Jump to content

Moto Zajednica

Procedura kupovine motora gde je prodavac iz drugog grada?

Recommended Posts

  • U prolazu, 2 postova

Pozdrav svima!

 

Zanima me koja je procedura kupovine motora kada se prodavac nalazi u drugom gradu? Da li neko ima iskustva sa ovim i da li imate neke savete u vezi procedure? Nikada nisam kupovao van mog grada motor ali sam naisao na zanimljivu ponudu gde je prodavac u drugom delu Srbije i bio bih veoma zahvalan na bilo kakvim informacijama i savetima. 

 

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Zavrsis ugovor, platis porez i teras kuci, posaljes tablicu da odjavi, vrati ti nazad i to je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Cek znaci:
1. Odes u agenciju , preneses ga na svoje ime. Isplatis coveka.
2. Idete u opstinu gde platis porez.
3. Vozis kuci. Posaljes mu tablicu postom da odjavi i sta onda on tebi salje nazad?
Ako vazi registracija zar ne vozis do isteka iste i onda reg na svoju opstinu a ova ostaje u tvom SUP-u?

A mozes i odmah da preregistrujes na sebe , uzmes nove tablice, ne moras da cekas istek postojece registracije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec




Ako vazi registracija zar ne vozis do isteka iste i onda reg na svoju opstinu a ova ostaje u tvom SUP-u?

A mozes i odmah da preregistrujes na sebe , uzmes nove tablice, ne moras da cekas istek postojece registracije?


Само власник на саобраћајној може да одјави таблицу у СУП-у који је издао.
Ти можеш да пререгистеујеш на себе и пре истека регистрације, тј плаћаш само нову саобраћајну, таблицу и налепницу, полиса остаје да важи до свог истека. Наравно уз претпоставку да си мотор преписао на себе и платио порез.
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1649 postova
  • Motocikl: /

I ne mozes vise porez da platis odmah... Nego predajes zahtev, pa te oni zovu za par dana i jave ti iznos koji trebas da uplatis. Sto znaci da ponovo moras u taj grad, opstinu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 33 minuta, Svaler je napisao:

Ти можеш да пререгистеујеш на себе и пре истека регистрације, тј плаћаш само нову саобраћајну, таблицу и налепницу, полиса остаје да важи до свог истека. Наравно уз претпоставку да си мотор преписао на себе и платио порез.

Sto je i bolje jer kada istekne registracija placas samo produzenje,nakupi se lepa cifra kada sve radis odjednom ugovor,overa ugovora,porez,tablica,produzenje reg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Ja sam zaboravio koliko kosta kupoprodajni ugovor valjda 700 din po ugovoru ja sam uzeo 3 jer valjda treba i u SUP da ostavis jedan.Porez zavisi od kataloske vrednosti motora.A porez ne treba ti da ides opet u taj grad da platis nego taj sto ti je prodao treba to da odradi ali ti mu das novac za porez.Registracija za motor od 250 kubika je 10.000 din ako se ide sve iznova,Polisa kosta oko 5 hiljada sto znaci da placas pola pa kad istekne polisa odradis tehnicki-polisa-nalepnica i vozis dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3110 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Skoro sam uzeo Kawu,išao u Kladovo,doduše sa kombijem...evo procedure: posle dogovora sa vlasnikom odete u neku agenciju,napravite ugovor,potom u opštinu na overu,pa u SUP vlasnik odjavi motor,onda u poresko plaćanje poreza...pre overe ugovora obavezno proveriti poklapanje brojeva motora i šasije...kući teraš motor,tri ugovora,bolje nego dva,probušenu ili isečenu saobraćajnu,polisu i bez para.si...odeš u tvom mestu gde registruješ,platiš tu 2-3000 saobraćajnu novu,nalepnicu,tablice i sa tim u SUP...naravno možeš i na ovlašćenje voziti dok ne istekne reg ali ovo je sigurnije...valjda nešto nisam zaboravio...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3110 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

U manjim mestima se do skoro plaćao porez odma,u većim se čeka par dana...onda ti pošalje vlasnik...mislim da sada oni šalju na kućnu adresu,pa platiš,pa pošalješ,pa ti vrate potvrdu o plaćenom porezu...uh

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec
I ne mozes vise porez da platis odmah... Nego predajes zahtev, pa te oni zovu za par dana i jave ti iznos koji trebas da uplatis. Sto znaci da ponovo moras u taj grad, opstinu...
Верујем да ту зависи процедура од града до града.
Например у Темерину када сам продавао мотор човек је платио порез а по потврду сам ишао ја тек сутрадан и морао му слати пошту. Када сам га куповао чим сам урадио уговор платио порез и одмах добио потврду.
Могуће и да су код вас у општини неку нову фору смислили.

То ко и билијар, свако село своје правило :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Ja sam sa vlasnikom napravio ugovor i  isplatio vozilo koje je bilo jos uvek registrovano.

Ostavio sam mu jos 50€ za porez koji treba da se plati, pozdravili se i kec kuci.

Vozilom sam dosao kuci, overio ugovor sa mojim potpisom kod mene u opstini.

Tablice skinuo i poslao brzom postom ugovor, tablice i saobracajnu starom vlasniku.

On je platio porez, odjavio vozilo i overio ugovor sa svojim potpisom.

Sve to je trajalo nekih 3-4 dana, kada je sve zavrsio poslao mi je sve papire nazad.

Porez je bio veci od 50€ pa je razliku stavio kao otkup koju sam ja platio kada sam preuzeo paket.

Sa papirima sam kod mene vozilo ponovo registrovao i platio samo nalepnicu, nove tablice i novu saobracajnu.

Polisa nisu hteli da mi prevedu pre isteka, osim ako uzimam zeleni karton pa sam je ostavio da glasi do isteka na starog vlasnika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Strom 1000

Iinfo iz prve ruke,overis 2 ugovora i ako hoces sam da odjavis motor onda overis i punomoc koju ti da vlasnik da odjavis vozilo u njegovo ime.Dva ugovora i punomoc kod notara 1800din.Dva ugovora predajes u poresko jedan ti oni zadrzavaju a drugi sa overom da si platio porez ti vracaju.Sa fotokopijom ugovora i punomoci u SUP da odjavis saobracajnu i vratis tablicu nista se ne placa.Sa probusenom saobracajnom i ugovorom ides u agenciju da registrujes motor.Ja sam u Zrenjaninu odjavu zavrsio verovali ili ne za 1 min,a porez sam cekao od 8-12 i ako je trebalo samo da mi udari pecat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

U BGu moze isto brzo da se plati porez, jedino u opštini Rakovica predaš predmet u pisarnicu i čekaš 7-10 dana da zavrse.

:ups:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Jbem ti....sto su komplikovani. Kod nas je to mnogo jednostavnije. Odes u agenciju napravis kupoprodajni ugovor i vozis kuci ako neces da prevodis. Ako hoces u toj istoj agenciji platis neku taksu i oni sve zavrse nebitno iz koje si opstine. Samo poske 10 dana odes u svoj mup da podignes saobracajnu i tablicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Jedino je bezveze sto kad registrujes vozilo u CG cekas 10tak dana li vise, da dobijes tablice i saobracajnu. Registracija teče a ti ne smeš voziti.

Nesto je bolje nesto je gore ..kako god se okreneš vadi pare:moto2:

Promenio član srbac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: "MK Valjevo"
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

I u Srbiji porez plaća kupac po nekom ne pisanom pravilu, a porez glasi na ime prodavca jer je on ostvario dobit prodajom vozila.. Najjednostavnija verzija ti je da sa prodavcem napraviš 3 ugovora ali ne kupoprodajna već kao poklon (u agenciji naravno), to overiš kod notara u tom gradu gde je prodavac oba potpisa, to te izadje 720din po primerku, sedneš na motor, dodješ kući i u tvom gradu platiš porez(to možeš kada se radi poklonu).. Posle ti ostaje da mu pošalješ tablicu i saobraćajnu brzom poštom i on odjavi (besplatno) i vrati ti probušenu saobraćajnu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: "MK Valjevo"
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

A ako ćeš kombijem po motor, sve završiš taj dan u tom gradu, kao i odjavu.. Posle toga ti isto ostane da platiš porez u tvojoj opštini i uzmeš nove tablice i saobraćajnu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Ja kupio Fazera u BGu, platio Notara i odem u opstinu Rakovica da platim porez, oni kazu predaj predmet na pisarnicu i zvacemo te za 7 do 10 dana. Ja odustanem od kupovine, pocepamo ugovor, nisam imao vremena toliko da čekam :jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

a moze da se napravi i ugovor o poklonu u mestu prodavca i onda porez placa novi vlasnik u svom mestu to smanjuje komplikacije sa slanjem iz grada prodavca do grada kupca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)
pre 7 minuta, duledjo je napisao:

a moze da se napravi i ugovor o poklonu u mestu prodavca i onda porez placa novi vlasnik u svom mestu to smanjuje komplikacije sa slanjem iz grada prodavca do grada kupca

Pitanje je jel to prolazi u svakoj opstini, ili je mozda ogranicena vrednost poklona ??

Sta njih interesuje dal si ti prodao ili poklonio motor koji vredi 5-6 ili 12.000€ ??

Opstina prodavca hoce svoj deo kolaca, zasto bi oni pustili da pare uzme opstina kupca ako mogu oni ??

 

Ja sam davno kupovao Piaggio MP3 u Nisu, i naveli smo u ugovoru neku simbolicnu cifru na koju sam trebao da platim 50€ poreza.

Opstina to nije htela da prihvati i trazila je da se plati porez po kataloskoj vrednosti.

Isto tako mogu da kazu da nije realno pokloniti motor koji ima katalosku vrednost od preko 3-4000€, ili ja gresim ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

ovde se ne radi o izbegavanju poreza nego o mestu placanja ,na poklon zaista mozes i kucu da dobijes ali porez po katalogu moras da platis.Ja sam svog bmw kobajagi dobio na poklon i platio porez u mojoj upravi prihoda a prodavac je iz istog grada samo druga opstina u centru grada pa mi je lakse da platim u mojoj upravi,a te pare su i ovako republicke pa je i njima svejedno kome ces uplatiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Prednosti i nedostaci (za i protiv)

Sve je češća pojava da se pravni posao prenosa vlasništva vozila umesto preko klasičnog kupoprodajnog ugovora realizuje kroz Ugovor o poklonu, iako se suštinski desila kupoprodaja, a ne poklon.

Ovu pojavu prouzrokovala je „tromost“ pojedinih filijala Poreske uprave, a problem je naročito izražen u Beogradu gde se u gotovo svim opštinskim filijalama na dobijanje Potvrde o plaćenom porezu čeka 7 – 10 dana, a ponekad i po dve nedelje, što je stvorilo ideju da se radi Ugovor o poklonu, jer se u tom slučaju porez plaća prema prebivalištu poklonoprimca (čitaj kupca), i obično se manje čeka. Potrebno je istaći da je ovo jedina prednost rešavanja prenosa vlasništva vozila na ovaj način. I dalje se registarske tablice moraju vratiti i vozilo odjaviti u MUP-u u mestu prebivališta vlasnika vozila, dakle tu nema nekakvih promena niti olakšica.

Istaći ćemo takođe loše strane prenosa vlasništva vozila putem Ugovora o poklonu, kao i činjenicu da su se u praksi već pojavili prvi problemi, i to pretežno po nove vlasnike koji su na ovaj način uradili tzv. „prepis“ vozila.

  1. Ugovor o poklonu je zapravo „lažan“, fingiran pravni posao za nešto što se nije dogodilo sa imovinom koju jedno lice otuđuje a drugo kupuje;
     
  2. Ukoliko se kasnije ustanovi da je reč o kradenom vozilu, kupac je u ovom slučaju poklonoprimac i on je suštinski potpisivanjem i overom Ugovora o poklonu defakto priznaoda mu je predmetno vozilo poklonjeno i nijedan sud mu neće priznati naknadu štete;
  1. Problemi pravne prirode naročito nastaju kada iz bilo kog razloga u nekom postupku treba dokazivati vrednost imovine, odnosno da je vozilo kupljeno i kada i koliko je plaćeno (razne sudske parnice, brakorazvodni postupci i slično);
  1. Poznat je skorašnji slučaj gde je Poreska uprava koja je utvrđivala prihode jednog "krupnijeg" poreskog obveznika koji je na ovaj način preneo vlasništvo vozila, okarakterisala ovaj prenos kao utaju prihoda i pozvala poklonoprimca (čitaj kupca) da dâ izjavu da li je vozilo platio ili mu je poklonjeno. Drugim rečima, kupac koji je pošteno platio svoje vozilo ovde je označen kao saučesnik u jednoj nezakonitoj radnji;
  1. U većim gradovima i urbanim sredinama, gde se kupac i prodavac vide kada završe kupoprodaju i možda nikada više, i gde se drži do značaja ugovora kao dokumenta o kupoprodaji vozila, teško ćete ubediti nekoga da potpiše da Vam je nešto poklonio, zapravo biće mu nejasno i probudiće podozrivost i nepoverenje prema onom ko insistira na Ugovoru o poklonu;
  1. Poreska stopa oporezivanja je ista (2,5%) i kod Ugovora o poklonu i kod Ugovora o kupoprodaji vozila, i primenjuje se s obzirom na katalošku osnovicu vrednosti vozila;

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja