Jump to content

Moto Zajednica

Motor nakon visegodisnjeg stajanja

Recommended Posts

  • U prolazu, 24 postova

Pozdrav,

 

Planiram pokrenuti na leto apriliu Pegaso 650IE iz 2003, pre tacno 4 godine sam je parkirao u ispravnom stanju sa 35000 predjenih i tako stoji u zatvorenom prostoru pa me zanima ima li sansi da taj motor radi sada nakon toliko stajanja ?
Razumem da cu morati kupiti novi lanac, akumulator, gume ulja kocnice ali me najvise zanima da mi ne oduzima vremena neki veci servis po vasem misljenju. Sve ovo navedeno bi odvojio jedan dan ali nebi vise ukljucujuci i registraciju ako je moguce za nekih desetak dana voznje.

Probao sam nazvati nekog majstora ali niko nije zainteresovan ?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Probao sam nazvati nekog majstora ali niko nije zainteresovan ?

 

:staa2::staa2:

 

Ala se majstori u Srbiji razvaljuju od posla i kesha!!! :sampion:

  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova

Da, zvao sam nekoliko njih niko nije bio zainteresovan jer sam naveo da je potrebno otici po motor ( BG) i pregledati, spremiti motor za put. Racunao sam da je bolje jos u januaru to uraditi.  Naravno mogao bi nazvati neki ovlasceni servis ali mi to nije u interesu.
zato i nebi sam uzaludno trosio vise od jednog dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Moguce da ce biti potrebna samo zamena tih potrosnih delova i ciscenje karburatora i upalice bez problema. Ali ili nece zbog tog cimanja sa prevozom, ili jednostavno imaju previse posla...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova

Da, racunao sam na rezervoar da ocistim, to mi je 15ak minuta bukvalno, plastican je. Nema karburator IE injection je u pitanju.
U inostranstvu se podrazumeva da dodju po tvoj motor kada servis u pitanju, ako ostavim kola odvezu me do prvog metroa cak iako je 10min hoda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750
pre 35 minuta, arxmilan je napisao:

U inostranstvu se podrazumeva da dodju po tvoj motor kada servis u pitanju, ako ostavim kola odvezu me do prvog metroa cak iako je 10min hoda.

:lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

za dan........ ? teško da sve to uradiš, pripremiš za servis, nadješ majstora koji će odmah da te primi i servisira, zameni ulje, filtere, pregleda i podmaže, još ako je zapekla neka dizna od zaostalog goriva i stajanja.... ako žuriš samo možeš da nešto zezneš. Nije to posao od jednog dana...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova

Pa od majstora sam ocigledno odustao, a nisam imao iskustva da mi masina stoji duzi period.

Ako je sve uredu unutra sve se zameni za dan. Kadmogu na autoputu da menjam dihtung glave mogu i ovaj servis :) 

Samo pitam da li je neko imao slicna iskustva, sta da ocekujem vredi li probati vratiti se svom ljubimcu ili rentirati motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
1 hour ago, markonitogen said:

:lol3:

Da, Zaista je tako, ili dodju po vozilo, ili ako odes u jeftiniji servis gotovo uvek te odvezu do metroa ili naruce taksi za tebe. Naravno ako ti je auto pod garancijom ili rentiran dobijas uvek zamensko vozilo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
1 hour ago, Mondial said:

Staro gorivo obavezno baci jer je izgubilo vrednost.Mozda bi mogao da mu direktno sipas gorivo u klipove ako nece da upali.

Da hvala, definitivno. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Pre 8 godina sam na poklon dobio auto koj je stajao 20godina. (Presao 24 000 km i parkiran u garazu,podignut na klocne) 

Auto i motor nisu isti ali masina je masina.

Ako hoces uradi kao i ja.

Skini oznaku akumulatora i kupi nov. Ponesi kompresor za gume.

Kupi 5L benzina.

Kupi novo ulje u filter.

 

Skini rezervoar ,istoci staro gorivo, sipaj novo.

Naduvaj gume.

Zameni ulje. 

Pali.. 4 godine je nista..

 

Ja sam to uradio i doterao sebi auto.

S tim sto sam ja menjao i kaiseve..

Narednih godina sam menjao jos gumenih delova tipa manzetne zglobova al ti to nemas :D

Ako sam ja ovog osposobio bez muke posle 20 godina. Taj tvoj motor sto je stajao 4 je nista..

Samo novo ulje,benzin i posle zameni gume i ulja u kocnicama.. 

 

 

 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Moja preporuka je da ovako uradis - naruci unapred nove gume da te cekaju u prodavnici kad dodjes, da ne bi gubio vreme jureci za gumama. Ako je stojao na tockovima, gume su se sigurno deformisale, ako je bio na stenderu ne moras ni gume da menjas ako su stare dobre. Kupi nov akumulator i napuni ga punjacem pre montaze na motor. Kupi ulje i filter i zameni. Ja licno ne bi ni palio motor sa starim uljem, zamenio bi ga na hladno, malo vise sacekas da se iscedi i to je to. 

Kompletno gorivo iz rezervoara istoci i sipaj novo, ne moras da skidas rezervoar, istoci sa slavine kroz crevce. Kad sve ovo uradis motor ce da upali bez problema sigurno. Nemas potrebe ni lanac da menjas ako je stari dobar, od stajanja nista nece da mu fali.  

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ma kresnuce on i tako. Samo dovoljno struje.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

ajnspric je to ako pumpa proradi pod strujom pali sigurno rotax je to kao na malom bmwf650

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova

Kod masina koje dugo nisu paljene,imam obicaj da dovedem ulje do malih pesnica klipnjace,pre nego uopste zaverglam.

Ako usis nije bio zatvoren,nije lose proveriti da se nije uselio neki mis na filter,desavalo se..

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova

WOOOW Ljudi hvala na pomoci. 
Ocisticu rezervoar

zameniti ulje sa filterima

Zameniti svecicu

kupiti akumulator

Sigurno lanac da ne rizikujem i kocione plocice

Kocnice cu proveriti svakako
Gume su bile bas dobre, stoji na stenderu videcu koje su cene online za gume mada vrv je vec promenila strukturu.

 

Sve ovo i dalje mi je jeftinije cak i sa registracijom nego rentiranje motora, a treba mi na 3 nedelje putovanja a i neka nostalgija.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kad agregat dugo stoji, uvek se skine svećica, nalije malo ulja u cilindar i rukom izvrti motor, potom izanlasuje bez nje da se izventilira. Ako postoji mogućnost da karike zalepile, sipa se petrolej da odstoji preko noći, izjutra izgura klip u GMT i klaćenjem radilice napred nazad u toj poziciji razmrdavaju one, potom ispusti karter i nalije novo ulje, pa ponovi prvo navedena radnja. Kod nekih elektronika je obavezno da svećica bude na masi jer može da crkne pa za svaki slučaj nek bude umašena. Benzin nov jer stari se napravi ni u šta, više puta kontakt da se pumpa razmrda i primi novo gorivo pa tek onda paljenje. Kad se upali agregat, ne dodavati gas čak iako nestabilno radi, dimi, itd. ,na svaki sumnjivi prizvuk gašenje pa da odstoji neki minut pa ponovno startanje. Valjalo bi da se zemeni filter goriva i ulja, prekontrolišu vodovi goriva kao i usis vazduga da se nije neka životinjka uselila ili izgrizla. Kočiono ulje obavezno zameniti i razmrdati hidrauliku. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja