Jump to content

Moto Zajednica

Dodje i taj dan, posle 33 godine

Recommended Posts

  • Integrisan, 8407 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sa ABS om i pod "mrtvim" kocenjem motor ostane upravljiv, ja se sve vise odusevljavam istim, uhvatio me prosle nedelje pljusak sa Goc planine dok sam se vracao,  tek pokvasen asvalt, klizav kao staklo, pogleda me covek u oci i ukljuci se sa sporednog puta... Sa 80kmh sam kocio, uhvatio i belu liniju dok sam levo bezao,  svo vreme sam imao kontrolu... Mozda bi valjalo i temu zasebnu da otvorimo pa da prokomentarisamo ABS i resto od "pomagala" pri kocenju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
pre 5 minuta, zika56 je napisao:

Imao sam pre neku godinu skoro identičan udes kao i ti. Jedino što sam ja obilazio kamion, a auto (koji je bio zaklonjen kamionom) je izlazio sa pumpe (koja je bila sa desne strane) i pokušao da skrene ulevo na pet šest metara ispred mene.

Dobro si prošao (sobzirom kako si mogao da prođeš) i verujem da ćeš brzo da se opraviš i da ćeš već za tri nedelje moći da voziš ponovo.

A što se ABS-a tiče, u ovakvim situacijama (inenadno kočenje na mokroj podlozi) izuzetno pomaže.

Imam ga na motoru (a može i da se isključi), pa sam isprobavao uporedno reakciju motora sa i bez ABSa i ABS je tata!

Kako se zavrsio slucaj sto se pravosudja tice?

Zile, znamo se vec dugo, mada ne licno. Znam da vozis motorine veoma dugo, i po svim mogucim i nemogucim uslovima, tako da tvoju konstataciju o ABS primam kao validnu, ali uz dodatak: pomaze pri iznenadnom i nekontrolisanom kocenju, kada vozac zakaze u doziranju kocione sile. Meni bi u konkretnom slucaju ABS odmogao, ne bi mi dozvolio da rep zanesem u desnu stranu, pogodio bih Pasata direktno u vrata, navukao bih se na rezervoar, pa na guvernalu, vizir, instrument-tablu, pa na krov auta... Pa bih brinuo (umesto samo o kolenu) i o karlici, grudima, vratu.... Teoretski.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
pre 9 minuta, strasilo je napisao:

Lako se sad zajebavati ... ali sa druge strane, to je dobar znak .. ;)

Veruj mi kukao bih ja kao narikaca na sahrani, kada bi iole pomoglo, ili kada bi barem neko dao 20 evrica za to. Ovako, branim se zajebancijom, nekako lepse deluje...

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 9 minuta, SHOKLA je napisao:

Kako se zavrsio slucaj sto se pravosudja tice?

Zile, znamo se vec dugo, mada ne licno. Znam da vozis motorine veoma dugo, i po svim mogucim i nemogucim uslovima, tako da tvoju konstataciju o ABS primam kao validnu, ali uz dodatak: pomaze pri iznenadnom i nekontrolisanom kocenju, kada vozac zakaze u doziranju kocione sile. Meni bi u konkretnom slucaju ABS odmogao, ne bi mi dozvolio da rep zanesem u desnu stranu, pogodio bih Pasata direktno u vrata, navukao bih se na rezervoar, pa na guvernalu, vizir, instrument-tablu, pa na krov auta... Pa bih brinuo (umesto samo o kolenu) i o karlici, grudima, vratu.... Teoretski.

Sve formalnosti oko naplate štete (i za motor i za moje povrede) završio sam prilično brzo.

Jednostavno sam nacrtao na obrascu (koji se dobije u osiguranju) skicu udesa i onda se sa zapisnikom sa uviđaja aobratio osiguranju gde je osiguran krivac. Njihov službenik (procenitelj) dođe i pregleda i fotografiše motor i opremu i onda oni od tebe zatraže da daš zahtev za visinu naknade koju potražuješ (sa specifikacijom). 

Pokušaće da ti umanje zahtev, ali ako imaš argumente pripreti sudom i prihvatiće realan zahtev.

Isto važi i za naknadu štete za povredede.

Sakupljaj sve nalaze, snimke, uverenja, račune, ..!

Ako nemaš preloma računaj na oko 1.000evra za povrede, ako ima preloma onda dosta više.

Na sudu nisam teretio vozača auta jer je bio korektan i sve priznao i ponudio pomoć. 

Što se tvojih povreda tiče potrudi se da se ne izležavaš predugo jer ćeš da imaš posle problem sa razmrdavanjem zglobova. Što pre promrdaš to bolje.

Ako ti treba neka pomoć ili savet može na pp ili na 063 106 3937.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
pre 9 minuta, zika56 je napisao:

Sve formalnosti oko naplate štete (i za motor i za moje povrede) završio sam prilično brzo.

Jednostavno sam nacrtao na obrascu (koji se dobije u osiguranju) skicu udesa i onda se sa zapisnikom sa uviđaja aobratio osiguranju gde je osiguran krivac. Njihov službenik (procenitelj) dođe i pregleda i fotografiše motor i opremu i onda oni od tebe zatraže da daš zahtev za visinu naknade koju potražuješ (sa specifikacijom). 

Pokušaće da ti umanje zahtev, ali ako imaš argumente pripreti sudom i prihvatiće realan zahtev.

Isto važi i za naknadu štete za povredede.

Sakupljaj sve nalaze, snimke, uverenja, račune, ..!

Ako nemaš preloma računaj na oko 1.000evra za povrede, ako ima preloma onda dosta više.

Na sudu nisam teretio vozača auta jer je bio korektan i sve priznao i ponudio pomoć. 

Što se tvojih povreda tiče potrudi se da se ne izležavaš predugo jer ćeš da imaš posle problem sa razmrdavanjem zglobova. Što pre promrdaš to bolje.

Ako ti treba neka pomoć ili savet može na pp ili na 063 106 3937.

Hvala Ziko, ukoliko bude bilo potrebno, cucemo se. Uz napomenu, nismo sastavili izvestaj, jer sam ambulantnim vozilom prevezen u Hitnu sluzbu, zapisnik o nesreci jos uvek nije uradjen, ili mi jos uvek nije dostupan, vozilo koje je ucestvovalo u nezgodi je neregistrovano, a samim tim ni osigurano... Bice ovde finih peripetija.

 

PS: Pozdravi seku koja je letos ovde (KL benzinska pumpa NIS) imala problem sa akumulatorom na motoru, i tom prilikom smo se upoznali.

 

PS2: Trebace mi saveti / pomoc pravne prirode, najradije nekoga sa foruma ko se razume i ucestvuje u ovoj vrsti moto-problematike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 7 minuta, SHOKLA je napisao:

Hvala Ziko, ukoliko bude bilo potrebno, cucemo se. Uz napomenu, nismo sastavili izvestaj, jer sam ambulantnim vozilom prevezen u Hitnu sluzbu, zapisnik o nesreci jos uvek nije uradjen, ili mi jos uvek nije dostupan, vozilo koje je ucestvovalo u nezgodi je neregistrovano, a samim tim ni osigurano... Bice ovde finih peripetija.

 

 PS: Pozdravi seku koja je letos ovde imala problem sa akumulatorom na motoru, i tom prilikom smo se upoznali.

 

PS2: Trebace mi saveti / pomoc pravne prirode, najradije nekoga sa foruma ko se razume i ucestvuje u ovoj vrsti moto-problematike.

I ja sam bio u urgentnom centru kada je rađen uviđaj, a zapisnik bude gotov za nekoliko dana i ideš da ga tražiš u MUP.

Treba da ima neki rezervni fond za ta neosigurana vozila i mislim da nećeš da imaš problema.

Znači ti si taj koji je pružio pomoć na putu mojoj sestri i prijatelju na Hondi Deuvil. Kaže mi da je čovek rekao da me posnaje, a ja pojma nemam o kome se radi? Hvala.

Uskoro ću da svratim u Kladovo pa se vidimo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Bas se sve poklopilo za ovakvu saobracajku. Dobro je samo sto si prosao sa laksim povredama. Brz oporavak i da se vratis na 2 tocka sto pre

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12234 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Eto komplikacija Nešo ali verujem da si ti napravljen od jakog materijala, brzo ćeš ti nazad u sedlo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
pre 10 minuta, Arakis je napisao:

Eto komplikacija Nešo ali verujem da si ti napravljen od jakog materijala, brzo ćeš ti nazad u sedlo ;)

Ima u meni i nesto Titanijuma od ranije, doduse u ramenu. Kazu da je kvalitet na nivou. :-)

Ceracemo se mi jos na dva tocka.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
pre 36 minuta, zika56 je napisao:

I ja sam bio u urgentnom centru kada je rađen uviđaj, a zapisnik bude gotov za nekoliko dana i ideš da ga tražiš u MUP.

Treba da ima neki rezervni fond za ta neosigurana vozila i mislim da nećeš da imaš problema.

Znači ti si taj koji je pružio pomoć na putu mojoj sestri i prijatelju na Hondi Deuvil. Kaže mi da je čovek rekao da me posnaje, a ja pojma nemam o kome se radi? Hvala.

Uskoro ću da svratim u Kladovo pa se vidimo.

Tu sam, i sluzim narodu!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

 

2 hours ago, ThePainkiller said:

Brz oporavak želim, kolega... 

Ako sam dobro shvatio, obilazili ste kombi koji je išao sporo jer se pasat ispred njega kretao sporo i izvršio skretanje u levo?

Moj ćale ima jednu izreku: ˝Ako se kolona kreće sporo, nešto se dešava i neko od njih će skrenuti ili će napraviti neki drugi nenadan potez koji može dovesti do opasnosti po druge učesnike u saobraćaju, tako da nikad ne pretiči kolonu koja se čudno sporo kreće, ili to uradi jaaako obazrivo...˝

Isto to praktikujem jer sam iz iskustva skontao to. Obilazim jedno po jedno vozilo jer sam upravo doziveo ovo. Mada verujem da je vreme tada ucinilo svoje jbg kisa, mokar, nervoza, sto pre kuc i i desi se.

 

Da li znas koliko si se brzo kretao pri sudaru? Da li bi ABS nekako pomogao , u smislu stabilnosti pri takvom kocenju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
1 hour ago, zika56 said:

Imao sam pre neku godinu skoro identičan udes kao i ti. Jedino što sam ja obilazio kamion, a auto (koji je bio zaklonjen kamionom) je izlazio sa pumpe (koja je bila sa desne strane) i pokušao da skrene ulevo na pet šest metara ispred mene.

Dobro si prošao (sobzirom kako si mogao da prođeš) i verujem da ćeš brzo da se opraviš i da ćeš već za tri nedelje moći da voziš ponovo.

A što se ABS-a tiče, u ovakvim situacijama (inenadno kočenje na mokroj podlozi) izuzetno pomaže.

Imam ga na motoru (a može i da se isključi), pa sam isprobavao uporedno reakciju motora sa i bez ABSa i ABS je tata!

I tata i mama, i pozdravljam zakon u EU oko obaveznog ABS na motorima od preko 125 kubika a uskoro i ispod 125.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Brz oporavak želim, i još da dodam - nisi ti overio asvalt već si overio pasata ! 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
pre 15 minuta, hard_rock je napisao:

 

Isto to praktikujem jer sam iz iskustva skontao to. Obilazim jedno po jedno vozilo jer sam upravo doziveo ovo. Mada verujem da je vreme tada ucinilo svoje jbg kisa, mokar, nervoza, sto pre kuc i i desi se.

 

Da li znas koliko si se brzo kretao pri sudaru? Da li bi ABS nekako pomogao , u smislu stabilnosti pri takvom kocenju?

O kisi, mokrom putu, nervozi... pises li o svom ili o mom slucaju? Posto se ovo poklapa sa mojom situacijom.

Da, znam koliko brzo sam se se kretao prilikom sudara.

Uopste nije bilo problema u stabilnosti prilikom kocenja, vec u nedostatku vremena i prostora, tako da ABS u mom slucaju ne bi napravio nikakvu razliku na bolje, po mom misljenju naprotiv.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
pre 4 minuta, drumskalisica je napisao:

Brz oporavak želim, i još da dodam - nisi ti overio asvalt već si overio pasata ! 

Pasata sam preskocio. Overio sam asfalt desnom stranom i ledjima... a levom butinom guvernalu, a levim kolenom rezervoar Kawe.  :-P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Komsijo, zelim ti i ja brz oporavak

 

Pre sat vremena, zika56 je napisao:

Uskoro ću da svratim u Kladovo pa se vidimo.

 

Ziko, javi kad si u Kladovu da se provozam i ja na ladno pivo sa vama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S
Pre 2 sati, zika56 je napisao:

Sakupljaj sve nalaze, snimke, uverenja, račune, ..!

Ako nemaš preloma računaj na oko 1.000evra za povrede, ako ima preloma onda dosta više.

potpisujem

 

Pre 2 sati, zika56 je napisao:

Što se tvojih povreda tiče potrudi se da se ne izležavaš predugo jer ćeš da imaš posle problem sa razmrdavanjem zglobova. Što pre promrdaš to bolje.

potpisujem

 

Brz oporavak ti želim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1438 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Hvala ljudi!

Ako je do mene, evo vec zurim sa oporavkom. Samo da me izvuku iz ovog gipsa, evo vec se treci dan patim... :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Obrenovac, 524 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Kolega kao prvo zelim ti sto brzi oporavak,  da sto pre stanes na noge bez ikakvih posledica.

A kao drugo dobro povedi racuna o celom postupku kod sudije jer mozes dobro da nadrljas. Ovo ti pricam iz licnog iskustva jer sam imao identicnu situaciju 2008god u Smederevskoj Palanci.

Bio na moto susretu sa zenom i drugarom,  sve bilo extra,  prespavali i u nedelju ujutru krenemo nazad u gradu kamioncic neki ide isped mene 200metara polako,  isprekidana linija,  ja migavac krenem da obilazim i kad sam vec bio kod kabine vidim ispred Ficu koji krece u levo i pravo na mene,  ja kocim i bezim ulevo tu se sudarimo ja motorom udaram u levi zadnji deo auta,  volanom mu razbijam zadnje desno levo staklo, nekako ostajem na motoru ali vec me gurnuo skroz levo i kad sam video da idem ka parkiranom autu i da ne mogu ukociti nabadam kocnice i obaram motor i devojka i ja padamo ali tad je vec bila mala brzina. Devojka srecom sa malom ogrebotinom kolena,  spasle je bocne torbe,  ja pri onom udarcu u Ficu udarim potkolenicon ili u zadnje krilo ili u metalni branik i isecem nogu nacisto, sve zinuli,  zasecem kost. 

Hitna,  odmah operacija na zivo.... 

Epilog longeta msec i nesto dana,  svaki dan na previjanje a inekcije i ujutru i uvece,  bulja se rascvetala,  sreca sve proslo i zaraslo. Steta na motoru,  kriv volan,  vizir i retrovizor..... smesno. 

E sad poenta krece postupak

Na vanrednom tehnickom Fici neispravne kocnice,  nema bocne retrovizore,  ne rade migavci.... 

Jedno saslusanje,  pa drugo,  pa covek i zena iz Fice odjednom prijavljuju neke povrede iako prosli bez ogrebotine u udesu i jos ih ja zvao telefonom da proverim..., sve pocinje da se pakuje da sam ja kriv za sve i da ce da mi oderu kozu sa ledja. 

Odmah uzimam dobrog advokata,  skoro deset puta smo isli u Smederevsku Palanku na kojekakca saslusanja,  sudjenja,  vestacenja,  izlaske na lice mesta udesa.... 

Vozac Fice se na kraju nije ni pojavljivao

Na kraju je utvrdjeno da nisam kriv,  da sam preticao na isprekidanoj,  nisam prekoracio brzinu (to je sve utvrdio i vestak)  i oslobodjen svake krivice,  automatski tuzioc pokrece ponovni postupak pred Apelacionim sudom u BGu ali i tamo se utvrdjuje prvo stepena presuda i ja oslobodjen. Doduse ni vozac Fice nije ni optuzen za bilo sta. 

Hocu da ti kazem, da nisam uzeo advokata i bio uporan i redovan (postupak trajao par godina,  kostalo me lepo i advokat i odlasci....), drugar koji je vozio iza mene i devojka oboje mi bili svedoci,  najebao bi ko zuti,  sto novcano,  sto kazneno,  sto za odstetu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ih što volem testo s makom.., 583 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650cc

Jbm ti državu...u Srbii uvek lošije prođe i nadrlja onaj koji nije kriv...?! Zdravog razuma nigde!!

 

Kolega brz oporavak ti želim, stvarno je truba što si nakon 33 god pao...možda je moglo i bez toga u karijeri al šta je tu je...drž se!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: krusevac
  • Motocikl: gsx-r 750 к1

Желим Вам брз и потпуни опоравак као и срећу са наплатом.

Имао сам сличну ситуацију пре 12 година, Лада Самара стојала са десне стране пута у месту , са леве је била продавница и паркинг, ја наилазио од позади (нерегистрованим) мотором позајмљеним од кума и започињем обилажење Ладе када на неких 15-20 метара човек одједном скреће улево без мигавца, ја исто улево да га избегнем кад ето ти белаја, ударим у његова лева врата па преко хаубе на асфалт и заглавим 6 дана у болници. 

Човек испред продавнице посведочи да је овај дао мигавац а лично сам њега видео када му је кроз прозор укључио мигавац нисам ваљда луд да заобилазим ауто са датим мигавцем.

Наравно на основу његовог сведочења мене окривише. 

Терали смо се по судовима 5 година са тим удружењем осигуравача и на крају ме ослободише свих оптужби. 

Ко је њему штету платио појма немам, знам да ја нисам дао ни динара сем казне за регу, а штета је била процењена на 11000 дин, па се то накалемило мојим не доласцима на суђења итд на скоро 70000 дин...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja