Jump to content

Moto Zajednica

Pomoc oko odabira motora

Recommended Posts

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tracer 900 18

Dragi vozaci dva tocka, zeleo bih ovim putem da vas pitam za savet.

Ne racunajuci skutere do 125cc i povremene voznje u "komsiluku" (max 2km do tacke B i nazad) motora od drugara, komsija, kolega sa posla (neki od njih: Suzuki GSXR 600, Kawasaki Ninja 600, Yamaha MT-07, MT-09, Tracer 700 Traveler i Tracer 900, Twin Africa iz...srednjeg doba, Kawasaki Z900, Kawasaki Versys 650, Honda NC 750 DCT, KTM Duke 690, Triumph Street triple S, i svega 100 metara na Yamaha R1M) nemam nekog iskustva sa voznjom motora na duze staze, a ni u gradskoj voznji. 

 

Resio sam da sa svojih 30 godina napokon ispunim sebi zelju da najzad sa motora pozdravljam ljude koji voze motor, a ne kao do sada, zavezan pojasom i zakljucan u skoljki automobila.

Imam dobrih 196cm, i za sada nesto manje od 100kg (ide lagano ka dole, bar do 93). Od svih motora koje sam imao prilike da vozikam najvise su mi se dopali Twin Africa (iako je mator), NC 750 DCT zbog neverovatne lakoce kojim se taj motor vozi, i Kawasaki Versys 650 zbog lepe preglednosti. Dakle, jedino sto sam za sada siguran je to da samo Enduro (On/Off) motori dolaze u obzir. Za Twin Africu nemam bas toliko slobodnog vremena, a i steta je uzimati tako nesto za klasican kuca-posao-kuca put. Sveo sam izbor na:

 

1.) Honda NC 750 xd (da, onaj sa DCT-om, znam da je vecina protiv novotarija)

2.) Kawasaki Versys 650

3.) BMW F 800 GS

 

Od 23-e godine odvajam i cekam priliku da ispunim sebi zelju, ali se oduzilo, toliko da mi je fond za kupovinu od planiranih 3.000e presao granicu od 12.000e.

(Tako mu to dodje kada odvajas pare na racun za koji nemas ni karticu, za ciju proveru stanja moras licno da odes u banku. 7 godina nisam proverio stanje na njemu, i sluzi za samo jednu jedinu stvar, da sebi ispunim zelju, i taj dan je napokon dosao).

Da ne pisem gluposti, jer koga zanima moja golgota, moja razmisljanja svih ovih godina, moja obecanja samom sebi da cu se vec sledece sezone prikljuciti ljudima koji se sa osmehom na licu vracaju kuci gde god da su bili pre toga...

 

Pomozite mi u poslednjem koraku. Dozvola je tu, kaciga, rukavice, jakna, pantalone, sve je spremno, prolece stize, samo mi jos jedan korak treba da i ja radim trail braking u ovom nasem bezobraznom saobracaju.

 

Srdacan pozdrav.

U temi za upoznavanje novih clanova po nabavci motora sledi nova hrpa teksta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tracer 900 18

Otvoren sam za predloge, naravno. Možda se to ne može zaključiti iz uvodnog testa. Priznajem glupo je sastaviti listu, a sigurno je toliko opcija na pretek, postoje zasigurno modeli za koje nisam ni čuo a da bi mi savršeno odgovarali. Eto, gledam samo da se uklopi u novi budžet.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: NC750x

Iste sam visine i nc je mali, ali dct vredi sve pare. Takođe, nc nije enduro, samo je tako našminkan. Sa tim budžetom je nova Afrika dostupna. Ili da sačekaš još godinu i kupiš novu malu treneru i za ostatak para se naputuješ, ali ko da čeka još jednu godinu... Srećno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven
Odmah na pocetku si se ogradio od dobrih motora i ostavio sebi izbor gde je ta bembara stvarno najbolje na listi...
 
Uzmi Afriku

Baš tako!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Da sam ja u takvoj trilemi prednost bih dao Hondi NC750X ali nema greške ni sa ostala dva motora. Primetićeš da ovde većina ima vlažne snove o BMW-u, ali ako budeš slušao njih ubediće te na kraju da štediš još dok ne bude dovoljno za R1200GS. Znam ih, jbg :D . Šalu na stranu, uzmi motor koji se TEBI najviše dopada :takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Sve zavisi od ličnih preferencija. Kupi ono za čime ti srce zaigra!

 

Meni bi recimo:

1) NC750XD verovatno najbolje odradila posao po gradu jer se vozi lagano kao bicikla,

2) Versus 650 ne bi bio greška takođe,

3) F850GS bi bio šmekerica uz povremeni žal što nije 1200GSA,

4) Nova Afrika, e ona bi me dokrajčila. Zbog nje bih bežao ranije s posla, zapostavljao suprugu, preskakao ručak, eskivirao odlaske u tazbinu, sve samo da je vozim i kad treba i kad ne treba ;) 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

Sva tri su odlični motori, prva dva malo primerenija početku karijere.

 

Sa druge strane, ako ne možeš lako do sledećeg novog motora, uzmi f800. Dugo će te grejati i daleko odvesti (što sa prva dva ipak nije slučaj).

 

Ili sačekaj par meseci novi f850, što je možda najbolja varijanta (iako ćeš biti za nijansu kratak sa kintom, ali opremu već imaš, nategnućeš se, tako to ide). Da, stoji i Afrika kao opcija... 

 

Srećno i dobrodošao! Sećam se slične situacije, kao da je i meni danas bilo... :)

 

edit: ako se odlučiš za f800, ne zaboravi da im debelo oboriš cenu zbog pojave f850. Stisni ih ;)

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

Još nešto, brzo ćeš otkriti da je motor za relaciju kuća-posao-kuća izuzetno loš izbor (prljavo, znojavo, opasno, stresno za parking itd). Ali još brže će te, pošto uzimaš maxi enduro, začarati putovanja, kratki izleti i velika univerzalnost takvih motora.

 

Još jednom srećno, jako volim da vidim kada ljudi ispune sebi životnu želju, uspeju u tome. Kažem ti, sećam se kao danas da je bilo... slična priča, ostalo je istorija :lol3:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tracer 900 18

Čitajući komentare iskusnijih shvatih da sam sebi u prvom obraćanju mnoga vrata zatvorio. Evo, da proširim za još touring klasu. Ili, još bolje, da izbacim klase skroz, a da stavim fokus na veličinu motora, dakle da može da prihvati mene, i ženu, uz par bisaga I odvede nas do Venecije i nazad. 

Gledao sam i Tracer 900, I Versys 1000, može i tako nešto da dođe u obzir. Bocca_Bastard gde da uzmem Afrika za te pare. Gde god tražio ona je preko 14.500. Hvala svima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

Ako i ženu uključuješ u jednačinu ostaje ti samo, od spomenutih a novih motocikala, Afrika i f850, dakle još jedna sezona štednje :) . A ni oni nisu sjajni za dvoje (za 30-godišnjake su ipak sasvim dobri, malo spartanskog kod suvozača u tim godinama je normalno).

 

Kao motor koji je dobar za dvoje, vozan, dobar za početnika, a ulazi ti (nov) u budžet ja bih ti preporučio Suzuki V-Strom 650.

 

Razmisli i o dobrim polovnjacima, mada je jako teško kupiti dobar polovnjak neiskusan. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 199 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha MT-09 2018, Yamaha MT-07

Jel si razmisljao Tracer 900, Vstrom 1000, Versys 1000? svi su dobri motori, svaki ima svoje prednosti i mane :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova
pre 28 minuta, bocca_bastard je napisao:

Ne vidim smisao u kupovini novog vozila sem da bacis pare.

Ne slažem se sa ovim. Ako može čovek sebi da priušti, kao početnik je bolje da kupi nov, ispravan motocikl u garanciji.

 

Kao neiskusan jednostavno je podložan navlačenju, od prodavaca i majstora podjednako.

 

Ne zaboravi da čovek planira da na motoru vozi, kako sam jednom drugom kolegi svojevremeno ovde rekao, majku i oca svoje dece (rođene ili nerođene svejedno).

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

Uh, vozio sam i polovne i nove, imao posla i sa dilerima, majstorima, ovlašćenim servisima, ne padaju ni meni pare sa neba, i na osnovu svega toga ipak savetujem upravo ovako kako savetujem :)

 

Takođe, novi motori listom imaju sigurnosne sisteme koje stari nemaju (abs, kontrolu proklizavanja, nekad i modove vožnje itd), što za početnika može da bude razlika između pada ili osmeha. I tako više puta u prvih 3-5 godina.

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Znači bocco, po tvome, svi koji kupe nov motor su bacači para; glupani. Koji postoje u lancu ishrane samo da bi, kasnije, neko mogao da kupi taj motor kao polovan i bude pametan i štedljiv. Idi begaj  :P

  • Haha 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Novo je novo, nemojte da se lažemo. Dobro polovno često jako praktičnije i povoljnije. Ne može tu da se povuče crta i izračuna šta je bolje. Za  svakog je to drugačije i za svakog stvar ličnih preferencija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
2 hours ago, Mike Litorris said:

Čitajući komentare iskusnijih shvatih da sam sebi u prvom obraćanju mnoga vrata zatvorio. Evo, da proširim za još touring klasu. Ili, još bolje, da izbacim klase skroz, a da stavim fokus na veličinu motora, dakle da može da prihvati mene, i ženu, uz par bisaga I odvede nas do Venecije i nazad. 

Gledao sam i Tracer 900, I Versys 1000, može i tako nešto da dođe u obzir. Bocca_Bastard gde da uzmem Afrika za te pare. Gde god tražio ona je preko 14.500. Hvala svima. 

 

Nemoj Bisage. Jeste da je to jeftina varijanta koja može da pokupi u sebe boga-oca, ali kada posle vožnje kreneš da otkopčavaš kaišiće i vezice kojima su pričvršćeni a oni mokri i prljavi, pa ponavljaš tu proceduru dva puta dnevno, a motor ne smeš da ostaviš van vidokruga ni 5 minuta - shvatiš da koferi vrede svaku paru.

 

A od svega što si nabrojao, za tu Veneciju u dvoje - Versus 1000, naraFski  :)

A pre Venecije, jedan kurs vožnje  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
6 minutes ago, Singularitet said:

Novo je novo, nemojte da se lažemo. Dobro polovno često jako praktičnije i povoljnije. Ne može tu da se povuče crta i izračuna šta je bolje. Za  svakog je to drugačije i za svakog stvar ličnih preferencija.

 

Fata je Fata, al dvaput je dvaput.  :lol3:  Pa ko šta voli.    :lol2:

 

Više je to "može" nego "voli", naravno. All cool  :)

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 515 postova
  • Lokacija: Beograd Zvezdara
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV, HONDA PCX 125

Mislim da bih zbog visine trebao da eliminises NC 750x.

Ja sa svojih 173cm spustam stopala ravno. 

Ti bi bio skvrcen na njemu.

U racunicu ubaci i opremu za motor, uglavnom su klot.

Na nju opusteno moze da ode i 1000e. (Koferi, nosaci, podmazivaci, grejaci...)

Podrzavam kupovinu novog motora, ali uvek postoji izazov sa "prerastanjem" odredjene kubikaze.

Zato bih se odlucio za jacu masinu, pogotovu ako imas iskustva.

Jaci motor (uglavnom) kasnije dosadi...

Srecna kupovina!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
4 minutes ago, bocca_bastard said:

@seve: Saglasan za sigurnosne sisteme. Znas da ih ne ljubim, i malo mi greota da se pocetnik odmah navikne na voznju o kojoj razmislja kompjuter, ali to je neminovna buducnost, pa je i bolje tako. Bolje nego da se razbije i/ili strada

 

Vidi, vidi ti to. Na mala vrata se ušunjavaš. Šta je sledeće ? Da počneš da hvališ BMW-a ?   :lol2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda Varadero XL1000V

Čitam i mislim se au kakvi problemi :) Da ti u sreći te pare potrošiš i da se u zdravlju navozaš, šta god da odabereš :)

A šta je bolje to ne znam, ali znam da kad staviš sve na papir, sabereš i oduzmeš sve eure, procente, kilovate, kilograme, njutnmetre i centimetre, i posle svega toga kad ga parkiraš ako se ne okreneš i ne pogledaš ga sa osmehom onako u odlasku, to nije pravi motor za tebe ;)

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja