Jump to content

Moto Zajednica

Kupovina prvog motra

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: VStrom 650DL

Poštovanje gospodo,
 

Treba mi pomoć/savet jer imam interesantnu situaciju. :)
Imam 27 i napokon sam u mogućnosti da si priuštim motor (nešto o čemu maštam od kad znam za sebe). Znate ono kad pitate matore da vam kupe nešto, bilo šta a oni kažu "Kad budeš sam radio i zarađivao, kupi. Ja to neću da ti kupim."? E pa došla cica na kolica. :)

Evo gde je trik. Trenutno sam u toku polaganja za A (još uvek slušam teoriju, vožnja će biti na kawasaki ER6).  
Nema AM, A1 ili A2.

Nemam B.
Nikada nisam sedeo na motoru ili u kolima (kao vozač, naravno).

Vozim bicikli bolje nego što hodam (not relevant, znam)

 

Odluka je očigledno pala, tako da bih voleo da obiđemo komentare sa "pametnije ti je da prvo voziš kola neko verme", "možda neki skuter za početak" etc.. 

 

Logika je sledeća: Ako si u glavi ok, snaćićeš se i na zoljici, i na versys-u 650m (možda samo malo sporije).. Jedino trkalcie, odnosno ta konstrukcija motora možda nije baš za početnike, tipa s1000rr. 
E sad, ako si sklon svemu i svačemu, ubićeš se na zoljici koliko i na versysu (na ovom je možda to samo malo lakše :) )

 

Kao što rekoh, ova tema bi mi pomogla u vidu skupljanja iskustava, pokušavam da izvažem sve što mi se mota po glavi..

 

Dakle, dileme:
1) Nov ili polovan..?

Definitivno ću padati.. Ako ne u vožnji, a ono dok ga guram; ispadne mi; ne stavim dobro nogaru.. Možda će manje boleti da se to dešava polovnom.. S druge strane, neiskusan sam, nije lako kao takav kupiti motor, a pritom ne krećem se (još uvek) u takvim krugovima da bih imao osobu od poverenja koju mogu da povedem sa sobom pri razgledanju polovnjaka.

Novo je ipak novo, garancija, jasno vam je..

 

2) 300cc ili 700cc?

Onaj deo sa logikom, jeste logika nekoga ko nikada nije seo na motor. Generalno imam filozoviju da svako može sve, samo ako se dovoljno potrudi.

Problem kod ovoga je što nisam baš u mogućnosti da menjam motore, još uvek. Ne bih voleo da kupim 250cc i da mi dosadi za pola godine (ne kažem da hoće, ALI AKO) pa da se kajem što nisam uzeo jači (utiče i na odluku nov ili polovan).. S druge strane, ne znam kolika je razlika u upravljivosti između 700cc i 250cc.. Jasno mi je da jači motor jače vuče, da su male greške skuplje..

 

3) Tip motora?

Ideja je da ne silazim sa njega. :) Vožnja po gradu, vožnja van grada. U planu su i neka duža putovanja (jednom kad istekne probna dozvola).

Znam da ne želim enduro,i trenutno se motam oko adventure bike-ova.. Šta vi mislite?

 

Ukratko, iskustvo - ništa, poznavanje materije - ništa, abicije - do neba.

Poslednja stvar koju sam video i koja mi deluje kao hotspot: bmw g 310 gs. 

 

Koja su vaša iskustva, prvi motori, ili samo saveti?

 

Hvala u napred na svim odgovorima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Definitivno polovnjak manje kubikaze, cekao si do sada, pa sacekaj jos malo sa velikom kubikazom, dok se ne uhodas i ne steknes osecaj i rutinu na manjem-slabijem motoru. Zato nemoj da zuris, imas ceo zivot da vozis, svakako ces se namenjati motora i motor..., retko kad covek iz prve ubode motor koji mu skroz odgovara, jer cesto ono sto nam se svidja i ono sto nam treba i sto nam je udobno NISU ista stvar :)

Napisi koliko novaca mislis da potrosis, da bi ljudi mogli preciznije da ti kazu koji model preporucuju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Previse para za motor koji ce sluziti za ucenje, bas iz tih razloga sto si naveo, ispasce ti, ispustices ga, pasces sa njega, i pravices razne banalne greske sto u voznji sto u odrzavanju, a treba pored voznje da naucis i ponesto o motorima, mehanici, da malo cackas i srafis po motoru,

i zato nemoj bacati pare vec uzmi nesto za plafon 2000 , nauci da vozis pa onda uzmi nesto skuplje, a u medjuvremenu ces skontati sta ti pase, sta ne, znaces vise, promenices misljenja bar 10 puta, zeleces ovo, pa ono, pa nesto trece... ali to je normalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 405 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ex GSX-750R

Pozz druze. Uzmi ti za pocetak skuter 50cc i to dvotaktni neku yamahu aerox, apriliu sr, runner-a ili slicno. Bez zajebancije ti kazem. Za 700-800e i uci se na njemu bar jednu sezonu. Ako nikad nisi seo na motor i ovo ce da ti "leti". Ti skuteri idu 80-100km/h bez puno muke. I imaju 100-tinak kg. Ne podcenjujem tebe niti bilo koga ni nicije sposobnosti, ali jednostavno to je nesto normalno sto mora uslovno receno da se prodje. Da se naviknes na motor sam na tezinu i sve ostalo sto ide uz njega. Kako god odlucis tvoja je licna stvar. Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova
  • Lokacija: Ruski Krstur
  • Motocikl: U potrazi
Pozz druze. Uzmi ti za pocetak skuter 50cc i to dvotaktni neku yamahu aerox, apriliu sr, runner-a ili slicno. Bez zajebancije ti kazem. Za 700-800e i uci se na njemu bar jednu sezonu. Ako nikad nisi seo na motor i ovo ce da ti "leti". Ti skuteri idu 80-100km/h bez puno muke. I imaju 100-tinak kg. Ne podcenjujem tebe niti bilo koga ni nicije sposobnosti, ali jednostavno to je nesto normalno sto mora uslovno receno da se prodje. Da se naviknes na motor sam na tezinu i sve ostalo sto ide uz njega. Kako god odlucis tvoja je licna stvar. Pozdrav
Tesko baki da ce skuter od 50cc da ide 100km/h. Ne kazem da ne moze, ali ti da navuces skuter od 50cc na 100km/h treba ti dobar majstor prvo da ga frizira ili da mu nesto uradi, a i ako ga budes vozio tako izdrzace mozda mesec dana...

Inace po meni bi bilo bolje da uzmes nesto sa manuelnim menjacem da odmah savladas to dok si jos na malom motoru
Sve najbolje!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Ova tema ako se nije deset puta ponovila u poslednjih godinu-dve nije nijednom. Manje-više, sve što je kazano u tim temama važi i u tvom slučaju pa pročitaj. Svakako, prvi motor ti neće biti poslednji, pa dok ne nađeš šta ti leži gledaj da ne bacaš pare jer se svaka ekskluziva "deblje" plaća, pa tako i nov motor. 

Da ne tupim, predlažem ti da pogledaš ovaj oglas:

Motor je iz NS, prvi vlasnik, garažiran, nije nov al' kao da jeste, ni mali ni veliki, ni jak ni slab... I cena je sasvim korektna. Po meni- taman za tebe;)

PS: da se ogradim - utisci su na osnovu slika i teksta, ne poznajem vlasnika ni motor, nisam "navijač" u tom smislu. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova

 

Trebalo bi malo bolje da definišeš ovo: "Znam da ne želim enduro,i trenutno se motam oko adventure bike-ova"

 

Da li je za tebe (sad lupam...naprimer) Suzuki DRZ400enduro,a DRZ400adventure motor ili ti je DRZ400enduro,a na V-Strom 650 gledaš kao na adventure motor?

 

Ako već očekuješ neki odgovor,onda budi malo precizniji u tome kakav tip motora te zanima i da li bi vozio samo asvalt ili bi da voziš i off-road.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/121926-aprilia-pegaso-strada-650-35kw-a2/&tab=comments#comment-2062344

Čini mi se kao dobar primerak a ujedno i zanimljiv motor da otpočnes karijeru. Svega ima, ničega previše niti premalo. Najbitnije, ima preporuke.

Cenovno, ispod tvoje granice sto je samo ok jer za godinu ćeš ga možda promeniti pa ćeš minimalno izgubiti na presaltavanju na drugi motor.

Ima i jedan lep fz1 se prodaje takodje dobar na oko ali to je možda preveliko zalogaj za pocetak.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

kad zamislim odrzavanje 80-100kmh na skuteru od 50ccm i odrzavanje iste te brzine na r1, r1 mi zvuci kao bolja preporuka :D 
uzeo sam da probam jedan skuter od 50ccm pre nekoliko godina, meni 'ono ne moze da se vozi' i 'ja ne znam kako ono ljudi voze' koliko je to meni nestabilno

znam jednog starijeg coveka koji je kupio skuter od 50ccm, malecni tockovi, imao je dobru ponudu za skuter od 125 ili 250ccm ali mnogo mu je to jako...mozda mu je to mnogo jako ali vece medjuosovinsko rastojanje, veci tockovi, ozbiljan tezi skuter, stabilnost i upravljivost ne moze da se uporedi sa 50ccm
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Koji god motor da uzmes kad tad ce te poterati da ga nagazis,A ja koji sam sa motora od 50 kubika seo na coper od 250 imam osecaj kao da vozim r1 po brzini.Tako da si u pravu da tu mozak igra glavnu ulogu ali mozak moze da prevari zvuk motora :) Ako si plasljiv onda ces nauciti da vozis sigurno, ali ako nemas strah ili se naglo oslobodis u najboljem slucaju ces polomiti motor da ne pisem sta je najgori slucaj!Moj ti je savet da ako zelis da nagazis motor to radi na pravcu kada vidis da nema nikoga (to makar imate u NS :) )Ali po krivinama vodi racuna da ne ispravis krivinu ili ne skliznes.Sto vise vozis naravno da ces bolje voziti ali samo pamet u glavu jer su i mnogo iskusniji ljudi ginuli jer su se previse opustili.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Evo iz mog pocetnickog ugla. Polozio sam malo pre 30e i uzeo za prvi motor Yamahu Fazer od 600cc i 95ks i mislim da je to sam plafon za pocetnika sto se gabarita i snage tice.
Preko toga ni u kom slucaju ne bih savetovao.
Kad pogledam 3 godine unazad od kako vozim, iz jedne perspektive mislim da sam trebao uzeti prvo nesto malo manje kako bih se lakse opustio u voznji, jer danas sam daleko obazriviji nego pre 10 godina.
A iz druge perspektive, bas obzirom na moje godine mislim da je FZS600 tacno to sto mi je trebalo, jer ga se i posle 3 godine plasim i dalje sam svestan ozbiljnije masine i nikad voznji ne pristupam olako,
te uvek vozim sporije nego sto bih "mogao" i mislim da sam napravio pravu stvar. A tih 95ks mi jedino dobro dodju u preticanju i krivudavoj uzbrdici. Dobro, i kad me zvuk malo prevari :zvizduk: 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2810 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

600-650 ccm

Fazer

Bandit

ER6

Diverzija nova je mnogo lepa

CBF

Kada ih sve promeniš po sezonu dve onda kupiš neku litru i uživaš;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Preko toga ni u kom slucaju ne bih savetovao.
Kad pogledam 3 godine unazad od kako vozim, iz jedne perspektive mislim da sam trebao uzeti prvo nesto malo manje kako bih se lakse opustio u voznji, jer danas sam daleko obazriviji nego pre 10 godina.



Upravo zato sam i savetovao npr onu apriliju. Više nego dovoljno snage za pocetak a povozan motor da se čovek opusti na njemu i nauci voziti i po pravcu a i po krivinama.
Naravno, sve to može i sa 600/750 a i sa 1000 Ali sa Tim vecim se pretezno otvara gas na pravcima(sto nije sjajna ideja) a zbog toga se stiže prebrzo pred krivinu, tu nastaje panika i frka pa se ta krivina nekako otalja i opet pin gas na pravcu i tako u krug. Svaka čast izuzetcima početnicima koji odmah krenu po krivinama pun gas i imaju osećaja za to ali većina mora ipak da nauci. :)



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

1. Nov ako mozes

2. 600-650 kubika

3. To vec treba sam da odlucis sta ti se svidja. Kupujes motor koji ti se dopada kako na izgled tako i u voznji. Tu ti drugi ne mogu pomoci.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: VStrom 650DL

Zahvaljujem ljudi, vrlo korisne informacije. :)

Voleo bih samo malo da razjasnim, nije generalna ideja topica bila da saznam koji motor da kupim, nego kako da izaberem. Kao što rekoh, nov sam, previše ifnormacija u glavi, a i ne vidim dalje od nosa. :)

Za sada znam da polažem teoriju 27. (ako sve bude kako treba), i ubrzo posle toga kreće vožnja. Vožnju radim na er6n.
Taman ću steći neki utisak o njemu i moći lakše da odlučim da li idem ispod toga ili je to sweat spot.
Hvala još jednom svima na odgovorima. Očekivao sam da će topic da stoji bar 2 dana dok ga prva osoba ne pogleda, ali odziv je više nego aktivan. :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Zahvaljujem ljudi, vrlo korisne informacije.
Voleo bih samo malo da razjasnim, nije generalna ideja topica bila da saznam koji motor da kupim, nego kako da izaberem. Kao što rekoh, nov sam, previše ifnormacija u glavi, a i ne vidim dalje od nosa.
Za sada znam da polažem teoriju 27. (ako sve bude kako treba), i ubrzo posle toga kreće vožnja. Vožnju radim na er6n.
Taman ću steći neki utisak o njemu i moći lakše da odlučim da li idem ispod toga ili je to sweat spot.
Hvala još jednom svima na odgovorima. Očekivao sam da će topic da stoji bar 2 dana dok ga prva osoba ne pogleda, ali odziv je više nego aktivan.

Evo da ti saberem moje postove u jednu rečenicu. Nemoj da te cifre pocnu rukovoditi oko izbora motora, jer ne voziš cifre već motor. Ima dosta ljudi koji su unazadjeni time, misle da su kupili više (konja, ccm3,..) ali zapravo dobili su manje.

Eto, srecan i uspešan izbor/kupovina. :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Life Ain't A Fairytale, 239 postova
  • Lokacija: Iza Devet Brda iza Devet Mora!
  • Motocikl: Cudni

Mojih 2 centa:

 

Ako mozes da priustis uzmi nov motor. Neces razmisljati sta radi a sta ne radi i kako radi :) nego ces moci da se posvetis voznji. Pare ces izgubiti nema greske :). 

Uzmi sto lasi motor tj sa manje kubika. Sto je manji vise oprasta greske i lakse se vozi.

Moja gospodja se mucila sa motorima dok nije uzela X-Road 125ccm koji je provozala i uvozala. Probavala je na raznim skuterima, korsovima, KTM-u, Africi i uvek je bila drama dok nije sela na mali lagani motor. KTM je bio poprilicno  laksi ali je bio i 3x jaci sto joj nije bas bilo relaksirajuce.

 Posle godinu dve ces se uvozati, pa ces promeniti. 

Mali GS 310 mislim da je extra bajk za ucenje a moze i da se putuje sa njim ali bih ja krenuo sa 125 ccm.  

Inace da ne bude zabune poceo sam da vozim poprilicno kasno sa 30+ i prvi motor mi je bio 125ccm.  Slicna prica kao kod tebe. Na zalost ja nisam mogao da priustim nov al sam imao drugare koji su sa mnom resavali probleme koji su iskakali.  Bilo je i komantara mator si, mali ti motor, sto nisi uzeo nesto jace itd ali je meni bilo bitno da naucim a ne kako izgledam na motoru :). A izgledao sam smesno jer imam 184 i 120kg.

 

Sto se tice tipa gledaj da uzmes motor kod koga se sedi uspravno jer imas daleko bolju preglednost nego na motorima gde se sedi povijeno unapred a i polozaj je udobniji.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
Pre 2 sati, bokilic je napisao:

400 do 600cm, do 2000e 

pa polako ,

Kad on kaže, mislim da je dovoljno.

I ja isto mislim.

Moj mlađi sin (ima oko 6.g. "B" kategoriju), posle polaganja, do skoro, nije seo u auto. Jednostavno ga ne interesuje. Sad ga stariji sin ponovo obučava.

Pre nekoliko godina je polagao za A2, kad je ispunio uslove za "A" i to je obavio. Mogu reći da veoma dobro vozi motor, sigurno, bez problema.

To što nemaš druge kategorije, ne znači da nećeš dobro voziti motor. Ali, preduslov, ili uslov, je iskustvo. Ako se već obučavaš na +500, slobodno možeš, po mom mišljenju, uzeti motor slične kubikaže. A onda polako.

Pravićeš početničke greške, to je sigurno, a one manje bole (koštaju) na polovnom motoru. Moji sinovi su krenuli od 250, preko 600, do 900 kubika. Postepeno, ali sigurno.

To ti je kao ona priča o dva bika (starijem i mlađem). Ne žuri, sve će doći na svoje.

   

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 52 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Noge

U nekoj meri si sam sebi odgovorio sa opaskom da je sve u glavi. Dakle ono sto tebi sad treba je da napravis izbor, a u tvom interesu je da to bude ono sto tebi odgovara, a ne sta drugi misli. Ovde ima gomila ljudi koji imaju razlicita iskustva i samim tim razlicita misljenja i to jednostavno ne znaci da je neko u pravu, a neko ne (ne racunamo ekstremne slucajeve).

Ovde je zapravo rec o tome da ti nadjes sebi motor koji ce da zadovolji tvoje potrebe i zelje sto implicira da mora da ti se svidi, da se osecas bezbedno, da bude komforan itd. Takodje uzmi u razmatranje da je najbolje da si ti i samo ti odgovoran za tvoj izbor.
Kolege su ti ovde navele nekoliko motora, ja cu ti reci da je najbolje da probas sto vise, da li od drugara ili iz auto skole, kako bi mogao da doneses konacan sud sta je zapravo pravi izbor. Veruj mi kad sednes-znaces.
Moj glas ide polovnoj masini iz vec navedenih razloga, lakse prebolis kad ga ispustis, ogrebes, a plus uvek je dobro da naucis malo majstorije, da znas da zamenis ulje, filter i sitne stvarcice.
Izvinjavam se na dugackom komentaru, Srecan Uskrs svima.

Sent from my E2303 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha thundercat

Mozda kasnim sa porukom ali tek sad sam video temu, ja 20 godine vozim motor ali to je prvo bio tomos automatik pa skuter od 50ccm, a prosle godine sam kupio yamahu thundercat 600ccm 2001 godiste i kao da sam prvi put seo na motor, opet se navikavam na taj motor, kao sto su ti vec rekli uzmi motor od 600ccm ali neku slabiju verziju da nije r ( gsxr, r6, zx6r) i polako, ja sam sa ovim motorom bas zadovoljan, nije veliki potrosac, lepo ide do 5000obrataja a posle toga ume bas da povuce, nije agresivan kao r, to ti je moja preporuka, a ti pogledaj razmisli i neka je sa srecom kupovina.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja