Jump to content

Moto Zajednica

Dronovi/bespilotne letilice

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Na predlog našeg dragog Lalajka, otvaram temu o dronovima/kvadkopterima/bespilotnimn letilicama.

Ove spravice su sve pristupačnije, samim tim sve više ljudi ih kupuje. Svakim danom su načičkanije kojekakvim novim mogućnostima: praćenje tj tracking, kojekakvi smart capture modovi, razne opcije snimanja (flat profili za grading), RAW fotografisanje i slično.

U ovoj temi možete pokazati sa kakvim ste se dronovima susretali/imali ih do sada, okačiti po neki video i fotke kao i razmenjivati iskustva i dileme.

 

Dobrodošli BJB piloti :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Evo da ja predstavim moju bivšu i sadašnju "pticu"

 

Phantom 2 V2. Prvi koji je imao upotrebljivu opciju "Home" Na njemu je bila GoPro 4 Black kamera. Tri godine smo se družili do nedavno...

 

DJI phantom 2.jpg

WP_20150318_008.jpg

WP_20150330_002.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Pre nepunih mesec dana stigao je naslednik, malih dimenzija ali ogromnih mogućnosti - njegovo kraljevsko leteće visočanstvo Mavic AIR. Kakva bolesna spravica. U odnosu na Phantoma je tri veka ispred a ne tri godine. Napominjem da kad sam pazario Phantoma on je bio vrh klase tada.

 

 

Mavic Air 1.JPG

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Planiram da kupim neki dron za reda 100e, sta preporucujete?

 

Da ima deklarisanu autonomiju bar 15 minuta, da moze da nosi Gopro, da ima daljinac (ili se oni kupuju posebno?). Nasao sam neke zanimljive na Aliju, pa dok ne skupim pare, bar da steknem neko predznanje.

Ovi 100e dronovi sa alija imaju GPS za automatski povratak, a ima ih i sa dva GPS ali mi to nije vazno previse, ne mora da me prati. Zelim samo komsiji da plasim kokoske...

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Mavic Air je 800 eura klot. Dodatna baterija je 80 eura. Ima tu još nekih "sitnica" za 100-tinak eura ali nisu neophodne: punjač na 12V i ND filteri... Daljina leta za Evropu je 4 km iliti 2,5 milje. U USA je 4 milje. Veruj mi kad ti ode na 500 metara, neće ti biti dobro :) Brzina ide do 42 milje tj skoro 70 kmh. Baterija deklarisano drži 21 minut u idealnim uslovima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Lale, ovo što si ti naveo, sumnjam da ima za 100 evara... Dron koji nosi GoPro mora da ima ozbiljan gimbal i ozbiljnu bateriju. To ne može biti malena spravica... Teško ispod mase i gabarita Phantoma... :jok:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Jel imaš neki YT kanal gde kačiš snimke koji su za javnost ?

Šta znači daljina leta 4km ? Ukupno 4km ili može da se kreće u radijusu od 4km od tebe ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Pretpostavljam da postoje i specijalizovaniji forumi koji bi se ovime bavili,

ali interesuje me da li ima nešto kao baš bespilotna letelica ?

Tipa, isprogramiram ga da mi obiđe 3-4 ulice u komšiluku i vrati se nazad...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

4 km radijus. To je naravno samo mokar san proizvožača (i realno nepotrebno) Po američkim zakonima a i našim dron uvek mora da ti je u vidnom polju. Ja sad ovog vrapca ne vidim već sa preke strane njive - 400 m :)

 

Što se tiče tog programiranja, imaš varijantu sa POI tačkama ali sa očitavanjem satelita kod nas se ne bih pouzdao u to. Drugi problem je zakonska regulativa...

 

Ja moje ptice koristim pretežno za Stock (opet zbog te zakonske regulative). Evo ti moj portfolio pa možeš pogledati.

 

https://www.shutterstock.com/video/gallery/2216360?contributor=alexanto&page=1&perpage=100&sort=popular&translation_method=service&use_local_boost=0&language=en&lang=en

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
5 hours ago, lalajko said:

Planiram da kupim neki dron za reda 100e, sta preporucujete?

 

Da ima deklarisanu autonomiju bar 15 minuta, da moze da nosi Gopro, da ima daljinac (ili se oni kupuju posebno?). Nasao sam neke zanimljive na Aliju, pa dok ne skupim pare, bar da steknem neko predznanje.

Ovi 100e dronovi sa alija imaju GPS za automatski povratak, a ima ih i sa dva GPS ali mi to nije vazno previse, ne mora da me prati. Zelim samo komsiji da plasim kokoske...

Za 100 evra te karakteristike je tesko naci... ovo bi bila moja preporuka (15.000 din):

 

http://manhattan.rs/proizvod/ryze-tech-tello/

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Pre sat vremena, yogibear je napisao:

Za 100 evra te karakteristike je tesko naci... ovo bi bila moja preporuka (15.000 din):

 

http://manhattan.rs/proizvod/ryze-tech-tello/

 

 

 

Pre 6 sati, alexanto je napisao:

Lale, ovo što si ti naveo, sumnjam da ima za 100 evara... Dron koji nosi GoPro mora da ima ozbiljan gimbal i ozbiljnu bateriju. To ne može biti malena spravica... Teško ispod mase i gabarita Phantoma... :jok:

 

Sta fali jednom ovakvom dronu za mene ametera?

 

https://www.aliexpress.com/item/XINLIN-X183-Quadcopter-Dual-GPS-Drone-5-8G-Display-Screen-FPV-2MP-WiFi-Camera-RC-Helicopter/32834443992.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.vOL70p

 

Ovo je samo tipican primer, ovakvih dronova ima koliko hocete.

 

Zasto bih placao skupu optiku na dronu (za amaterske potrebe, ne snimam svadbe i krstenja!) kad mogu da zakacim na njega Gopro. Njegovih 80 grama ce nositi sa lakocom, tu 100 metara u krug. A mozda mi ni toliko ne treba.

 

Ili ovakav?

 

https://www.aliexpress.com/item/Professional-filming-video-rc-drone-X181-5-8G-FPV-2MP-HD-Camera-5-Inch-Monitor-Brushless/32618313806.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.2QvdBm

 

 

 

Svaki, i najmanji deo moze da se kupi na aliju za sitne pare, baterije su jeftine, 10 minuta autonomije, 100 metara domet. Za kokoske, ekstra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Znate kako se kaze, odrasli i deca se razlikuju po ceni igracaka... Kad sam bio klinac, obozavao sam one potezne "letece tanjire". Vecito sam ih skidao sa okolnih zgrada i granja. Sad sam malo stariji, ovakav dron bi bio sjajna igracka :) Nista vise od toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Pa ovi dronovi sa linkova što si postavio, nisu baš maleni i imaju svoje kamere, nema tu nikakvog budženja GoPro-a... Nije problem težina GoPro kamere da je dron nosi već je problem gimbal da se kontroliše kamera... Na ove cene dronova uračunaj i solidan dodatak carine i poreza od strane milih nam organa...

 

Kvalitet snimka sa tih dronova ne bih komentarisao. Relativno je šta je kome dobro :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Sto se carine i poreza tice, a sta ako narucujem dron u delovima, kazem svaki deo je moguce kupiti kao rezervni u slucaju problema?

 

BTW, dron od 120e mi kinez deklarise kao 70-80e i to je oko 2000 dinara carine i PDV-a.

 

BTW2: oni i stizu u delovima, pa ih sam sklopis. Zato je kutija prilicno mala.

 

BTW3: sto se kvaliteta snimka tice, nije mi primarno, ne snimam svadbe :) Ono sto sam video na youtube, snimano sa gopro je sasvim dovoljno za moje potrebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pa da vidimo posle review kineski dron vs ... :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Ja imam ovo čudo, ali bez daljinskog. U pitanju je Blade 350QX. Jeste stariji model ali na Youtube kažu da je do jaja jer ima svašta od opcija. Baterija verujem da je zviznula odavno, nemam punjač, ali kada nekako dopunim bateriju ( na punjač za akomulatore ), dron daje znake života, sva 4 motorića rade (ukrute se). E sad. Ima li nekud neka radnja koja može pomoći oko daljinca, da bi proverili da li leti, a što se baterije i punjača tiče, nalaze se za male pare jače od fabričkih. Voleo bih da ga osposobim, s obzirom da je pronađen sa sve akcionom kamerom... e06c9f2e958ab9a4dbad39010edd6c80.jpge6dee265c02c4c1ecf89a70d634e0481.jpg3ad13d7060773714a52c37810b7e9698.jpg

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650
Pre sat vremena, Štef je napisao:

Baterija verujem da je zviznula odavno, nemam punjač, ali kada nekako dopunim bateriju ( na punjač za akomulatore ),

Ovaj kvadkopter koristi LiPO baterije, i savetujem da ODMAH prekineš sa praksom punjenja ovih baterija bilo čime osim dedicated punjačem za LiPo baterije, imao si ludu sreću da ti se nije zapalila. LiPo baterija kad se zapali zna da bude jaako nezgodna. Dok sam bio u ovom hobiju, držao sam ih u posebnim kesama za LiPo baterije koje bi trebalo da zadrže u sebi reakciju koja nastaje prilikom gorenja, i opet mi nije bilo svejedno.

 

 

Što se tiče stanice, mislim da sve preko SPEKTRUM DX6 može da se koristi sa njom. Možda može i nešto od HobbyKingovih. Sa Futabom nisam imao kontakta. Ja sam DJI F450 leteo sa Turnigy 9X.  Mislim da Blade i Spektrum imaju distributera u Srbiji.

 

https://hobbyking.com/en_us/fire-retardant-lipo-battery-bag-220x155x115mm-with-handle.html

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-accucel-6-50w-6a-balancer-charger-w-accessories.html

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-9x-9ch-transmitter-w-module-ia8-receiver-mode-2-afdhs-2a-system.html

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja