Jump to content

Moto Zajednica

Bočni vetar

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000

Danas vozio od Loznice ka Valjevu, vetar me vozao po metar levo-desno po putu, prednji samo pobegne u stranu,motor težak 250 +ja 100 kg, pomalo se i uplaših da ću poljubiti asfalt. Brzinu smanjio na 70-80 i lagano kući,na ulasku u Valjevo iščupano drvo metar preko panja palo preko puta,vatrogasci ga seku da oslobode prolaz. Kakva su vaša iskustva sa bočnim vetrom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSX-R & KTM 250SX

Druze mene je uhvatila oluja u septembru prosle godine na ulazu Temerin. Bocni vetar (sa desne strane) je bio toliko jak, da ako predjem 40 baca me na levu traku u suprotan smer.
Obilazeci jedno vozilo presao sam preko grane na putu, koju nisam video, obima 15cm, ne znam kako sam ostao na motoru.
Preporuka svima, kada krene oluja, skreni sa strane parkiraj, skloni se i sacekaj da prodje. Ni jedna oluja ne traje vise od 30-45min. Ja vise nikad ne bih ponovio tu epizodu, suludo je.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1024 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Ne pamtim kad sam se tako uplašio u vožnji kao kad me je jednom vjetar uhvatio..Usporim hoće da me prevali, povećam brzinu baca me tamo amo..Sreća pa sam uskoro ušao u naseljeno mjesto pa su vjetrovi izgubili intezitet..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
pre 25 minuta, alexvicent je napisao:

Danas vozio od Loznice ka Valjevu, vetar me vozao po metar levo-desno po putu, prednji samo pobegne u stranu,motor težak 250 +ja 100 kg, pomalo se i uplaših da ću poljubiti asfalt. Brzinu smanjio na 70-80 i lagano kući,na ulasku u Valjevo iščupano drvo metar preko panja palo preko puta,vatrogasci ga seku da oslobode prolaz. Kakva su vaša iskustva sa bočnim vetrom?

 

Ne pitaj, danas isto i u Bosni.  Presao sam oko 250km po tom vjetru i mogu reci da je bilo cupavo, jedno 10-tak puta je bilo povuci potegni da ostanem na kolovozu. Samo smanjiti brzinu i pojacati koncentraciju da ne dodje do najgoreg. Po dolasku kuci relaksacija i skidanje napetosti je bilo pranje auta, posto motor za danas nisam vise htjeo da vidim ocima. :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 33 minuta, hard_rock je napisao:

Imam osecaj nekad da vozim ukoso

Pita mene supruga jednom prilikom: Kako nagnuti idemo pravo,zar ne treba da skrecemo? :stabre:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 955 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000 BENELLI TRK 702

Ko je vozio po buri po Jadranskoj magistrali..,zna kakvo je to sranje..!!  Dva puta sam se zeznuo i otisao na Jadransku,ne provjeravajuci prije toga kakvo je stanje!!  Znaci kad nisam pisnuo u gace!! jedva sam cekao da dodjem u Senj i udjem u unutrasnjost!!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Što je motor oklopljeniji i sa više prtljaga, kofera, vizira...to je lakša meta. Kad dune kako treba šlepere prevrće, kako neće da oduva 200-300 kila.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ko je bio u NL zna kako ume da duva vetar. Pogotovu u predelima do obale mora.
Mene su ucili da u tim momentima treba voziti sto opustenije i korman samo dodirivati koliko mora a nikako motor forsirati na odredjeni pravac. Takodje i izbaciti koleno napolje ali to je pretpostavljam samo da bi popustio grč. I moram priznati da pomaže meni, i dalje nije prijatno ali ne oseća se toliko sila vetra.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

I najgori pljusak je mala maca u odnosu na jak udar bočnog vetra kada si na motoru. A doživeo sam i akvaplaning na motoru.

 

Jednog leta, vraćajući se iz Grčke na putu kroz Makedoniju. Autoput; suvozač, natovareni - znači oko 400 kg sve zajedno; brzina 130-140; dok se vozilo između brda nije bilo strašno; nailazimo na most; kao da smo slamka, vetar nas je pomerio bočno u levo, u trenutku, za više od jednog metra. Sekund ili dva nakon toga, dok sam vraćao motor ka sredini desne trake, tik pored levog ramena nam je protutnjao sa bar +50km/h u odnosu na našu brzinu veliki Mercedes SUV koji je svojim desnim točkovima gazio srednju liniju. Taj sekund ili dva su napravili razliku između "ništa se nije dogodilo" i "poginuli vraćajući se sa letovanja".

Malo kada sam se oladio kao tada.

 

Kada je jak vetar, posebno se čuvajte nadvožnjaka, mostova, izlazaka iz dugih tunela i sl. Em što ume da iznenadi em što su na tim mestima udari vetra mnogo jači nego na ostatku puta.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Najgore je kad se nadjes na otvorenom i nemas se gde sakriti kao sto je mene navatalo prosle godine vracajuci se kuci. Opcija, stani i stoj i kisni na pljusku ili vozi 40-50 pa mic po mic bar si blize kuci. Nema nigde usput neka kucica, nadvoznjak, stajaliste, bilo sta da stanes da se sklonis od pljuscine i vetra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

To naročito zna da dune leti između Zrenjanina i Novog Sada, ravnica nema kraja horizontu, duva nezamislivo u nekim trenucima.  Ne da imam osećaj - nego zaista vozim ukoso, ako smanjim brzinu nije dobro, ako povećam brzinu malo anuliram stanje ali problem se  stvori još veći kad se mimoiđem sa kamionom ili slično - ideš brzo i na trenutak te kamion zaštiti od vetra i onda kad prođe udar te baci često i na suprotnu traku što nikako nije prijatno.

 

Taj pravac često izbegavam isključivo iz tog razloga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

a ko je bio na novom zelandu isto zna-glavni grad 330 dana godisnje duva vetar.

Treba paziti na grane koje padaju od vetra iako je maltene nemoguce izbeci osim ako ima put 3 trake pa se vozi skroz levo.

Moze i drvo d a padne.Mislim da je prosle godine na kolegu iz zrenjanina palo drvo po jakom vetru u gradu.Drvo je prosle godine ubilo na izlasku iz NS na ženu u kolima -topola od 20 metara visine.Meni je pre par godina pala grana preko 2 trake na glavnom bulevaru u  novom sadu na 10 metra ispred mene ali sreca 50 ccm skuter i 30  na sat pa sam jedva izbegao.

Netreba voziti po baš jakom vetru a naročito u šumovitim krajevima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
pre 6 minuta, Grnca je napisao:

To naročito zna da dune leti između Zrenjanina i Novog Sada, ravnica nema kraja horizontu, duva nezamislivo u nekim trenucima.  Ne da imam osećaj - nego zaista vozim ukoso, ako smanjim brzinu nije dobro, ako povećam brzinu malo anuliram stanje ali problem se  stvori još veći kad se mimoiđem sa kamionom ili slično - ideš brzo i na trenutak te kamion zaštiti od vetra i onda kad prođe udar te baci često i na suprotnu traku što nikako nije prijatno.

 

Taj pravac često izbegavam isključivo iz tog razloga

gore  je malo juznije oko titela gde duva košava još 30 % jače .Tamo sam vidjao kamione gde su im prikolice nagnute sve vreme ustranu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Ja sam danas sa suprugom presao lepu kilometrazu do djerdapske klisure i nazad. Kosava je bila stravicna i veoma neprijatna pogotovo od Pozarevca do Golubca.... Umorio sam se kao da sam vozio do crne gore. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Transalp XL 650

Ja prosle godine jedva pros'o od Rusnja ka BG... Udari su bili bas muski. Ako se ne nagnes ode u njivu, a ako se nagnes... kad prestane da duva, ojde pod nesto iz suprotnog smera...

 

A jel neko naleteo na dim..? E od toga nema dalje...

Posle Rusnja ka Lipovici, zapalila se trava na njivi... Nije izgledalo strasno, a tuda naravno 100+...

Posle desetak metara kao da je neko bacio ciradu. :staa2: Iseko sam se momentalno. Ni da stanes (pokupi te nesto), ni da nastavis (zabosces nesto)... cista lutrija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Karađorđevo-Bačka Palanka-Kraljevo
  • Motocikl: Suzuki gsx 750f

Ovo nije niko pomenuo, a meni je veoma neprijatno. Voziš iza kamiona npr, duva snažan bočni vetar sa desne strane. Krećeš u preticanje, ulaziš u zavetrinu i sve je dobro dok ga ne pretekneš. Izađeš ispred i kada hoćeš da se vratiš u svoju traku to ume da bude borba. Vetar te nosi levo, ogromna količina vazduha te "zapljusne" i ako ti još dolazi auto u susret... Vrlo nezgodno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
Pre 3 sati, Vjeko je napisao:

Ovo nije niko pomenuo, a meni je veoma neprijatno. Voziš iza kamiona npr, duva snažan bočni vetar sa desne strane. Krećeš u preticanje, ulaziš u zavetrinu i sve je dobro dok ga ne pretekneš. Izađeš ispred i kada hoćeš da se vratiš u svoju traku to ume da bude borba. Vetar te nosi levo, ogromna količina vazduha te "zapljusne" i ako ti još dolazi auto u susret... Vrlo nezgodno!

To se meni i supruzi desilo prošle godine, na povratku iz Grčke, na auto-putu u Bugarskoj, gde je duvao izuzetno jak desni, bočni vetar. Posle par neprijatnih situacija, uhvato sam sistem. Kada sam u pravcu kabine kamiona (vozača) samo dodam još po gasu i motor oborim u desno, bez većih problema držim pravac. Nezgodno jeste, zahtava koncentraciju, ali nema "odskakanja" u levu stranu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

I ja sam juce vozio preko Valjeva i Bajine baste do Visegrada pa nazad preko Divcibara do Beograda. Razvaljivao je juzni vetar.

Neznam sta je vise pokvarilo uzivanje, jak juzni vetar ili velike kolicine rizle na putu? Narocito od Valjeva Do Kremne.

 Prosto strah kad treba da oborim motor prema jugu. Kao da mi izmicu noge.

9 metara u sekundi (javljeno u vremenskom izvestaju) je nesto oko 105 km/h. Uopste nije zajebancija.

Mnogo slomljenih grana i ko zna cega na putu nije moglo totalno da mi pokvari druzenje sa omiljenom igrackom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4881 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
12 hours ago, drs said:

Kada je jak vetar, posebno se čuvajte nadvožnjaka, mostova, izlazaka iz dugih tunela i sl. Em što ume da iznenadi em što su na tim mestima udari vetra mnogo jači nego na ostatku puta.

Na Pupinovom mostu poseban oprez, pogotovo kad idete iz pravca Pančeva (dug pravac, udara se po gasu samo tako). Tamo duva i kad "nema vetra" 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3110 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie
Pre 14 sati, bdada je napisao:

Pita mene supruga jednom prilikom: Kako nagnuti idemo pravo,zar ne treba da skrecemo? :stabre:

Hahaha,baš se nasmejao...nije joj logično,žena učila zakone fizike,gravitacije...moja neće ni da sedne po vetru,pametno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja