Jump to content

Moto Zajednica

Udes na Banjici - 12.03.2018

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Verujem da postoji racionalno objašnjenje za vožnju desnom stranom. Recimo kad neko počne da te seče iz suprotne trake u levo, ti onda imaš skoro celu širinu trake da mu ponegneš ili da i sam usporiš dovoljno da bi skrenuo u neku stranu (slično ovom slučaju).

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 3 minuta, X8 Vračar je napisao:

Verujem da postoji racionalno objašnjenje za vožnju desnom stranom. Recimo kad neko počne da te seče iz suprotne trake u levo, ti onda imaš skoro celu širinu trake da mu ponegneš ili da i sam usporiš dovoljno da bi skrenuo u neku stranu (slično ovom slučaju).

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Nisam razumeo šta si hteo da kažeš.

A smatram da ne zavisi od tebe kolika će širina trake da ti ostane slobodna za manevar, nego od onog ko te "seče".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

I ja skoro uvek vozim sredinom leve strane, uvek ispred ociju vozaca automobila koji su iza mene, sredinu izbegavam zbog ulja... Mislim da je to za desnu stranu u zakonu prepisivano ko zna od kada, da bi vozila lakse preticala motocikle i bicikle sa pomocnim motorom...

 

Sto se tice ovog udesa, necu nista da kometarisem, ali moram da pitam kolegu @hansol posto tvrdi da se kolega na motoru kretao prebrzo i samim tim on je kriv za to sto mu se desilo. Da li vi kolega @hansol uvek postujte ogranicenje?

Da li uvek vozite gde je 30km/h vozite 25km/h a na ostalim mestima po gradu, rakovicki, bul. oslobodjenja itd. gde je ogranicenje 50km/h naravno ne vozite maksimalnom dozvoljenom nego 45km/h?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1262 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Motor se vozi u levom delu trake. To je prvo sto su me naučili na polaganju u Belgiji, uočljiviji si ostalim ucesnicima u saobraćaju, a da ne pričam o ovima od pozadi sto bi da te preskoče, takodje imaš bolju preglednost ispred i iza sebe. Bicikla i tomos automatik su druga priča...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3110 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

U mom slučaju kada sam imao udes 2016-e god. da sam vozio bliže desnoj ivici možda bi me onaj sa Fiat Pandom video i ukočio,znači imao bi oko dva metra fore do mene...on izlazio iz neke fabrike,hteo da predje ulicu i ide u stari pogon...znači prešao njegovu traku i udario me u mojoj,ja vozio 50-ak km/h,znam da sam vozio bliže sredini...

postoji video snimak nadzornih kamera,kažu panduri koji su gledali,kao na filmu...kao da te je namerno čekao...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
2 hours ago, Golub said:

I ja skoro uvek vozim sredinom leve strane, uvek ispred ociju vozaca automobila koji su iza mene, sredinu izbegavam zbog ulja...

Sta znaci, sredina leve strane, od 2 trake vozis onom levom po sredini. Ili podelis (imaginarno naravno) jednu traku na dva dela pa vozis sredinom leve polovine?

 

To ulje se cesto pominje kao neki validan razlog, ali ja da budem posten nisam primetio tolike 'bare' ulja po putu. Niti mi je jasno ko je bas isao i nisanio sredinu puta da prosipa tu ulje. Ok, ako je linijski motor sa menjacem u produzetku onda bi imalo neke logike da se eventualne leka´ze pozicioniraju na sredinu kolovoza. Ali ima dosta vise njih koji nisu linijski. A dosta njih imaju i zastitne plastike od dole pa to ulje sto curi bude prihvaceno na plastiku pa odatle negde preliva na put.

Da skratim, ne kazem da nema kontaminacije na putevima, sigurno da vi koji zivie u Srbiji imate bolji uvid u to. Ali ja kao dvokratni gost na godisnjem nivou nisam primetio te izrazito po sredini locirane kontaminacije, bar ne u toj meri da bi to bio (validan) razlog za izbegavanje voznje po sredini.

 

1 hour ago, Gajo Sevojno said:

Motor se vozi u levom delu trake. T

Mislis kao levom ivicom ili sredinom leve polovine kao gore napisano?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250
9 minutes ago, Savan said:

To ulje se cesto pominje kao neki validan razlog, ali ja da budem posten nisam primetio tolike 'bare' ulja po putu. Niti mi je jasno ko je bas isao i nisanio sredinu puta da prosipa tu ulje.

Pa nisu to nikakve bare, to su kapi ulja koje kaplju sa krševa koji se kod nas voze.

Evo skrinšotovi sa jednog od mojih starijih snimaka, najviše ih ima na dijelovima gdje se sporije vozi:

 

QxxNKhV.jpg

 

FQaBBgj.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Htedoh reći da ću slikati ulje na sredini ulice, ali me je kolega preduhitrio. Sasvim je dovoljno ovako.

Ono što se vidi je prvenstveno na ulicama, više nego na putevima.

Ako je od značaja odakle je, verujem da prvenstveno kaplje sa autobusa i kamiona. Tamo gde je najjeftinije ulje 12e je drugačiji odnos prema tim curenjima. Levo i desno u kolotrazima, gume pokupe pa ravnomernije razmažu i ne vidi se ili je zanemarljiv sloj.

 

U Beču su nedavno skinuli naše tablice sa autobusa koji je ovde, verovatno, bio savršeno ispravan, itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Nije samo ulje problem, na sredini kolovoza se mogu naći kamenčići i smeće, a toga zna biti dosta na putevima, zato je najbezbjednije voziti po tragovima točkova drugih vozila, a to je ili lijeva ili desna polovina trake, kako ko voli, a zavisi i od specifičnih okolnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Jeste, a onda su tu obično kolotrazi koji će pre da te izbace nego sasušene kapi ulja, a i ostaje pitanje da li misliš na sredinu čitavog kolovoza, samo na sredinu svoje kolovozne trake ili imaginarne polovine :jee::jee::jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Hm, ako bismo izuzeli đubre po sredini, da li bi bilo realno očekivati da je taj srednji deo manje pohaban, i samim tim bolje drži? (Da ponovim, izuzimamo đubre, teoretsko pitanje)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 610 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S
Pre 1 sat, X8 Vračar je napisao:

... gume pokupe pa ravnomernije razmažu i ne vidi se ili je zanemarljiv sloj.

Baš taj "zanemarljiv" sloj dolazi do izražaja kad je vlažan put. :jok:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥
2 hours ago, Savan said:

Sta znaci, sredina leve strane, od 2 trake vozis onom levom po sredini. Ili podelis (imaginarno naravno) jednu traku na dva dela pa vozis sredinom leve polovine?

 

Mislis kao levom ivicom ili sredinom leve polovine kao gore napisano?

 

Aahahaha nasmeja me, zamislih sebe kako vozim suprotnom trakom kao kamikaza :D  kao sto napisah " uvek ispred ociju vozaca automobila koji su iza mene " - mom smeru, malo levo od sredine evo iskoristicu koleginu sliku da pojasnim ja sam X i zaista se osecam "neprijatno" kada vozim kao kolega...

Sto se tice ulja, srednji deo je uvek nekako najprljaviji dok problem voznje po levoj ili desnoj polovini znaju da budu kolotrazi i rupe kojih naravno nema (uglavnom) posredini

a.thumb.jpg.f93c3c3cbdb013c21af99686c45d72dc.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Zanimljivo, nikad nisam primetio ovakve tragove ili mi bar nisu privukle paznju. Moguce sto sam puno vise vozio auto po srbiji pa mi to nikad nije ni igralo ulogu. 

 

Sa druge strane, i sam asfalt je derivat od ulja, iz iste fabrike poticu. Pitam se koliko su te vizuelne fleke zaista aktuelne kao ulje i time klizave i opasne po nekome ko vozi po njima. U sustini trazi se najbolje resenje tj najmanje stetno, voznja desnom stranom kao kolega na slici mi nikako ne ide, previse si blizu ivicnjaka a samim tim blizu pesaka i dece koja znaju da se otrgnu iz ruke. Onda je tu i ta ivica na koju ne zelis da se nasadis. Ostavljas prostora levo nervoznim da pokusaju da te obidju iako u susret ide jos jedan auto - 'jer to moze lagano'.

Leva ivica gde je X mi je opet nekako previse blizu vozila koja idu iz suprotnog smera sa rizikom da me kamion koji samo malo mrdne u levo, zakaci retrovizorom. A po sredini su te fleke i isuseni ostatci od ulja koje je kisnica vecim delom spustila u asfalt. Pretpostavljam da najveci rizik voznje po tim flekama lezi u momentu kad ti zatreba naglo kocnica.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: none
5 hours ago, Golub said:

Sto se tice ovog udesa, necu nista da kometarisem, ali moram da pitam kolegu @hansol posto tvrdi da se kolega na motoru kretao prebrzo i samim tim on je kriv za to sto mu se desilo. Da li vi kolega @hansol uvek postujte ogranicenje?

Da li uvek vozite gde je 30km/h vozite 25km/h a na ostalim mestima po gradu, rakovicki, bul. oslobodjenja itd. gde je ogranicenje 50km/h naravno ne vozite maksimalnom dozvoljenom nego 45km/h?

Vozim uvek maksimalno dozvoljenom brzinom.

 

Broj smrtnih slučajeva u saobraćaju je direktno proporcionalan nepoštovanju propisa, što siromašnija zemlja to veće nepoštovanje pravila

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_traffic-related_death_rate

 

sortirajte po prvoj koloni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥
8 minutes ago, hansol said:

Vozim uvek maksimalno dozvoljenom brzinom.

 

 

Postujem, svaka cast... jeste da se ja ne pitam, niti je bitno sta ja mislim ali onda mogu da razumem i uvazim neciji u ovom sluvcaju stav kolege @hansol da je kolega koji je nastradao (donekle) sam kriv...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Prva strana ove teme je klolko -tolko posvećena kolegi koji je doživeo udes. Pred kraj te strane je kolega " hansol " izrazio sumnju da je kolega sam kriv za udes, pa se narednih pet strana raspravlja o svemu i svačemu, samo niko ne pominje kolegu koji je doživeo udes. 

  Da li neko zna kako je čovek, da li se zna ko je on, da li mu možemo na neki način pomoći ?  Mislim da za ove stvari ( fleke od ulja na putu, kolotrazi i slično ) već postoje odgovarajuće teme, tako da je to u ovoj temi - prazna priča. 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Što se tiče onih mojih skrinšotova, tada sam vozio desno dok nisam skontao da je bolje lijevo (lijeva polovina kolovozne trake).

Snimak je od prošle godine, ali opet sam saglasan sa vama da postoje situacije kad treba odabrati drugi dio kolovozne trake.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja