Jump to content

Moto Zajednica

Najčešće nesreće - "Izvini, nisam te video"

Recommended Posts

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
2 hours ago, Alekre said:

Auto škole se bore na tržištu. Zamisli da ti instruktor mrtav ozbiljan kaže da ćeš sebe i drugog da unakaziš ili bilo kakav razgovor ozbiljnijim tonom. Nećeš ni jednog kandidata da imaš, deca očekuju da je svet isto što i kada izađeš iz spavaće sobe u dnevnu a da su svi ostali tata mama brat i sestra. 

 

To nije opravdanje. Kome jeste nije ništa bolji od nesavesnog sudije, lekara, inženjera,...

Naravno, početak i kraj priče je država, tj. sistem koji ne postoji. Auto škole, kao i bilo ko od nas je u sredini, sa pravom i obavezom da se bori da krajevi budu ispravni.

Neka se škole bore za kandidate - tako i treba. Kada bi komisije za polaganje imale valjan kriterijum, brzo bi isplivale one auto-škole koje uče ljude da voze, a potonule one koje ih uče samo kako da polože. Posledično, drugačija bi se pesma pevala u saobraćaju.

Podrazumeva se, za korupciju pri polaganju, kazna za pokušaj ubistva iz nehata.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Auto/moto škola treba da te nauči da voziš vozilo i da te nauči da se ponašaš kako treba u saobraćaju. To bi trebalo da im je obaveza i od toga ne bi trebalo biti odstupanja. Ni milimetra, jer je posljedica upravo ubistvo iz nehata.

Problem naš (mislim na državu) je što život državi vrijedi ništa. Pa tako poslije 3-5 godina si na slobodi, a ubio nekoga u drugom autu/na motoru...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kad bi bilo, šta bi bilo,..."neka bude što ne može biti", čuvena naša filozofija koja je čist apsurd. 

 

Pre 3 sati, castor je napisao:

Pitanje moje tebi je - koliko je to blizu ili daleko u odnosu na ono u Sloveniji što si išao?

 

Ja reko da ne ofujemo, al ajd iako sam i subjektivan i nekompetentan. U Sloveniju sam otišao zbog off road poduke koja se radi na pravi način, pre svega validna instruktoraža, Samo Trpin, autorizovani BMW instruktor, to je praktično jedina opšte prihvaćena licenca, on je ujedno i Dirktor Motorada za Sloveniju, ne znam ime češkog instruktora, ima na sajtu, on radi i obuku kros vožnje a ne samo enduro, često Česi rade obuke po Sloveniji i Miran Stanovnik, doajen Pariz Dakar relija koji se i profi bavi ovom vrstom edukacije, recimo, pogranične snage obučava. Ne mogu da poredim ni sa čim u Srbiji jer koliko znam ne postoji off škola, a ono i što ima, ne smatram dovoljno dobrim ili autorizovanim bez obzira što poznajem sijaset momaka, Glinaru, Savski nasip i slično ne uvažavam, pre svega što nikakvo znanje ni iskustvo na ovakvom terenu nemam, a YT klipove uopšte ne zarezujem, nisam sklon samoukosti bez nekog kakvog takvog znanja, čovek može da zna slova al to ne znači da ume da čita i još manje, piše. Međutim, kao dobar poznavalac obuke generalno, sjajan je projekat i naučio sam toliko da ni sam neverujem svojim očima još uvek. Dobio sam novog BMW LC 1.2 ADV, da mi reko neko da to može da se vozi, glavu bi izgubio na klađenju tvdeći da to nije moguće. Cela postvka je perfektna u smislu organizacije celokupno, od smeštaja, hrane, zabave pa do medicinske pomoći, a kuriozitet je da su naša dva momka dobila čepove i pri vraćanju svojih guma je urađeno balansiranje, moja dva točka su bila na jednom motoru i balans je bio identičan, što znači da se i o tome vodilo računa da bude savršeno. Naravno, predusretljivost izlišno komentarisati, svi do jednog su pravi pravcati lafovi.

 

Asfaltnu obuku, ili kurs bezbedne vožnje, prično dobro poznajem. Sve je praktično poteklo u Srbiji od Samo Repa, višeputnog prvaka spretne vožnje, policijskog instruktora koji je sada u njihovoj Agenciji Varne Vožnje, čiji je Direktor visoko obrazovani motorciklista, ima u njoj jako uglednih profesora, tako da to sistemski dobro funkcioniše a ne na bazi lične politike. Mislim da je naša obuka bolja, ne zato što tu ima neke programske razlike, već zato što mi to radimo nekako oštrije ili žarnije, recimo, jesenas je glavni instruktor dva sata radio na trenažeru sa devojkom, slomio je od obuke bukvalno, al je naučila. Svakome se posveti po potrebi posebna pažnja kolko god da je potrebno vremena, razdele se grupe pa se i shodno prilagodi vežbanje, ja ne radim aktivno ali sam ispomagao pre par meseci, pola treninga sam izdvojeno radio sa čovekom koji ima dozvolu ali nikad nije seo na motor, počeo sam sa onim, "brzine idu u H" bukvalno, a tokom dana su su svu učesnici prošli deo vežbi sa svakim od nas u krug, jer je i to dobro, mada je glavni instruktor Vita komandatore uvek. Steklo se prilčno iskustvo kroz proteklih 7 godina, mislim da pomenute sve 3 trenutne grupacije imaju dobar kvalitet u predavačkom smislu, bez obzira na moju aktivnost u MK Bezbednost, gledam objektivno uvek, ili što realnije. BJB na žalost izuzimam, nije nikakvo nipodaštavanje ili interes, ali bez materijalne podloge nema opstanka, a takođe, Marekez kao Šampion, ili Rosi, ne znači da po difoltu  mogu da budu i dobri instruktori, što se često brka kad je u pitanju ulični kredibilitet, a ustalom, jako dugo nije bilo BJB kursa a međuvremenu su stotine prošle kroz ostale škole koje sve više i poprimaju usko specijalizovani profesinalizam u svakom pogledu.

 

Ono što je naš problem, sujetni rivalitet, toga nema u Sloveniji, sa nekoliko ljudi sam komunicirao predhodno  i dobio iste informacije o više mogućih kurseva, odabro sam na osnovu nekih manje važnih kriterijuma. Došao je i Samo Rep, ni iskra, već sa dostojnim uvažavanjem primljen pri poseti, došao ja nas iz Beograda da vidi. Oduševljen sam boravkom, iskoristiću svoj uticaj da se tako nešto i ovde primeni, vrlo verovatna je i neka reciprotetna saradnja, malo su se zabezeknuli gledajući finu prezentaciju na displeju KM Bezbednost okupljenima, obučavaćemo mi i Slovence i njihove goste, bilo je par Amerikanaca.

 

Sve ovo nema direktne veze sa državom niti pa treba očikivati išta. Vozač motora je sam sebi najbolji i često, jedini prijatelj i saveznik, što više zna i ume, bolje će se voziti, ako zna za fenomen iz teme, na njemu je da se potrudi da ga anulira predupređivanjem, a ako mu se desi, da svojim umećem nadvlada problem, a  to mora sam sebi da obezbedi, uzaludno je očekivati da  neko vuče za uši i rukav, bespredmetna priča o auto školama i sistemskom obrazovanju, šta god mislili i želeli.   

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Nisam ispratio, dobar dio vremena niti sam dolazio na forum, niti sam učestvovao na istom. Pitanje moje tebi je - koliko je to blizu ili daleko u odnosu na ono u Sloveniji što si išao?

Škola je ta koja treba da te nauci i kao šlag na tortu da ti obezbedi dozvolu ukoliko si bio zainteresovan i ako si spreman za sudelovanje u saobraćaju.
Ukoliko nisi bio zainteresovan/sposoban/voljan/.../.../... ne smeš da položis ni po kom osnovu i to je kraj priče. Ovo je baza i odatle ide dalje sve, bilo u pozitivnom ili negativnom smislu. Sam sebi skačeš u grlo ako se promuvas na ovaj ili onaj način da prodjes bez adekvatne obuke. Nećeš se voziti opušteno i bićeš opasnost na putu.

Zato kažem da je škola prvi filter koji treba da razdvoji spremne od nespremnih.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Nikad nisam bio u Americi a kamoli vozio tamo,pretpostavljam da se onamo sudaraju ko u luna parku na auto-dromu.Sigurno je tako zbog nacina na koji dobijaju dozvole.Evo sad zamisljam u glavi kako se sudaraju svuda i nije mi jasno sto svimna ne ugrade one gume oko automobila.

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I didn't start the fire, 6098 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: Biffer 1L, Kliks 0.65L

Nije bas tako. Osim u toplim delovima receno mi je da su prilicno disciplinovani. I taj info nije dosao od jedne osobe vec 10-ak njih 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Eee znao sam.Gde je onda kvaka?

Ljudi ocigledno voze iako ne placaju auto skolu 1000$ ne treba da idu na milion casova i dobiju dozvolu za dan ako ne i sat dva u pojedinim drzavama.

Plati 20-30$ i opa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Talenti sve. Potiču od kauboja koji su po ceo dan bili u sedlu pa im je to u genima.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS
Nikad nisam bio u Americi a kamoli vozio tamo,pretpostavljam da se onamo sudaraju ko u luna parku na auto-dromu.Sigurno je tako zbog nacina na koji dobijaju dozvole.Evo sad zamisljam u glavi kako se sudaraju svuda i nije mi jasno sto svimna ne ugrade one gume oko automobila.


U Americi se dešava da se gubi posao zbog prekršaja u saobraćaju, a novčane kazne su ozbiljne. Recimo da je 50$ za ne davanje migavaca. U nekim državama na treći prekršaj sledi suspenzija vozačke, bez obzira na težinu prekršaja. Za njih ostati bez vozačke automatski znači da ostaješ bez prihoda. U LA ne postoji gradski saobraćaj, verujem da nije drugačije u mnogim drugim gradovima.

Da, dobija se dozvola za dan ali, kad bi se vozilo kao kod nas, niko ne bi duže od tog dana i imao dozvolu.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 512 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900

Koje.. Tamo toliko pažljivo voze da to nije normalno. Doduše od države do države. Ja mogu da svedočim za Ocean City, Atlantic City i pretežno New Jersey. Za 5 meseci nisam sudar video. Ne voze, mile. Popizdim kao suvozač u kolima jer nisam navikao da se u automobilu toliko sporo krećem. Poootpuno smireno, bez ikakvih naglih davanja gasa, naglih menjanja traka i slično, kao što to mi volimo ovde. Nikada se nisam primakao pešačkom a da auta istog momenta ne stanu, i stoje tako ne samo dok ti prođeš ispred njihove haube, već uredno sačekaju da pređeš preko ceeele ulice i popneš se ponovo na trotoar pa tek onda polaaako nastavljaju. Treba imati živaca za to. Mi smo dosta živčan narod.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Eto, to ja mislim.Prodaju ovde priču da je to za naše dobro da nas olakšaju za kintu, još se ljudi primaju i kao svaka čast.

Bio sam malko i u Americi posle onog posta a najviše se družio i pričao sa amerikancima. 

Ne može meni da prodaju glupe priče ovuda.Ovde dve plate cele treba za vozački plus da ideš u školu ko mentol,gde vežbaš pitanja koja isto tako možeš sam kući u udobnosti. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: N46 06.030 E19 45.398
  • Motocikl: Sveta Krava
35 minutes ago, Bojan82 said:

Eto, to ja mislim.Prodaju ovde priču da je to za naše dobro da nas olakšaju za kintu, još se ljudi primaju i kao svaka čast.

Bio sam malko i u Americi posle onog posta a najviše se družio i pričao sa amerikancima. 

Ne može meni da prodaju glupe priče ovuda.Ovde dve plate cele treba za vozački plus da ideš u školu ko mentol,gde vežbaš pitanja koja isto tako možeš sam kući u udobnosti. 

 

da je tako,onda bi ostali uskraćeni jednu tvoju platu.:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: MK CRNA REKA
  • Motocikl: Hayabusa

Sticajem okolnosti vozim i kamion prikoličar uvek me ili skoro uvek svi vide i ne zlaze iz sporednih ulica tek tako . Nikad ne voze preko bele liniije. Na motoru kad sam vrlo često rade te gluposti. Bahat vozač se ne bahati kad sam u kamionu ili autobusu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
20 minutes ago, symon said:

Sticajem okolnosti vozim i kamion prikoličar uvek me ili skoro uvek svi vide i ne zlaze iz sporednih ulica tek tako . Nikad ne voze preko bele liniije. Na motoru kad sam vrlo često rade te gluposti. Bahat vozač se ne bahati kad sam u kamionu ili autobusu...

Živa istina...

Nekada dok sam vozio Pajera sa roll barovima, ko god dolazi u susret pokazuje drugačije ophodjenje, iako u suštini ti roll barovi ne menjaju ništa osim što imaju psihološki efekat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nova sezona, novi vozači i na dva i na četiri točka, stari problemi još više uvećani, gužve su sve veće, stari vozači, stari problemi, isto uvećani, vozači sve bezočniji.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja