Jump to content

Moto Zajednica

Da se pohvalim... stigao XTZ850

Recommended Posts

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Da se pohvalim... :P Od danas zvanicno menjam oznaku motora koga vozim. Dakle, u moj postojeci ram od Super Tenere (koja je fabricki ima motor od 749ccm ) ugradio sam masinu od TDM-a 850, tako da sada vozim nekakvu fuziju ova dva motora, najkrace XTZ750=>XTZ850. Prvi utisci su mi i vise nego pozitivni, nova masina ima iste prve dve brzine kao i stara, ali su 3,4, i 5- duze. Otprilike, sada u petoj na 3500 o/min idem 100 km/h, a ranije je to bilo na oko 4k. Motor ide kao vetar, mnogo je startniji, i osecam znacajan dobitak na snazi. Odo ja da se vozim, pa pisem utiske. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Odlicno! Pricali smo o tome i bas me je interesovalo kako ce to ispasti... Daj slike agregata u ramu od tenere, da vidimo kako to izgleda...

 

A mogao bi nam reci i dal je bilo nekih problema oko ugradnje - tipa dal je morao neki nosac da se premesti i sl. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350
Odlicno! Pricali smo o tome i bas me je interesovalo kako ce to ispasti... Daj slike agregata u ramu od tenere' date=' da vidimo kako to izgleda...

 

A mogao bi nam reci i dal je bilo nekih problema oko ugradnje - tipa dal je morao neki nosac da se premesti i sl. :D[/quote']

Slikacu ga danas. Motor je spolja isti, samo svetlije boje. Razlika je u menjacu, hodu klipnjaca i precniku klipa. Slikacu ga danas, bice kao kod Panjkovica Before&After :) Napisacu detaljno sve ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350
Aha... znaci tebi je blok motora ostao isti?

 

Ne. Ceo motor sam ubacio drugi. Ovo sto sam naveo su konstrukcione razlike u masinama TDM-a i XTZ-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Slika stare masine

 

404.jpg

 

Close up nove, jos musave od majstora

 

404.jpg

 

Cela XTZ850

 

404.jpg

 

Citavu operaciju transplantacije masina je relativno lako uraditi, pogotovo ako imate dobru literaturu i skupljeno iskustvo drugih ljudi koji su uradili ovakvo nesto. Koliko je meni poznato, ovako nesto niko u Beogradu nije uradio, te sam sve savete skupljao sa neta. Interesantno je da je pomenuta transplantacija vrlo popularna u Australji, gde se ST neko vreme prodavala.

 

Malo podataka o XTZ750 Super Tenere:

Proizvodjena je od 1989 do 1995, a izradjena je na osnovu modela koji je cini mi se 8 puta za redom pobedjivao na Paris-Dakar reliji (vozac je Stephan Peterhansel). Fabricki podaci kazu da masina izvlaci 69HP, uz hod 63mm, i precnik klipa od 87mm i pet ventila po cilindru. Za samu masinu je neko rekao da izgleda kao pola masine od FZR-a, kada bi joj se skinula dva bocna cilindra. Karburatori su Mikuni od 38mm, kao na nekim Dukatijima i pomenutom FZR-u (samo sto ih on ima 4).

 

Motor za TDM-a je nastao iz masine od XTZ 750. Modelima prve generacije (kakva je moja TDM masina), je povecan hod na 67.5mm i precnik klipa na 89.5mm cime je dobijeno 849ccm i 77HP. Kasnije, posle 95-godine, TDM motori imaju radilicu sa uglom kolena od 270 stepeni, (za razliku od 180 kod prve generacije). Taj koncept je zadrzan i danas, kod modela TDM900. Postoji i sportska verzija TDM-a, a zove se TRX850.

 

Sve radionicke poslove smo obavljali uz konsultacije sa originalnom Yamaha servisnom knjigom za XTZ750 i TDM850, a u pomoc je priskakao neprevazidjeni Haynes manual, koga sam narucio preko neta.

 

Da skratim, jedna pored druge, masine izgledaju gotovo identicno. Razlicita je boja, a TDM masina ima jos dva nosaca motora koji se ne koriste u XTZ ramu, i ne smetaju pri montazi. 90% posto delova je isto, osim kljucnih kao sto je radilica, klipnjace i klipovi. Glava, je na primer identicna, a cilindri su iste visine. Svi prikljuci za struju su isti, tako da tu nema mnogo mudrosti. Jedina zvrcka koju sam imao pri montazi je zadnji nosac motora koji je istih dimenzija kao na XTZ masini, ali je selen blok drugaciji te je morao biti zamenjen.

 

Znaci bukvalno sam izvadio jednu masinu, stavio drugu (naravno servisiranu), prikopcao dzekove i sajlu kvacila, vratio karbone od XTZ-a (isti kao kod TDM-a ali sa nesto vecim diznama), pomolio se i kresnuo. Radi ko sat :lol:

 

E sad, juce sam registrovao motor i danas obavljao neke poslove po gradu. Ceka me stelovanje kvacila, i par dana osluskivanja da li je sve u redu. Prvi utisci su mi da je motor primetno jaci, a bas mi odgovaraju tri duze brzine koje TDM-ov menjac pruza. Ne znam koliko sada ima konja, ali sa mojim vecim diznama sigurno oko 70-ak. Meni za sada dovoljno :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

svaka cast majstore :D moja primedba na super teneru su samo slabije kocnice i veiki gabariti....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350
svaka cast majstore :D moja primedba na super teneru su samo slabije kocnice i veiki gabariti....

 

Na gabarite se navikes, a kocnice moras da mazis i pazis da bi bile u top stanju. Mada ima kit koji prave neki Nemci, 2 x 320mm diskovi sa adapterima za kljesta. Al 450 evrica nije lako skupiti . :cry:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Malo podataka o XTZ750 Super Tenere:

Proizvodjena je od 1989 do 1995' date=' a izradjena je na osnovu modela koji je cini mi se 8 puta za redom pobedjivao na Paris-Dakar reliji (vozac je Stephan Peterhansel ...

[/quote']

 

Zapravo, ono s èime je Peterhansel pobjeðivao bila je XTZ 850TRX i imala je vrlo malo sliènosti sa XTZ 750, u principu je to bio potpuno drugaèiji motocikl. Izvorno je nastao od XTZ 750, no promjenjeno je bilo gotovo sve, obzirom da serijska XTZ 750 ima dosta nesiguran ovjes i ciklistiku za terensku vožnju. No bitno je da nosi oznaku XTZ :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Kako sam imao priliku da provezem koji kilometar iza termogedza, mogu da pored kompaktnosti rešenja pohvalim i zvuk... prede kao maèe.

 

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja