Jump to content

Moto Zajednica

Dronovi/bespilotne letilice

Recommended Posts

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Sada čitam, izgleda da će se za sve dronove u EU morati imati dozvola i položen ispit. Od toga neće biti izuzeti dronovi lakši od 250gr.

Poslano sa mog MAR-LX1A koristeći Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8-SA
On 30.6.2021. at 22:16, e-mayl je napisao:

Sada čitam, izgleda da će se za sve dronove u EU morati imati dozvola i položen ispit. Od toga neće biti izuzeti dronovi lakši od 250gr.

Poslano sa mog MAR-LX1A koristeći Tapatalk
 

Jel moze neki info gde si to procitao i da li ce to vaziti i za Srbiju?

 

Danas sam bas uzeo da citam zakone i pravilnike o dronovima, jer sam pre neki dan kupio MM2. 

 

Pravilnik o bespilotnim vazduhoplovima se ne primenjuje na dronove cija je maksimalna masa manja od 0,25kg, odnosno 250 grama (clan 1). Sto znaci da za dronove MM1 i MM2 ovaj pravilnik ne vazi, odnosno ne postoji obaveza prijavljivanja u evidenciju. Mislim da na pojedine clanove treba svakako obratiti paznju, da ne bi doslo do problema.

 

image.png.a40863ff7480cbd6762db3259f6d2dc2.png 

 

Citajuci ostale clanove, prijavljivanje leta nije obavezno ukoliko se ne vrsi na visinama vecim od 100m ili u blizini aerodroma, kao i na horizontalnoj udaljenosti vecoj od 500m. 

 

image.png.86bc04a9989fc1eff3bac50150126c80.png

 

image.png.187c85875f828eea7c9b887724428027.png

 

Letenje iznad ljudi nije dozvoljeno bez odobrenja, dok u blizini ljudi moze na udaljenosti od min. 30 metara, za blize od toga treba odobrenje. Opet, ovaj pravilnik se ne odnosi na dronove ispod 250 grama, ali mislim da je pametno pridrzavati se ovih clanova, da ne bi doslo do nekih problema... 

 

image.png.cb70d9d7ac584b8ba5e0bb5db3075541.png

 

image.png.bef7d9f9258fc576efb444b8f24cc7e7.png


Takodje, polaganje o proveri znanja za bezbedno upravljanje dronova nije potrebno u ovom slucaju, cak je za 1. kategoriju (u koju svakako ne spada MM1/MM2), predvidjeno da ne treba da se polaze nista, ako nacin upotrebe ne zahteva alokaciju vazdusnog prostora ili odobrenje Direktorata.  

 

E sad moje pitanje je da li je uopste potrebna dozvola za snimanje od Ministarstva odbrane?

 

Pogledao sam njihov sajt, i naleteo na ovo... Citajuci sta tamo pise, vidim da dozvolu za snimanje iz vazduha mogu dobiti samo pravna lica. Medjutim, ovo je sve napisano iz doba SRJ, kad je pojam bespilotne letelice bio odmah povezan sa vojskom itd. Pogledao sam zakon o odbrani na koji se oni pozivaju i tamo jedino mogu da nadjem da je zabranjeno snimanje strateskih mesta, aerodroma, mesta koja su od bitnog znacaja za drzavu, mesta koja nisu za javnu upotrebu, mesta gde je stacionirana vojska itd.

 

Da li neko zna nesto vise o ovome?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Za Srbiju ne znam. Nekoliko puta je citiran pravilnik koji važi u Srbiji, pa pretpostavljam da je to to.

Ovo što sam napisao vezano je za HR, odnosno EU. Da li će se Srbija uskladiti sa EU, ne znam.

 

Ovaj podatak sam pročitao na linku ispod.

 

 

PCCHIP.HR

Planirate kupnju drona no niste sigurni koje uvjete trebate zadovoljiti kako biste mogli letjeti dronom? Već posjedujete dron i voljeli biste uskoro u let dronom no brinu vas nova...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8-SA

Da se nadovezem, nasao sam tekst na nekom pravnom portalu o odobrenju za snimanje iz vazduha.

 

Poenta price je da Ministarstvo odbrane nema zakonski osnov da uopste izdaje odobrenje za snimanje iz vazduha, sem pod odredjenim uslovima, npr. za potrebe premera zemljista i obalnog mora, izdavanja kartografskih i drugih publikacija, snimanja vojnih objekata, objekata koji su u potpunosti tajni itd. 

 

WWW.PRAVNIPORTAL.COM

Ovaj tekst predstavlja deo serije tekstova na Pravnom portalu, započetih tekstom „Pravni aspekt korišćenja bespilotnih vazduhoplova“, u kojima se bavim pravnom regulativom...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8-SA
Pre 10 sati, Raša3 je napisao:

Da li je neko koristio Mavic Mini i Mini 2. Znam koje su ključne razlike samo me zanima da li je zaista mnogo bolji mini 2, ili i običan može da zadovolji početnika?

Imao sam oba drona. Mini 1 mi je bio sasvim okej, dok se jednom prilikom nije slomio, drugar slucajno stao nogom na njega na Zlatiboru kad smo bili.. :na_glavi:

 

Ovo su neke razlike izmedju ta dva drona:

 

Mini 1 moze najvise da snima u 2.7k rezoluciji na 30 fps, dok Mini 2 moze da snima u 4k rezoluciji 30 fps, ili 2.7k u 60 fps. 60 fps izgleda bolje, kao da snimak tece, jer hvata vise frejmova po sekundi, ali nije sad neka ogromna razlika. Razlika izmedju 4k i 2.7k rezolucije nije toliko uocljiva na manjim ekranima. 

 

Sto se tice samog dometa sa dronom, mini 2 je dosta bolji. Mini 2 ima domet do nekih 10 km, dok Mini 1 do nekih 4-5 km (van grada). Naravno, u gradu gde ima dosta ometanja u signalu, taj domet je dosta dosta manji. Primera radi, sa Mini 1 mi se desavalo da gubim signal u centru BG-a do nekih 1km razdaljine, dok Mini 2 je lagano isao do 3km po centru Istanbula kad sam isao.

 

Mini 2 ima nesto malo bolju stabilizaciju protiv vetra, motori i propeleri se malo manje cuju, moze da leti nesto malo brze i ima jednu funkciju vise od Mini 1,tj. Mini 2 ima 5 quickshot opcija, dok Mini 1 ima 4. Quickshot je kao da pustis da dron sam kruzi, leti ili se odaljava dok snima oko nekog mesta.

 

U VIP-u Mini 1 kosta 48,600din, a Mini 2 je 56,160din sa 10% popusta ako placas kesom. Ako placas na rate, Mini 1 je 2,250din mesecno, a Mini 2 je 2,600din. Po meni nje neka primetna razlika u ceni, ako placas na rate, tako da je mozda bolje uzeti Mini 2.

 

Imaju i polovnjaci da se nadju, cini mi se da se cene za Mini 1 krecu oko 200e na oglasima, a mini 2 za nekih 300e mozda. Imaj na umu samo da ima ljudi koji preprodaju dronove koji su skrseni bili negde, pa su popravljani, lepljeni itd... Ja sam moj Mini 1 prodao liku koji ih servisira za 100e, jer je pukao gimbal (stabilizator i drzac od kamere), on to posle sve razmontira, zalepi i preproda.

 

TLDR. Neces pogresiti koji god da uzmes. Ovo je sjajan dron (1 i 2), odnos cene i kvaliteta je vrh, i to sto je ispod 250gr znaci da mozes da ga koristis u dosta zemalja bez dozvola. Ja sam ga isto uneo u Tursku bez problema i dodatnih licensa itd. Ako ti razlika u ceni nije toliko osetna, uzmi Mini 2. Ako jeste, Mini 1 je dovoljno dobar (po meni barem). 

 

Promenio član djuraz
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova

Hvala veliko na iscrpnom odgovoru. Trenutno je mini 1 combo paket 48.000rsd a mini 2 obican paket 60.000rsd. Zato se i dvoumim,dve baterije više i 100eur nije mala razlika. Čitao sam da je mini 2 bolji ali nije ni mini 1 sad baš toliko loš, poslužiće mi možda i više nego što ga budem koristio, ako i budem :D

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1304 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
pre 7 minuta, Raša3 je napisao:

Hvala veliko na iscrpnom odgovoru. Trenutno je mini 1 combo paket 48.000rsd a mini 2 obican paket 60.000rsd. Zato se i dvoumim,dve baterije više i 100eur nije mala razlika. Čitao sam da je mini 2 bolji ali nije ni mini 1 sad baš toliko loš, poslužiće mi možda i više nego što ga budem koristio, ako i budem :D

Који год да узмеш обавезно узми Combo пакет. Ако узмеш обичан убрзо ћеш свакако тражити да купиш додатне батерије јер ће ти једна бити мало. А то ће те доста више коштати него да их у старту узмеш.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8-SA
pre 24 minuta, Raša3 je napisao:

Hvala veliko na iscrpnom odgovoru. Trenutno je mini 1 combo paket 48.000rsd a mini 2 obican paket 60.000rsd. Zato se i dvoumim,dve baterije više i 100eur nije mala razlika. Čitao sam da je mini 2 bolji ali nije ni mini 1 sad baš toliko loš, poslužiće mi možda i više nego što ga budem koristio, ako i budem :D

Uu nisam znao da imaju akcije trenutno za fly more combo za mini 1. To je onda vrh, isplatljivije je nego Mini 2! 

 

Meni sa obicnim paketom bas fali neka torbica za drona i jos baterija.. Zanimljiva informacija, ako nekome znaci, je da baterije sa Mini 1 (koje su i jeftinije), mogu da se koriste i na Mini 2, samo sto onda dron prelazi onih 250 grama, ali ne verujem da bi se bilo ko time bavio da ti meri tezinu drona. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8-SA
Pre 3 sati, BaneVuk58 je napisao:

Jel' neko zna dali Mini 2 ima opciju za praćenje ????

Nema. Ali mozes da koristis neke druge Quickshot opcije, tipa da se udaljava od tebe, a ti ako se pomeris, pomerace se i on tako da ostanes u kadru dok se udaljava. Ovo pije vodu, ako si na nogama, motor vec ne moze da isprati :jee:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS
Hvala veliko na iscrpnom odgovoru. Trenutno je mini 1 combo paket 48.000rsd a mini 2 obican paket 60.000rsd. Zato se i dvoumim,dve baterije više i 100eur nije mala razlika. Čitao sam da je mini 2 bolji ali nije ni mini 1 sad baš toliko loš, poslužiće mi možda i više nego što ga budem koristio, ako i budem

A gde je ta akcija?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 187 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: suzuki v strom 650xt
Zna li neko ko se bavi servisom?
Treba mi za Mavic Pro, udario je kamerom u zemlju, tako da će trebati gimbal da se sredi.
Koptershop bela crkva

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 342 postova
  • Lokacija: Skopje, Skoplje, Macedonia
  • Motocikl: NC 750X RC90, Transalp XL750
Jel' neko zna dali Mini 2 ima opciju za praćenje ????
Ima neku aplikaciju na telefon koji preracuna gde ides ti, pa shalje to dronu.
Nekad ispadne dobro


  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova
On 10.11.2021. at 10:16, djuraz je napisao:

Imao sam oba drona. Mini 1 mi je bio sasvim okej, dok se jednom prilikom nije slomio, drugar slucajno stao nogom na njega na Zlatiboru kad smo bili.. :na_glavi:

 

Ovo su neke razlike izmedju ta dva drona:

 

Mini 1 moze najvise da snima u 2.7k rezoluciji na 30 fps, dok Mini 2 moze da snima u 4k rezoluciji 30 fps, ili 2.7k u 60 fps. 60 fps izgleda bolje, kao da snimak tece, jer hvata vise frejmova po sekundi, ali nije sad neka ogromna razlika. Razlika izmedju 4k i 2.7k rezolucije nije toliko uocljiva na manjim ekranima. 

 

Sto se tice samog dometa sa dronom, mini 2 je dosta bolji. Mini 2 ima domet do nekih 10 km, dok Mini 1 do nekih 4-5 km (van grada). Naravno, u gradu gde ima dosta ometanja u signalu, taj domet je dosta dosta manji. Primera radi, sa Mini 1 mi se desavalo da gubim signal u centru BG-a do nekih 1km razdaljine, dok Mini 2 je lagano isao do 3km po centru Istanbula kad sam isao.

 

Mini 2 ima nesto malo bolju stabilizaciju protiv vetra, motori i propeleri se malo manje cuju, moze da leti nesto malo brze i ima jednu funkciju vise od Mini 1,tj. Mini 2 ima 5 quickshot opcija, dok Mini 1 ima 4. Quickshot je kao da pustis da dron sam kruzi, leti ili se odaljava dok snima oko nekog mesta.

 

U VIP-u Mini 1 kosta 48,600din, a Mini 2 je 56,160din sa 10% popusta ako placas kesom. Ako placas na rate, Mini 1 je 2,250din mesecno, a Mini 2 je 2,600din. Po meni nje neka primetna razlika u ceni, ako placas na rate, tako da je mozda bolje uzeti Mini 2.

 

Imaju i polovnjaci da se nadju, cini mi se da se cene za Mini 1 krecu oko 200e na oglasima, a mini 2 za nekih 300e mozda. Imaj na umu samo da ima ljudi koji preprodaju dronove koji su skrseni bili negde, pa su popravljani, lepljeni itd... Ja sam moj Mini 1 prodao liku koji ih servisira za 100e, jer je pukao gimbal (stabilizator i drzac od kamere), on to posle sve razmontira, zalepi i preproda.

 

TLDR. Neces pogresiti koji god da uzmes. Ovo je sjajan dron (1 i 2), odnos cene i kvaliteta je vrh, i to sto je ispod 250gr znaci da mozes da ga koristis u dosta zemalja bez dozvola. Ja sam ga isto uneo u Tursku bez problema i dodatnih licensa itd. Ako ti razlika u ceni nije toliko osetna, uzmi Mini 2. Ako jeste, Mini 1 je dovoljno dobar (po meni barem). 

 

Pozdrav,

i ja imam mavic mini 1 i kao što je već rečeno obavezno combo paket da se nabavi.

E sad ne znam da li sam te razumeo da si sa kecom leteo na otvorenom do 4 km? Da li je to bio dron za evropsko ili usa tržište? I ako je za evropsko da li si koristio yagi antene jer ja i pored njih najviše što sam dobacio bilo je oko 2,2 km na otvorenom. Takođe ni u gradu nisam uspeo da dobacim tako daleko kao ti.

Unapred hvala,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2813 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Kupio sam na preporuku Yagi antene od 2.4 i 5.8 GHz (treba da stignu). Navodno poboljšavaju signal. Evo link od lika iz Niš(a)
'Bem li ga....videćemo kako to radi

https: //www. youtube. com/watch? v=fnxaVp0ebTs

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V
On 10.11.2021. at 10:16, djuraz je napisao:

Mini 2 ima 5 quickshot opcija, dok Mini 1 ima 4. Quickshot je kao da pustis da dron sam kruzi, leti ili se odaljava dok snima oko nekog mesta.

 

 

 

Da li mozes da mi pojasnis gde i kako palis taj mod?

Kupio sam minija pre 1.5 godinu i bas slabo letim. Svaki put sam ga nosio na putovanja i retko kad sam uspeo da snimam,uvek duva vetrina i mene frka da ce mi pasti. Nisam nesto vest...a dometi koje sam uspeo da postignem su smesni.

Na kojoj visini letite kada ga saljete daleko? Kod mene u zemunu na 300 metara od kuce gubi signal. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8-SA
On 18.2.2022. at 13:33, ĆoRaVa_SoVa je napisao:

Pozdrav,

i ja imam mavic mini 1 i kao što je već rečeno obavezno combo paket da se nabavi.

E sad ne znam da li sam te razumeo da si sa kecom leteo na otvorenom do 4 km? Da li je to bio dron za evropsko ili usa tržište? I ako je za evropsko da li si koristio yagi antene jer ja i pored njih najviše što sam dobacio bilo je oko 2,2 km na otvorenom. Takođe ni u gradu nisam uspeo da dobacim tako daleko kao ti.

Unapred hvala,

Dron je za evropsko trziste, nisam koristio drugacije antene. Ja sam uspeo sa mini 1 da dobacim tako nesto 3-4km na otvorenom gde nema zgrada itd, znaci samo brda i poljane. Izgubio bi nekad signal bas na kratko ili bi opao kvalitet snimka, ali bi se brzo vratilo sve u normalu. Po gradu varira.. koliko su zgrade visoke, koliko ometanja ima u signalu od drugih stvari itd.. Desavalo mi se da dobaci i po 1-2km sa mini 1, a nekad se desavalo i da posle 300m krene da zeza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8-SA
On 18.2.2022. at 19:33, zemunac72 je napisao:

Da li mozes da mi pojasnis gde i kako palis taj mod?

Kupio sam minija pre 1.5 godinu i bas slabo letim. Svaki put sam ga nosio na putovanja i retko kad sam uspeo da snimam,uvek duva vetrina i mene frka da ce mi pasti. Nisam nesto vest...a dometi koje sam uspeo da postignem su smesni.

Na kojoj visini letite kada ga saljete daleko? Kod mene u zemunu na 300 metara od kuce gubi signal. 

Ja dok sam imao mini 1, ja uopste nisam izvaljivao da taj mod tu postoji, ali trebalo bi da ga ima. Kod mene na mini 2, to se nalazi sa desne strane gde podesavas da li ces da snimas/slikas itd, imas pravugaonik koji mozes da stisnes.

 

image.png.8e6df36d4ca9a90154ed824ba067cbd2.png

 

Onda tu pod QuickShot, imas da biras razlicite modove, do koje visine hoces da ides itd.. Obelezis na ekranu oko cega zelis da se vrti ili od cega da se udaljava, kliknes start i krene za jedno 3 sek.

 

image.png.7d5e1aa5de41348951d102ea0f888f3b.png

 

Sto se tice visine na koju ga saljem.. zavisi gde sam. Provrtim se malo sa dronom okolo da vidim gde ce da krene da me zeza signal, pa onda tek uzmem da snimam.

Promenio član djuraz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja