Jump to content

Moto Zajednica

Mitas gume

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 693 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Kao što napisa brat Mareš, široki mu drumovi nebeski:

"Obzirom da je bilo oko pola pet ujutro asfalt je već bio suv, Verovatno je protok velikog broja vozila uticao na to, kao i na to da sam sada na miru mogao da prelazim preko bele linije.

Osećaj skupljanja mišića analnog otvora prilikom prelaska preko belih linija po kiši u toku vožnje poznat je samo vozačima motora.

Opustih dupe pred tablom Beograd"

 

U znak sećanja na njega, evo i njegov putopis:

 

Rečenica koja govori dosta...

Način vožnje prilagođavaš uslovima na putu, ali uvek postoji faktor nepredviđene situacije.

Guma je samo jedan od faktora (više/manje bitan), ali samo jedan.

 

Kada je u, da se naježiš situaciji, stradala stara Meceler guma (pisao sam o tome), trebalo je nabaviti drugu.

 

20190912_080251.thumb.jpg.3e8659d0327753e08ad7b475568e8949.jpg

Obzirom da je sezona bila u punom zamahu, izbor je pao na prvu raspoloživu gumu.

Naravno, ne tek tako.

Studiranje kataloga proizvođača, iskustva drugih, objavljeni te(k)stovi su nešto čemu se pristupa sa verom.

 

Pošto će se točak kotrljati ispod zadnjice mladog jahača i guma je morala biti što mlađa.

20190916_111539.thumb.jpg.6fe54af1e2729dfd764e883efaa154c2.jpg

 

 

U fabričkoj dimenziji (pisao sam u temi vezanoj za čoper koji vozim, koliko je u stvari upotrebljenog "gaza" u normalnoj vožnji).

20190916_110937.thumb.jpg.b55a8af0f4b128ee1271aaa7b7559d21.jpg

 

 

Dizajn gazećeg profila, za uslove u kojima će se  koristiti svakodnevno (sa svim iznanađenjima koji vožnj može doneti).

20190916_111006-1.thumb.jpg.d922c89c600f882fc313542648d21106.jpg

 

 

Ovome su pripomogla iskustva putopisaca sa stranih sajtova, koji su prelazili solidne kilometraže sa ovim pneumatikom.

Naravno uz dozu rezerve, jer "unutrašnji i klasni neprijatelj ne spava nikad."

A i svako, danas, radi za svakoga...

Međutim, ako čovek (u svom putopisu) navede podatke o opremi vozila (koji pneumatici su na motoru).

Parametre koji su od informativnog značaja, onda se onaj crvić u malom mozgu malčice umiri.

A kada isti, koncizno, odgovori na pitanja (o gumi konkretno), odluka se finišira.

 

Jer sigurno nije trošio gumu ovako :)

 

nochickstrips1.jpg.bf1e2fc240c2bf3e8ef9b90cb7520f78.jpg

 

 

Nakon pozitivnih iskustava sa zadnjom, pristupili smo, u maju ove godine, nabavci prednje Terraforce gume za Cagivu i zadnje custom force za Raptora (tera je sa DOT-om iz marta, a custom iz aprila meseca 2020).

107532467_947618845682308_5131311391263175428_n.thumb.jpg.a0be2d0f354e5fcbfd92ce394cd76746.jpg

 

 

Nabavka bukvalno nove (kastom) gume na tržištu bila je posledica pozitivnog iskustva sa gumom iz "force" linije i sa ciljem da u realnim uslovima obezbedim vožnju na jedan broj užoj gumi (pozitivno iskusvo je i u ovom slučaju potvrđeno).

107668497_904446526720427_6475176245368746545_n.jpg.198de346b4a3fca0e90b27793990d010.jpg

 

 

Od maja do seštembra nova custom guma je polako razrađivana skoro svakodnevnom vožnjom.

A onda smo u septembru uspeli da uskladimo vreme i provozamo se po lokalnim i regionalnim putevima (Kosmaj, Rudnik, Bukulja, Gružanska kotlina...).

I tako tri dana (dan za dan).

20200917_060213.thumb.jpg.ceae9342be8743cc93075fed77b5afe2.jpg

 

20200917_070140.thumb.jpg.025dbb7a95f2c366216ad2b46bd5c5ed.jpg

 

20200917_092249.thumb.jpg.2d97b3e79d0fcffec79b88f5add8e7eb.jpg

 

Da ne dužim previše.

Kada smo 5. novembra 2019. vozili prema 1000 ruža (tema BJB Gulaš IX) imao sam nepredviđeno proklizavanje repa između Miljakovca III i Jajinaca (bez pada, jer su tu presudniji odsustvo panike i ne-fiksiranje prepreke pogledom).

Misliš da znaš granice, ali te krivina, bukvalno pod 90 stepeni, put, nizak motor... iznenade. Iako voziš normalno.

 

Malo posle, kad smo stigli na okupljanje, Arakis mi je ulepšao dan.

Kada sam ga upitao:"Gde će nas formacijski smestiti, jer smo novi u grupi,o brzini kretanja (da ih ne usporavam, a sin može voziti sa njima)..?

Odgovorio je, sa smehom: "Ua... čoperi.:P

Velika i šarolika formacija motora, svako na svojim gumama...i stilom, uz dobro organizovan red i ciljem da uživa u zajedničkoj vožnji je "peglala" krivine kao jedan normalan moto entuzijasta.

 

Iskustvo zajedničke vožnje 1. januara, ove godine, je dokazalo koliko je važnija ekipa stabilnih ljudi, od snage motora i opanaka na njima (put suv, a okolo sneg).

Ja sam tada još uvek vozio na zadnjoj CST kineskoj gumi (160/80 16), koju sam zamenio Mitasovom (150/80 16).

 

Iskustva sa gumama su šarolika, jbg. kao i kada je ulje u pitanju...

20201001_090008.thumb.jpg.dc5f5947c39fc5c9075c1b76c1007983.jpg

 

Volim da dokumentujem svaki zahvat.

Nikad ne znaš, kada će zatrebati.

 

Mitas je sa "force" linijom uradio dobar posao.

Vremenom će i cene,sigurno, otići gore.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 636 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Napisah na početku ove teme ono što mi je smetalo kod Mitasa, a vidim da je to ostalo i sa TF gumama i da su mnoge kolege imale problem sa time. Svako bira gumu prema sebi i svaka guma ima više parametara po kojima se procenjuje. Verujem da su u nekim parametrima TF i SF bolje čak i od mnogo skupljih guma, ali ne u svim. Totalno su pali na dva parametra meni, a i mnogima najbitnija, a to su kiša i bela linija. Činjenica da će preko bele linije većina guma imati problem, ali nije isto kada guma secne, trzne ili kada počne ozbiljno da baca bulju kao Mitas meni. Po kiši isto jako tanka.

 

Sigurno su ove gume možda i najbolji odnos plaćeno-dobijeno. Verujem i da mnogima odgovaraju, ali generalno kada se pogledaju svi parametri ima mnogo boljih guma, činjenica i skupljih. Tako da ima smisla govoriti u čemu je ova guma dobra i gde dobro vrši posao, ali reći da je po svemu u rangu sa premijum gumama je preterivanje. Ja lično dokle god imam za neke bolje, ove neću ni uzeti u razmatranje. Meni košta i mir u glavi koji sa Mitas-om nisam imao.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7067 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ako vozač nema u glavi, ni najbolje gume ga neće spasiti,

i to nije nikome direktno upućeno, već kažem uopšteno, jer se svi nešto vade na gume, na kočnice, puteve, linije, babe, žabe... treba ponekad staviti prst na čelo i zapitati se, da li sam mogao bolje da odreagujem, ranije da kočim, kasnije da obilazim, slabije da ubrzavam...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 954 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200

U bre,
Ovde sve trkači,
Brzi i besni.
Prošle godine vozio tera force, ove turing force. Ja sa mojim stilom vožnje prezadovoljan sam gumama.
Mislim da se guma ne ponaša isto kad je tek stavljena i posle neke kilometraže.


Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
Just now, vava said:

A koja je to guma dobra na belim linijama i na kisi?

Imam ja na ford fiesti 4 komada tigar gume. Dobre su na kisi :D

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 636 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Ja sam svoje poređenje pravio i na putu i u gradu. Vozim motor svaki dan skoro. Idem i sa njim na posao. Isto vreme, ista maršuta već 15 godina. Mnoštvo linija, zebri...Sada su ove bele popularne:D.

 

I nisu se sve gume isto pokazale, pri tome nisam neki trkač. A vozio sam i nove i polovne. Svako kupuje šta mu odgovara i za šta može da dobaci.

 

Ja gumu kupujem da odgovara mojim potrebama i vožnji. A ne da kupim gumu pa da vožnju prilagođavam njoj.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V
Pre 7 sati, vava je napisao:

A koja je to guma dobra na belim linijama i na kisi?

Na prethodnom motoru gsxf sam vozio michelin PR3.Vracamo se sa mora kroz Bosnu,kisa lije kao iz kabla. Surak me obilazi i pokazuje da stanem. Napusio me da vozim po kisi brze nego po suvom. Ta guma recimo po kisi drzi fantasticno. Sad na povratku iz Albanije ,par puta mi je kliznuo varadero kad dohvatim u krivini belu ,ili u raskrsnici pesacki prelaz. Vreme toplo,asfalt vruc,gume angel gt. U principu,cuvam se bele koliko god mogu da iskontrolisem.

Jos ovo da vam kazem...gume koje vozim su skupe kao otrov i vaze za jako dobre. Ispred Trebinja sam prebrzo usao u desnu krivinu i kocio poprilicno . Prednja guma je pustila i sva sreca proklizala samo 20ak cm jer se krivina zavrsila i pustio sam kocnicu.

90% je do nas i nacina voznje

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Vozio sam i pr3 i pr4 i onaj prvi i jos 13-14 (mrzi me da kuckam da nabrajam) drugih guma sto putne sto dual sport gume. Ni za jednu ne bih reko da je djubre, nego svaka ima nekih prednosti i maane, uglavnom sam i navikao da izbegavam bele linije i pesacke prelaza. I slazem se sa Zemuncem da je dosta do nas i naseg nacina voznje.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1056 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: EX - V - STROM 1000 2003 Bumblebee............. EX - V - STROM 1000 L4...................................... NOW - VOGE 900DSX NEW
A koja je to guma dobra na belim linijama i na kisi?
A što su dobe kod mene na službenom autu GY efficient grip performance...
Drže ko lepak...

Mada sada posle 40.000 znaju na autoputu kada je kiša da popuste kada forsiram 130... Oče da glisiraju...



Sent from my POCOPHONE F2 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2400 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Meni mitas e08 prilikom ultra laganog skretanja na raskrsnici kliznuo ko po ledu. Zebra preko 4 trake, linije, i jos crvena farbana linija za biciklisticku. Padala kisa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4593 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Meni tokom testa MT09 Bridgestone hypersport S20F držao i po kiši i po suvom kao lud.  Od tada se kunem u Bridgestone. Namerno se igrao preko bele linije i po kiši sa TC na minimum i isporukom snage na maksimum, tek se javi TC baš kad se zavrne. Od onda sve gume merim prema tim. 

 

Tako da ću u Mitas (ako nekad stigne) da merim prema Bridgestone. Da li sam Metzeler Roadtec Z8 već opljuvao? Ako nisam samo da kažem da ih ne bi ni džabe prihvatio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2630 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM
11 hours ago, Jovan Ristic said:

Tako da ću u Mitas (ako nekad stigne) da merim prema Bridgestone. Da li sam Metzeler Roadtec Z8 već opljuvao? Ako nisam samo da kažem da ih ne bi ni džabe prihvatio.

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1262 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
Pre 16 sati, Jovan Ristic je napisao:

Meni tokom testa MT09 Bridgestone hypersport S20F držao i po kiši i po suvom kao lud.  Od tada se kunem u Bridgestone. Namerno se igrao preko bele linije i po kiši sa TC na minimum i isporukom snage na maksimum, tek se javi TC baš kad se zavrne. Od onda sve gume merim prema tim. 

 

Tako da ću u Mitas (ako nekad stigne) da merim prema Bridgestone. Da li sam Metzeler Roadtec Z8 već opljuvao? Ako nisam samo da kažem da ih ne bi ni džabe prihvatio.

 

Zanimljivo, a ja nikada nisam vozio gore gume od tih s20. Tek kad su na temperaturi i kad je napolju preko 25c onda rade svoj posao. Nikada vise klizanja i popuštanja prednje i zadnje gume nego na njima. Bez najave, samo pusti... Na mokrom pao, 2 druga prosla krivinu bez problema ja za njima potpuno istom brzinom i nagibom, bez kocenja sa minimalnim gasom i naravno prednja iskliza.... Posle sam opet vozio na njima rekoh ajde nove su greota da menjam, proklizavanja bezbroj... Na pola sam ih skinuo i bacio u kantu... Trenutno testiram ove nove miselin power 5, za sada izgleda da su odlične.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4593 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Eto zanimljivo i totalno različito iskustvo. Vozio po izuzetnoj jakoj kiši, zavrtao gas, kočio, drži odlično. Takođe vozio i na stazi. 

 

Slika kad me uhvatio takav pljusak da su mi gaće bile mokre:

 

IMG_0068.JPG

Promenio član Jovan Ristic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
On 1.10.2020. at 15:48, vava je napisao:

A koja je to guma dobra na belim linijama i na kisi?

1.png
WWW.METZELER.COM

Choose the Metzeler ROADTEC™ 01 tyres and discover the pleasure of driving safely and with high performance!

 

Dok neko ne napravi bolje, ne menjam izbor!

Jeste mali off, ali je u cilju poboljšanja bezbednosti.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Goldwing 1800A/A, HONDA ST 1300A Pan European, Transalp XL 600V
A koja je to guma dobra na belim linijama i na kisi?
Žvakaća guma, bilo koja.

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4332 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Na beloj kliza sve, ali Pirelli Diablo Rosso vozim skoro isto po suvom i mokrom, kažem skoro jer mi u glavi zvoni da je mokro i da smanjim gas. Ali osećaj je isti i na gasu i na kočnici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja