Jump to content

Moto Zajednica

Dronovi/bespilotne letilice

Recommended Posts

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

E ta Folow me opcija mi fali da Mini bude ekstra za mene amatera (tipa vozim motor, čamac, bajs, a on iznad mene prati i snima). Mislio sam da je to softverski nedostatak, odnosno da se praćenje vrši na osnovu slike u objektivu (nešto kao autofokus praćenje), uz nadu da će se to ispraviti nekim apdejtom. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Na DJI forumima ne se uzdaju u to... 

 

Valjda iz razloga da Mini ne krade mušterije od Air-a ili šta ti ja već znam... 

 

Meni se ta follow me opcija pokazala po koji put kul, posebno kada sam bio sa dragom na odmoru pa kao romantika, mi šetamo u zalazak sunca a on nam zuji nad glavom... :lol:

 

Snimamo dosta sa Mavic 1 koji je na prodaju (ne na ovom forumu jer ovdje je iskustvo pokazalo da nema potrebe za time) ali po neki let ima i na Air-u... 

 

Po meni je JEDINI nedostatak Air-a ta usrana komunikacija sa daljincem preko WiFi... 

 

Da je OccuSync to bi bilo to. Ovako, dok odeš 300 metara od sebe, zapinje, prekida, nemaš pojma jesi slikao ili ne, njesra... ali Bože moj. Koliko para toliko muzike. 

 

P.S. i dalje dajem prednost Air-u iznad Minija... 

 

P.S. Air na prodaju. PM kome treba. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku
pre 41 minuta, Gliga je napisao:

Da li na stock sajtovima traže da pilot/dron imaju validnu dozvolu kako bi snimci i fotke mogli da se koriste u komercijalne svrhe?

 

pre 34 minuta, GuMi5 je napisao:

Meni nisu do sada.

Isto takodje a imam ih postavljenih podosta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Ovo za pracenje objekta je rizicno. Nama je jednom proleteo kroz granje,ne znamo kako nije pao,promasio je 300 grana,bukvalno kroz krosnju drveta je proleteo. Problem je sto te iznenadi ne znas gde ce a nismo znali u datom trenutku da se snadjemo da prekinemo let.

Sto se tice senzora,kao sto kolega rece,samo reaguju na zid ili na coveka. U nazad ne rade posao,paso je zveknuo u zgradu,za malo babu na terasi da pogodi,smejao sam se kao lud. Posle nije bilo smesno kad je platio 250€ za popravak drona. Ovo vazi za Mavic Pro. Takodje moze da se zakuca u zemlju,pogotovo u sport modu.

Ovaj savet da bude uvek u vidokrugu je dobar i treba ga se pridrzavati. Ali nekad zarad dobrih kadrova ode iz vidokruga. Ja sam na Novom Beogradu snimao dimnjake toplane i bio je oko 500m od mene i mozda 250-300 visine ne secam se tacno,ali tad ga je jako tesko uociti.

U Bosni dok sam snimao selo isao sam po 1km,tad nema teorije da ga vidis. Mada me je bilo strah.

U Grckoj sam hteo da snimim ostrvo Amuljani i nisam na kraju smeo da ga dignem. Bilo je dosta ptica plasio sam se da ga ne obore u vodu i odustao sam.

U svakom slucaju,ja se plasim pada ne toliko zbog drona koliko zbog civila i pazim gde dizem dron. Ne daj boze da padne i povredi nekog onda mozes krivicno da odgovaras. Nije bas za igranje.

Druga stvar,pasin cale je u Grckoj bio iznad aviona. Kaze samo sam ga umirio u mestu dok ne prodje avion nisam smeo ni gore ni dole. Ima sliku aviona iz pticje perspektive. Tako da zbog tih stvari stvarno treba obratiti paznju.

Sto se tice dozvole,ja je nemam,letim na foru u nadi da me niko nece kazniti ili sta vec . Procitao sam zakone i trudim se da ih se pridrzavam.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000
35 minutes ago, slobasuper9 said:

Ne daj boze da padne i povredi nekog onda mozes krivicno da odgovaras. Nije bas za igranje.

Obaveza aksesoar magična krpa za brisanje otisaka prstiju pred lansiranje drona. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Ajde da vam opisem sta mi se danas desilo. Danas lep dan, nije ni vetar bio nesto jak, reko ajde da idem malo da vezbam letenje. Inace moje trenutno iskustvo u letenju je od 1-10, jaka 2 :D Znaci mora se cesto vezbati da bi se savladale komande i da se stekne rutina. Oko 13h krenemo devojka i ja kolima da idemo negde da pustimo dron malo da se vezba. Necu nigde u gradu, nego reko ajde na otvorenom, ali da mogu malo i da snimim panoramu grada. Odem preko Dunava u Petrovaradin, parkiram se uz Dunav na nekoj livadi i tu na nekih 500m je i Petrovaradinska tvrdjava. Reko OK, lepo je suncano vreme, par minuta malo da se snimamo, kontam bice lepih kadrova. Kako sam se parkirao, dolazi isto na tu livadu neki momak kolima i iz kola vadi onaj trkacki dron. E, reko super, malo da vidim kako to profesionalci rade. Decko ga je tu provozao 5 minuta, mi gledamo i uzivamo. Njegov dron ide kao raketa. On ima one naocare i voza ga. U par trenutaka, njegov dron se ne vidi, pitam ga gde je sada, kaze eno ga leti iznad Petrovaradinske tvrdjave. Kada sam isao kolima po gradu, vidim punooo policije po raskrsnicama. Kao da treba neki "budza" da dodje. Vidim ja i kod mosta "Duga" bila neka patrola. Zato sam se i bio sklonio dalje iz grada i svega. Decko to sve spakuje i ode. Reko ajde da ja sad malo probam moj Spark da dignem cisto na 10-15m, da snimim malo Dunav. I nisam vozio ni 2 min, eto policija. Dobar dan - Dobar dan. Dajte licnu kartu, ja dam. Oni momci skroz OK. Ja pitam o cemu se radi, kazu tu je neka velika delegacija na Tvrdjavi i neko od policije je javio da neki dron leti tacno iznad Tvrdjave. Ja kazem da to nisam bio ja, da ima snimak i mogu da ima pokazem da nisam ni blizu bio Tvrdjave. Oni kazu sve je ok, ali njima je tako naredjeno da moraju da vide sta se desava. Odprilike, ja sam ispao tu Kolateralna steta. Kazu meni ta dva policajca, nije do nas, nego moraju po naredjenju da nas legitimisu, da vide snimak i da me upisu. Ja kazem nije nikakav problem. Pitaju me za tog momka sto je leteo sa tim trkackim dronom, ali ja nisam znao nista o njemu, jer smo se tu upoznali pre 5min. Tu na toj livadi, oni me sve lepo upisu i kazu da moram ici sa njima u stanicu da se vidi snimak. Ok, reko nije problem. Ja im u stanici pokazem ta 2min snimaka, gde se vidi da nisam ni bio blizu Tvrdjave i da smo se devojka i ja snimali, cisto za nas. Cak mi je ovaj jedan policajac rekao da mu prebacim snimak na Viber, ja prebacio, on odgledao, vidi da tu nema nikakvih prekrsaja, uslika moj dron i kaze: "Nikola, sve je u redu, ali mi smo morali da te legitimisemo, jer nam je tako javljeno". Njih dvojica policajaca su stvarno bili super. Uslikali moj dron, upisali moje podatke i to bi bilo to. Vratili mi licnu kartu i rekli da sam slobodan. Cak na kraju smo malo i caskali o dronovima, jer jedan policajac kaze da mu je to jako zanimljivo. Izlazim iz stanice, pruzamo ruke jedan drogom i pozdravljamo se :)  Kasnije sam se setio da sam ja tog momka (sa trkackim dronom) pitao dali ima YT kanal i on mi je rekao kako se zove. Ali sve je vec proslo i ja nisam zeleo nikog da cinkarim.  U principu, meni je bila frka i kad sam podizao dron, jer ne znam ni da upravljam ko svet sa njime, a jos veca frka mi je bila kada sam video policijski auto da se parkira kod mene :D Sve se dobro zavrsilo, ali skola vise. Eto, mozda nekom nesto pomogne. :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ovako je prošao moj prvi put:

 

 

Elem, ja sam ovim sokoćalom sasvim zadovoljan. Nisam očekivao da su dronovi ovoliko stabilni, da je stabilizacija kamere ovako dobra... barem ne u ovom cenovnom rangu. A i kvalitet videa/slika je sasvim zadovoljavajući. Ovaj video je 1080p, jer jutros još nisam bio svestan svih mogućnosti i svih podešavanja. Nije baš sirov, malo sam pojačao saturaciju i kontrast, ali sve preko njihove DJI Fly aplikacije. Meni se sviđa. :)

 

Inače, uspeo sam svašta nešto da uradim danas. Pa i gluposti da napravim. Prvo sam očešao plafon u sobi, a posle... Jebeno su ubacili zaštićene zone oko aerodroma. I ja sad živim tu negde na par km od Niškog aerodroma, ali upadam u tu zaštićenu zonu. I čim sokoćalo skonta da leti tu odmah daje upozorenje da će za 100s da krene sa spuštanjem. -.- Ne bi to bio toliki problem da zaista pokušavam da letim van. To mi ni ne pada na pamet. Umesto toga sam hteo da vežbam malo fino/lagano/precizno upravljanje u kući. I tako ovaj počeo da sleće, i ja ga nekako u panici nateram u zid. Pa sam ga i pojurio rukama...odozgo... -.- Uspeo sam i da se posečem malo...

 

Čitao sam da je to sa zaštićenim zonama softverski došlo kroz neki update. Pretpostavljam da je Mini od starta to imao, ali šta znam. Malo je glupo...

 

Inače sam leteo u dva navrata, sve ukupno oko 46 minuta, a baterija je oba puta po završetku bila na oko 25%. Što će reći da nije baš 30 minuta, ali su danas i uslovi bili malo problematični, duvao je vetar pomalo itd.

 

Kajem se što nisam uzeo Fly More Combo...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Ajde da vam opisem sta mi se danas desilo. Danas lep dan, nije ni vetar bio nesto jak, reko ajde da idem malo da vezbam letenje. Inace moje trenutno iskustvo u letenju je od 1-10, jaka 2  Znaci mora se cesto vezbati da bi se savladale komande i da se stekne rutina. Oko 13h krenemo devojka i ja kolima da idemo negde da pustimo dron malo da se vezba. Necu nigde u gradu, nego reko ajde na otvorenom, ali da mogu malo i da snimim panoramu grada. Odem preko Dunava u Petrovaradin, parkiram se uz Dunav na nekoj livadi i tu na nekih 500m je i Petrovaradinska tvrdjava. Reko OK, lepo je suncano vreme, par minuta malo da se snimamo, kontam bice lepih kadrova. Kako sam se parkirao, dolazi isto na tu livadu neki momak kolima i iz kola vadi onaj trkacki dron. E, reko super, malo da vidim kako to profesionalci rade. Decko ga je tu provozao 5 minuta, mi gledamo i uzivamo. Njegov dron ide kao raketa. On ima one naocare i voza ga. U par trenutaka, njegov dron se ne vidi, pitam ga gde je sada, kaze eno ga leti iznad Petrovaradinske tvrdjave. Kada sam isao kolima po gradu, vidim punooo policije po raskrsnicama. Kao da treba neki "budza" da dodje. Vidim ja i kod mosta "Duga" bila neka patrola. Zato sam se i bio sklonio dalje iz grada i svega. Decko to sve spakuje i ode. Reko ajde da ja sad malo probam moj Spark da dignem cisto na 10-15m, da snimim malo Dunav. I nisam vozio ni 2 min, eto policija. Dobar dan - Dobar dan. Dajte licnu kartu, ja dam. Oni momci skroz OK. Ja pitam o cemu se radi, kazu tu je neka velika delegacija na Tvrdjavi i neko od policije je javio da neki dron leti tacno iznad Tvrdjave. Ja kazem da to nisam bio ja, da ima snimak i mogu da ima pokazem da nisam ni blizu bio Tvrdjave. Oni kazu sve je ok, ali njima je tako naredjeno da moraju da vide sta se desava. Odprilike, ja sam ispao tu Kolateralna steta. Kazu meni ta dva policajca, nije do nas, nego moraju po naredjenju da nas legitimisu, da vide snimak i da me upisu. Ja kazem nije nikakav problem. Pitaju me za tog momka sto je leteo sa tim trkackim dronom, ali ja nisam znao nista o njemu, jer smo se tu upoznali pre 5min. Tu na toj livadi, oni me sve lepo upisu i kazu da moram ici sa njima u stanicu da se vidi snimak. Ok, reko nije problem. Ja im u stanici pokazem ta 2min snimaka, gde se vidi da nisam ni bio blizu Tvrdjave i da smo se devojka i ja snimali, cisto za nas. Cak mi je ovaj jedan policajac rekao da mu prebacim snimak na Viber, ja prebacio, on odgledao, vidi da tu nema nikakvih prekrsaja, uslika moj dron i kaze: "Nikola, sve je u redu, ali mi smo morali da te legitimisemo, jer nam je tako javljeno". Njih dvojica policajaca su stvarno bili super. Uslikali moj dron, upisali moje podatke i to bi bilo to. Vratili mi licnu kartu i rekli da sam slobodan. Cak na kraju smo malo i caskali o dronovima, jer jedan policajac kaze da mu je to jako zanimljivo. Izlazim iz stanice, pruzamo ruke jedan drogom i pozdravljamo se   Kasnije sam se setio da sam ja tog momka (sa trkackim dronom) pitao dali ima YT kanal i on mi je rekao kako se zove. Ali sve je vec proslo i ja nisam zeleo nikog da cinkarim.  U principu, meni je bila frka i kad sam podizao dron, jer ne znam ni da upravljam ko svet sa njime, a jos veca frka mi je bila kada sam video policijski auto da se parkira kod mene  Sve se dobro zavrsilo, ali skola vise. Eto, mozda nekom nesto pomogne. :takoje:
Da nije Filip Petronijevic? :)
Ima ozbiljne snimke sa fpv dronom po NS-u. U principu dobro si prosao :)

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Dronovi mogu da budu izuzetno korisni.

Evo, u petak sam pričao sa čovekom kome je napakovana krivica za udes na silasku sa Mosta na Adi ka Novom Beogradu.

 

Dečko mora svaki drugi dan u bolnicu i na povratku ga od pozadi udari neki pavijan koji je prebrzo vozio.

Policija nije ni fotografisala nksta, samo je napravila skicu koja je katastrofalna i tragovi nisu upisani.

 

Poenta je da tu ne može da se bezbedno fotografiše jer ljudi idu preko 130na sat i ne vide lepo nekoh ko bi eventualno fotografisao.

 

Zato je dron sa kamerom i stabilizacijom, idealan alat, gde bi mogao ortogonalno sa 3m visine da fotografiše tragove kočenja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Vezano za zaštićene zone, čitao sam malo i skontao da je zona u kojoj sam i gde imam prethodno opisan problem zapravo zona koju bi trebalo biti moguće otključati bez problema jednostavnom potvrdom da razumem rizik i bla bla. Međutim, firmware Minija i/ili DJI Fly aplikacija imaju taj neki bag koji ipak ne dozvoljava otključavanje. Nisam jedini koji ima problem, ima na netu dosta ljudi koji se žale po forumima. Neko ih je kontaktirao i dobio je info da planiraju da reše to u sledećem update-u firmware-a i aplikacije, i da to navodno planiraju pred kraj decembra. Ladno su svesno pustili proizvod sa bagom u prodaju... :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Salli @el classico...

Söll ich dir uf schwitzerdütsch schriebe?  Sie ish eigentlich bi dr Huusrotversicherigspolice iibegiffe. Über 500g muess d Drohne separat versicheret sii aber unter dere Grenze ish es ok unversichert z fliege. Ich ha d Police gmacht will ich oft d Drohne im Usland fliege. Du kasch das Dokument tatsächlich kostenlos erstelle, wenn du bi de Mobiliar-Versicherung versichered bisch.  Ich denk, dass es bi anderne genauso sii sött.

 

 

Ostali, ko voli akrobatiku i dronove, naganjajte na Tubu Mr. Steele... :aha:

Jedan od prvih koji je počeo kanal na ovu temu... 

 

 

@vasa.93, zamisli bedak, cijeli Pariz je no-fly zone. Dzaba sam nosio svoj Air 2 puta tamo...

Ima App kojim možeš da obiđeš to, koji "ne vidi" te no fly zones ali u Parizu se ja ne bih igrao... prosto je preopasno... policija je svuda tako da bi dron mogao da letiš samo sa neke zgrade gdje nema očiju uprtih u tebe. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Šta znam, meni letenje po gradu za sad ne deluje nešto interesantno. Uopšte mi nije palo na pamet da ga podižem tu, ni u svom dvorištu čak. Hteo sam samo da mogu da letim unutra, da vežbam fino upravljanje, da pročešljam i isprobam sva podešavanja itd.

 

Nekada ću ga sasvim sigurno pustiti i u gradu, ali ima još dosta okolne i lepe prirode koju nisam još uvek usnimio... :D Do tad će valjda da isprave te bagove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
pre 13 minuta, vasa.93 je napisao:

Šta znam, meni letenje po gradu za sad ne deluje nešto interesantno. Uopšte mi nije palo na pamet da ga podižem tu, ni u svom dvorištu čak. Hteo sam samo da mogu da letim unutra, da vežbam fino upravljanje, da pročešljam i isprobam sva podešavanja itd.

 

Nekada ću ga sasvim sigurno pustiti i u gradu, ali ima još dosta okolne i lepe prirode koju nisam još uvek usnimio... :D Do tad će valjda da isprave te bagove.

Danas cu do gigatrona pa da se uzima mini. Šta preporucujes, combo ili običan paket za početak?  Ima li još nešto na sta da obratim pažnju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Danas cu do gigatrona pa da se uzima mini. Šta preporucujes, combo ili običan paket za početak?  Ima li još nešto na sta da obratim pažnju?
Bolje baci oko na KP. Ima lik iz NS koji donosi iz Madjarske ima dobre cene.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja