze da se desi da promene voznju na rizicnije, ali to je stvarno zanemarljiv broj. Za vozace koji su postali vozaci sa tom novom tehnologijom nema te opasnosti, prosto zato sto je za njih to normala i ne mogu da voze rizicnije, vec naprotiv pocinju s voznjom oprezno kao i svaki novi vozac, bar ovde u Evropi. A ove nove generacije koje su vaspitavane sa "odrzivim razvojem" su jos vise samosvesne i ako se uopste odluce da voze bilo sta, voze sasvim drugacije.

Naravno da jos uvek opstaje kao najrizicnija muska populacija od 18-25, ali ce to tako i ostati zbog testosterona i verovanja da su besmrtni, sto se kod vecine promeni s godinama (ne kod svih :) ).

 

3) Sigurnost i eliminacija "nepredvidjenih" situacija se desava na svim nivoima drustva na Zapadu, ne samo kod sistema bezbednosti u saobracaju. To je vec filosofsko/civilizacijsko pitanje, da ne ulazimo u to.  Cinjenica je da ce uz odgovarajucu "cenu" kupac na Zapadu pre uzeti nesto "sigurnije" nego manje sigurno.

 

U svakom slucaju forum je mesto za razmenu misljenja i cenim da svako od nas na osnovu nekih subjektivnih, ali i objektivnih parametara donosi odluke, koje su u domenu njegovog odlucivanja. Tako i odluka o imanju/nemanju motora sa ABS-om, traction control ili mozda ovim novim sistemom, je licna dokle god nas budjelar to moze da izdrzi i ako je cena "sigurnosti" prihvatljiva za njegovu dubinu u tom trenutku.

 

I da se nasalim za kraj, kao u prici o tri praseta, ipak je kuca od cigala najbolja zastita protiv vuka, iako su i druge dve isto dobra zastita od kise. :)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

Upravo u izveštaju koji si linkovao stoji ono šta sam ja tvrdio, da iako se broj smrtnih žrtava smanjuje broj nesreća se povećava, u Nemačkoj je za datu godinu dostigao broj od 2,6 miliona i daleko je najveći od ujedinjenja Nemačke. Zaslugu za smenjeni broj poginulih motorista pripisuju lošem vremenu i posledično manjem broju motorista na putu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Ako se uporedjuju neki periodi pre i sada, pa se vidi da se neki broj nesreca povecao(fatalnih ili ne fatalnih), treba videti i koliko se uvecao broj tih vozila u odnosu na prethodni period kad je bilo manje nesreca. Jedino tako se ta statistika moze iskoristiti da bi se doslo do nekog zakljucka, ovako sama cifra zasebno ne znaci mnogo da bi se dobila kompletna slika.

 

Isto kao sto je bila studija u Americi gde kad su uzeli sve faktore, da dozivis fatalnu nesrecu na motociklu je XX puta veca nego u autu(jer ista situacija u autu nece ti biti nista, a na motoru moze biti fatalno). A opet kad su izvukli podatke za 15 godina, pokazalo se da broj nesreca u odnosu na ukupan broj vozila za tu kategoriju, je mnogo bilo manje za motore nego za automobile procentualno(iako svi faktori govore da  bi trebalo biti obrnuto). Pa su dosli do zakljucka da je nepaznja jedan od najvecih uzrocnika, s obzirom da na motoru vecina ljudi je 100% u fokusu dok u autu dok vozis mozes i da pricas sa nekim pored sebe, na telefonu si, jedes, drndas muziku i ostalo...

 

Da ne bude da sam skrenuo skroz sa teme podrzavam tehnologiju :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pre 15 sati, stoka je napisao:

Upravo u izveštaju koji si linkovao stoji ono šta sam ja tvrdio, da iako se broj smrtnih žrtava smanjuje broj nesreća se povećava, u Nemačkoj je za datu godinu dostigao broj od 2,6 miliona i daleko je najveći od ujedinjenja Nemačke. Zaslugu za smenjeni broj poginulih motorista pripisuju lošem vremenu i posledično manjem broju motorista na putu.

Hajde da kazemo i da i ne, zato sto se u tom prvom izvestaju iz mog prethodnog posta, sto sam linkovao, uporedjuju samo pretekle 2-3 godine i naravno da vreme moze imati uticaja na ukupan broj motorista, sto ne sporim. Medjutim, ono sto se racuna je trend u duzem vremenskom periodu.

 

Da se ne bi samo bazirali na ciframa o broju poginulih, evo podataka UNECE gde se vidi ukupan broj nesreca  po zemljama od 2005 - 2015, Za to pogledati tabelu na stranici 18 po redu od pocetka PDF-a (numerisana br. 2), gde generalno za glavne zemlje EU i cak i vecinu novih clanica je doslo do smanjenja ukupnog broja nesreca.

Za Nemacku u duzem periodu je doslo do smanjenja, iako je u poslednje 2-3 godine povecano, sto ti moram priznati.

 

Generalno opet broj ukupnih nesreca po zemljama je smanjen, i to za vecinu starih i novih EU zemalja (sem recimo Rumunije) sto je i najbitnije.

 

https://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/main/wp6/publications/RAS-2017.pdf

 

U svakom slucaju, podaci se gledaju u duzem vremenskom periodu, uzimajuci u obzir i da je frekvencija saobracaja drasticno povecana.

Smrtnost kod motorista je smanjena drasticno, ali takodje i u drugim grupama ucesnika u saobracaju i to onim koje su najranjivije, kao sto su pesaci, vozaci mopeda i biciklisti (broj biciklista se srazmerno povecava u Evropi - tako da verovatno moze doci do porasta u toj kategoriji).

 

Kod ovih najranjivijih grupa nema nekih pomagala kao ABS, traction control itd., sem pasivne bezbednosti, poboljsane infrastrukture, kulture voznje drugih ucesnika u saobracaju itd, i  smanjena smrtnost ide ruku pod ruku sa manjim brojem nesreca u globalu.

Za Nemacku ilustrativno u tabeli dole se moze videti da je svaka kateogorija ucesnika manje ugrozena nego pre 10-15 godina.

https://ec.europa.eu/transport/road_safety/sites/roadsafety/files/pdf/statistics/historical_country_transport_mode.pdf

 

1729117000_Capturedecran2018-05-24a14_08_58.thumb.png.5a742309ffeda192c3af88a26ac4cada.png

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Litija, Slovenija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 ( Crn k'o midnajt)

Potpuno se slažem da je najbitnije da se broj saobraćajnih nesreća smanji.  Nisam našao pre ove podatke o ukupnom broju nesreća, moj subjektivni utisak je da ih je sve više. Pravu sliku o efikasnosti pojedinih sistema ćemo imati tek kad se iz jednačine izbaci ljudski faktor, odnosno kad vozila budu potpuno autonomna. Do tada, moj omiljeni sigurnosni sistem na motoru su ženske butine, pri svakom naglom pokretu u vožnji one me stisnu i upozore. Toplo preporučujem.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja