Jump to content

Moto Zajednica

Gdje naci saraf za podesavanje ventila?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Graz
  • Motocikl: BMW R1100 RT

Pozdrav drustvo.

 

Danas sam odradio pripremu motora (1100 RT) za novu sezonu. Izmijenjao ulja, filtere i nastimao ventile. Kod stimanja ventila mi se desilo da mi je kilo kljuc "slaga" i da sam ptetegao jedan sigurno, a mozda i dva sarafa kojima se nasimavaju ventili. Zbog tog pretezanja navoji na sarafu i matici su stradali. Upalio sa ga, radi, ali moram pod hitno gledati da to zamijenim. Imate li ideju gdje naci rezervni dio i da li postoji neka alternativa? Saljem sliku, da bude jasno o cemu se radi. Ovo je taj saraf:5ac143433e4da_2018-04-0122_37_18-BMWR850-GS-RMotorgesamtodereinzelteile!150-(4240Freistadt)-willhab.png.c6970cfa2363e1292555f6cbab208570.png

 

A ovo sam nasao na internetu, kosta oko 60 evra, salju iz Amerike (ako nista drugo, onda cu to):

 

5ac14341902bd_2018-04-0122_36_57-BMWRockerArmAdjustScrewNutR1100R1150R1200C-NewOEMPN11331341045.png.1c42cda35de57cf66c19894fa61cac04.png

 

Hvala, pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Kako znaš da je stradao navoj ako ne znaš da li je na jedan ili dva sarafa omašio moment ključ?

Matice pretpostavljam da nisu problem ako znaš koji je navoj i koliki je korak. Navoj na sarafu ne može da se sredi kod nekog strugara?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Graz
  • Motocikl: BMW R1100 RT

Hvala za odgovor savana. U pravu si. Nisam dobro objasnio. Ovaj saraf koji je definitivno stradao je ostao bez jedno 50% navoje na kljucnom dijelu, u sirini matice. Isto takvo ostecenje navoja je i na matici. I koliko god da privrcem maticu, ne uspijevam stegnuti dovoljno, ostaje labavo, samo vrtim u krug. Dobra stvar je to to po mojoj procjeni saraf sada ne moze ni da se dotegne, a ni bas znacajno da se otegne od vibracija, tako da ne bi trebalo biti problem atokom rada motora, "osim" sto jedan ventil nije bas tacno nastima. Na drugom sarafu, koji je vjerovatno prezivio, uspio sam stegnuti i ostao je da drzi. Moguce da su i tu navoji stradali, ali ne znacajno.

 

Dobra ideja ti je da nabavim novu maticu, ona bi sigurno mogla bolje i vise uhvatiti. Ali sam skeptik po pitanju sarafa- po mome misljenju moze sturgar napaviti navoj tamo gjde metala ima, ali gdje se navoj snio, ne zam koliko bi mogao pomoci.

 

Sinoc kasno sam nasao u Njemackoj dijelove. Saraf je 13€, matica 0,5€. Narucio sam po dva komada, pa ocekujem krajem sedmice postu. Posto sam primijetio i da je remen alternatora u losem stanju, narucio sam i to, kada vec placam postarinu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja sam mislio da je prvoaprilska šala. Ajd molim te, objasni šta i kako si radio i odakle ti uopšte ideja za tako nečim. Mora de se provere i same klackalice. Paljenje agregata je veoma rizično jer može da dođe do otpadanja delova i ako ulete negde de ne treba, biće pomor.

 

@Savan-Svi šrafovi u radnim delovima agregata, tako da kažem, su specifični i takve su i izrade, nije ih mogiće menjati izradom kod strugara ili kupovinom po šrafarama.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

To ne moze da se napravi kod strugara samo tako. Ta "soljica" je u kvalitetu da bi mogla da izdrzi to za cega sluzi. Znaci uz neke obrade kaljenja mozda i moze.

Meni kad se oblaznuo navoj,strugar ga je odrezao i napravio novi na tu originalnu soljicu. Tako se vozi i sada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

na tim bmwejima ni šraf ne valja.

A pita me lalajko u nedelju kada ću sa kawe da pređem na nešto drugo.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 11 sati, mrle je napisao:

na tim bmwejima ni šraf ne valja.

A pita me lalajko u nedelju kada ću sa kawe da pređem na nešto drugo.

 

Nije u pitanju BMW, odnosno šaraf, već Bemwejaš, tj. šrfadžija.

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 34 minuta, đunta je napisao:

 

Nije u pitanju BMW, odnosno šaraf, već Bemwejaš, tj. šrfadžija.

Sta bi ja dao da je kod mene samo do sarafa...:ups:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
On 4/2/2018 at 9:44 AM, đunta said:

Ja sam mislio da je prvoaprilska šala. Ajd molim te, objasni šta i kako si radio i odakle ti uopšte ideja za tako nečim. Mora de se provere i same klackalice. Paljenje agregata je veoma rizično jer može da dođe do otpadanja delova i ako ulete negde de ne treba, biće pomor.

 

@Savan-Svi šrafovi u radnim delovima agregata, tako da kažem, su specifični i takve su i izrade, nije ih mogiće menjati izradom kod strugara ili kupovinom po šrafarama.

 

On 4/2/2018 at 10:59 AM, stari roker said:

To ne moze da se napravi kod strugara samo tako. Ta "soljica" je u kvalitetu da bi mogla da izdrzi to za cega sluzi. Znaci uz neke obrade kaljenja mozda i moze.

Meni kad se oblaznuo navoj,strugar ga je odrezao i napravio novi na tu originalnu soljicu. Tako se vozi i sada.

Naravno, nisam mislio da to zameni sa nekim proizvoljnim sarafom/maticom koja mu prva dodje pod ruku vec sa odgovarajucom. Ne znam koliko doticna matica moze biti specificna jer niti je izlozena nekim tempearturama, niti nekim agresivnim produktima, nema ni nekog ekstremnog pritiska, tako da pretpostavljam da je od nekog 'normalnog' materijala bilo da je to obican celik ili nerdjajuci. Pretpostavljam da je u pitanju samo mozda specificna visina matice, ako vec nije ona standardna 'polumatica' sa nekim odgovarajucim navojem, izlgeda kao klasican mm navoj.

 

Ali majka pretpostavka je odlican inicijator za dobar zajeb :) pa se apsolutno slazem da treba posavetovati knjigu ako vec ne znas iz glave i naci koji je to tacno materijal.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 17 sati, Savan je napisao:

Ali majka pretpostavka je odlican inicijator za dobar zajeb

 

Pretpostvke su ideje vodilje ali su kod nas pretežno retrogradne i ovo je tipičan primer i karkterističan za BMW vlasnike, manual, kilo ključ i ...

 

Ako su istom "metodom" dirane svih 8, bez obzira što su samo dve oblajznule otkrivene, postoji mogućnost da je sve načeto, podešavajući šrafovi pa i same klackalice. Razvod ovog tipa agregata zavisi direktno od te matice koja praktično jedina osigurava tačan zazor kroz  relativno dug period rada. Tipski, ova konstrukcija bi trebala da se podešava na 5K normalne vožnje, konkretan fabrčki interval  od 10K je dosta dug i ne može se lako obezbediti dugotrajnost bez većih odstupanja. Kod razvoda sa kalibrisanim pločicama zazori su stabilini 30-50K bez nekih naročitih isklizavanja mera i to govori koliko je matica opterećena. Početna radna temperatura za podešavanje ovog motora je na površini dekla ventila oko 95°C, ulja iznad 105, što znači da je unutar još i više a tek pod opterećenjem, sve je u ulju i pod konstantnoj izloženosti udarcima na smicanje itd., tako da nema govora o upotrebi obične navrtke i nonšalatnog rada. Promena zazora koje se javi pre ili kasnije, nije isključivo posledica nekog trošenja već dolazi jednostavno do blagog otpuštanja u navoju i to u oba smera.

 

Inače je štelovanje ventila vršna operacija podešavanja agregata, daleko kritičnija i zahtevnija nego što se predpostavlja. Ne radi se o prostom definisanju zazora u smislu dal se čuju ventili ili ne, već  postavljanje razvoda u fazu, odnosno proračunate uglove usisavanja i izduvavanja od čega direktno zavisi snaga i obrtni moment i bazna sinhronizvanost cilindara. Jedna stota pomera ugao ciklusa za više stepeni zavisno od krivulje samog brega razvodne osovine i ako ta sinhronost nije dobra, džaba sinhronizovanje samih usisa. Za idealnu podešenost ventila bi morao da se koristi komparater i uglomer što naravno nije primenljivo već se zadovoljava preciznom osećaju i iskustvu. Mene vrlo iznenađuje  olako činjenje koje nikako ne može da bude dobro što ovaj primer i potvrđuje. 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Hvala djunta na opsirnom pojašnjenju bitnosti tih par na oko običnih sarafa.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 5 minuta, Savan je napisao:

Hvala djunta na opsirnom pojašnjenju bitnosti tih par na oko običnih sarafa.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

:dobrodosli2: Malko se priča uvek proširi, nije sve ni jednostavno ni bezazleno kako se čini. Letos sam zateko na jednom GS-u otpalu baš tu maticu a rađeni ventili pre par stitina km, jedan od grupe drugara sa BMW-ima koji godinama  sami održavaju svoje motore, na sreću nije povukla pod lanac. Imam dan danas u rezervi nekoliko setova koji su ostali u rezervi jer sam i sam pokido par kao klinac, velika razlika je bila između FIAT-ovih klackalica i Zastavinih, sa domaćim je motor samo jednom mogao da padne u iberturu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Nije problem u nama, problem je u BMW-u. :jee:

Ti stariji BMW-motori su vremenom proglaseni za proste i jednostavne masine.

A mi obicni smrtnici navikli da sve i svasta radimo sami, neko zato sto nema, a neko sto voli i eto ti propasti u najavi.

 

A mozda su se jednostavno i delovi vremenom istrosili/dotrajali........itd....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Ma, ja i dalje tvrdim da je taj sistem sa "šarafima", koliko god bio kilav, koncepcijski mnogo bolji nego potonje pločice. Ne znam da li sam 3x imao odgovarakući pločicu, već uvek naručuj i čekaj (iako imam poprilično dobar set).

 

Ovako, namestiš i teraj... 

 

DObro, osim kad zezneš navoj :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 22 sati, Dr@g@n je napisao:

Nije problem u nama, problem je u BMW-u. :jee:

 

Dobro, dobro, ajd, ja ću prihvatim krivnju. :BMW2:

 

Pre 22 sati, Dr@g@n je napisao:

Ti stariji BMW-motori su vremenom proglaseni za proste i jednostavne masine.

 

Ništa nije jednostavno, al kad se zna i ume, onda jeste, problem je što svi mi mislimo da sve znamo i otuda lakoumnost, ministar pripravnik. Krug je naj jednostavnija forma, ne moš bit prostija, al ajd ga rukom napravi, to je BMW. Lakoća pristupačnosti koja karakteriše BMW nije isto što i jednostavnost sklopova i to je osnovna varka. Konkretno, šamlica i štela ventila, ne može biti prostije, al da se 8 ventila, 4 i 4 nuluju, nije ni malo jednostavno, a da izdrže propisan interval od 10K malo ko može da napravi. Istina, radi on i to zavidno i sa zazorima 0,25/0,40 umesto  0,15/0,30 al to jednostavno nije to. Ja radim sa zapeta sva 4 ventila i provodim sat vremena dan danas za jedan cilindar, a gde je zazor klackalica, a gde je sterilno čišćenje da ne procuri, uveče se sve rasturi, premeri zatečeni zazori i sve odpusti, pa izjutra odmoran i voljan da bi bazna simetričnost bila što bolja jer bokser koncept iziskuje poravnanje ko na apotekarskoj vagi. Koristim isti ključ jedno 4 decenije još od Fiata i on stoji spakovan isključivo za to, a špijune i često menjam i ukrštam pri radu svaki put zbog eventalne greške. Izgleda na preterivanje, no puna čaša vode stoji na poklopcku goriva i ne prosipa se od paljenja do iberture kad je agregat sveobuhvatno dobro podešen, a stoji tvrdnja da BMW ljulja. Nasuprot, Nedeljko ufantaziro kilo ključem i to je to.

 

Pre 22 sati, Dr@g@n je napisao:

A mi obicni smrtnici navikli da sve i svasta radimo sami, neko zato sto nema, a neko sto voli i eto ti propasti u najavi.

 

Ovo je tačno, al se postavlja pitanje disproporcije htenja i mogućnosti što je razumljivo ljudski. Međutim, "in" je da se čačka po svaku cenu imao ili nemao para, a svako ko kupi bilo koji motor, ima, jer on nije baš nužna potreba. Takva smo sorta izgleda i zato smo tu gde jesmo. Bio sam grub u tamo nekoj temi prema tebi kad si kupio BMW, biću i dalje ko sad prema Nedeljku, izvinjavam se, nije da vređam il da navodim na svoju garažu, već zista iz dobre namere da se ne bi desili faulovi ko u ovoj temi. Nije stvar ni u šteti ni u parama, može da se desi da ode glava, recimo, da uleti matica i dođe do loma agregata koji trenutno zablokira ko da se klip uglavi u točak, a to se desi pri velikoj brzini u zavoju recimo. Ja tako razmišljam a ne tipično za nas, "ma valjda neće", a sve nas napako oće decenijama. Kolko znam, u Austriji po zvaničnim servisima se po prijemu za bilo šta potpisuje prijmnica u kojoj stoji pristanak da se na vozilu izvrši opravka svega neispravnog što nađu i to može zaista debelo da košta, njih zakon izgleda na to obavezuje. Kod nas je sušta suprotnost koja nije uvek iz nužde i nemanja, u svojoj relativno kratkoj istoriji imam više primera čiste puke sreće usled nonšalatnog pristupa.

 

 

Pre 21 sati, severian je napisao:

Ma, ja i dalje tvrdim da je taj sistem sa "šarafima", koliko god bio kilav, koncepcijski mnogo bolji nego potonje pločice. Ne znam da li sam 3x imao odgovarakući pločicu, već uvek naručuj i čekaj (iako imam poprilično dobar set)

 

Dugotrajnije je na pločice i nema rizika da dođe do drastičnijeg pomeranja zazora usled lošeg rada ili prevrćivanja obrtaja. Jeste problem da se nuluju zazori zbog ograničenosti izbora debljina i samo slučajno može to da se pogodi. U većim servisima se stare pločice zadržavaju i njihova pohabanost daje širi izbor i manje odstupanje, ali je generalno problem što su polusfere i nije ih moguće brusti, kako se inače radi sa ravnim pločicama za trkaće namene. S druge strane, 3 puta ređe se šteluju ventili što je i praktičnije i jeftinije generalno. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Da, nikada mi nije bilo jasno zašto mi "shims", koje su polusfere, prevodimo sa "pločice". Termin "podmetač" bio bi ispravniji.

 

Nulovanje sa "shims" je praktično nemoguće. Ali bar BMW daje velikodušan raspon tolerancija i za usisne i za izduvne ventile, znam da tebe nervira ako nije u nuli :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 1 minut, severian je napisao:

Nulovanje sa "shims" je praktično nemoguće. Ali BMW daje velikodušan raspon tolerancija, znam da tebe nervira ako nije u nuli :P

 

Ravne pločice, takve su kod vodenjaka konačno, mogu da se precizno dovode u meru, dok sa polusferama nemam ideju a baš sam razmišljo, mora smorim jednog brusača koji ima jednu malu brusilicu. A jes vala, kad nije nula, ne valja ništa, stalno se zaričem da nije tako baš, al džaba. Sinoć sam zacrto da napravim još osetljiviji nivelator pa nek ide život.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja