Jump to content

Moto Zajednica

Pojačana kontrola brzine kretanja vozila

Recommended Posts

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: CH vise Srbija
  • Motocikl: imam ih vise
On 24.4.2018 at 0:25, Aleksandar Sh. je napisao:

Jel može pojasnjenje ovoga za ručne radove ? Msm ako je motor uredno registrovan i custom made pogotovo starijeg kova ne vidim gde je tu prostor da ti piše kaznu ? Dakle ti ne kršiš javni zakon da nekoga ugrozavas već kršiš njihov interni zakon . Primera radi većina copera starijih godišta niti homologacije niti tišeg izduva itd

Druze mislio sam rucni rad tipa, nabacane neke cevi, auspuh iz koga je sve povadjeno i skracen vareno krpljeno da bi se sto jace cuo. Primera radi ja sam 2008 god. putovao iz SRB za CH na Bmw R 65 iz `79 godine na  kojem su bili auspusi od traktora bili nabudzeni i pravili su buku duplo jace nego sa orginal auspusima od Bmw koje sam kasnije motirao.

 

 Motori starih godista za njih je isto ko i da je juce neki model izasao iz fabrike, jer oni imaju bazu podataka dostupnu na licu mesta bezobzira o kom vozilu je rec i bilo kom godistu i koje oznake treba da su na njima.

 

Obicno ja ne pisem i ne vodim diskusije na temam, tipa kako je na zapadu a kako je kod nas u Srbiji, al citam skoro svaki dan u novinama i raznim forumima o broju saobracajnih udesa gde ucestvuju motoristi. S druge strane komentari ljudi koji pisu o necem sto su culi ili bili u prolazu kroz tu zemlju onda idealizuju da je sve to med i mleko. U svakoj drzavi ima privilegovanih isto i na tom zapadu, i ovde vas seku pa neki dedica izleti ispred vas, tacno da manje ima svega toga,da vas propustaju izmedju vozila ne sviraju vam kad stanete na semaforu ispred njih, jer kaznena politika je tolko jaka i nemilosrdna.  Tvrdim da kad bi na zapadu bilo bezvlasce kako je kod nas, oni bi bili 50% gori nego mi nego visoke kazne ih drze da budu tolerantni i discciplinovani.              Navescu par primera iz mog iskustva ulaskom u EU:

 

Italija  rigoroznim kaznam sada saobracaj je normalizovan  nije ko `80-90 godina kada ste kao vozac auta ili motora  niste znali skoje strane ce vas neko pokupi kamera ima na svakom semaforu

Francuska nema vise ko nekada vozila oko vas koja su u fazi raspadanja i ispadaju delovi sa njih, uvedeni tehnicki pregledi.

Austrija kao i Nemacka radara i kamera imate po svim gradovima selima na putevima raskrsnicama, civilne policije sa kolima i na motorima ih ima mali milion pogotovu gde su aktuelne rute voznje motorima. Obratiti paznju u Nemackoj ima dosta sela gde su zabrane ulaska motorem  na rutama gde vas  navigacija navodi zbog buke i  protesta gradjana koji zive u tim  selima tu je obicno i policija koja ne oprasta sto niste videli znak zabrana za motorcikle.

Svajcarska ulica sa zonom 30 km. vozio 32 km kazna 40 fr.  S drugarem otisli kod njega da utovarimo neke torbe u auto slepa ulica gde niko ne prolazi, dok ubacujemo torbe pesake pojavi se policajac koji vadi blok i pocinje da pise, objasnjavamo da smo stali samo da ubacimo torbe i pomeramo se.   Bez reci pruza cek na kome stoji kazna 80fr. i pitanje jer placamo odma ili u posti  i krece objasnjenje da nije problem sto smo stali nego je kazna sto su ukljucena sva 4 zmigavca jer zna se zasta i kada treba ukljuciti 4 zmigavca da rade.  Pre 4 godine policija kantona St.Galena bila je na tapeti kantonalnih vlasti jer od planiranih 12 miliona franaka koje su trebali da zarade od kazni  policija je naplatila 8.5miliona franaka za tu godinu.

Ovo sam napisao mislim  da ce te razumeti sta sam hteo da kazem jer svugde kod nas se provlaci misao udar na sirotinju kad se spomenu  kazne i cene a nigde se ne vodi raspravka o postovanju tog zakona nego prica uvek ide kako mozemo da divljamo i ne postujemo zakon,i izbegnemo sakcije, kad se desi saobracajka i nedaj boze gori ishod onda su nam svi ostali krivci samo nismo mi .

A da u svetu svuda postoje dve mere za bogate i siromasnije ima serija koju su Nemacka TV snimila vazi  za celu EU i CH. Moze te prekoracite sva ogranicenja kroz grad na auto putu da vozite  100km preko ogranicenja i da platite kaznu i nastavite dalje bez da vam oduzmu dozvolu ili da vas strpaju u zatvor ili ludnicu.    Poenta je da kad vas zaustavi policija, dok niste izasli iz auta da trazite da ce te platiti kaznu na licu  mesta a to mu dodje prekoracili ste 100km x !!!! kazna je primer 43 hilada evra a mozda i jace vi taj novac morate imati u auto.  Ne moze ja sam milioner i imam para u banci odemo do bankomata i platim kaznu NE vi taj novac morate da imate kod sebe i jos sedite u auto bez puno objasnjenja i raspravke . Ovaj vid siromasni- bogati fukcionise u celoj EU zajednici.

 

 

  • Hvala 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova
pre 33 minuta, Lug je napisao:

Ja razumeo da je poenta ko što si reko, da postoji planirani budžet, i da ga treba napuniti.

Хахахаха!

Од свега, само то? :)

Тај део сви разумемо, али треба и остатак текста схватити.

 

На пример, наша држава не може да напредује јер од планираног буџета за казне, 83,2% заврши у џепу саобраћајца.

Наравученије, плаћајте казне, пропадосмо, мораће да дигну цене у скупштинском ресторану! :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

pa kome nije jasno da su pare od kazni prihodna stavka budžeta!?, za one koji mogu da ih plate to je super, nisu zato povećali mogućnost prekoračenja brzine uz plaćanje. plati i teraj dalje. mene lično bole skroz bezvezne kazne koje nikog ne ugrožavaju. mislim na pojas i svetla danju. naročito svetla.ima  i još; drakonske kazne za  prekršaje, veštački podižu vrednost novcu. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000
pre 4 minuta, Lug je napisao:

skroz bezvezne kazne koje nikog ne ugrožavaju. mislim na pojas i svetla danju. naročito svetla

 

E vidiš, neko ko je za to učio školu (i pritom ne mislim na domaće stručnjake i "stručnjake" za saobraćaj) tvrdi suprotno.

Koje su tvoje kvalifikacije i argumenti da tvrdiš to što tvrdiš?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

ma u pravu si! treba ba kažnajvati i ove sa zapregama što voze kroz grad jer im konji nemaju farove!, pa da važi za sva vozila, a ne da ne vidim konja u podne jer je neosvetljen, pa lupim o njega, il proklizam od kočenja što ga  nisam vido! :jee:, nadam se da će se kvalifikovani pismeni konačno setiti da to isprave! i obavezno pojaseve u gradskim autobusima za sve putnike! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1024 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1
pre 16 minuta, Lug je napisao:

pa kome nije jasno da su pare od kazni prihodna stavka budžeta!?, za one koji mogu da ih plate to je super, nisu zato povećali mogućnost prekoračenja brzine uz plaćanje. plati i teraj dalje. mene lično bole skroz bezvezne kazne koje nikog ne ugrožavaju. mislim na pojas i svetla danju. naročito svetla.ima  i još; drakonske kazne za  prekršaje, veštački podižu vrednost novcu. 

 

Ne štite samo tebe, već ajde da kažemo štite i druge učesnike od tebe.. Zamisli neki blagi sudar za koji si ti kriv..Da ste vezani, svi zdravi dobri, dobiješ neku mandatnu kaznicu novčanu, mnjau veću, plati i vozi..a situacija u kojoj ovaj drugi nije vezan pa npr slomi nos na volan, pa kao teška tjelesna ta saobraćajka ide kao krivično djelo "Ugrožavanje javnog saobraćaja" na sud i onda od situacije koja bi bila manje više incident imamo jednu ozbiljnu situaciju...Npr. svi mi kažemo kaciga, pojas, moj lični izbor, sam pao sam se ubio, međutim vrlo vrlo često imamo i druge faktore..Opet kažem, zamisli pri nekoj sporoj brzini, par na sat, tvojom krivicom oboriš motociklistu bez kacige, i pošto đavo ne spava on glavom od beton i mrtav...Naravno, imao bi ti olakšavajuću okolnost jer je on doprinio toj posljedici, ali opet ti odgovaraš za smrtni ishod, koji je mogao biti običan incident da je ovaj imao kacigu, pojas ....

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

a šta ćemo sa putnicima autobusa, mislim na gradski!? oni nisu u opasnosti ako iz nekog razloga, bus udari u betonsku banderu? npr pukne mu guma il osovina i pravo u banderu!?

 

edit: ili ne uoči blagovremeno neosvetljenu konjsku zapregu sa starim akumulatorima!? :D

 

edit: izvinjavam se, neću više ovde o svetlima i pojasevima, tema je o brzini, malo sam se zaboravio

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra
pa kome nije jasno da su pare od kazni prihodna stavka budžeta!?
 


Malu zabunu unosi činjenica da su kazne o kojima ovde diskutujemo propisane Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima, a ne Zakonom o budžetskom sistemu :D

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

dobra primedba, samo ako policija sama namakne pare za sebe, više će ostati za druge potrebe., obrzovanje, zdravstvo, pemzije, plate državnih činovnika...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1551 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Novi sistem kontrole – "pljušte kazne"

 

4907654445ae32e719ba72249081697_v4_big.j

 

Na svim auto-putevima u Srbiji je počelo kažnjavanje vozača na osnovu merenja srednje brzine.

 

Do 14 sati je na šest velikih naplatnih stanica kažnjeno oko 70 vozača, koji su prekoračili dozvoljenu brzinu od 120 km/h.

 

Direktor policije Vladimir Rebić je tim povodom obišao naplatnu rampu "Vrčin" kod Beograda i potvrdio da će svi koji prekorače srednju brzinu, makar i za jedan kilometar na sat, morati da plate kaznu.

 

"Ne postoji način da mi ne primenimo važeće propise koji dozvoljavaju maksimalnu brzinu od 120 km/h, tako da ne postoji ta tolerancija", rekao je Rebić novinarima.

 

On je zahvalio Kancelariji za IT koja je omogućila da od danas u Srbiji stranci i naši građani mogu na post-terminalima da plate novčanu kaznu za prekršaje i da se pritom ne isključuju sa auto-puta kako bi otišli u banku ili menjačnicu.

 

"Kao što je prethodnih dana najavljivano, od danas na svim deonicama auto-puteva počinje kontrola prosečne brzine kretanja vozila. Izuzetno sam ponosan što je Srbija jedina u okruženju, a možda i jedina u Evropi koja ima ovakav sistem, koji omogućava da se bez značajnog ulaganja novih sredstava vrši efikasan način kontrole."

 

Kako je rekao, od danas na svim čeonima naplatnim stanicama, kao što su Vrčin, Šimanovci, Niš i druge, policija na licu mesta kažnjava sve koji su prekoračili brzinu.

 

"Što se tiče ovih koji napuštaju auto-put na bočnim rampama, njima će se dostaviti na adresu dopis u kome će ih obavestiti da su dužni u roku od osam dana da daju podatke o licu koje je načinilo prekršaj."

 

I onima koje policija ne kazni na licu mesta na čeonim naplatnim rampama stizaće kazne na kuće adrese, odnosno vlasnicima vozila. Rebić je apelovao na njih da u propisanom roku od osam dana daju informacije policiji o tome ko je upravljao vozilom kada je napravljeno prekoračenje srednje brzine, jer bi u suprotnom vlasnici mogli da plate od 100.000 do 120.000 kaznu jer pokušavaju da izbegnu odgovornost.

 

Pored merenja srednje brzine, na auto-putevima će brzinu kontrolisati i tzv. presretači - automobili bez policijskih oznaka, a sve radi smanjenja žrtava na spskim putevima, naglasio je.

 

Prema njegovim rečima, u prethodne dve godine na dva auto-puta život je izgubilo 96 lica, a više od 2.000 je povređeno.

 

Na pitanje kako će sistem funkcionisati kada tokom letnje sezone kroz našu zemlju bude prolazio veliki broj stranaca, Rebić je istakao da će u saradnji sa Putevima Srbije obavestiti ambasade zemalja čiji građani najviše koriste naš auto-put kako bi ih upozorili na merenje srednje brzine, a na rampama će na njihovim jezicima - turskom, nemačkom, engleskom i drugim biti istaknuto da se meri prosečna brzina.

 

Zamenik načelnika Saobraćajne policije Boban Milinković je rekao da se prosečna brzina ne meri na auto-putu Ljig-Preljina, na Koridoru 11, zbog nepostojanja tehničkih uslova, jer ta deonica ne funkcioniše u zatvorenom sistemu naplate putarine.

 

Milinković je rekao da je broj kažnjenih vozača od jutros mnogo manji nego kada je počelo merenje srednje brzine na prvoj deonici Šid-Šimanovci.

 

"Otkada je počela da se kontroliše srednja brzina, za oko 30 odsto je smanjen broj slučajeva prekoračenja, a broj nezgoda za 35 odsto, tako da koliko smanjite prekoračenje brzine, toliko ćete smanjiti i broj nezgoda", naglasio je Milinković.

 

Kamere JP "Puteva Srbije" instalirane su na svim za to predviđenim mestima, a brzina će se meriti na osnovu vremena prolaska od jedne do druge naplatne rampe. Vozačima sa srpskim tablicama kojima se brzina kojom su se kretali ne uklopi u propisanu kazna će stići na kućnu adresu, ali će svaki vozač podatak o prosečnoj brzini kojom se kretao moći da vidi na računu na naplatnoj rampi.

 

S druge strane, strance će saobraćajna policija zaustavljati odmah na naplatnoj rampi, a oni će morati da plate kaznu kod najbližeg sudije za prekršaje.

 

Vozači neće moći da tako lako, eventualnim zaustavljanjem na sredini deonice - na odmorištu ili benzinskoj stanici - izbegnu kažnjavanje, jer će i broj vozila "presretača" na svim deonicama srpskih auto-puteva biti povećan.

 

Tako, na primer, na deonici Subotica-Niš, dugoj 423 kilometra, dozvoljeno vreme prolaska je tri sata i 31 minut, dok se od Beograda do Niša ne sme stići brže od jednog sata i 58 minuta.

 

Minimalno vreme potrebno da se ne prekorači prosečnih 120 kilometar na čas od Beograda do Subotice je sat i 34 minuta, a na relaciji Beograd-Šid - 54 minuta.

 

Od Horgoša do Preševa, na deonici dugoj 537 kilometara, ne može se brže od četiri sata i 16 minuta, a od naplatne rampe Vrčin do naplatne rampe Preševo minimalno vreme prolaska u dozvoljenim okvirima iznosi - tri sata.

 

Vozače koji na auto-putevima Srbije budu, ipak, vozili brže nego što je u proseku dozvoljeno, čekaju sledeće kazne:

 

Za vožnju brzinom od 120 do 140 kilometara na sat sleduje im novčana kazna u visini od 3.000 dinara, dok će za vožnju brzinom od 141 kilometra do 150 kilometara na sat morati da plate kaznu od 5.000 dinara.

 

Sa 10.000 dinara biće kažnjeni oni koji voze brzinom od 151 do 160 kilometara na sati, a kazna od 10.000 do 20.000 dinara predviđena je za vožnju brzinom od 161 do 180 kilometara na sat, plus tri negativna poena i mesec do 12 meseci bez vozačke dozvole.

 

Za "divljanje" auto-putevima brzinom od 181 do 200 kilometara na sat kazna iznosi od 20.000 do 40.000 dinara, uz dan do 30 dana zatvora, šest negativnih poena i tri meseca do 12 meseci bez dozvole.

 

Od 100.000 do 120.000 dinara moraće da izdvoje na ime kazne oni koji voze od 201 do 220 kilometara na sat, a sleduje im i od 15 do 60 dana zatvora, ali i 14 negativnih poena i osam do 12 meseci bez dozvole.

 

Na kraju, za vožnju bržu od 221 kilometar na sat novčane kazne nema, ali je predviđena zatvorska kazna u trajanju od 30 do 60 dana, uz 15 negativnih poena i oduzimanje dozvole na period od devet do 12 meseci.

 

Izvor: b92

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1648 postova
  • Motocikl: /

Ma ovo je samo za strance koga upecaju, upecali. Oni i ne voze nista specijalno brzo, 130-140... Nego mi stedimo gorivo i vozimo 90-100, pa kad prodje pored nas kao, vidi ludaka...

Divljaju nasi sa masinama 3000+ccm.

 

A ko vozi malo brze, jednostavno il ce da "izgubi" karticu, il ce da stane na nekoj pumpi, il ce da izbleji ispred naplatne rampe, il ce to brze vreme da nadoknadi cekajuci u redu...

Il ce motorom da prodje pored rampe... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800

Neka mi neko objasni kako mogu meriti prosecnu brzinu u Presevu kad ima samo rampa gde se prolazi sa placanjem kao i pored Leskovca ? Pominje se recimo neko dozvoljeno vreme Horgos Presevo ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1280 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Borba protiv ovih nameta , je sto manja upotreba autoputeva.I velika cena putarine je vec osnov za bojkot.

 Ali kako su Srbi istrajni i slozni od toga nema nista, nek sisaju ovce.

 

Procitao sam skoro da se uvode putarine i za magistralne puteve, za pocetak samo za kamione.. Zna se u kom smeru ovo ide..

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1648 postova
  • Motocikl: /

Vozis non stop po propisu 120 i u levu krivinu skroz levo, u desnu skroz desno i stignes na rampu u Nis pre vremena :na_glavi:

 

Ide u smeru da smo u vrlo ozbiljnom stanju pred bankrotom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013
Pre sat vremena, peratrap je napisao:

Neka mi neko objasni kako mogu meriti prosecnu brzinu u Presevu kad ima samo rampa gde se prolazi sa placanjem kao i pored Leskovca ? Pominje se recimo neko dozvoljeno vreme Horgos Presevo ???

U sistem im udje kad si uzeo karticu u Subotici, sve je umrezeno, i sistem im u Presevu kaze da li si prebrzo stigao do tamo. Nebitno da li se usput naplacuje putarina ili ne, izracunaju unapred koje je najkrace vreme za koje po vazecim ogranicenjima mozes da stignes. Prosto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2342 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ne znam da li je ovde pomenuto,postoji android aplikacija "Prosecna brzina" koja upozorava vozace koja je prosecna brzina i koliko treba usporiti da bi se bilo u okvirima dozvoljene brzine.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S
Pre 11 sati, stari roker je napisao:

Ne znam da li je ovde pomenuto,postoji android aplikacija "Prosecna brzina" koja upozorava vozace koja je prosecna brzina i koliko treba usporiti da bi se bilo u okvirima dozvoljene brzine.

 

:takoje: daj ime aplikacije ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
14 minutes ago, DonToni said:

:takoje: daj ime aplikacije ;)

Tako se zove "Prosecna brzina"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

U NL merenje prosečne brzine već postoji više od decenije. Oko svih velikih gradova a čini mi se negde i izmedju imaju ‘trajekt kontrole’ gde se meri prosečna brzina. Istine radi, nisu toliko velike deonice već se radi o nekoliko km gde se automatski registruje tablica kad prodje ispod nadvožnjaka sa instaliranom aparaturom a takodje se iscita tablica posle tih odredjenih km na ‘izlaznoj stanici’. Matematički proračun izmedju je dosta prost a ukoliko postoji prekoračenje kazna stigne automatski u sanduče, bez brige :)

Po meni je to dosta ispravna stvar jer ti dozvoljava da nenamerno prekoračis par km/h na kratko a potom se koriguješ. Nije mi ispravno da se meri na toliko dugačku deonicu jer tu otvara vrata za ‘pametnjakovice’ koji su u osnovnoj školi ipak uspeli savladati osnovne matematičke operacije i tu su zaglavili potom, da jure prvu polovinu 200km/h da bi potom popili kafu na miru na pumpi i time smanjili prosek. Kad je kraća deonica puno je manje mogucnosti za korekciju.

Ali bolje i ovakva mera nego nikakva. Iako očekujem uskoro online tabelu sa minimalnim prolaznim vremenima od jedne rampe do neke druge. Svakako radi na osvescivanju (pojedinih) vozača da autoput a i svaki drugi put nije pista niti privatna traka za trke.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Ima i tabela, objavili na TV. U novinama je bila pogrešna... Ko češće ide nekom deonicom, zna već ili može na Google da markira 2 ciljne rampe itd. Ovo služi da se stranci love ako ne znaju.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja