Jump to content

Moto Zajednica

Pomoc u busenju tomosa apn

Recommended Posts

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010

Trebami pomoc hteo bih da busim cilindar na 42 sad je 38 trazim savete da mi bude jednostavno lakse treba ce mi karburator klip L ili obican koji je bolji koje predbosti ima l a koje obican I dali moze sta da se spusta glava za kompresiju I da motor ima blokadu na 45 km ima 4 brzine ubacicu mu 5 brzinu apn 6 2010 postarski hvala unapred 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2342 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Zasto da busis odmah na 42? Idi na sledecu specijalu 38.5,stavi klip sa L karikom i mozes da stavis karb od petnaje. Malo se samo poigras sa prirubnicom karburatora. Peta brzina je ok i samo vozi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Pa sta ce ti blokada ako mu stavljas klip 42?Ili motor trenutno ima blokadu?Stavi neki zarez,tacku ovako se nista ne razume.L karika koliko sam upoznat daje snagu ali verovatno ces morati da menjas i radilicu jer sam "cuo" da sa klipom 42 strada.Mislim da ti je bolje da razbusis na 38,5 ili 39 jer ovako ako ga "stopis"mozes vremenom da dodjes do 42 a ako ga odmah teras do max,moraces da menjas i radilicu-cilindar-klip.Za karburator nisam upoznat da se montira drugi vec se stavlja veca dizna.Ipak apn nije namenjen za Dakar pa da od njega pravis krosericu ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
1 hour ago, Mondial said:

Pa sta ce ti blokada ako mu stavljas klip 42?Ili motor trenutno ima blokadu?Stavi neki zarez,tacku ovako se nista ne razume.L karika koliko sam upoznat daje snagu ali verovatno ces morati da menjas i radilicu jer sam "cuo" da sa klipom 42 strada.Mislim da ti je bolje da razbusis na 38,5 ili 39 jer ovako ako ga "stopis"mozes vremenom da dodjes do 42 a ako ga odmah teras do max,moraces da menjas i radilicu-cilindar-klip.Za karburator nisam upoznat da se montira drugi vec se stavlja veca dizna.Ipak apn nije namenjen za Dakar pa da od njega pravis krosericu ;) 

Trenutno ima, kako da je skinem.A sta za spustanje glave za kompresiju jel moze to.hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
1 hour ago, stari roker said:

Zasto da busis odmah na 42? Idi na sledecu specijalu 38.5,stavi klip sa L karikom i mozes da stavis karb od petnaje. Malo se samo poigras sa prirubnicom karburatora. Peta brzina je ok i samo vozi...

A moze li na 39?? I dali moze deltoro samo da stavim vecu diznu.I dali da spustam glavu za 1mm.hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Pa ako ima elektronsko paljenje trebalo bi valjda da ima cdi?Nisam siguran ako ima cdi onda zamenis cdi sa onim koji nema blokadu.To za spustanje glave nisam siguran koliko je pouzdano da se radi a i koliko bi uopste dobio time.Za to sluzi L karika tako da razmisli dali ti se isplati da to sve budzis zarad malo snage.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
1 hour ago, Mondial said:

Pa ako ima elektronsko paljenje trebalo bi valjda da ima cdi?Nisam siguran ako ima cdi onda zamenis cdi sa onim koji nema blokadu.To za spustanje glave nisam siguran koliko je pouzdano da se radi a i koliko bi uopste dobio time.Za to sluzi L karika tako da razmisli dali ti se isplati da to sve budzis zarad malo snage.

Hvala, pa ako stavim petu ocu moci barem oko 65 60 ili 55 sa probusenim na 39 I klipom L

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Iskreno nikad nisam imao apn 6 ali sam cuo price da idu i do 80 sa 5-om brzinom.Naravno tu imaju i lancanici ulogu,prednji+ zadnji.Ali sigurno se neces pokajati i da ga razbusis na 38,5 sa L karikom i 5-om brzinom.To za lancanike bi trebao da pitas nekog strucnijeg jer ne znam koliko zuba imaju fabricki,a sa koliko stavljaju da bi bili brzi ili jaci.Naravno trebas i da napises za sta ti je potreban motor?Dali da bude jak da mozes ta ides uz brdo ili ti je potreban za brzinu?Jer negdne moras da usparas ili na brzini ili na snazi.Verovatno ti je ovo prvi motor cim se raspitujes za osnove "budzenja" ali opet mislim da trebas da razmisljas i o tome koliko ce ti masina trajati a ne samo koliko ce brzo da ide.Jer obicno sto ga vise budzis to ce se i vise kvariti jer kao sto sam vec napisao on nije namenjen za Dakar i dolazi do zamora materijala i nesto mora da rikne.Bilo to radilica-lamela-klipnjaca-klip-lezajevi i td.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
6 hours ago, Mondial said:

Iskreno nikad nisam imao apn 6 ali sam cuo price da idu i do 80 sa 5-om brzinom.Naravno tu imaju i lancanici ulogu,prednji+ zadnji.Ali sigurno se neces pokajati i da ga razbusis na 38,5 sa L karikom i 5-om brzinom.To za lancanike bi trebao da pitas nekog strucnijeg jer ne znam koliko zuba imaju fabricki,a sa koliko stavljaju da bi bili brzi ili jaci.Naravno trebas i da napises za sta ti je potreban motor?Dali da bude jak da mozes ta ides uz brdo ili ti je potreban za brzinu?Jer negdne moras da usparas ili na brzini ili na snazi.Verovatno ti je ovo prvi motor cim se raspitujes za osnove "budzenja" ali opet mislim da trebas da razmisljas i o tome koliko ce ti masina trajati a ne samo koliko ce brzo da ide.Jer obicno sto ga vise budzis to ce se i vise kvariti jer kao sto sam vec napisao on nije namenjen za Dakar i dolazi do zamora materijala i nesto mora da rikne.Bilo to radilica-lamela-klipnjaca-klip-lezajevi i td.

Hvala ja bih na snagu ali da ide barem 65 a kupujem meteor klip. Hvala puno prvi mi je motor ali eto malo da bude jaci da se bolje naucim I sta znaci honovanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Vidim da se dosta razmišlja o većem klipu i većoj brzini ... a malo tko razmišlja o klipnjači, ležajima i kočnicama ... :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Proverena i najbolja kombinacija, razbusis na 39,5, l kompresioni klip, alfaere klipnjaca, kvalitetni lezajevi, prosiris kanale na cilindru i to je to, ostalo ces vise da rasturas, nego da vozis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6297 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Pre nego što kreneš da radiš bilo šta posle čega nema nazad, nadji neki...bilo koji, može i neispravan, cilindar za APN. Bolje starijeg datuma...pa ih uporedi gledajući i mereći unutrašnjost. Dešavalo se da naročito noviji cilindri imaju drugačije (manje) prelive, pomalo i ceo tajming, pa može da se desi da je dovoljna intervencija na njima i da sve bude u redu. Dovoljno će biti malo turpijanja da bude znatno življi.

Stavljanje klipa 42 je apsolutno nepotrebna stvar da bi APN išao brze...o trajanju da ne govorimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
6 hours ago, brdy said:

Proverena i najbolja kombinacija, razbusis na 39,5, l kompresioni klip, alfaere klipnjaca, kvalitetni lezajevi, prosiris kanale na cilindru i to je to, ostalo ces vise da rasturas, nego da vozis.

Samo imam pitanje a sa cime da prosirim kanale msm kako imam jednog majstora radi to ali me je zanimalo koliko duga treba da bude klipnjaca.hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Prvo sedi i razmisli da li ti se sve to isplati. Uložićeš i novca i vremena, dobiti malo veću brzinu, a motorić će ti češće crkavati pa ćeš opet morati da ulažeš novac u popravke. A kolega Strašilo ti je lepo napisao da zbog veće brzine treba razmisliti i o kočnicama ( zameniti postojeće nekim jačim ) . Da sam na tvom mestu, ja bi eventualno ubacio petu brzinu i vozio se . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
3 hours ago, drumskalisica said:

Prvo sedi i razmisli da li ti se sve to isplati. Uložićeš i novca i vremena, dobiti malo veću brzinu, a motorić će ti češće crkavati pa ćeš opet morati da ulažeš novac u popravke. A kolega Strašilo ti je lepo napisao da zbog veće brzine treba razmisliti i o kočnicama ( zameniti postojeće nekim jačim ) . Da sam na tvom mestu, ja bi eventualno ubacio petu brzinu i vozio se . 

Isplativost je ovdje sporedna stvar .. tj. NEMA isplativosti u "friziranju" tomosa .. :D ... ali taj gušt nema cijenu ... :takoje:

 

ali ono što sam napisao i na šta si se ti (da ne kažem VI zbog razlike u godinama) nadovezao i dalje stoji ... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
22 minutes ago, strasilo said:

Pare za sad nisu problem ali ja sam po malo potezak 97 kg.Pa sam mislio da ga malo sredim da samo malo bolje vuce I brze I to je meni to.a Da I za kocnice kako to da poboljsam msm stavio sam nove paknove pozadi napred nisu ni korisceni

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Pa ako pare nisu problem onda uzni neki ozbiljniji skuter ;) Ako ti je bitna snaga stavi L kariku i to je to,karburator ako bude trebalo mislim da ti je bolje da postepeno budzis ali naravno sve delove treba proveriti i zameniti ako su dotrajali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2342 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

I pre nego sto bilo sta pocnes da radis,trebalo bi da naucis neke osnove o principu rada dvotaktnog motora. Sto se tice busenja i honovanja ,to ti mora uraditi neko na masini. Da bi ubacio petu, masina mora da ide na pola. Da li znas da rastavis i da sklopis masinu? Po pitanjima kojanpostavljas ne bi rekao da imas iskustva u tome. Sirenje kanala moze. To imas na Tomos forumu da vidis. Dimenzije i oblik kanala. Ako tu zeznes- cilindar u djubre. Koliko je stara masina? Ako stavis nov klip u obradjenu stublinu,a stara radilica ima da ti trpi na velikoj pesnici. Ako je malo losija radilica brzo ce kapput! Kocnice. Ako namunjis da ide brzo,mora adekvatno i da koci. Dobosi od Petnaje ili disk od BT-a... I tako dalje... i tako dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
14 minutes ago, stari roker said:

I pre nego sto bilo sta pocnes da radis,trebalo bi da naucis neke osnove o principu rada dvotaktnog motora. Sto se tice busenja i honovanja ,to ti mora uraditi neko na masini. Da bi ubacio petu, masina mora da ide na pola. Da li znas da rastavis i da sklopis masinu? Po pitanjima kojanpostavljas ne bi rekao da imas iskustva u tome. Sirenje kanala moze. To imas na Tomos forumu da vidis. Dimenzije i oblik kanala. Ako tu zeznes- cilindar u djubre. Koliko je stara masina? Ako stavis nov klip u obradjenu stublinu,a stara radilica ima da ti trpi na velikoj pesnici. Ako je malo losija radilica brzo ce kapput! Kocnice. Ako namunjis da ide brzo,mora adekvatno i da koci. Dobosi od Petnaje ili disk od BT-a... I tako dalje... i tako dalje...

Nebrini znam ja sve to normalno da mora na pola kad je menjac unutra I usisa kompresujebum izbaci sve u dva takta 4 t ima snagu nisko u obrtajima a 2t ima snagu visoko msm ima dosta toga 2t trosi ko lud ali ima mnogo snage znam dosta ali jebiga ja to znam iz knjige ali ne I u praksi busenjem povecavamo zapreminu motora znam ja nego se raspitujem pa da vidim sta mi je najbolje da uradim 2t su prosti barem stari novi I ne bas havala! Stari Roker msm za kocnice I nisam bas znao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010
30 minutes ago, Mondial said:

Pa ako pare nisu problem onda uzni neki ozbiljniji skuter ;) Ako ti je bitna snaga stavi L kariku i to je to,karburator ako bude trebalo mislim da ti je bolje da postepeno budzis ali naravno sve delove treba proveriti i zameniti ako su dotrajali.

Motor je 2010 ali skuter nije za moje puteve lepi su ima dosta asvalta ali jednostavno male gume ja kaput u rupu ili po rizli dovidjenja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Ljig-Dici
  • Motocikl: Tomos Apn 6 2010

Nikoga nepokusavam da uvredim niti se pravim da znam bolje kao sto sam napiso ja znam dosta na papiru ali ne I u praksi zato se ja raspitujem da ja nebih nes usrao evo da mi niste rekli ja bih odma busio na 42 I sjebo radilicu I ko zna sta hvala nego. Samo da probusim na 39 L klip,da ubacim 5,da proverim lezajeve dali ima lufta u radilici,treba li sta jos hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Ako vec ubacujes 5-tu brzinu odmah mu zameni i lezajeve znaci-iglicasti koji idu na zubcanike i bocni na radilici.Bilo bi pozeljno i na samoj radilici da zamenis ali ako imas mogucnosti jer to je malo komplikovaniji posao ali ako taj majstor ima alat za to onda promeni i to jer sigurno mu nece skoditi.Takodje kada ga rasturi neka proveri i lamele jer hoce korpa da se usece a i same lamele se pojedu.Mozes da ides sa klipom 39L Ali onda bi bilo pozeljno da zamenis lezajeve na radilici jer ce verovatno imati vise opterecenja.Naravno sve zavisi i do kvaliteta lezajeva ja ne znam dali prave neke kvalitetnije jer mala privreda i turci unistise kvalitet cenom :grr:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Mislim da bi ti najjeftinije bilo da nađeš negde neki polovan T - 14, možda bi te izašlo manje nego sve to što hoćeš da radiš. 

  T 14 je skoro duplo jači od APN 4, a fabrika navodi krajnju brzinu oko 65 km/h. Mašine su vizuelno potpuno iste, tako da možeš njegovu mašinu jednostavno prebaciti kod sebe, a tvoju skineš + ti još ostane gomila delova za rezervu . 

 

   

post-1935-0-88511200-1298466624.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja