Jump to content

Moto Zajednica

Procena vrednosti

Recommended Posts

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Nisam primetio da postoji već ovakva tema, a pošto na forumu ima dosta ljudu koji su u toku, pa i profesionalaca, mislim da bi bila korisna.

 

Ponuđen mi je jedan Nikon D750 kupljen pre možda mesec dana za potrebe putovanja, ima nekoh 1000-1500 okidanja(moram tačno da vidim), samo treba da se dogovorimo tačno oko cene.

 

Ja nemam ideju koliko bi takav aparat mogao da vredi(pogotovo ako budu išli objektivi sa njim). Nov je oko 1500€, koja je ocena, koliko ovaj treba da bude jeftiniji?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Sada ću da izazovem gnjev fotografa ali ovako to meni izgleda...

 

Kupim stvar koja mi treba privremeno je bacanje para... u momentu kada sam je kupio trebalo bi da sam svjestan da ću da izgubim trećinu novca u prodaji (ako mi se žuri da prodam, ako ne onda 20%) i tu manje više završava priča... 

 

Dakle... 1500€ aparat koji je kupljen prije mjesec i po nov i ima 2k okidanja bih ja platio 1200€... ni jedan ero više... 

 

Možda me ovo pravi ciganom ali ja neke stvari volim nove. Recimo tehniku... i ako ta razlika u cijeni ne daje dovoljno smisla, idem da kupim nov... 

 

Baš sam prije koji dan prošao tu priču sa likom koji je kupio DJi Mavic Air "da proba"... 

Platio ga 1200, probao par dana... ja mu dajem 1000 a on hoće 1150 pa skinuo na 1120 (e zamisli popust 30 franaka)... pa izvini ljudino... ne ide...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Hajde samo da se tema ne pretvori u uopšteno ćaskanje.

 

Ko me je bio po ušima da bilo šta detaljišem.

Čoveka znam od ranije, aparat je kupljen da bi slike na putovanju po dalekom istoku bile što bolje. A verovatno je tamo uhvati i neku bolju ponudu.

To apropo toga što je opalio koju hiljadu snimaka.

 

Pošto je to aparat sa senzorom pune veličine sa kojim nemam iskustva, zanima me koliko to realno u zemlji Srbiji vredi.

Ko zna, možda i ja na kraju procenim da to nije za mene i ostanem u Kenon taboru. (mada, kod Nikona mi se sviđa sto i DX i FX objektive možeš da koristiš i na krop i na senzoru pune veličine, dok kod kenona to nije slučaj)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Pa pitanje je sa kojim je kitom,a bukvalno je nov sa toliko okidanja.Zavisi sta ima od objektiva.Ako mu zveknes jedno 200 evra ispod cene vrh.Samo telo toliko kosta..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Možda bude od pomoći.. Imam nekoliko drugara koji se bave fotografijom i fotografisanjem i par njih imaju D750. Od jednog od njih sam čuo priču da taj model može da ima problema sa senzorom (ili sa nekim mehanizmom oko senzora, nisam tačno zapamtio), možda je to samo neka serija ili godište a da je kasnije ispravljeno i da treba obratiti pažnju na to. Taj drugar je iz tog razloga kupio D750 u Švajcarskoj jer je tamo dobio neku produženu garanciju i bio je jeftiniji nego kod nas. 

 

Ako te interesuje i ako si rešio da kupiš mogu da ga pitam detaljno za sve pa da prenesem, a verovatno ima i da se izgugla za taj problem.

 

Inače aparat je odličan, full frame je, dosta brz kada treba uzastopno brzo okidati i hvatati momente itd. Taj koji kupuješ je sa 1500 okidanja praktično nov, mislim da je njemu predvidjen servis nakon 100 hiljada okidanja, ako ne i više.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug Član, 38 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawa ER-6n

Mislim da ti je najbolja procena da potražiš na netu po kojoj ceni se prodaje taj model u "Open Box" varijanti. Ako ne možeš da pronađeš konkretan model, izračunaj kolika je procentualna razlika u ceni za druge modele aparata između "New" i "Open Box" varijanti, pa primeni na D750.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Iz nekog razloga mi nije stiglo obaveštenje o odgovoru.

 

Evo ovako: 

Kupio sam aparat i uz njega sam dobio sd karticu i torbu za aparat i neki pribor za čišćenje sa duvaljkom i to.

Dodatno sam kupio i 50mm objaktiv--------------- https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/camera-lenses/af-s-nikkor-50mm-f%2f1.8g.html

 

 

Aparat je kupljen krajem januara 2018 godine u Makauu, na putovanju jer su moj kolega i taj čovek od koga sam kupio išli dalje u Indoneziju i Mijanmar i na neka ostrva pa su hteli što bolje slike.

Moram da proverim, nisam imao do sad vremena, ali mislim da nije ispucao ni 2000 snimaka.

Znači skroz amaterski jedva korišćen aparat i objektiv.

 

Sad, pošto je do sad moj domet bio trocifreni Kenon, malo se nelagodno osećam sa ovim čudom.

MOje fotografsko znanje je baš loše (al volim) pa sam zato negde pitao i za smislen kurs. Ništa ne može da zameni kritiku i neposredno pokazivanje. Tekstovi u knjigama i na netu su ok, ali eto ja bih voleo da od nekog majstora naučim osnove zanata.

 

Sad mi se vrzma po glavi da kupim jedan 55-200mm ili 70-300mm i jedan makro objektiv.

Imam način za kupovinu polovnih iz Grčke ili novih iz Amerike kad izleti sniženje.

 

To je za jednog amatera puno para u opremi, ali čisto kao dugoročan plan

Eos550d ovim nekako ide u zapećak(mada je racionalnije rešenje)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Ostalo mi nejasno da li si uz telo dobio i neki kit objektiv i koliko si ga platio na kraju.

Ne znam za kurs, niti sam neki prevejan majstor (osvojio par amaterskih nagradica svojevremeno), ali ako si za neke kraće praktične konsultacije o tehnikama fotografisanja slobodno se javi. Nema toga što uz pivce ne može da se reši ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Nisam dobio kit objektiv. Telo posebno i posebno ovaj 50mm objektiv što sam stavio link iznad

Sve zajedno 1550€. Ovih dana nemam vremena, ali moram da pročitam uputstvo da vidim za šta svi prekidači služe.

Može pivce, yebeš teoriju bez prakse

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000
On 3/21/2018 at 9:49 PM, Skyrunner said:

Može pivce, yebeš teoriju bez prakse

:takoje:

 

Slatko ćeš da se naigraš sa tom 50-icom. Ona mu dođe kao 35-ica na crop senzoru, znači za uličnu fotografiju top. Na 1.8 do 2.2 brza i za noć, pa kad joj nađeš "sweet spot" mmmm...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro maniac, 1751 postova
  • Lokacija: Beograd/Krupanj
  • Motocikl: Yamaha XT 600 E 3TB

Dobro je to telo, i ok si ga platio. Prakticno si dzabe dobi 50mm 1.8.

 

A ove nebuloze, da se servis radi na 100000, pa nije to automobil, pa da mu radis servis. Traje dok traje, generalno prvo sto gekne je zavesica, i proizvidjac kaze da bi ona trebalo da traje 150000 okidanja, ali ne garantuje ni manje ni vise. ODnosno, ako telo nije u garanciji a crkne na 20000, jbg, losa sreca. 

 

Da, d750 je imao neke felericne serije, ali vrlo mali broj je stvarno felerican da smeta.

 

Btw, posedujem d750 2 godine, i okinuo sam nesto malo preko 250 000 okidanja. Da, 250 000, ne 25 000  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Nije to fotoaparat. To je ozbiljno rafalno oružije koje je bilo namenjeno blisko istočnim ratnim reporterima. Potop, blato, vatra, znoj, geleri... ništa :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Dakle ne ide... to sam i mislio. Koji ce mi moj FF tijelo ako ga koristim sa CF objektivom... :jok:

 

Taman sam poceo da se omisljam izmedju nekog Nikon FF i Sony Alpha 7II jer su za Sony objektivi beskrajno skupi... :jok::jok::jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Pa recimo... koristim zenin, 10 godina star, Nikon 3200 i za njega imam 18-55, 55-200, 35 i 50mm objektive. Kada bih kupio sada neki Nikon FF od tih objektiva nemam nista jer ce iskoristenost senzora da bude smanjena. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Pa da... u svakom slucaju sam u rupi.

Vrlo vjerovatno cu da kupim Alpha 7 II sa kit objektivom pa kupovacu dalje sa mogucnostima... :)

Manje i lakse tijelo, posebno novije proizvodnje, me privlaci iako su objektivi ultra skupi... 

Mislio sam i o Alpha 7 III ali ne daje mi se 3k za tijelo koje ne zaradjuje pare.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa otprilike i ispada tako, dobio sam objektiv(koji nije najjeftiniji FX 50mm) torbu i karticu po ceni tela. Još je sve 2 god u garanciji

 

 

Inače, kad sam istraživao, a to sam gore i napisao, najveća razlika između Canon i Nikon aparata je ta što kod Nikona možeš da koristiš stare objektive i objektive projektovane za krop senzor, dok kod Canona ako pređeš na ful frejm, možeš da se pozdraviš sa objektivima koje si do tad koristio.

 

Znači:

 

Nikon- bilo koje telo koristi bilo koji objektiv

Canon- krop tela mogu da koriste ful frejm objektive ali ne može obrnuto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad
4 hours ago, bocca_bastard said:

Postace 75mm 1.8. Izgubio si 25mm fokalne duzine i dobio na ostrini

Ne bih da kvarim, ali moram da dodam da se pored žarišne dužine duplira i f - broj, tako da na kropu 50mm f/1,8 postaje kako reče bocca 75mm, al' f/3,5. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja