Jump to content

Moto Zajednica

Najčešće nesreće - "Izvini, nisam te video"

Recommended Posts

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre 2 sati, đunta je napisao:

 

Na ovu temu, poboljšanja uočljivosti, jedna od zabluda je stavljanje glasnog izduva. Svi volimo bučniji auspuh, retko ko ne, to prosto mami da se odvrće gas i samim tim dolazi do povećanja brzine kretanja jer se  glasnost čuje na što višljim obrtajima. Neka američka istraživanja su pokazala da je glasan izduv kontra produktivan, stataistički je broj nezgoda povećan.

 

 

Motor je glasniji na vecim obrtajima, ali kad predjes 80-90kmh svakako ne cujes vise nista osim vetra, tako da to pije vodu samo na manjim brzinama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ne samo sto ga ti ne cujes, nego onaj Ko ga cuje bude iznenadjen Koliko si brzo stigao do njega nakom sto je on tek cuo :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Iskustvo od juče:

U roku od pola sata pregorele mi dve lemilice, a obećao sam kolegi iz Svilajinca da mu do sutra uradim regler.

I odmah na motor i gaaas do Niša i nazad po lemilicu. Podložio ga ja baš domaćinski.

I čudo jedno koliko je danas bilo "ludaka" po putu koji su mi oduzeli prednost. Bar dvadestak njih izletelo ispred mene (a inače mi je redovno sledovanje na ovoj deonici tri do četiri oduzimanja prednosti).

Na kraju mi i policajac koji je stajao pored radara (pored koga sam prozviždao bar dvostruko većom brzinom od dozvoljene) pripretio palicom. Namnožilo se budala pa to i je!

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 7
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 9.4.2018. at 9:59, đunta je napisao:

(Svi smo mi barem jednom imali ovakav kliše pa molim da se ne opisuju pojedinačna lična iskustva.)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
On 10.4.2018. at 8:03, Mitlar je napisao:

U subotu sedim u klubu... kolega priča kako je na krivini sa skuterom Gilera obišao dvojicu što se trkaju MZ-ejcima. Nisu znali da on ima 180ccm. I šalje mu udata žena poruku da dođe sutra da se tucaju jer muž nije kući.  I još desetak nebuloznih priča.

Posle deset minuta stiže lik sa R hiljadarkom, skroz u crvenoj staroj opremi. Priča kako su se trkali do Valjeva i nazad, on i taj drugi. Treći probao s njima pa otklizao. Dvojica išli u suprotnom smeru pa se vrate da se ganjaju, "rep o rep". I sve tako.

I motori privlače razne vrste ljudi.

Sta fali udatim zenama, koje pisu poruke, i to tudjim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Odlična tema.

Dajem sebi slobodu da se nadovežem na tekst sa početka.

Dokazano je da određene aktivnosti (jedna od njih je vožnja motocikla) pomažu usavršavanju perifernog vida, odn. šireg pogleda na svet.

Jedno od osnovnih pravila vožnje je:" Budi svestan onoga, koji se nalazi ispred tebe, ali gledaj šta se dešava ispred njega i još ispred ..."

 

Nešto o standardnoj opremi vozila zvanog čovek

 

Mrežnjača oka ima oko 126 miliona malih fotoreceptora koji svetlosne talase pretvaraju u elektrohemijske signale (oni odlaze do mozga i i daju nam iskustvo vida).

Od ukupnog broja receptora oka, imamo negde 120 miliona štapića (koji pružaju osetljivost na svetlost) i šest-sedam miliona konusa (koji omogućavaju doživljaj boje).

Oni nam daju kombinovani osećaj direktnog i perifernog vida.

Većina konusa osetljivih na boje nalaze se na malom prostoru u središtu mrežnjače koji se naziva fovea centralis.

Međutim, ne postoje konusi u delu mrežnjače koji su odgovorni za periferni vid.

Iz tog dela oka, mi zapravo nemamo stvarni doživljaj boje (ne pomaže to što motociklista ima uočljivu opremu).

Uprkos ovom "nedostatku", mi redovno doživljavamo da je “stvarnost” koju vidimo perifernim vidom u boji. 

To je slika koju stvara naš mozak.

 

 

 

 

Šta smo postali?

U nedostatku fizičke aktivnosti, mišići oslabe (ili se ne razviju dovoljno).

Slično je i sa očima - ako ih ne „vežbamo“, vremenom ćemo slabije videti.

 

 

Jedan od, možda i ključnih, razloga je način života, koji, u zapadnoj kulturi, preovladava od kraja devetnaestog veka.

Odrastanjem, mi ljudi smo naučeni (u svakodnevnom životu prinuđeni), da više pažnje posvećujemo detaljima koji se nalaze u našoj neposrednoj blizini, da budemo fokusirani na ono ispred, dok sve manje gledamo širu sliku (okolinu).

Jedan aspekt vida nam je opterećen-razvijeniji, ostali aspekti zakržljaju.

Periferni vid, većina ljudi, koristi vrlo retko (skoro nikako, ako nije razvijen, odn. oko uvežbano).

Ako tome pridodamo i veću brzinu drugog vozila, koje se približava imamo neplaniranu situaciju.

Problem je utoliko veći, što, praktično, ne postoji mogućnost korekcije (naočare i sl.). 

 

 

Naravno, tu je, nešto što uopšte  nema  veze sa anatomijom i fiziologijom:

-problem ličnog identiteta,

-nedostatak osećaja za druge,

-bezobrazluk,

-bahatost,

-komleksi,

-iščašena duša... 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cagiva Roadster; Yamaha Virago 535

Akonto oduzimanja prednosti i izlazenja pred motor/kola. 

Vecina vozaca kada se ukljucuje na put i vidi da mu nesto ide u susret (ne samo motor) predpostavlja da se ovaj krece propisanom brzinom, i shodno tome pravi procenu da li ce moci da se ukljuci dok ovaj ne stigne. 

Ako se nadolazeci automobil ili motor krece preko ogranicenja procena nece biti dobra i nastaje belaj. 

Naravno postoje moroni koji ni to ne rade ali realno manje ih je od drugih. 

Takodje opasna situacija jeste preticanje pre raskrsnice ili ukljucenja, tad sto je neko rekao nastaje maska - nakon preticanja kad se vraca motorista u traku vrati se direktno u sveze ukljuceni automobil i WTF situacije. Ili ako se ukljuceni automobil nadje u suprotnoj traci dodje do OMFG situacije lica u lice. 

Kad se na vec prekoracenu brzinu i losu procenu pridoda i vec spomenuta opticka varka, you get the picture. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600
On 9.4.2018. at 22:41, misa-pei je napisao:

Postoje i situacije (ne tako retke) kada me vozač kola gleda pravo u oči i ide na mene. Shvatio sam da me on uopšte ne vidi, da on gleda kroz mene. ili je jednostavno previše bahat.

previše je bahat, ne brini za njegov vid 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 37 minuta, Ćili je napisao:

previše je bahat, ne brini za njegov vid 

Može da bude, ali ne mora da znači!

Desi se i da automobil isto tako izađe ispred kamiona (ili čak i ispred lokomotive), desi se i da motociklista ne vidi auto pa izleti, a o pešacima koji podlete pod bilo šta i da ne pričamo. 

Prema tome nije uvek uzrok bahatost nego i neke druge stvari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Žiko, ako izleti iz kolone, gleda me u oči i ide, znajući da ću da usporim i da "ima mesta" da se provučem, tu nema govora ni o čemu drugom do o neverovatnom bezobrazluku. A zapravo nije ni neverovatan, jer je to baš česta pojava. Ne treba baš od svega praviti nauku. Svet ovde je uglavnom ološ i hajde da se ne pravimo da nije tako. Te fore, kao, ne daje migavac, vozi kao smrad, bahat je u vožnji, ali je u stvari duša od čoveka..... to neće da može! Ako se u saobraćaju ponaša kao ološ, taj je! Nema greške.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2830 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Sve je to tačno, ali niste razumeli situaciju. Vozač bukvalno nije svestan mog postojanja, udaljenosti, iako me gleda pravo u oči. Neko se prene, trgne kao iz sna, neko produži dalje. On registruje samo velike objekte koji mu idu u susret, a misli su mu ko zna gde, o kom svom problemu razmišlja. Ja se zato trudim i uspeva mi, da sve probleme koje imam ostavim za kasnije, a dok vozim, da mislim samo na saobraćaj, da razmišljam o svojoj vožnji, o postupcima onog ispred sebe, o postupcima onog iza, onog pet automobila ispred, o mamlazu koji može da mi izleti sa sporednog puta. Kad vozim, koncentrišem se samo na vožnju i situaciju oko sebe. A ni tada čovek ne može da bude apsolutno siguran. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 2 sati, Ćili je napisao:

Žiko, ako izleti iz kolone, gleda me u oči i ide, znajući da ću da usporim i da "ima mesta" da se provučem, tu nema govora ni o čemu drugom do o neverovatnom bezobrazluku. A zapravo nije ni neverovatan, jer je to baš česta pojava. Ne treba baš od svega praviti nauku. Svet ovde je uglavnom ološ i hajde da se ne pravimo da nije tako. Te fore, kao, ne daje migavac, vozi kao smrad, bahat je u vožnji, ali je u stvari duša od čoveka..... to neće da može! Ako se u saobraćaju ponaša kao ološ, taj je! Nema greške.

Sve si tačno naveo i podržavam svaku tvoju reč za primere koje si dao.

Međutim ima situacija kada u potpuno "mirnim" situacijama (bez gužve i bez bilo kakvih smetnji) čovek jednostavno ne vidi nešto što je dobro vidljivo i gotovo da je nemoguće da to ne bude uočeno. I vrlo često i sam strada u takvoj situaciji. Ima stručnih objašnjenja zbog čega se to dešava (čitao sam o tome u literaturi koja se bavi vanrednim situacijama u vazduhoplovstvu) i to je čest fenomen u saobraćaju.

Jednostavno neko gleda "kroz tebe" potpuno nesvestan da postojiš (nebitno da li si pešak, da li voziš motor, ili si u kamionu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

2094822779_CRNAHRONIKA.png.b2ddaaba2db0eba830062bdfe50021b7.png

 

Objavljeni broj pogibija tokom avgusta mora da se smanji da bi se napravio screenshot, a ko  zna koliki je ostali broj udesa koji se više ni ne objavljuju. Letimičnim čitanjem se zaključi da većina tragedija koja se desila je po scenariju iz ove teme. Dosta komentara ističe samo neodgovornost izazivača nezgode previđajući da u nesreći postoji i vozač motorcikla koji takođe ima odgovornost koja je neuporedivo važnija jer je lično za sebe iako pravno nepostojeća što nije čak ni za utehu, nije kriv a mrtav. Ne može se na bilo kom putu ili ulici, pogotovo ne u Srbiji, voziti opušteno i sa sigurnošću računajući na prvenstvo glavne ulice, zeleno svetlo na semaforu, punu liniju itd. i smatrati neprikosnovenim i ne ugroženim ili oslanjati na sreću, ma valjda neće, već potpuno suprotno. Vozač dvotočkaša jedino našta može da se osloni je njegova lična odgovornost koja nalaže da čini što je moguće više da do nezgode ne dođe jer uvek on plaća ceh i kad formalno ili pravno nije ni najmanje kriv.

 

Pored umešnosti upravljanja i kočenja, što mislim da je na niskom nivou pa nek se ljuti ko god, bitan je takozvani defanzivni način vožnje i predupređivanje, sposobnost da se što više predvidi mogući sled događaja koji mogu povećati rizik nezgode. Pročitao sam tragičnu vest o pogibiji dvojice momaka koji su se bukvalno zakucali u automobil od pozadi koji se kretao u istom smeru i to po novom i dobrom putu. Kretali li su se velikom brzinom po navodima očevidaca, predpostavljam  da su računali da će preteći auto ne računajući da može iz suprotnog pravca možda da naiđe neko vozilo. Osnovno pravilo voženja je da brzina kretanja bude u svakom momentu tolika da se može zaustaviti u tački dokle pogled uočava sa predpostavkom da je iza i što se ne vidi, bukvalno zid, odnosno nešto u šta će se udariti, a to može biti izlazeće vozilo iz bočne sporedne saobraćajnice i navedenih par situacija u temi, defektni kamion, traktor, stado goveda, odronjena stena itd. Drum nije obezbeđena trkačka pista sa sigurnosnim zonama izletanja po kojoj  se neometano može juriti na samo sopstveni rizik lične veštine i performanse svog motorcikla, već poprište beskonačnog i nepredvidljivog niza nepovoljnosti koji se jedino lično mogu umanjiti ali nikad u potpunosti i eliminisati.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Vozač crnog motorcikla sa crnom jaknom i crnom kacigom koji nailazi bočno je potpuno nevidljiv, bez obzira da li ima upaljena svetla. Molim vas bacite crne kacige i nabavite bele. Molim vas nosite žute prsluke.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 24 minuta, Miloš A je napisao:

Vozač crnog motorcikla sa crnom jaknom i crnom kacigom koji nailazi bočno je potpuno nevidljiv, bez obzira da li ima upaljena svetla. Molim vas bacite crne kacige i nabavite bele. Molim vas nosite žute prsluke.

Jeeste,namunjis do jaja dark opreemu marke dainese i da stavis seljacki fluo prsluk....:confused0068:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Kakav retardirani pogled, liči na onog SNS-ovca Sašu Mirkovića.  Šta je bio smislio, da se preko pešačkog prelaza i pune linije parkira ispred omiljene pekare?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Naletim juče na ovaj snimak :

   

  I učini mi se zanimljivo jer nekako jednostavno privlači pažnju ( mislim da beše neki crtać nekad sa ovakvim likovima ). Mislim da bi nas učinilo mnogo " vidljivijim " u gradskim uslovima vožnje.  Malo sam izguglo i našao, mogu da se poruče ove navlake za kacigu i izađu oko 3.160 din.  A možda bi mogao i neko ovde to da pravi .

 

  https://motoloot.com/collections/motorcycle-helmet-covers

 

 

  

blackcover2_2000x.jpg

blackcover1_2000x.jpg

coverlong1_2000x.jpg

coverlong2_2000x.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Bečej
  • Motocikl: Aprilia ETV 1000

Kroz Becej juce se vozam,60 ak km/h i krece covek iz sporedne ulice pa kad me video staje celim autom u moju traku,gleda u mene i naglo gas opet krece...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

PAŽNJA PAŽNJA !!!! Mašine smrti na drumu. Vrebaju svakog. Vozači alkoholisani ( u ovom slučaju 0.63) uglavnom matori i čoravi pa ne očekujte da bilo koga vide.

Juće Mionica Divčibara, selo Tolić.

Vozač srećom prošao sa ugruvavanjem i uspeo koliko toliko da ukuči s obzirom da smo išli oko 50-60 km/h i uživali u pejzažu, ali kad ti skrene ispre nos........... 

20190526_1302499999_HDR.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja