Jump to content

Moto Zajednica

Pitanja početnika

Recommended Posts

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1
pre 23 minuta, ser je napisao:

To onda znaci, ja mogu komsiju, koji je odjavio svoje vozilo, da prijavim da u dvoristu cuva vozilo sumnjivog porekla... Dodje policija, on pokaze izbusenu saobracajnu, oni njemu to ti ne vazi i zaplene auto i odnesu ga na proveru??????????

Ovaj odgovor je povezan sa ovom temom kao i da si napisao: To znaci da moja baba ima plavu kosu i ako je moj deda bio peder.

Eto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1
pre 3 minuta, bdada je napisao:

Provereno kod uprave carina,mora ata karnet koji nema veze sa registracijom,dali je istekla saob. ili nije ...

Hvala.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova
13 minutes ago, ser said:

Odkud sluzbenik strane zemlje zna posle kolko dana mora da se odjavi neregistrovano vozilo strane drzave

 

7 minutes ago, bdada said:

Provereno kod uprave carina,mora ata karnet koji nema veze sa registracijom,dali je istekla saob. ili nije ...

 

Mada smo dobili odgovor na dilemu ipak da ti napisem (mislim na @ser ), nije poenta da li zna nas, njihov carinik, nas ili njihov pandur ili ne zna, poenta je da ako bi krenuo sa nama na stazu i nas trojica imamo karnet a ti (ili neko drugi) neces da izvadis jer eto imas dokaz da je motor tvoj u vidu istekle registracije i stare saobracajne i na granici kazu ne mozes ja bih te licno bez blama istovario i ostavio i nastavio put.

 

Karnet se vadi na godinu dana i ako ides na staze preko lepo platis i ne mislis da li si prevalio par stotina km da bi naisao na nadrkane organe :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Sad ovi koji su tvrdili da ata nije obavezan neka spreme 20e u pasosu. Verovatno idalje misle da to je ipak sigurnije od karneta :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Imate na sajtu Privredne komore Srbije sve informacija o ATA karnetu:

http://www.pks.rs/Usluge.aspx?tipUslugeID=8

 

Imaju i zgodan filmić:

 

Suština je da je neregistrovani motocikl u stvari roba koja ima neku vrednost. Kao takva, podložna je procesu carinjenja jer je unosite u drugu državu. Da bi se taj postupak pojednostavio, pametni ljudi su smislili taj ATA karnet kojim se rešava ulazak robe u državu, u kojoj će privremeno biti, bez carinjenja.

 

Pa kaže (copy-paste sa sajta PKS):

Citiraj

ATA karnet je jednostavan međunarodni carinski dokument koji omogućava privremeni uvoz najvažnijim grupama roba kojima se trguje u svetu. ATA karnetom roba cirkuliše neocarinjena za period od jedne godine na carinskom području zemlje koja je prihvatila Konvenciju o privremenom uvozu i to bez popunjavanja nacionalnih carinskih isprava, plaćanja carine ili polaganja depozita, što inače sledi u redovnom postupku za privremeni izvoz, odnosno uvoz. U svetu, ATA karnet je sinonim pasoša za robu.

 

A unutar sekcije Vrsta robe lepo piše:

Citiraj

 

Prema podacima dostavljenim od privrednih komora, članicama ATA sistema, glavne kategorije roba koje se privremeno uvoze po osnovu ATA karneta su sledeće:

 

Antikviteti, mašine (ne odnosi se na opremu koja treba da se koristi za industrijsku proizvodnju ili pakovanje robe ili za eksploataciju prirodnih izvora, za izgradnju, opravku ili održavanje zgrada, za uklanjanje zemlje i slične radove), alatne mašine, oprema za ugostiteljstvo, obuća, igračke, kompjuteri, kancelarijska oprema, transformatori, generatori struje, električna/elektronska i naučna oprema, hirurška i stomatološka oprema, nakit i predmeti od plemenitih metala/dragog kamenja, muzički stubovi, audio-vizuelni aparati, fotografska oprema i oprema za snimanje filma, laseri, muzički instrumenti i ploče, materijal za izlaganje, avioni, filmovi, motorna vozila i pribor, mašine za trkaće motore, oprema za grejanje i osvetljenje, poljoprivredne mašine, nameštaj, zemljano posuđe, slike i drugi umetnički radovi,kišobrani, trkaći konji, koferi, pozorišni efekti I rekvizite, koncertni i muzički instrumenti, kožna i sportska roba, odeća, jahte i čamci, izložbeni štandovi itd.

 

 

Na sajtu ata carnet organizacije nije izlistan motocikl kao tip predmeta koji je podložan tom sporazumu, ali racing cars jeste :)

https://www.atacarnet.com/acceptable-carnet-merchandise

 

Sve u svemu, propisi nalažu da je potrebno izvaditi ata karnet za slučaj o kome pričamo u temi - neregistrovan motocikl na prikolici. Sad, da li možete proći i bez toga - pitanje je. Možete proći 1000 puta i onda da imate problem baš kad vam najmanje odgovara. :stabre:

 

Informacije i saveti su tu, sad svako neka radi šta hoće i shodno tome trpi odgovornost za svoje postupke. :) 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Motocikl: Cbr1000rr
On 18.4.2018. at 8:18, speedfreak je napisao:

Nikola realno gledano, u pravu si,ali Iako je motor tvoj, na tvom imenu, u saobracajnoj, i ne moze da se registruje, posto nema signalizaciju i ostalo, on onda bude bez osiguranja, a navodno ako padne motor sa prikolice i nacini stetu nekome, ne moze osiguranje prikolice to da pokrije,pa si onda mozda i u carinskom prekrsaju. 

A uvek sam se pitao kako ljudi kupe auto u inostranstvu, bez tablica, bez osiguranja, pa stave na prikolicu i donesu,i to moze u svakoj zemlji. 

Da li ima ikakve razlike sto ti auti imaju neke izvozne papire...? 

Na ata karnetu imas neko osiguranje cini mi se.

Valjda je veca frka zbog osiguranja negao da misle da nesto muljas i izbegavas carinu. 

U tom slucaju stetu pokriva osiguranje vucnog vozila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Neverovatna je količina promašenih tema!!

Čovek je mogao da:

1. Ode na stazu bez ATA karneta s rizikom

2. Bez rizika NE ode na stazu. 

 

Jesi li na kraju išao?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Ne znam da li si propustio ali covek koji je postavio pitanje je vec godinama isao na dtazu bez ATA karneta tako da za tu opciju svakako zna ali je pitao jer je dobio informaciju da moze imati problem.

 

Htedoh reci da najverovatnije odluku nije doneo na bazi naseg pisanja jer vec ima iskustva ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova
On 4/15/2018 at 9:42 PM, Andric_Ivo said:

Jedno legalno pitanje. Nisam registrovao motor od 2014. i svake godine, vise puta, sam ga vozio za Serez na prikolici. Nije bilo vecih problema, mozda su samo dva puta naglasili da motor nije registrovan uz iscekivanje objasnjenja na sta bih ja rekao da je motor samo za stazu sto se po njemu vidi i da se ne koristi za saobracaj i svi su me pustali. Za nedelju dana idem opet dole ali sve cesce nailazim na ljude koji kazu da necu proci granicu jer motor nije registrovan. Pitanje je, da li sam ja do sada nelegalno uz srecu prelazio preko granice ili je to ipak legalno? Ako je nelegalno, da li postoji nacin da predjem bez da registrujem motor? 
Hvala unapred :)

Licno sam odgovarao na poslednja dva pitanja iz ovog posta za ostale ne znam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750
1 hour ago, dvlns said:

Ne znam da li si propustio ali covek koji je postavio pitanje je vec godinama isao na dtazu bez ATA karneta tako da za tu opciju svakako zna ali je pitao jer je dobio informaciju da moze imati problem.

 

Htedoh reci da najverovatnije odluku nije doneo na bazi naseg pisanja jer vec ima iskustva ;)

Sve sam ispratio. Samo bih voleo da je otišao u Serres :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Krusevac, Beograd
  • Motocikl: BMW 1200gs, Yamaha Fz1, dva puta Kawasaki 636

Pozdrav ljudi, moram da priznam da nisam doneo odluku na bazi vaseg pisanja ali sam svakako saznao sta je najbolje i najispravnije. U Serres sam otisao, nije bilo problema. Na prikolici su bila dva motora sto je dodatno olaksalo stvar jer je carinik bio vidno nezainteresovan. U Serres idem opet sledece nedelje po istom principu pa cemo videti. Hvala na savetim u svakom slucaju :)
Posto vi vozite stazu cesto, da li znate da li postojie negde silikoni za rezervoar u Srbiji, posto sam video da svi narucuju iz Kine? :) @to crank @dvlns

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Ne znam da u Srbiji ima da se kupi, takodje ja sam iz Kine dobio nesto sto nije licilo na ono sto sam porucio i otpali su vrlo brzo. Moj savet je original Stomp grip koji je oko 60 eur.

 

Sigurno da i iz Kine ima i boljih od onih koje sam ja dobio ali moje iskustvo je lose.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Krusevac, Beograd
  • Motocikl: BMW 1200gs, Yamaha Fz1, dva puta Kawasaki 636

Pa da, u pravu si. Do sad sam bez njih, mogu jos jednom. A ako budem kupovao onda treba kupiti te koje valjaju :) videh da u Louis-u imaju neke male ali ocena im je dosta losa. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Jedno pitanje?

Da li mogu da izvadi ATA carnet za motor koji se vec nalazi u inostranstvu kako bi ga dovezao u srb. Motor ima onaj kao sertifikat nema saobracajnu jer nikad nije mogao da se registruje jer je za takmicenje... hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Koliko znam ne mozes. ATA karnet sluzi za privremeni izvoz robe. Ti teoretski mozda i mozes da izvadis ali kada se na granici pojavis sa motorom nemas overen karnet na izlazu pa ne mozes ni da uvezes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Doboj
  • Motocikl: Honda CBR 600RR

Da malo ozivim ovu temu. Koliko dugo motor moze biti u inostranstvu sa ata karnetom ?  Npr, drugar koji je drzavljanin Njemacke, kupi tamo motor i na ATA KARNET mi doveze ovamo. Koliko dugo motor moze biti ovde i da li je on u nekom prekrsaju, ako ne vrati taj motor nazad za Njemacku. Motor bi se koristio samo na stazi. 

I drugo pitanje, ako motor ima samo racun gdje je kupljen, i ni jedan vise papir, da li se moze izvaditi ata karnet ? Hvala
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda
On 6.10.2020. at 15:37, Vaske4s je napisao:

Covek bi pomislio da si za ove 2 godine bar malo odrastao...

Ajde podeli pamet, nemoj da si sebican..... sigurno znas tacan odgovor

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 700 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: zx6r

Ne znam kako je to rešeno u Nemačkoj ali ovde ti ne treba nikakav dokaz o vlasništvu ili poreklu da bi izvadio ATA karnet. 

 

Kada uđeš u zemlju odredišta, carinik te zemlje ti upiše neki datum do kog moraš da izađeš iz zemlje. 

 

Nama obično upišu mesec dana od trenutka ulaska. 

 

Ako to ne ispoštuješ, ili ne vratiš karnet na kraju godine u nadležnu službu u svojoj zemlji, svakako si u  prekršaju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja