Jump to content

Moto Zajednica

Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja predviđa veće kazne za motocikliste

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja predviđa veće kazne za motocikliste

Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji od sutra stupa na snagu, predvideo je veće kazne za motocikliste.

Motociklisti će ubuduće plaćati veće kazne zbog nenošenja kacige i vožnje dece na dvotočkašima.

“To je najnebezbednije mesto u saobraćaju na kome možete prevoziti dete. Kazne su sada od 100.000 do 120.000 dinara i apelujemo na roditelje da to ne rade”, rekao je za RTS Vladimir Jeftić iz Asocijacije za bezbednost motociklista.

Što se tiče upotrebe zaštitne kacige zakon je vrlo jasan, dodaje on.

“Koristite homologovanu zaštitnu kacigu, zakopčanu, koja je na glavi vozača i koja je prema uputstvu proizvođača. Kazna je sada 10.000 dinara umesto pređašnjih 5.000”, rekao je Jeftić.

U Srbiji svake godine pogine oko 60 vozača motora i bicikla, a ako vozite motor, opasnost da stradate u saobraćaju je 250 puta veća nego ako vozite automobil.

Od 2012. do danas, na putevima Srbije poginulo je 350 motociklista, a povređeno je oko 10.000.

Jeftić iz istakao je da su to, pre svega, mladi ljudi i da bi se broj nesreća smanjio potrebna je odgovornost svih učesnika u saobraćaju.

Ističe da motociklisti moraju da koriste adekvatnu zaštitnu opremu i da se edukuju o bezbednoj vožnji, prenela je RTS.

Izvor: Tanjug

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250
Pre 1 sat, nemanja2468 je napisao:

Do kolko godina je dete? Do 12?

 

Ako nisu ništa po tom pitanju menjali onda je starosna granica za vožnju deteta na motoru 12 godina. Inače - dete je i posle 12 godina - barem ovo moje :D:D:D

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Znam da u kolima ne sme napred da se vozi dete mladje od 12 godina pa sam pretpostavio da je i ovde isto. Mada po mom misljenju je bitnije da dete ima dobru zastitnu opremu a dal ima 10 ili 12 godina je totalno nebitno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Treba veće kazne i veće kontrole. Sve je više drkadžija na motorima nego pravih motorista. Provozah se pre neki dan, njih troje, četvoro divlja gradom, naravno nijedan sa tablicom... U subotu idem kolima regionalnim putem, klinac izleće iz sporedne ulice na skuteru, diže na zadnji točak i kez od uha do uha, a umalo da me zakači. Kad bolje razmislim nisam trebao da se sklanjam. I zbog takvih idiota nas zaljubljenike u motore gledaju kao neke barabe ni krive ni dužne-

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000
pre 9 minuta, drtommy je napisao:

Treba veće kazne i veće kontrole. Sve je više drkadžija na motorima nego pravih motorista. 

 

E sad si dirnuo u osinjak... :D:D

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S

Da li je moguće da u Evropi mogu ovako mala deca da se voze na motorima, kad prodaju dečija sediša za 2,5 - 8 godina starosti...???

 

IMG_20180503_142922.thumb.jpg.9dd81ef90ecd885c7bae41d7cb6cdd9a.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Jeste da nije reč o nivom zakonu za evropu već za Srbiju ali kad je već pitanje stavljeno..

U evropi, konkretno u NL nema zakonske odredbe o minimalnim godinama. Dete mora da može da sedi stabilno i da sa obema nogama može da dohvata nogostupe. U tu svrhu je i ovo sedište koje ima podesive ‘nogostupe’ i ujedno smanjuje sedalni prostor i time učvršćuje kukove prilikom skretanja.
Moralno pitanje ispravnosti vožnje deteta na motoru i koja je minimalna granica, to je ostavljeno da se individualno odgovori.

Ali..mogu da pretpostavim da ko god kupi ovo sedište da je ipak bar promislio o opasnostima pa je sem toga nabavio i ostalu zaštitnu opremu.
Nešto sto u nekim zemljama i dalje nije standard.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Novi sad

Ispod 12 godina nije dozvoljeno. Sada ni meni nije jasno ovi sto kupuju sedista za bebe,tj malu decu da voze na motoru.

 
Ako nisu ništa po tom pitanju menjali onda je starosna granica za vožnju deteta na motoru 12 godina. Inače - dete je i posle 12 godina - barem ovo moje


Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova

Bela kaciga zbog vidljivosti, rotacija/blinkeri I fluo prsluk. Jos samo I znacka da se dobije pa da mozemo I saobracaj da regulisemo. ;)

 

Nije toliki problem u nevidljivosti samo, vec u saobracajnoj nekulturi svih, a prvenstveno vozaca putnickih vozila. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja