Jump to content

Moto Zajednica

Najčešće nesreće - "Izvini, nisam te video"

Recommended Posts

  • Drug član, 1652 postova

Само замисли, трактор необележен, у мраку, а ти бржи од њега...
Питање је да ли би БОВ преживео тај контакт...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Auuuu braćo draga šta je ovo, ovo kao iz nekog filma da je izašlo..Nek idu više u pm sa svojim traktorima, kultivatorima i ostalim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

E za ovo treba atest, što nije ovaj alat preklopat i jebo sve ne možeš sa ovim na drum pa da si ne znam ko. Pa ja nikada ne bih ovako izašao. 

 

Ne staju ljudi na pešački, više puta sam im rukama mlatio po krovovima. Danas čovek me zamalo ne pogazi na trotoaru izlaći u rikverc. 

 

Ne shvatam da neko izađe iz kuće sam sebi najbitniji. Da ne mari za drugoga, da ga ne povredi, da mu ne izazove neprijatnosti nego samo sebe gleda. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilija Pegaso 650 Cube, MZ TS 125, BMW R 65

Nanu im naninu,pa to su bre pijane zveri a ne ljudi!Ovo vozilo kao da je iz  filma"Mad Max 2 " .

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Pre par godina,u okolini Valjeva stariji covek se audijem 80 zabio u ovakav traktor od pozadi.Jedan siljak mu je probio pluca,preziveo je.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 12 minuta, Ausländer je napisao:

Ауди преживео? Тад су правили кола да ваља, 

E pazi nije,audi je otisao u vecna lovista

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Postavio sam temu da bi ukazao na nužnost prihvatanja činjenice kao takve, Feniks potkrepio stručnom analizom fenomen koji kao takav nije moguće promeniti i još manje iskoreniti jer čovek nije kao hobodnica ili neka tako životinja koja ima dobar vid svuda u krug, uz napomenu da se netreba zavaravati da se nekim načinom ili sredstvom može značajnije poboljšati uočljivost, odnosno, da je sve na vozaču motora i da on mora da predupređuje uvek.

 

Takođe sam zamolio da se ne iznose doživljeni primeri jer ih ima svako od nas na svakom koraku, a i previše je novinskih stubaca sa tragičnim sadržajem.

 

Svi znamo takođe da ima bezbroj nelogičnosti i nebezbednosti i njihovo navođenje samo skreće pažnju od suštine, tako da i same međusobne čarke nemaju smisla, barem ne u oakvoj temi, pa Vas molim da se kolegijalno suzdržite bez obzira na lično doživljavanje. Ovo treba da bude edukativno štivo a ne skupštinska rasprava koju smo svi poprimili i preneli u svakodnevni život nažalost.

 

 

Pre 12 sati, bocca_bastard je napisao:
Pre 19 sati, milos-v je napisao:

Vozaca pod presu,traktor na lecenje.:lud:

Sve pod presu. Posle presu pod drugu presu aukurac :kafa:

 

Agresija izaziva ne retko još veću agresiju i to ne vodi ničemu dobrom. Još iz vremena početka  mog motorisanja, znao sam već za mogući scenario iz teme, izrežirao sam scenu da me je kao isekao auto po ovom klišeu, dobacio sam mu da bi hteo da razgovaramo bez ljutnje i svađe. Stade čovek popevši auto na trotoar vidno uznemiren, započnem razgovor, "sve je dobro prošlo, nećemo da se svađamo" . Objasnim mu da smo mi na motoru ranjivi, da je mogao da me ubije pa da me nosi na duši...zamolio da ubuduće što bolje gleda. Izvinjavao se uz čuvenu rečenicu, molio oprost, maltene grlio uz obećanje da će ubuduće smerno da vodi računa, nije bio fizički ništa podređeniji od mene da bi me se bojao, već zaista normalan čovek i razišli smo se rukujući kao najbolji prtijatelji. Nekoliko puta sam slično komunicirao sa vozačima i uvek sam zaključio da sam makar za trunčicu poboljšao odnos. Da sam bio agresivan i činio takve postupke, ko zna kako i gde bi se sve završavalo a sasvim sigurno bi u nekoj sledećoj istoj situaciji ti vozači bili još grđi, a to svakako nije cilj, jer jednostavno, totalno je nepoimanje anomalije oko, znači, ljudsko je. U Srbiji je jeres voziti motor, zabrana voženja žutom trakom i kažnjavanje zbog istog to potvrđuje, dokle će to biti ko zna, nabijanjem na kolac se ništa neće postići, može samo još veća presija i agresija, da se izazove, a to niko ne želi od nas. Umesto da se razmiču da nam učine prolaz, što nisu obavezni, mogu i da ga zatvaraju, našta imaju pravo bez obzira što mi smatramo da to nije ni lepo ni kulturno, sasvim sigurno ih psovkama nećemo naterati na to, već normalnom zamolnošću, reko ko se neće pomeriti kad se uljudno zamoli, dok drekavom sirenom će samo da zatvori prozor i pojača muziku a ti se kuvaj ko kreten zbog svoje neuljudnosti. 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova



Umesto da se razmiču da nam učine prolaz, što nisu obavezni, mogu i da ga zatvaraju, našta imaju pravo
 


Поштовање,

Са свиме се слажем, сем са цитираним.
Они су У ОБАВЕЗИ да направе пролаз између и то сваки пут када се саобраћај заустави, ако су две траке у истом смеру, ови у левој су дужни да се зауставе уз леву линију своје траке, а они из десне уз десну.
Не због нас, него због возила са првенством пролаза и возила под пратњом.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

@djunta,sta je resenje da ne bude toliko situacija"izvini,nisam te video"?Da svaki motorista zaustavi sto vise automobilista i objasni na nacin na koji si ti to uradio,da obrate paznju?U subotu u Brankovini polomljem motorista,u nedelju kod Zvornika polomljen motorista,u Rumi nastradao moitorista,e kad se za to budu placale visemilionske odstete nece vise biti "izvini,nisam te video"

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Za resavanje ovih stvari je potrebna kompletna promena mentaliteta! Za to je potrebno cca 150-200god...

Do tada cemo uveliko razjebati sve zalihe goriva, a vecina ljudi ce biti potrovana od proizvodnje litijuma, tako da...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@ - Ivica 744

  Mislim da si upravo sam dao odgovor - velike odštete i plaćanje svih troškova ( da krivac sam plati troškove lečenja i oporavka, a ne ovako sve plaća socijalno, a posle nema novca za lečenje dece) . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 23 sati, bocca_bastard je napisao:

Salimo se Mile, nemoj biti toliko ozbiljan uvek :)

 

Dugo mi je trebalo da skapiram da si zezator, naravno da nisi takav. Međutim, znam čoveka koji nosi stare svećice na kormanu i njima lomi šoferšajbne kad ga neko iznervira, bar mi je tako pričao. Generalno smo svi u agresiji, pa jer ubi čovek drugog vozača u Cvijićevoj u Beogradu pre neku godinu zbog čarke ko ima prednost. U petak sam autom u špicu vozao po Ljubljani, ne čuh sirenu ni jedan jedini put a u Beogradu je svaki dan ko na svadbi.

 

 

Pre 23 sati, Zuba87 je napisao:
  On 28.5.2019. at 6:27, đunta je napisao:
Umesto da se razmiču da nam učine prolaz, što nisu obavezni, mogu i da ga zatvaraju, našta imaju pravo

 


Поштовање,

Са свиме се слажем, сем са цитираним.
Они су У ОБАВЕЗИ да направе пролаз између и то сваки пут када се саобраћај заустави, ако су две траке у истом смеру, ови у левој су дужни да се зауставе уз леву линију своје траке, а они из десне уз десну.
Не због нас, него због возила са првенством пролаза и возила под пратњом.

 

 

U gradu od semafora do semafora, ne postoji mogućnost da se vozila toliko razmaknu ali gotovo uvek može da se napravi prolaz za dva točka prostičući iz lepog odnosa.

 

Pre 21 sati, ivica744 je napisao:

@djunta,sta je resenje da ne bude toliko situacija"izvini,nisam te video"?Da svaki motorista zaustavi sto vise automobilista i objasni na nacin na koji si ti to uradio,da obrate paznju?U subotu u Brankovini polomljem motorista,u nedelju kod Zvornika polomljen motorista,u Rumi nastradao moitorista,e kad se za to budu placale visemilionske odstete nece vise biti "izvini,nisam te video"

 

Pre 21 sati, ser je napisao:

Za resavanje ovih stvari je potrebna kompletna promena mentaliteta! Za to je potrebno cca 150-200god...

Do tada cemo uveliko razjebati sve zalihe goriva, a vecina ljudi ce biti potrovana od proizvodnje litijuma, tako da...

 

Ideja ima uvek, al se bojim da je to samo spisak lepih želja verujućih u Deda Mraza. Rođen sam pre 63 godine u centralnom trouglu Beograda, Politika, Radio Beograd i moja zgrada, još su se zaprežna konjska kola vozala, ne retko i ja na njima. Do danas, znači za više od pola veka mog učestvovanja u saobraćaju započetim na biciklu, ne da se ništa nije poboljšalo, nego se i pogoršalo uprkos enormnim informacijama gde se lako sazna šta je dobro rešenje za bilo šta bukvalno, al kod nas se uvek nekako nađe najgore, što govori o našem mentalitetu.

 

Spomenuo sam Sloveniju, za prošli vikend smo nas četvorica učestvovali u vikend enduro školi:

 

TURN2GRAVEL.COM

 

Nije to meni uopšte potrebno ali odavno imam potrebu za elementarim znanjem da mogu težak motor da provezem po bespuću, do neke svetkovine recimo a ne da kažem, "društvo, pušiću čekajući dok vi obiđete". Znam priličan broj momaka koji su perfektni oferi i koji bi sasvim sigurno mogli da me nauče zavidno dobro i to drugarski, međutim, hteo sam da imam autorizovanu instruktoražu, ovde su bila 3 licencirana instruktora. Bio sam izvrgnut podsmehu pri donošenju odluke, ono, šta će ti to, pa možeš sam, pa što te ovaj ili onaj ne poduči itd., očito je problem što mi kao mentalitet nismo skloni bilo kakvom učenju koje je nužno za bilo kakav napredak. Usput, naučio sam više nego što sam očekivao, a opet manje nego što sam mogao,  odbio  sam da radim zahtevne vežbe smatrajući da je to previše za mene koji sam do tad prešao 0,00 m, ne kilometara, nekog offa, jednostavno prihvatam svoju graničnost, bilo da je trajna ili trenutna. To je takođe problem mentaliteta, svako od nas je BAJA kad sedne na motor a čim se dune odma se pada, jednako je i kroz probleme zbog koje sam i pokrenuo temu, ograničenost nas kao motorista i vozača četvorotočkaša i sve van toga je moguća nezgoda.

 

Slovenija ima najbolji poligon u Evropi za obuku svih kategorija vozača, imaju više škola za obuku bezbedne vožnje, svaki novopoloženi vozač mora u roku od godine da pohađa neki od kurseva koji nema ocenjivanje, a ono što je naročito, pri početnoj obuci za bilo koju kategoriju, kandidat se jedan dan  vozi kao suvozač na motoru sa instruktorom i na taj način stiče predstavu kako izgleda biti izložen golim telom naspram oklopnika u autombilima, pa sutra kad dobije dozvolu sasvim sigurno neće činiti mnogo toga što bi nehotice i iz neznanja radio. 

 

Igrom nužde, vozao sam se iza mlade, i lepe, Slovenke po lokalnim puteljcima, prži auto za sve pare ali ne gazi razdelnu liniju a u nepreglednim krivinama silazi i van ivice asfalta, vidi se da je i te kako dobro obučena, a tako voze svi, za razliko od nas koji vozimo po pravilu gde i kako ne treba.

 

Kazne kao jedan od vidova suzbijanja, jesu delotvorne svakako, ali po meni, džaba kazna ako  je neko činjenje loše a ne zna se za problem koji ga je uzrokovao, opet će se ponoviti. Vozač koji izazove nezgodu po scenariu, "Izvini, nisam te video", sasvim sigurno će se opet ponašati isto, možda uz nešto više obazrivosti, ali dok ne sazna da iako gleda, ne vidi, a da bi to naučio, mora neko da mu kaže i nauči ga, dok dođe do sistemske promene, bojim se da će Sava i Dunav da presuše.

 

Šta je rešenje, proizilazi iz nužnosti. Vozač na dva točka mora da prihvati činjenicu da je to tako i to svaki put bez obzira koliko puta morao da se sreće sa njom za redom kao u gradskim uslovima. Svaki mogući susret sa automobilom je potencijalna nezgoda bukvalno, ne treba se oslanjati na sreću i statistički staž da nije bilo ništa loše u predhodnom kraćem ili dužem periodu, uvek postoji prvi put i mora se računati da to može biti svaka sledeća raskrsnica, praking, garaža itd., niz je beskonačan.

 

Praktično, sve je na vozaču motora i kad apslutno uvek predvđa ovakv moguć scenario koji je nerazdvojiva karakteristika vožnje na dva točka, sasvim sigurno uveliko može podići  bezbednost svojm svešću i činiti adekvatno predupređivanje, pojmnovno, "defanzivano" voženje, to je preduslov svih preduslova.


Prvi deo je sama veština upravljanja motorciklom, prevashodno kočenje i izbegavanje prepreke. Svi mi makar podsvesno mislimo da smo Rosi ili neki od aktuelnih velikana GP-a. Dugo sam u dodatnoj obuci, još od skutera i prvog učešća na BJB kursu bezbedne vožnje, da nisam prošao, ko zna šta bi mi se izdešavalo. Koristim  priliku da na svakom kursu, kojih hvala Bogu sad ima redovno, provežbam po neku radnju jer sasvim sigurno uvek ima nešto da se makar utvrdi. Frapantno je koliko je slabo kočenje kod svih učesnika obuka, a o izbegavanju prepreke da ne govorim, doduše, zato se i odlučuju za edukaciju. Ne podcenjujem nikoga, ali vidim i ljude koji zavidno dobro voze drum među kojima i svoje drugare, međutim, gotovo ni jedan ne izbegne prepreku koja je čak nešto komontnije postavljena na poligonu od teoretski mogućeg, pogotovu u prvom pokušaju i  praktično  je to, "Uvek ima prvi put", naravno, nisam ni ja izuzet.    

 

Bilo je na početku teme šta činiti da se poboljša uočljivost, to je po meni drugi i skroz manje važan činilac.

 

Treći i kao poslednji, je oprema, bespredmetno pričati, što bolja ali i skuplja neminovno, ali kao zadnja linija odbrane i treba se truditi da se nikad ne dovede, ili bolje rečeno, spreči, da dođe u situaciju da dođe do izražaja. 

 

Nisam hteo da solim tešku ranu u temi u kojoj je momak po ovom scenariju ostao bez noge u potpuno praznoj i širokoj raskrsnici regulisanoj semaforom na Novom Beogradu rano izjutro, motor i dostavni kombi, svega dva učesnika u saobraćaju, reko bi da je  nemoguće da se to desi, al na žalost jeste. "Lako" je biti pametan posle, ali sam ubeđen da je znao i računao sa ovakovom mogućnošću, da nebi postradao, predpostavljam da je  bio vičniji upravljanju možda prošao bolje. Znam da nije lepo komentarisati tuđu nesreću, al moram kao nauk, "Use u svoje kljuse".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Mislim da je problem (malo drugačiji i dublji od toga):

  1. Nivo znanja koji se stiče na "kursu za vožnju" po autoškolama je apsolutno nedovoljan.
  2. Nivo zainteresovanosti polaznika obuke je ispod svakog nivoa - nikome nije u interesu da nauči još nešto "što mu ne treba u životu", već da dobije dozvolu da ide da se vozi.
  3. Svi na vožnju gledaju kao na transport od tačke A do tačke B i "gas, kočnica, kvačilo/mjenjač" (sa naglaskom na gas), uz minimalno obraćanje pažnje na saobraćaj i učesnike u istome, a maksimalno obraćanja pažnje na "prednosti mobilne telefonije i online života", jer je mnogo bitan post na Fejksbuku, Instagramu i ostalim "društvenim prokletijama", pa svi bulje u ta govna i učestvuju u online zajednici, umjesto da učestvuju u saobraćaju.
  4. Svi smatraju da su u pravu, pa čak i kad su debelo u krivu (kako na 4, tako i na 2 točka).
  5. "Svaka škola se plaća", a pod ovim mislim na slijedeće - dobar je kurs defanzivne vožnje u organizaciji BJB-a, lijepo je zamišljen i napravljen, odličan je, ali je problem što nema nijedan drugi, odnosno nema škola. Prvo je bilo sve za jedan dan (npr. školsko igralište ili poligon u Zrenjaninu ili na Zvezdari na kojima sam ja prisustvovao), onda je to prošireno na vikend. Ono što ovo gura je volja pojedinaca - da pokažu i da nauče. Ono što nedostaje je (praktična) vježba u kontrolisanim uslovima nekoliko dana. Tu je razlika između kursa i škole.

Ima tu još da se piše, ali ne bih u sitna crijeva. Smatram da smo svi u pravu i da smo svi u krivu u isto vrijeme, pa se vozim da me vide, zamijete, primjete, ponašam se normalno u saobraćaju i ne glumim ono što nisam - MotoGP junak, već obraćam pažnju na saobraćaj, uslove u istome i moj položaj u istome, a ne da se prevezem od tačke A do tačke B.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 11 sati, castor je napisao:

Nivo zainteresovanosti polaznika obuke je ispod svakog nivoa

Ovo ce biti off na temu ali moram da reagujem na ovu recenicu.U poslednjih par godina sam kod mladih primetio toliku nezainteresovanost za polaganje vozackog da je to neverovatno(cast izuzecima kojih je mnogo malo).U vreme kad sam ja polagao vozacki,svi smo kukali sto je polaganje petkom jer ne mozes dobiti dozvolu pre utorka-srede,tako da taj vikend nema voznje,danas su deca totalno ravnodusna sto im je polaganje zakazano za tamo nekad,bas ih briga kad ce da voze.Pre desetak godina supruga polagala i ja ujutro oko 8 pricam sa policajcem-ispitivacem,inace moj skolski,i covek ladno kaze "da sacekamo jos 15-ak minuta,mozda jos neko dodje na polaganje".Ej bre pa polaganje je u 8,svi smo bili tu u pola 8 da ne zakasnimo pa cekamo sledece 15 dana.U kom ja svetu zivim.
Izvinjavam se za off
 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

 

pre 6 minuta, ivica744 je napisao:

U kom ja svetu zivim.

U Srbiji 2019, tacnije 44°16'27"  19°53'28" :na_glavi:

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Mislim da je problem (malo drugačiji i dublji od toga):
  1. Nivo znanja koji se stiče na "kursu za vožnju" po autoškolama je apsolutno nedovoljan.
  2. Nivo zainteresovanosti polaznika obuke je ispod svakog nivoa - nikome nije u interesu da nauči još nešto "što mu ne treba u životu", već da dobije dozvolu da ide da se vozi.
  3. Svi na vožnju gledaju kao na transport od tačke A do tačke B i "gas, kočnica, kvačilo/mjenjač" (sa naglaskom na gas), uz minimalno obraćanje pažnje na saobraćaj i učesnike u istome, a maksimalno obraćanja pažnje na "prednosti mobilne telefonije i online života", jer je mnogo bitan post na Fejksbuku, Instagramu i ostalim "društvenim prokletijama", pa svi bulje u ta govna i učestvuju u online zajednici, umjesto da učestvuju u saobraćaju.
  4. Svi smatraju da su u pravu, pa čak i kad su debelo u krivu (kako na 4, tako i na 2 točka).
  5. "Svaka škola se plaća", a pod ovim mislim na slijedeće - dobar je kurs defanzivne vožnje u organizaciji BJB-a, lijepo je zamišljen i napravljen, odličan je, ali je problem što nema nijedan drugi, odnosno nema škola. Prvo je bilo sve za jedan dan (npr. školsko igralište ili poligon u Zrenjaninu ili na Zvezdari na kojima sam ja prisustvovao), onda je to prošireno na vikend. Ono što ovo gura je volja pojedinaca - da pokažu i da nauče. Ono što nedostaje je (praktična) vježba u kontrolisanim uslovima nekoliko dana. Tu je razlika između kursa i škole.
Ima tu još da se piše, ali ne bih u sitna crijeva. Smatram da smo svi u pravu i da smo svi u krivu u isto vrijeme, pa se vozim da me vide, zamijete, primjete, ponašam se normalno u saobraćaju i ne glumim ono što nisam - MotoGP junak, već obraćam pažnju na saobraćaj, uslove u istome i moj položaj u istome, a ne da se prevezem od tačke A do tačke B.

Prve tri tacke se svodi na odgovornost škole. Oni dižu nivo obuke kao i krajnji rezultat. Nezainteresovanost na obuci može samo da rezultira u neobučenost a samim tim i ne polozenost zadnjeg ispita. Šteta ali nema druge.

4.tacka je nešto individualno i me bih ulazio u to

5. Tačka opet se kreće od auto/moto škole iz prve tri tacke. Sjajna je zamisao grupe entuzijasta da pruže dodatnu obuku ali ako je priprema u startu bila loša onda teško da i 7 dana može pomoći. Dok u slučaju kad si ti nakon položenog ispita već zaista kompletan vozač onda ti ta obuka dođje samo kao tačka na slovo ‘i’. Ta obuka služi da bi isprobao malo granice i time dobio više osećaja za motor šta sve može i do koje granice. A samim tim i samopouzdanje da poraste. Ali nemoguće je nadogeaditi samopouzdanje ako ga uopšte i nema tj ako osoba nikad nije trebala da položi ispit.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 31.5.2019. at 9:14, castor je napisao:

Svaka škola se plaća", a pod ovim mislim na slijedeće - dobar je kurs defanzivne vožnje u organizaciji BJB-a, lijepo je zamišljen i napravljen, odličan je, ali je problem što nema nijedan drugi, odnosno nema škola. Prvo je bilo sve za jedan dan (npr. školsko igralište ili poligon u Zrenjaninu ili na Zvezdari na kojima sam ja prisustvovao), onda je to prošireno na vikend. Ono što ovo gura je volja pojedinaca - da pokažu i da nauče. Ono što nedostaje je (praktična) vježba u kontrolisanim uslovima nekoliko dana. Tu je razlika između kursa i škole.

 

Nisi dobro obavešten, od 2012 postoji dodatna obuka koja je donkle podignuta na školski nivo. Teoretski deo se odvijao u nasatavnom kabinetu 6 časova, praksa ceo drugi dan. ( Govorim iz prve ruke jer sam lično bio pokretač i suosnivač.) Danas postoje u Beogradu 3 škole, da kažem tako, aktivan sam u jednoj igrom slučaja, a i zato što se poklapa sa mojim projektom svojvremeno:

 

 Za ovaj vikend je trebao da bude kurs ali je otkazan zbog kiše, biće ga narednog vikenda. Uvek može da se napravi kurs, problem je što nema reda na blagajni jer to košta, mora da bi bilo dobro i održivo, međutim, očigledno ni kad je besplatno, nema interesovanja, jasan primer:

 

 

To ukazuje na našu nezainteresovanost i ličnu nebrigu, ali smo zato svi spremni da prebacujemo sve na drugoga i izvan nas. Zato nije moguće da postoji svaki dan a razvitak je muktrpan, radi se u kontrolisanim uslovima i licenciranom instruktoražom, ali da bi se podiglo na još viši nivo, potrebni su zilioni. Za proteklih 7 godina, kroz pomenute grupacije je prošlo nekolko hiljada pohađaoca sigurno, ali kolko znam, nije bilo naprednijih obuka od 2 nivoa osim za službene vozače u nekoliko bivših republika Jugoslavije. Neka ideja koju sam lično imao te 2012-te godine je da napravim školu za vozačku kategoriju samo za motore i da kroz nju i kasnije  se radi dodatna obuka bezbednoj vožnji u više nivoa, međutim, sve je palo u vodu. Inače jeste teško ispraviti nakaradno prvonaučeno, a gotovo su svi u nekom delu pogrešni, a do mi to priznamo, pre će Dunav da poteče uzvodno. Imao sam svojvremeno dvojicu "đaka", jedan nikad prednjom kočnicom, drugi nikad zadnjom, sat vremena debate u učionici, jedan nije hteo da dođe na praktični deo, drugi je usvojio i naučio ispravno da koči, znači 50% relativnog uspeha, a taj prvi je izuzetno tvrdoglavi moj dobar poznanik i na neki način smo se udaljili od tad jer to što sam pokušao da ga edukujem je doživeo i kao omalovažavanje, a imao je godinu dana kasnije nezgodu upravo po klasičnom klišeu koji nije prihvatao kad mu se na to ukazivalo, inače, više nego odličan inženjer. No, tema je široka pa da ne skrećemo baš, a i nije poželjno na forumu.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition
On 6/1/2019 at 1:07 AM, Savan said:

Prve tri tacke se svodi na odgovornost škole. Oni dižu nivo obuke kao i krajnji rezultat. Nezainteresovanost na obuci može samo da rezultira u neobučenost a samim tim i ne polozenost zadnjeg ispita. Šteta ali nema druge.

Savane, nemoguće da je samo do škole, pa valjda je nešto i do nas samih. Škola nudi znanje i uslove, na tebi je kako ćeš to da iskoristiš. Problem sa regularnom školom (osnovna/srednja) i auto/moto školom je što sa onom prvom ne možeš nikoga da ubiješ (nemoj shvatati bukvalno), a sa ovom drugom možeš i nekoliko ljudi, pa pod pravim uslovima i pun autobus. To nema veze sa školom, to ima veze i sa kućom, i sa roditeljima, i sa društvom.

Konkretno, pričao sam sa Igor(om)XT nekom prilikom i kaže lijepo - nije zainteresovana, još me zove majka/ćale njen(a) i ona MORA da položi, jer oni su PLATILI. To što ona nije uopšte zainteresovana da nauči da vozi, to uopšte nije problem.


 

On 6/1/2019 at 1:07 AM, Savan said:

Dok u slučaju kad si ti nakon položenog ispita već zaista kompletan vozač onda ti ta obuka dođje samo kao tačka na slovo ‘i’.

Upravo o tome i pričam, vozač izlazi polukompletan i polunaučen iz škole, vozi se po principu transporta od tačke A do tačke B i dalja interesovanja ne postoje. Tu nije kriva samo škola, niti vozač, ima i drugih. Da, dodatna škola treba da ti proširi vidike, pomakne granice, pomogne ti da shvatiš loše stvari i uvidiš greške, ali je isključivo lični izbor.

 

 

On 6/1/2019 at 1:07 AM, Savan said:

Ali nemoguće je nadogeaditi samopouzdanje ako ga uopšte i nema tj ako osoba nikad nije trebala da položi ispit.

Apsolutno tačno.

 

 

2 hours ago, đunta said:

Nisi dobro obavešten, od 2012 postoji dodatna obuka koja je donkle podignuta na školski nivo. Teoretski deo se odvijao u nasatavnom kabinetu 6 časova, praksa ceo drugi dan.

Nisam ispratio, dobar dio vremena niti sam dolazio na forum, niti sam učestvovao na istom. Pitanje moje tebi je - koliko je to blizu ili daleko u odnosu na ono u Sloveniji što si išao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Auto škole se bore na tržištu. Zamisli da ti instruktor mrtav ozbiljan kaže da ćeš sebe i drugog da unakaziš ili bilo kakav razgovor ozbiljnijim tonom. Nećeš ni jednog kandidata da imaš, deca očekuju da je svet isto što i kada izađeš iz spavaće sobe u dnevnu a da su svi ostali tata mama brat i sestra. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja