Jump to content

Moto Zajednica

Dronovi/bespilotne letilice

Recommended Posts

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Hvala na savetu, druže. Nego, nisam primetio da je Sparku cena nešto značajno pala. Pašće, sasvim je izvesno, ali nije značajno još uvek. Tu su negde sa cenom, a mišljenja sam da je Mini ipak osetno bolji, gotovo u svakom segmentu. Uostalom vidi se baš na slici koju si okačio, nije mala razlika.

 

Meni je najveći problem što se bojim da ću brzo da izgubim interesovanje, i da će to biti još jedna stvar koja čami u fioci. Ali šta znam, kupiću nekada jednog sasvim sigurno... Do tada ostaje da vas smaram ovde. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
Pre 6 sati, vasa.93 je napisao:

Ja gledam DJI Air Mini ovih dana. Mislim da im je taj model pun pogodak. Ima baš sve ono što ja očekujem, samo eto, svaki dan odlučim da ga uzmem i onda se ipak predomislim... Što li sam ovoliko neodlučan. :jok:

Da ako ti i ja u narednih pet godina kupimo dronove. :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Hvala na savetu, druže. Nego, nisam primetio da je Sparku cena nešto značajno pala. Pašće, sasvim je izvesno, ali nije značajno još uvek. Tu su negde sa cenom, a mišljenja sam da je Mini ipak osetno bolji, gotovo u svakom segmentu. Uostalom vidi se baš na slici koju si okačio, nije mala razlika.
 
Meni je najveći problem što se bojim da ću brzo da izgubim interesovanje, i da će to biti još jedna stvar koja čami u fioci. Ali šta znam, kupiću nekada jednog sasvim sigurno... Do tada ostaje da vas smaram ovde. :jee:
Smorice te sigurno. U pocetku ce biti zanimljivo,posle prodje. Ima bas bas dosta profi fotografa ili ljudi koji se bave video produkcijom i prave ozbiljne snimke dronom. Nama koji to radimo amaterski,eto moze da posluzi za zezanje. Ali ja nemam mnogo vremena da editujem to sto snimim...

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
Pre 2 sati, slobasuper9 je napisao:

Smorice te sigurno. U pocetku ce biti zanimljivo,posle prodje. Ima bas bas dosta profi fotografa ili ljudi koji se bave video produkcijom i prave ozbiljne snimke dronom. Nama koji to radimo amaterski,eto moze da posluzi za zezanje. Ali ja nemam mnogo vremena da editujem to sto snimim...

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 

Generalno, ako se uzima onako da bi snimao "kucu i okucnicu sa dvoristem" mora da smori. Al' ko ima vremena ( i zna ) da edituje, a ima oko za lep kadar moze da bude jako korisna stvar. Mislim da kvalitet moze lepo da se unovci. Samo se treba posvetiti tome. Taj manjak vremena je svima problem.

Ja ganjam ovih dana po oglasima Mavic Air-a i Spark. Air-u polako pada cena, naravno dosta ima i do opreme. 

Verovatno jer ljudi kupe pa ih smori i onda prodaju da im ne stoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Generalno, ako se uzima onako da bi snimao "kucu i okucnicu sa dvoristem" mora da smori. Al' ko ima vremena ( i zna ) da edituje, a ima oko za lep kadar moze da bude jako korisna stvar. Mislim da kvalitet moze lepo da se unovci. Samo se treba posvetiti tome. Taj manjak vremena je svima problem.
Ja ganjam ovih dana po oglasima Mavic Air-a i Spark. Air-u polako pada cena, naravno dosta ima i do opreme. 
Verovatno jer ljudi kupe pa ih smori i onda prodaju da im ne stoji.
Ja sam snimao najvise grad Beograd. Malo letos po Grckoj al nisam izbacio,nikako da sednem i uradim edit.
Meni kvalitet kadrova dosta zavisi od raspolozenja,nekad letim do jaja a nekad samo uzmem i obrisem glupost sto sam snimio.
Mozes da bacis oko na moj you tube kanal ako te zanimaju snimci dronom.




Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
Pre sat vremena, slobasuper9 je napisao:

Ja sam snimao najvise grad Beograd. Malo letos po Grckoj al nisam izbacio,nikako da sednem i uradim edit.
Meni kvalitet kadrova dosta zavisi od raspolozenja,nekad letim do jaja a nekad samo uzmem i obrisem glupost sto sam snimio.
Mozes da bacis oko na moj you tube kanal ako te zanimaju snimci dronom.
 

 

 


Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 

 

 

Već pogledao ovaj tvoj klip. Izleteo mi je skoro nesto na ytbu. Super izgleda, bas zanimljivi kadrovi. Je l' ovo Mavic Pro?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Već pogledao ovaj tvoj klip. Izleteo mi je skoro nesto na ytbu. Super izgleda, bas zanimljivi kadrovi. Je l' ovo Mavic Pro?
Hvala,trudio sam se :)
Jeste Mavic.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Ne znam za ostale modele, ali koliko vidim, Mavic Pro 2 Zoom je sa pocetnih oko 1500 sisao na KP na nesto preko 1000, mozda 1100. A najnoviji je model.
Imam pitanje: ako neko hoce da snima "kao iz aviona", sa sve naginjanjem kamere, poniranjem itd, da li postoji nacin da se gimbal zakoci? Ili moze samo uz pomoc lepljive trake?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014
Pre 2 sati, slobasuper9 je napisao:

Hvala,trudio sam se :)
Jeste Mavic.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока
 

Extra ti je video, a dobri su i drugi snimci na tvom kanalu  :)   Posto vidim da si vlasnik DJI  drona i da ga iskusno vozas, ajde tebe da pitam, dali moram svaki put da uradim kalibraciju? Dali je problem, ako možda nekad zaboravim to da odradim? Hvala na odgovoru.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
12 hours ago, Marko05 said:

Da ako ti i ja u narednih pet godina kupimo dronove. :lol3:

Moj ipak stiže sutra. :D Presekao sam, pa se nadam da neću ubrzo da ga prosledim nekome od vas. :D Ma ubrzo neću sigurno. :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 828 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM
Extra ti je video, a dobri su i drugi snimci na tvom kanalu     Posto vidim da si vlasnik DJI  drona i da ga iskusno vozas, ajde tebe da pitam, dali moram svaki put da uradim kalibraciju? Dali je problem, ako možda nekad zaboravim to da odradim? Hvala na odgovoru.
Hvala :)
Ne mora kalibracija svaki put,samo kad trazi tad je radis.

Sto se tice ovog pitanja za gimbal. Gimbal se ne sme fiksirati nikako. Izbaci alarm gimbal overloaded i moze da pregori. Gimbal se pomera samo ako ga ti pomeras na daljinskom. Na dronu se ne moze videti snimak kao sa aviona jer dron nema "ponor". Jednostavno uvek leti skoro vodoravno ili pod malim uglom sto se tesko vidi na snimku zbog stabilizacije kamere.
Poniranje se moze videti samo na fpv sportskim dronovima koji mogu da lete pod raznim uglovima ili da prave salto itd. To sam imao priliku da gledam let direktno sa naocalama njihovim,to je ludilo.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014
pre 10 minuta, slobasuper9 je napisao:

Hvala :)
Ne mora kalibracija svaki put,samo kad trazi tad je radis.

Hvala ti na odgovoru :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013
Hvala default_0a-smiley.gif
Ne mora kalibracija svaki put,samo kad trazi tad je radis.

Sto se tice ovog pitanja za gimbal. Gimbal se ne sme fiksirati nikako. Izbaci alarm gimbal overloaded i moze da pregori. Gimbal se pomera samo ako ga ti pomeras na daljinskom. Na dronu se ne moze videti snimak kao sa aviona jer dron nema "ponor". Jednostavno uvek leti skoro vodoravno ili pod malim uglom sto se tesko vidi na snimku zbog stabilizacije kamere.
Poniranje se moze videti samo na fpv sportskim dronovima koji mogu da lete pod raznim uglovima ili da prave salto itd. To sam imao priliku da gledam let direktno sa naocalama njihovim,to je ludilo.

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока

Hvala takodje na odgovoru. Da, takve snimke sam i ja gledao sa trke dronova. Brrreee, kakva ludnica, kao da gledas neku sci-fi trku na kompu !

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
Pre 11 sati, vasa.93 je napisao:

Moj ipak stiže sutra. :D Presekao sam, pa se nadam da neću ubrzo da ga prosledim nekome od vas. :D Ma ubrzo neću sigurno. :)

Koji si uzeo? Javljaj utiske. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

On nema one senzore za izbegavanje objekata? Meni se cini da za pocetnike kakav sam i sam (t.j. jos sam samo simpatizer, a ne i vlasnik) je to najbitnija stavka koju bi dron morao da ima

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014
Pre 1 sat, Singularitet je napisao:

Da mini ima praćenje subjekta/objekta u kadru, mmmmm...


 

 

Pre sat vremena, LuckyVladano je napisao:

On nema one senzore za izbegavanje objekata? Meni se cini da za pocetnike kakav sam i sam (t.j. jos sam samo simpatizer, a ne i vlasnik) je to najbitnija stavka koju bi dron morao da ima

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 


Spark ima prednje senzore za izbegavanje objekata, koje Mini NEMA, a ima i senzore za pracenje objekata do 50km/h. Mini ima samo donje senzore, a Spark ima senzore i dole i od napred  za izbegaanje objekata. Mini cak nema opciju Follow me (za pracenje objekata). Sto se tice senzora, prednost ide za Sparka.

EVO KOMPLET SPISAK RAZLIKA

mavic-mini-vs-mavic-air-vs-dji-spark-specs-cmparison-table.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

A zar nije mavic pro 1 ili 2 pogodniji za pocetnike-pilote zbog velicine ? (pretpostavljam da je veci dron manje nervozan kod upravljanja)

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014
pre 10 minuta, LuckyVladano je napisao:

A zar nije mavic pro 1 ili 2 pogodniji za pocetnike-pilote zbog velicine ? (pretpostavljam da je veci dron manje nervozan kod upravljanja)

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 


Sparka sam vozio prosle subote, bas po vetru i nista mu nije smetalo. E, sad, kad je vetar bas jak, onda to smeta svakom dronu. Ali sta ima i da ga pustam po jakom vetru. Ja sam kupio dron iskljucivo da kad putujem, da ga povremeno dignem na 5-10 minuta, okinem par lepih slika i napravim par minuta lepih kadrova. Kad to postignem, meni se dron vec isplatio, jer je odradio namenu za sta sam ga i kupio :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja pravim sad neki svoj FPV, uživam u lemljenju

 

Na kraju ispadne skuplje od bilo kog gotovog rešenja tipa DJI, Xiaomi Fimi ili Hubsan, ali ostane dosta delova koje kasnije možeš da koristiš na ostalim letelicama=ode lova na još jedan skup hobi.

Prednost je što nisi ograničen i što lako možeš da popraviš letelicu u slučaju pada

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Stigao je Mini. Probao sam ga sada u kancelariji. Definitivno treba malo vežbe oko upravljanja, ali nije komplikovano uopšte. :)

 

Ono što sam video je da je slika sa kamere odlična, stabilizacija isto. E sad videćemo kako će to biti u praksi. :)

 

IMG-a50362161d26f82833ea945e52fd8c85-V_1.thumb.jpg.ca2e444b144f8895d2eb07741a625b38.jpg

 

IMG-7eff307d888eb44ee4ff79b511a096b6-V.thumb.jpg.05cda1b884ebf06b528b8bf527d8ca46.jpg

 

Jeste, ta Follow me opcija mu nedostaje. Nisam skontao da mu fali, ali Bože moj. Ima zato nekoliko drugačijih modova za snimanje, nekakav Inteligent Fly sistem, šta znam. Iako taj Follow me deluje zanimljivo, ideja mi je da naučim da ga vozim. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Oko tih senzora nemojte se previse loziti... Oni ne pomazu da se izbegnu zice, bandera neki stub i slicne prepreke zbog kojih stradaju dronovi uglavnom. Pomazu kod zida i nekih vecih prepreka a njih uglavnom i vidimo sami zar ne?

 

Mali savet: trudite se da dron drzite UVEK u vidnom polju, manite se "koliko je predvidjen da moze da ide daleko". Takodje nemojte se uzdati u njegovu preciznost prilikom opcije "Home". Ume da promasi za nekoliko metara. Meni se desilo da sam digao dron 4 metra od obale reke i kad je aktivirao "Home" dlaka je falila da skacem u aprilu u vodu, sreca pa sam krakat :)

 

Takodje te "Follow me" opcije ne funkcionisu kod nas kao u Americi - prosto, manjka nam satelita. Nije lose aktivirati aplikaciju na telefon koja prati ocitavanje satelita i prikazuje koliko je bezbedno za letenje. Za Android je to Solar Activity a za iOS je UAV Forecast a ima ista i za Android. Kad su ocitavanja u crvenom - nemojte leteti. Mene je to neznanje svojevremeno kostalo 430 eura stete... A bio je lep, suncan dan bez vetra...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Da li na stock sajtovima traže da pilot/dron imaju validnu dozvolu kako bi snimci i fotke mogli da se koriste u komercijalne svrhe?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja