Jump to content

Moto Zajednica

Dronovi/bespilotne letilice

Recommended Posts

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Stels 850 Guepard ATV

Pratim temu, nikako da napunim baterije i vozikam malo phantom 3 standard, uzeo novog pre 3 godine, nema 10tak sati letenja.. sa njim sam prezadovoljan, iako model star, jedina mana sto ne mogu u ranac kada se vozim da snimim.. preveliki.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5602 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Budi oprezan sa baterijama. Posle 3 godine nekoriscenja vrlo lako moguce da su dovidjenja...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

@zemunac72 Cestitke kolega :takoje: Koja je bila cifra?  
Ja se vozikam sa Sparkom, pa ako nekog nesto zanima, tu sam. Trenutna cena polovnog Sparka sa svom opremom je oko 350e sto je sroz super za pocetnicki dron i za sticanje znanja. A i manja je steta ako nesto krene po zlu (ostecenja i padovi)  nego neki dron od 600+e. Po meni Mavic mini ima samo dve bitne prednosti u odnosu na Sparka. Baterija duze traje i nesto je bolja kamera. Ali ima i mane, a to su da je u gradu slabije upravljiv zbog WI-FI signala, nema senzore koje ima Spark ili Mavic Air,  zbog njegovih 249g malo je slabiji na vetru i nema opciju pracenja objekta kao sto ima Spark. A, to je nama koji vozimo motor, bicikl ili volimo pesacenje u prirodi, dosta bitna stavka. Eto ukratko razlike, pa sami procenite. Za sada sam na Sparku, a sledeci ce verovatno biti Mavic Air. Jer Mavic Air ima sve ono sto je potrebno od jednog drona. Sve senzore, sve modove rada, baterija oko 20 min i najvaznije kamera snima u 4k. A, opet kosta nekih 650e. Sto je skroz ok za tako nesto. Za mene nema potrebe da dajem 1000-2000e, za ono sto mi radi posao i dron od 650e. Ja sam jos pocetnik u toj prici dronova, jos se pomalo bojim da letim iznad vode itd, ali treba samo vezbati. Ali kontam kako se palim na te letece sprave da cu poceti da pravim kolekciju dronova. Jer pratim sve moguce YT kanale o dronovima i imam solidno iskustvo u teoriji. Praksa slabija :D Kad sam ga kupio pre 6 meseci nisam znao ama bas nista o dronovima, ni marke ni modele, a sad vec poprilocno imam znanja. Procitao brdo tekstova i odgledado na hiljade snimaka i tutorijala o dronovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

@K_A_W_A, imam ja Air...

Dam ti da ga letiš, navučeš li 20 minuta pokloniću ti ga. ;)

 

Realistično je očekivati nekih 12 minuta leta, 13, čak i 14 u idealnim uslovima... kao npr. ako letiš pored neke vertikalne stijene gdje vazduh ide osjetno na gore... sve ostalo je vjerovanje u duhove. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014
Pre 7 sati, GuMi5 je napisao:

@K_A_W_A, imam ja Air...

Dam ti da ga letiš, navučeš li 20 minuta pokloniću ti ga. ;)

 

Realistično je očekivati nekih 12 minuta leta, 13, čak i 14 u idealnim uslovima... kao npr. ako letiš pored neke vertikalne stijene gdje vazduh ide osjetno na gore... sve ostalo je vjerovanje u duhove. 
 

 Pa vidi, kod mene na Sparku pise da moze 16 minuta, a u praksi je oko 12min. Air ima skoro duplo jacu bateriju od sparka i pise  21. U praksi je oko 16-17 min.  Drugar ima Air pa sam se licno uverio u tih 16-17 minuta. Testirali smo. Znaci nije rekla kazala, nego ja licno video. Tebi je onda baterija oslabila. A, pogledaj i na YT puno testova baterija, pa ces svideti da guraju i oko 18min. Znaci sa dve baterije bude opustenih preko 30 minuta, sto je sasvim dovoljno da se snime lepi kadrovi. Ja sam dron kupio jer cesto putujem, pa da imam i nekih lepih kadrova iz vazduha na tim putovanjima. Vidim neko lepo i zanimljivo mesto, podignem dron, napravim krug u vazduhu, jos koji kadar-pokret i spustam ga. Za tako nesto mi je 10min. sasvim dovoljno. Trenutno imam 2 baterije i kupicu jos jednu. Sto znaci da cu imati opustenih preko 30 min.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5602 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Pisali smo o tome vec ovde ali ajde opet...

 

Baterija na Air-u je deklarisana na 21 min ali... Uvek ima ali...

 

Kod mene kad baterija "padne" na 30% kontroler pocne da pisti a kad dodje na 22% onda on sam preuzima letilicu i aktivira "home" opciju. To mi je gubljenje vremena - dize ga na 30 ili 40  metara pa ga pravolinijski vraca do mesta poletanja pa ga lagano spusta dole. Ako sam na terenu, gubim dragoceno vreme jer ga ja spustim cas posla, zamenim bateriju i nastavljam dalje ako treba ili ga pakujem i begam dalje bez da me neko ceka - recimo odose svatovi a ti cekas da se on namoli da sleti...

 

Dakle, realno je 30 ili max 25 % baterije da ostane. To je dakle 15-16 minuta leta. Vise puta provereno za ove 2 godine koliko ga imam.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

U pravu si Sale t2007.gif Pa nek mi bude i oko 10 min. efektivnog snimanja. Tri baterije po 10 min. i vise nego dovoljno (bar za mene amatera) nekih lepih kadrova iz vazduha. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Ja sam ubedjen da daljinski ne moze da izdrzi voznju 3 baterije. U ova dva dana koliko istrazujem i ucim,potrosim jednu bateriju u dronu do 30% a daljinski padne na nekih 60%... nekad ostane 3 nekad 2 lampice,od 4.

Zanima me kako vam fukcionise letenje i koje su vam daljine u gradu? Da li je do mog kraja,ili nesto lose radim,ali preko 400 metara ne mogu da odem od kuce. Izgubi signal. Jos jedno pitanje,da li se on uvek vrati na pocetnu poziciju ako potpuno izgubi komunikaciju sa daljincem? Idem danas u Golubac u vikendicu i zelim da letim pored Dunava,pa je vrlo bitno da li ce se vratiti ako dodje do lost signal.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5602 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Kod mog Air-a mozes leteti do mile volje sa jednim punjenjem kontrolera. Mislim da opusteno moze 10-12 baterija da izgura. Takodje problemi sa signalom su sveprisutni. Kad gledam po You-tubetu kako se frljaju sa miljama a ovaj moj se na njivi gde nema nicega "usere" na 300 metara <_<

 

 Bez obzira na to - obozavam ga. Rado bih pazario Mavic Pro dvojku ali bih ovo cudo zadrzao jer je izuzetno kompaktan i uvek je pri ruci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Ja sam mavic pro puštao na nekih 2.5 km bez problema, a mogao je još. Niti u jednom trenutku nije bilo problema sa vezom. Dalje se nisam usudio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5602 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Mavic Pro salje signal kontroleru preko Ocu sinc-a a Air i Spark kao i Mini signal salju preko wi-fi. To je nebo i zemlja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Baterija kontrolera na Mini-ju meni traje dosta. Punim ga možda svaki peti-šesti let, a i tada bude makar 50% pun.

 

Što se tiče gubljenja signala, tako je - on se odmah čim izgubi signal kontrolera sam i bez odlaganja vraća na lokaciju koja je podešena kao home lokacija (ona se pri svakom poletanju automatski ažurira, ali moguće je i ručno ažuriranje), i to tako što najpre dolazi do podešenje RTH (return to home) visine, a onda pravolinijski kreće kao home lokaciji. Čim stigne do lokacije kreće prizemljenje. Kontroler eventualno uhvati signal dok dron sve to radi, i odmah prikaže da je u toku RTH manevar. Isti je moguće otkazati preko kontrolera.

 

Što se tiče distance letenja, ja sam terao Mini negde do oko 3km ako se dobro sećam, ali to je bilo van grada. Možda je mogao on još (kao što može po onim yt klipovima), ali je singnal bio slabiji, spustio je kvalitet videa koji se strimuje itd, pa sam ga vratio nazad. U gradu, konkretno gde ja živim, ne mogu da odem ni 50m dalje od svog dvorišta jer odmah gubim signal. Probao par puta i batalio. Ne ide, wifi spektar je prilično krcat u gradu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Skoro sam pazario Mavic Air, naleteo baš povoljno na KupujemProdajem. Super je sve, samo osnovna verzija, tako da jedna baterija i ne služi mnogo. Taman se skontam gde sam, šta da snimam, ajde sleći. 
Tako da imam pitanje, vredi li možda uzeti onaj 12v - 220v inverter za kola, neki kinez sa KP, pa tako dopuniti bateriju, ili možda onaj za 12v utičnicu sa aliexpress-a? 
Drugo, baš što se tiče signala. Vredi li se cimati sa onim američkim režimom za Wifi? Nisam istraživao, ali na YT se baš frljaju kilometrima. Danas se pogubio, nije bio 100m od mene usred njiva. 
Tačno sam razmišljao da ga prodam i uzmem Mini, ali Fly more combo. 
Evo i par fotografija sa današnje vožnje

 

DJI_0058.jpg

 

DJI_0051.jpg

 

DJI_0053.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5602 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Inverter verovatno vredi. Ja sam svojevremeno kupio auto punjac za Air sa Alija ali evo 2 godine ga jos ne isprobah :lol:

 

Ovo za americki rezim - pojma nemam sta je to :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré
pre 27 minuta, alexanto je napisao:

Inverter verovatno vredi. Ja sam svojevremeno kupio auto punjac za Air sa Alija ali evo 2 godine ga jos ne isprobah :lol:

 

Ovo za americki rezim - pojma nemam sta je to :neznam:

FCC mod. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT

Evo i mog prvog leta. 

Izolacija na moj nacin.

Uz dosta mana, al' za prvi put nije toliko loše.

Vise sam se cimao oko letenja nego oko modova snimanja. Druga stvar sve sam snimao u 2K a nije trebalo. Davinci nece da mi ga obradi u 2K. I dosta drugih stvari.

Ostali ce biti bolji. :takoje:

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
pre 2 minuta, lestra je napisao:

Au kakav prizor,kucica,lokacija :care:

Ni ljudi, ni asfalta, ni struje... 

Dedovina.

Tako ja zimi, skoro svaki vikend. Leti malo manje.:moto2:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Mora da se vezba i u karantinu :D  Primecujem da mi je los telefon preko koga gledam sta kamera vidi. Meni sve nesto secka na ekranu kad mi je dron u vazduhu, pa onda nemogu ni lepo da ga orijentisem i pokrecem. Nema taj telefon tolki kapacitet da podrzi te informacije i tu sliku. Stalno se i zakucava. Znaci moram i nov telefon uzeti. Jer sam do sada kao ekran koristio neki bezveze stari samsung. Moracu kupiti minimalno S7. A, tablet mi je malo velik. Svoj licni telefon ne koristim za ovo. Koje vi telefone koristite za kontrolu? 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
pre 2 minuta, K_A_W_A je napisao:

Mora da se vezba i u karantinu :D  Primecujem da mi je los telefon preko koga gledam sta kamera vidi. Meni sve nesto secka na ekranu kad mi je dron u vazduhu, pa onda nemogu ni lepo da ga orijentisem i pokrecem. Nema taj telefon tolki kapacitet da podrzi te informacije i tu sliku. Stalno se i zakucava. Znaci moram i nov telefon uzeti. Jer sam do sada kao ekran koristio neki bezveze stari samsung. Moracu kupiti minimalno S7. A, tablet mi je malo velik. Svoj licni telefon ne koristim za ovo. Koje vi telefone koristite za kontrolu? 

 

 

Meni trenutno Samsung Note 9. Al me zeza sto mi je to primarni telefon, pa često oce da zvoni u toku snimanje. 

Po meni najbolja opcija je iphone. Razmisljam da nabavim tipa 6s i da ga koristim samo za dron.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Ja koristim Pocophone i radi bez problema. Ne može da zvoni u toku leta jer stavim na airplane mod,što je i preporuka same aplikacije kad se leti.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5602 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Takodje Pocophone i Airplane mod. Nemojte se igrati da letite bez Airplane moda. Ako se leti u urbanoj gradskoj zoni punoj Wi-Fi signala, normalno je da ce da zapinje a cesto zapinje i zbog loseg ocitavanja satelita. Po tome smo ubi Boze...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja