Jump to content

Moto Zajednica

Pomoc u busenju tomosa apn

Recommended Posts

  • Drug član, 4345 postova
Koliki treba razmak izmedju cilindra I klipa 
Клип диктира то, колико је клип у минус од округле мере , то је толеранција.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Eh...sa ovim klipovima koji mogu danas da se kupe bude često različit rezultat za istu vrednost. Ispod 5 stotih nikako, ali to je nešto što bi radionice koje se bave time trebalo bolje da znaju. Čujem da ide i do 8, jer su današnji (jeftini) klipovi od takvog materijala da se puno šire. Nekada je za originalni Tomos klip bilo pravilo 5 stotih plus honovanje i Automatik recimo, kod pismenog čoveka predje od 6 do 10 hiljada km...do promera 39. Za mere preko toga fabrika nije ni pravila klipove...danas ima i to da se nadje. Tako "tanak" cilindar se sigurno ponaša drugačije. Možda i ide bolje, ali to teško potraje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

0.05 је за стандардни клип а за клип са једном L кариком 0,08 ако причамо о квалитетним клиповима као ELKO, ASSO, K.S, 27 Mart, Motins, Meteor.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Dva takta...

Ne postoji jednostavniji sklop u moto svetu.

Ali koji može toliko da ti zakomplikuje život, da na kraju dođeš na ideju da ga poliješ benzinom i zapališ :)

Prva stvar koju, kao mlad, treba da uradiš je sačuvati mašinu u određenim parametrima.

I koliko je moguće da ne krećeš odmah na tzv. "čoban tuning".

Širenjem promera cilindra, nekontrolisano povećavaš promere kanala.

Još ako se strugar ne seti da malo "obori" ivice kanala, sranje koje nastaje lomom karika je nepovratno...

 

Prvi stepen "friziranja" - brzina do 70 km/h (blizu serijske 14-ce)
Ili "skini dami suvišnu garderobu".

 

Najjednostavniji je i ne zahteva neke posebne troškove.

 

Delovi koji se "obrađuju":  

 

1. Glava motora (važan element za postizanje veće kompresije).

U praksi se ravnanje glave izvodi na strugu (i nema greške i sve je pedantno urađeno).

Za prvi stepen glavu treba skinuti 0,6 do 0,8mm. 

Struganje glave preko 1,6mm dovodi do udaranja klipa o nju.

 

Druga opcija je nabavka tzv.  "sqush" glave, od  T-14 (malo se teže nalazi, ali, nije nemoguća misija).

Ona je fabrički drugačije izlivena (ima manji kompresioni prostor, isti koji bi dobio struganjem-spuštanjem APN-ove glave).

U potpunosti odgovara na APN cilindru i lako se montira. 

 

2. Klip

Kod APN-a je duži za 4mm, od klipa za model T-14.

Fabrika je time smanjila i pomerila usis goriva na kasnije.

Može da se nađe u nekim serijama i kratki klip ali je on ograničen promerom auspuha (izduvni kanal), i "cevuljagom" koja ulazi u top auspuha (o tome ću u izduvnom sistemu).

Da bi povećali usis goriva i produžili punjenje motora, možemo klipu skratiti suknjice za 4mm.

Ovako obrađen klip mora imati meru, od ivice čela pa do kraja duže strane 47mm.  
Druga opcija (lepša i bolja) nabavka kraćeg klipa, od modela T-14 sa, gornjom "L" karikom (pogrešno nazivan "elko").

Jedino, pre nabavke, proveriti promer osovine klipa, koja prolazi kroz malu pesnicu klipnjače (fi 10 ili 12).

 

3. Izduvni sistem (auspuh)

Važan element za pravilan rad dvotaktnog motora.

U igranju sa rezonantnim talasnim dužinama je bitna stavka za postizanje nešto veće snage (ili bolje rečeno da se iskoristi deo onoga što bi proletelo ispod repa). 

Postojeći auspuh APN motora je "prigušen" (bolje rečeno limitiran dužinom cevi). Nepotrebno je vaditi prigušivače jer oni ne utiču na brzinu.  Vađenjem prvog prigušivača koji je fiksiran za lonac dolazi do pomeranja polurezonance i gubljenja potpritiska auspuha pa samim tim i pada obrtaja motora koji je usko povezan sa brzinom.

Izduvni sistem motora APN i T-14  je veoma sličan, jedino je izduvna cev u APN-ovom auspuhu znatno duža od izduvne cevi motora T-14. 

Razlika je i u promeru izduvnog kanala (u korist T-14, za nekih 2 mm).

Skratiti izduvnu cev motora APN tako da joj kraj bude 10<>20mm u loncu (kao kod motora T-14).

4. Prenosni odnos (lančanici) 

Ovakav motor više nije pravilno iskorišten.

Motor lako postiže maksimalnu brzinu, ima veliku snagu i dobar start. Da bi ovu snagu pravilno iskoristili, potrebno je  menjati lančani prenos. Postoje tri vrste fabričke proizvodnje zadnjih lančanika Z34, Z32, Z27. Postoji veliki izbor i prednjih lančanika, takođe fabričke proizvodnje: Z10, Z11, Z12, Z13, Z14 i Z15.

Kombinacijom ovih lančanika možemo idealno opteretiti motor tako da ima i brzinu i snagu za našu težinu.

Originalni APN 6 (fabrički) prenos je; nazad Z34, napred Z13.

Prenosni odnos 

34 : 13

=2,615%

Dalje računaj sam.

To bi bio početni iliti prvi stepen.

 

Ima još:

2. Stepen - brzina do 85 km/h (i dalje je srerijski).

Za ostale "stepenice" treba podosta matematike i novca (od početnog "prdavca"dolazimo do motora vrednosti par hiljada eurića).

3. Stepen - brzina do 105 km/h (zadire diskretno u sport varijantu).

4. Stepen - brzina do 135 km/h (trkačka klasa). 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Malo sam ga sažeo, zarad konciznosti cele priče.

I posle 35 godina bavljenja Tomosima (eksperimentisanjem, ugradnjom Boost-a...) mogu se složiti sa Velikim magom dvotaktne religije.

Nisam hteo da kačim ceo rad (može da se nađe u pdf-u i studira).

 

Molim vas, mladiću, da mi pojasnite, čemu zahvaljivanje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Malo sam ga sažeo, zarad konciznosti cele priče.
I posle 35 godina bavljenja Tomosima (eksperimentisanjem, ugradnjom Boost-a...) mogu se složiti sa Velikim magom dvotaktne religije.
Nisam hteo da kačim ceo rad (može da se nađe u pdf-u i studira).
 
Molim vas, mladiću, da mi pojasnite, čemu zahvaljivanje?
Далеко сам ја од младича, имам 53 године од којих 40 проведених са алатом у рукама. Лепо је прочитати и знати приручник али лепо је и знати да је написан у време кад је Томос био једини или ту негде на тржишту СФРЈа. Данас доступност делова у комбинацији са знањем омогучује 1000 начина за фризирање Томоса и то до лудих граница.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Mladić koji je postao većinski vlasnik :takoje:


Sve to stoji, ali, ruku na srce Tomos se nije promenio.

Osim što je, zbog ispunjenja eko-normi,preporučena mešavina od 2-2,5%.

I što, kubikažom od par naprstaka snage može legalno na moto i auto-put.

 

Mislim da je nemoguće preneti znanje putem Bluetooth-a.

Posebno iz razloga što ga stari modeli, kojima i sam pripadam, nemaju.

 

Takođe, mislim, sigurno ćeš se složiti, nije bitno ko će brže, već ko će duže voziti...

Nije više ono vreme, kada smo mogli sa "nabudženim" mašinama u saobraćaj (nema više vozača i vozila za koje je 100-ka na sat pojam).

 

Kako su drugi već pisali, neka ga malo "čačne" (ali da se ispoštuju i svi ostali  parametri).

Neka na "prdavcu" ispeče zanat i prelazi na veće-tehnički sigurnije...

 

Srećan, sam svaki put, kada mi sin kaže kuda je sve vozio (a ne gde planira da ide).

I kada mi opiše situacije gde su ga poslušnost motora i adekvatne kočnice izvukle (da greška drugog učesnika u saobraćaju ostane samo anegdota i situacija).

 

Friziranje je priča za sebe.

Ima svoje granice, mesto, razloge...i svoju cenu.

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Mladić koji je postao većinski vlasnik :takoje:

Sve to stoji, ali, ruku na srce Tomos se nije promenio.
Osim što je, zbog ispunjenja eko-normi,preporučena mešavina od 2-2,5%.
I što, kubikažom od par naprstaka snage može legalno na moto i auto-put.
 
Mislim da je nemoguće preneti znanje putem Bluetooth-a.
Posebno iz razloga što ga stari modeli, kojima i sam pripadam, nemaju.
 
Takođe, mislim, sigurno ćeš se složiti, nije bitno ko će brže, već ko će duže voziti...
Nije više ono vreme, kada smo mogli sa "nabudženim" mašinama u saobraćaj (nema više vozača i vozila za koje je 100-ka na sat pojam).
 
Kako su drugi već pisali, neka ga malo "čačne" (ali da se ispoštuju i svi ostali  parametri).
Neka na "prdavcu" ispeče zanat i prelazi na veće-tehnički sigurnije...
 
Srećan, sam svaki put, kada mi sin kaže kuda je sve vozio (a ne gde planira da ide).
I kada mi opiše situacije gde su ga poslušnost motora i adekvatne kočnice izvukle (da greška drugog učesnika u saobraćaju ostane samo anegdota i situacija).
 
Friziranje je priča za sebe.
Ima svoje granice, mesto, razloge...i svoju cenu.
 
 
 
 
 
 
Пошто ја тачно знам шта је фризирање, колко кошта и шта све захтева а немам намеру да се расправљам колико ми знање тежи, зато Вукмановиќу кључеве у руке, поклони се и почни:)

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
11 hours ago, Krokodilo said:

Пошто ја тачно знам шта је фризирање, колко кошта и шта све захтева а немам намеру да се расправљам колико ми знање тежи, зато Вукмановиќу кључеве у руке, поклони се и почни:)

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

Prvo da vammi se ja Zahvalim.na pomoci na fejsu niko nije hteo da pomogne kazu toti radi, I to je to ovako mi je lakse nema brige nego mogu li ja da registrujem motor kad ga malo nabudjim msm da ide vise od 45 kmh. Tomos 2010 god postarski I ja bih da skinem zmige posto mi kvare izgled dali mogu I bez zmigavaca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
14 hours ago, feniks said:

Dva takta...

Ne postoji jednostavniji sklop u moto svetu.

Ali koji može toliko da ti zakomplikuje život, da na kraju dođeš na ideju da ga poliješ benzinom i zapališ :)

Prva stvar koju, kao mlad, treba da uradiš je sačuvati mašinu u određenim parametrima.

I koliko je moguće da ne krećeš odmah na tzv. "čoban tuning".

Širenjem promera cilindra, nekontrolisano povećavaš promere kanala.

Još ako se strugar ne seti da malo "obori" ivice kanala, sranje koje nastaje lomom karika je nepovratno...

 

Prvi stepen "friziranja" - brzina do 70 km/h (blizu serijske 14-ce)
Ili "skini dami suvišnu garderobu".

 

Najjednostavniji je i ne zahteva neke posebne troškove.

 

Delovi koji se "obrađuju":  

 

1. Glava motora (važan element za postizanje veće kompresije).

U praksi se ravnanje glave izvodi na strugu (i nema greške i sve je pedantno urađeno).

Za prvi stepen glavu treba skinuti 0,6 do 0,8mm. 

Struganje glave preko 1,6mm dovodi do udaranja klipa o nju.

 

Druga opcija je nabavka tzv.  "sqush" glave, od  T-14 (malo se teže nalazi, ali, nije nemoguća misija).

Ona je fabrički drugačije izlivena (ima manji kompresioni prostor, isti koji bi dobio struganjem-spuštanjem APN-ove glave).

U potpunosti odgovara na APN cilindru i lako se montira. 

 

2. Klip

Kod APN-a je duži za 4mm, od klipa za model T-14.

Fabrika je time smanjila i pomerila usis goriva na kasnije.

Može da se nađe u nekim serijama i kratki klip ali je on ograničen promerom auspuha (izduvni kanal), i "cevuljagom" koja ulazi u top auspuha (o tome ću u izduvnom sistemu).

Da bi povećali usis goriva i produžili punjenje motora, možemo klipu skratiti suknjice za 4mm.

Ovako obrađen klip mora imati meru, od ivice čela pa do kraja duže strane 47mm.  
Druga opcija (lepša i bolja) nabavka kraćeg klipa, od modela T-14 sa, gornjom "L" karikom (pogrešno nazivan "elko").

Jedino, pre nabavke, proveriti promer osovine klipa, koja prolazi kroz malu pesnicu klipnjače (fi 10 ili 12).

 

3. Izduvni sistem (auspuh)

Važan element za pravilan rad dvotaktnog motora.

U igranju sa rezonantnim talasnim dužinama je bitna stavka za postizanje nešto veće snage (ili bolje rečeno da se iskoristi deo onoga što bi proletelo ispod repa). 

Postojeći auspuh APN motora je "prigušen" (bolje rečeno limitiran dužinom cevi). Nepotrebno je vaditi prigušivače jer oni ne utiču na brzinu.  Vađenjem prvog prigušivača koji je fiksiran za lonac dolazi do pomeranja polurezonance i gubljenja potpritiska auspuha pa samim tim i pada obrtaja motora koji je usko povezan sa brzinom.

Izduvni sistem motora APN i T-14  je veoma sličan, jedino je izduvna cev u APN-ovom auspuhu znatno duža od izduvne cevi motora T-14. 

Razlika je i u promeru izduvnog kanala (u korist T-14, za nekih 2 mm).

Skratiti izduvnu cev motora APN tako da joj kraj bude 10<>20mm u loncu (kao kod motora T-14).

4. Prenosni odnos (lančanici) 

Ovakav motor više nije pravilno iskorišten.

Motor lako postiže maksimalnu brzinu, ima veliku snagu i dobar start. Da bi ovu snagu pravilno iskoristili, potrebno je  menjati lančani prenos. Postoje tri vrste fabričke proizvodnje zadnjih lančanika Z34, Z32, Z27. Postoji veliki izbor i prednjih lančanika, takođe fabričke proizvodnje: Z10, Z11, Z12, Z13, Z14 i Z15.

Kombinacijom ovih lančanika možemo idealno opteretiti motor tako da ima i brzinu i snagu za našu težinu.

Originalni APN 6 (fabrički) prenos je; nazad Z34, napred Z13.

Prenosni odnos 

34 : 13

=2,615%

Dalje računaj sam.

To bi bio početni iliti prvi stepen.

 

Ima još:

2. Stepen - brzina do 85 km/h (i dalje je srerijski).

Za ostale "stepenice" treba podosta matematike i novca (od početnog "prdavca"dolazimo do motora vrednosti par hiljada eurića).

3. Stepen - brzina do 105 km/h (zadire diskretno u sport varijantu).

4. Stepen - brzina do 135 km/h (trkačka klasa). 

 

 

 

 

 

Hvala puno,sad mi je lakse znaci da nebusim cilindar ili da probusim imam u lazarevci mesto gde buse cilindre.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja