Jump to content

Moto Zajednica

Dronovi/bespilotne letilice

Recommended Posts

  • U prolazu, 0 postova

Poz društvo, dugo niko nije ništa pominjao oko legalne strane ovog hobija i zanimljivih susreta sa zakonom. Da li neko ima nešto da podeli? :D

Promenio član grahcc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1891 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Ispod 250gr,nize od 100m,u vidokrugu,i  dalje od naselja.Recimo da je u takvim uslovima legalan.Inace na prvoj probi dosao mi je civilni punto sa dva uniformisana policajca.Ogromana prazna livada i ja stoji pored automobila.Mislili su da nesto muljam.Kad su videli dron smeh. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ne znam šta je DM legal, ali vidim da sajt nije ažuriran još od 2020. godine. Ok, advokatska kancelarija. Može biti relevantno, ali opet, nema baš baš nikakva referenca ka bilo kakvom zakonu, članu zakona i slično.

 

Bila je ovde široka priča, mislim da je kolega @alexanto delio dosta relevantnih informacija na tu temu. Ako se dobro sećam, u našem Zakonu nije postojala nikakva odredba koja se bavi konkretno dronovima u civilnoj upotrebi, ali je postojala neka odredba da svaka letelica koja može da leti 10m dalje (mislim da je ta brojka bila, iako deluje potpuno suludo danas) od kontrolera (osobe koja upravlja letelicom), podleže nekim pravilima.

 

Priča sa 250g je uglavnom po inostranstvu, mada mislim da su se i tamo stvari promenile u međuvremenu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova

Procitao sam zadnjih dana sve moguce sajtove koji pominju ove zakone i vecina tih je dosta stara. Uglavnom sto sam ja zakljucio je da i dalje postoji ta veca podela i da ovi mali dronovi i dalje spadaju u grupu 1 po toj kategorizaciji po tezini i ostalom ali za sve dronove prve grupe koji su ispod 250g i ne prelaze 19ms itd. se pravilnik ne odnosi sto i govori odmah u uvodu. Dodatno sto sam video je da naravno i dalje neka opsta pravila bezbednosti u letenju vaze: bez odobrenja ne mozes nocu, iznad osobe 30m udaljenost, ne mozes iznad grupa ljudi, 500 m u daljinu, da dron bude vidljiv uvek, nikako u blizini bitnih institucija (mislim da je ovo najcesci problem),itd. Na kraju me je to dovelo do citanja zakona o ometanju javnog reda i mira koji ima poseban deo o ometanju reda i mira uredjajem na daljinu… samo cu reci da je definicija ometanja javnog reda i mira u tom zakonu dovoljno siroka da mogu da vas kazne za sta hoce. Na kraju se sve vodi na to kakva vam je interakcija sa policajcem, da li cete dobiti nekog nadrndanog taj dan i slicno. Pisao sam decku koji se duze bavi sa time i on je polozio samo da bi imao papir iako mu ne treba i kazao je da kad policija vidi papir da bude sve u redu. Ako neko ima neku ispravku ili dodatno znanje samo pisite 😁

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Moto Guzzi V7 Special 850

Moje mišljenje je da je trenutno i dalje siva zona (kao i mnogo drugih stvari u Srbistanu). 

Da li postoji mogućnost da te neko od zvaničnika startuje i kazni - da.

Da li ćeš proći 100 puta ne kažnjeno iako imaš dron od 2kg - da.

Da li postoji šansa da te odmah neko prijavi čim te vidi da raspakuješ/nameštaš dron - da.

 

Ali kao i na primer sa ovim električnim trotinetima - sve je bilo cool u početku, praktično, zabavno.... onda počnu roditelji da kupuju deci, da se voze po dvoje, padaju lome pa čak i ginu...... I onda dođe regulativa gde im sada traže sve po PS-u i sitna crevca..... sami smo krivi.

Tako i ovo dokle god ne bude incidenata, tolerisaće se, uz par neprijatnih izuzetaka jbg, mali vozio dron blizu aerodroma itd....

Čim počnu sranja i ne daj bože neko sa onim ludim vrištajućim zujalicama se zabode u nekog u masu, onda kreću pizdarije.

 

Moj mališa leti dosta pasivno uglavnom snimam nas po godišnjim odmorima, i neke znamenitosti ali opet snimao sam vatromete i pizdarije iznad gomile ljudi i eto jbg.....

 

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja