Jump to content

Moto Zajednica

Koji polovan naked kupiti?

Recommended Posts

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: :(

Pozdrav svima. Evo jos jedne teme za ovu slatku muku. Kao prvo, izvinjavam se za duzi post ali verujem da mozda moj nacin razmisljanja kada je u pitanju donosenje dobre odluke moze nekom da pomogne tako da necu previse stedeti na recima. Cilj mi je da obavim pametnu kupovinu odnosno da kupim nesto sto ce da me dobro sluzi i cime cu biti zadovoljan.

 

Celu zimu sam proveo odlucujuci sta kupiti, medjutim, uspeo sam samo da “suzim” izbor. Najveci problem mi je bio donosenje odluke da li da se “pruzim koliko mi je jorgan dug” sa budzetom ili da pozajmim 500-1000e pa da uzmem nesto skuplje i novije (:care: MT-07). Odlucio sam se za prvu varijantu jer cu u tom slucaju, izmedju ostalog, ranije kupiti jaknu, rukavice i ostatak opreme a to mi je jako bitno.

 

Budzet:

4100e

 

Sto se me tice:

Viskok sam 178cm, tezak 72kg. Motor planiram da koristim za sledece: prvenstveno voznja do posla i nazad svaki dan (ako vreme dozvoljava), onda poneke vikend voznje sa saputnicom, i na kraju, odlazak do okolnih blizih gradova par puta godisnje.

 

Sto se motora tice:

Naravno, sto novije i sto u boljem stanju, to bolje. Sanse da uzmem standardni naked motor su oko 95%. Zato i kacim temu ovde. Generalno su u svakom pogledu odlicni a ni u kom pogledu se previse ne isticu. Mislim da je ova klasa najbolji izbor za moje potrebe. Verujem da bi mi neki Supermoto mozda pruzio vise zabave ali nije preterano praktican. Sportski motori nisu za odlazak na posao svaki dan. Iako me kraca (a mozda jednog dana i duza) putovanja privlace, nisam prevelik ljubitelj touring i enduro motora.

 

Grupisao sam uzi izbor motora po broju cilindara jer, iskreno, ne znam u kom pravcu da razmisljam kada je to u pitanju. Da li mi uopste treba motor sa 4 cilindra? Deluju malo kao prevelik zalogaj, sta znam :stabre:.

 

2 cilindra:

  • Aprilia Shiver 750 (definitivno jedan od favorita)
  • Suzuki SV650 (naked varijanta)
  • Honda CB 500F (ne toliko jak motor kao ostali ali mi se fizicki svidja a i ima jako malu potrosnju, jedini je problem sto ih nema na oglasima nikad)
  • Honda NC 700S (deluje kao pametan izbor ali samim fizickim izgledom nisam odusevljen)
  • Kawasaki ER6N (takodje deluje kao odlicna masina ali mi nije preterano privlacan)

4 cilindra:

  • Honda Hornet CB600F
  • Yamaha FZ6N
  • Kawasaki Z750

Ostaje jos da napomenem da bih mozda razmislio i o modelima KTM 690 SM i Yamaha XTX 660 iako ne spadaju u naked kategoriju.

 

Eh sad, meni je potpuno jasno da bi bilo idealno da odem i da probam svaki od ovih pa da uzmem onaj koji mi najvise lezi. Medjutim, tu ima par poteskoca. Kao prvo, trenutno imam samo A2 kategoriju i uglavnom ne mogu da provozam ni jedan od ovih motora. Upisujem voznju za A kategoriju ovih dana ali bih da se koliko toliko odlucim dok ne polozim. Ipak to traje. Drugi problem je to sto ce retko ko da me pusti da probam motor bez da mu dam pare u ruke. To je potpuno u redu ali par hiljada evrica da nosim svuda sa sobom ne bih a na osnovu trenutnog izbora, morao bih da probam minimum 8 motora. Hteo bih prvo da suzim izbor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

dok razmisljas sta od motora da kupis, potrosi deo novca na opremu, cisto da ne gubis vreme :)

sto se tice motora, vec si napravio neki izbor, ali nemoj da gledas novije po svaku cenu. ima hiljadu tema na forumu o kupovini motora, a sustina je da kupis motor koji je dobrom stanju bez obzira koliko je star. naveo si sta te interesuje, pogledaj koji je od njih u najboljem stanju i to je to. budes li cekao da ti drugi kazu koji motor da uzmes nikad ga neces kupiti :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1696 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Ja sam 175cm i 78kg,probao vecinu ovih motora i Yamaha fz6n bi bio moj izbor zbog polozaja vozaca.Iako su i ER6N i Hornet slicni,bolji i udobniji polozaj mi je bio na Yamahi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 505 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,

Ja bih dodao jos MT-07 na spisak jer sa moze naci skoro za pare koje su navedene u budzetu a em je mlad, em je snazan, em je toliko dobro uradjen da i dalje vodi na Motoradovom testu 50 000 kilometara pa ti gledaj. Znaci uzmes MT-07 i ne sikiras se u kakvoj je stanju jer ne moze biti  los.

 

Mala dopuna:

http://www.motorevija.com.hr/test/prvi-kilometri-s-yamahom-mt-07-2018

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6805 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Šta da ti kažemo, sve što si naveo je dobro. Ovde neko može napisati samo šta se njemu sviđa i šta bi voleo ali to uglavnom nije pravi odgovor.

 

Uzmi ono što iskoči u oglasima povoljno i da je održavano. Vozi dok ti se vozi pa zamenim drugim. Nemoj da te dva cilindra zavaraju, ume to da bude poprilično poganije od četiri.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Trtl", 584 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: BMW K1600 GT
6 minutes ago, jasminko VIR said:

Za do posla i nazad svaki dan.... XTX 660

I pod uslovom da raskine sa devojkom, ili ce to ona sama uraditi posle prve voznje van grada :D

Fazer i CBF su moji neki favoriti i prelepo izgledaju sa 3 kofera, ako se nekad odlucis da se sa devojkom spustis na more ili neka vikend voznja, tri koferceta, njoj nece biti neudobno pozadi a sto se tice vozaca generalno su udobni.
Kolega moj je imao CBF600, mislim da je tvoje visine i njemu je malo smetao taj nagnut polozaj jer je nizi a ima problem sa ledjima, pa je sad uzeo TDM-a (veoma dobar motor takodje, 900 je lep i mladji model)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSX-R & KTM 250SX

Ja sam "odrastao" na GSR600, izuzetan motor i topla preporuka.
Probao sam vecinu motora koji se spominju, sada da trazim kao ti, gledao bih MT-07 isključivo. Probao sam i MT-09, da pomenem, ali MT-07 me je odusevio lakocom voznje. Neverovatno je lagan za svoju klasu, najlaksi sigurno i jos se lakse vozi. Nije slucajno najprodavaniji poslednjih godina. Na sve to se pokazao i kao pouzdan. Šta bi više od tog.
Posle mog GSR600 kad sam probao MT-07 osećao sam se kao da vozim bicikli, ali u pozitivnom smislu. Razlika od 30tak kilograma je OGROMNA.
Po meni za klasu koju ti gledas baš svi aduti su na strani MT-07.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: :(

Kao prvo, hvala svima na odgovorima i na komentarima. Svacije misljenje razmatram :)

 

Sto se MT-07 tice, motor mi je neverovatno privlacan i bio bih presrecan kada bih ga uzeo ali je problem sto se cene krecu oko 5000e. A i izbor na oglasima je nikakav trenutno. Mislim da vise nema ni jedan sa ABS-om. Nije mi ABS bas obavezan ali je ogroman plus i pre bih izabrao motor sa ABS-om nego bez. Takodje, zbog finansijske situacije cu teze sakupiti jos novca na trenutnu sumu koju imam. Ali na kraju krajeva, ne bi me cudilo kada bih nakon 2, 3 godine uzeo nov ili skoro nov MT-07 :)


Sto se tice GSR600... Ne znam. Vidim da ga hvali dosta ljudi ali mi jednostavno nije previse vizuelno privlacan. Tu negde, u mojoj glavi, ide pod ruku sa NC 700S. Ne sto se tice slicnosti motora vec jer predstavlja verovatno pametan izbor ali koji mi se fizicki ne svidja.

 

Sto se tice CBF600, zapravo mi je mnogo vise svidja od CB600F ali ga nisam naveo jer novije nekako ne vidjam na oglasima. Ima mozda jedan samo trenutno. Razmotricu i taj model.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 505 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,
pre 56 minuta, Živko je napisao:

Kao prvo, hvala svima na odgovorima i na komentarima. Svacije misljenje razmatram :)

 

Sto se MT-07 tice, motor mi je neverovatno privlacan i bio bih presrecan kada bih ga uzeo ali je problem sto se cene krecu oko 5000e. A i izbor na oglasima je nikakav trenutno. Mislim da vise nema ni jedan sa ABS-om. Nije mi ABS bas obavezan ali je ogroman plus i pre bih izabrao motor sa ABS-om nego bez. Takodje, zbog finansijske situacije cu teze sakupiti jos novca na trenutnu sumu koju imam. Ali na kraju krajeva, ne bi me cudilo kada bih nakon 2, 3 godine uzeo nov ili skoro nov MT-07 :)


Sto se tice GSR600... Ne znam. Vidim da ga hvali dosta ljudi ali mi jednostavno nije previse vizuelno privlacan. Tu negde, u mojoj glavi, ide pod ruku sa NC 700S. Ne sto se tice slicnosti motora vec jer predstavlja verovatno pametan izbor ali koji mi se fizicki ne svidja.

 

Sto se tice CBF600, zapravo mi je mnogo vise svidja od CB600F ali ga nisam naveo jer novije nekako ne vidjam na oglasima. Ima mozda jedan samo trenutno. Razmotricu i taj model.

 

Ne znam kako sad cijene idu u Srbiji. Ja sam svog prodao u Septembru za oko 4600E sa 10 000km na satu.
Da u pravu si jer ih i nema na oglasima. Samo jedan za 5200E.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: KTM LC4 690

Evo ovako drugar sto se tice motora sa 2 cilindra  moja topla prepruka ide za Suzuki SV 650N  zovu ga  "Japanski Dukati". Drugar vozi  SV-a godinama bez ikakvog problema samo servis i gas. Motor ima  oko 70 konja  lepo povlaci, lagan je svega 160kg. Sto se tice rama on je dobar i cvrst.  Agregat je pouzdan, koristi se  na trke  twinova bez  nekih  modifikacija,   sto znaci da je dosta izdrzljiv. Jedino sto na  SV- u kao,  na Banditu i GS-u problem, jeste previse meka prednja vila  (resava se ugradnjom od GSXR-a). Kocnice su malo mekse, treba pojacati jacim pancirnim crevima. Naravno moze se voziti bez ovih prepravki  fabricki samo kazem sta je moglo biti bolje odradjeno. Potrosnja oko 4l ako ga stisnes,  malo jace trosi. Jako je startan i dobar, kako za grad tako i voznju van grada. Suzuki SV je  veoma startan zbog svoje  tezine i nacina isporuke snage  tako da moze parirati motorima sa 4 cilindra. Naravno, u startu i po krivinama, ne mislim na krajnju brzinu.

 

Takodje  dobar izbor je Honda CB500F. Dugi niz godina se proizvodi sto govori o kvalitetno izradjenom motoru. Nesto je tezi od Sv-a za nekih 30kg i ima svega 47 konja.

 

Apriliu Shiver mislim da koristi nasa policija,  sto znaci da  je verovatno isto odlican motor. Zahvalan naravno i lepo izlgeda kao  svaki Italijan. Shiver  je nesto jaci od Suzukija i Honde i ima 94 konja I 190kg.

 

Sto se tice  Yamahe  MT07  drugar planira da kupi novog tako da kad kupi mogu ti reci  iz prve ruke, kada ga probam vidim o cemu se radi. Vrlo su lepe, ali kao  sto rekose kolege nema neki izbor po oglasima posto su uglavnom  motori stari par godina.

 

Sad 4-cilindrasi  preporuke  idu  za  Hondu Hornet CB600F kao i za Suzuki  Bandit 650N  slicni su motori i veoma ih cesto uporedjuju. Honda je nesto jaca ima 102 konja, dok Bandit 77 konja.  Vidjam ih cesto po gradu i mogu reci da  lepo izgledaju i jos lepse se cuju. Bandita ima komsija koji je u inostranstvu,  kada dodje iz inostrasntva  uvek se odusevim zvukom i mirnocom rada motora.  Tako lepo radi da nemam reci, stvarno kao singerica.

 

Kawasaki Z 750  je malo jaci i sve vise popularniji na nasim prostorima. Dobar je izbor sto se tice Naked-a,  dosta lepsi  i  opremljeniji od Horneta i Bandita. Jednom recju moderniji motor, naravno uz sve to ide i da je malo  skuplji …

 

Razlika izmedju  2 cilindra i 4 cilindra je ta sto  motori koji imaju 4 cilindra  mirnije rade, manje vibracije, bolje povlace iz obrtaja po meni lepsi zvuk imaju, ali vise trose skuplji za odrzavanje…

 

Sto se tice super moto-a trebas imati u opciji Husqvarnu SM610ie. Prelep motor, laksi od Ktm-a 690 I od Yamahe XTX660. Yamaha je najudobnija, ali i najteza ima svega oko 48 konja, dok ktm 63 konja i  Husqvarna nesto manje, ali  moze se meriti sa Ktm-om bas iz razloga  sto je laksa od Ktm-a.

 

Naravno motori sa jednim cilindrom i kubikazom od  600 kubika  prave mnogo vece vibracije nego motori sa 2 ili 4 cilindra, ali su manji potrosaci.

 

Vidim da ces motor koristiti uglavnom za posao, za neko  vikend putovanje do okolnih gradova   tako da mislim da ce motor sa 2 cilindra zadovoljiti tvoje potrebe. Takodje, mislim da bi SV650N bio pravi izbor.  Osim sto je jeftin za odrzavanje, pouzdan, SV je  mali potrosac, lagan, a pruza dosta.

 

Nadam se da sam ti bar malo pomogao u odabiru motora.  :)

  • Hvala 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7067 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

@djole majstorSlazem se sa vecinom izrecenog, ali ne vidim zasto bi upropastavao SV650 sa GSXR-ovim viljuskama??  Covek rece da mu treba motor za do posla svaki dan i poneka vikend voznjica sa saputnicom a ne za jurnjavu na stazi.

SV650n, Bandit 600 i GS 500 sa razlogom imaju mekse ogibljenje, jer su namenjeni za voznju u  >>REALNIM << uslovima saobracaja, a to znaci: neravan put, kolotrazi, rupe, udubljenja, izbocine.... i u tim uslovima mekanija viljuska je JAKO pozeljna stvar.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)
Pre 1 sat, djole majstor je napisao:

Evo ovako drugar sto se tice motora sa 2 cilindra  moja topla prepruka ide za Suzuki SV 650N  zovu ga  "Japanski Dukati". Drugar vozi  SV-a godinama bez ikakvog problema samo servis i gas. Motor ima  oko 70 konja  lepo povlaci, lagan je svega 160kg. Sto se tice rama on je dobar i cvrst.  Agregat je pouzdan, koristi se  na trke  twinova bez  nekih  modifikacija,   sto znaci da je dosta izdrzljiv. Jedino sto na  SV- u kao,  na Banditu i GS-u problem, jeste previse meka prednja vila  (resava se ugradnjom od GSXR-a). Kocnice su malo mekse, treba pojacati jacim pancirnim crevima. Naravno moze se voziti bez ovih prepravki  fabricki samo kazem sta je moglo biti bolje odradjeno. Potrosnja oko 4l ako ga stisnes,  malo jace trosi. Jako je startan i dobar, kako za grad tako i voznju van grada. Suzuki SV je  veoma startan zbog svoje  tezine i nacina isporuke snage  tako da moze parirati motorima sa 4 cilindra. Naravno, u startu i po krivinama, ne mislim na krajnju brzinu.

 

Kolega je vec sve rekao, slazem se 100%.

Kupio 2007 god. sa 17.000 km i tada ga platio 3600€, vozio nekih 4 god. i prodao ga sa 54.000 km za 2500€.

Za to vreme samo  jednom menjao lanac i lancanike, 2x gume, i redovno menjao ulje i filter.

Potrosnja 4,5-5L/100km, vozen uglavnom na duze ture sa boljom polovinom, koferom i bocnim torbama.

Motor se lako vozi, odlicno poteze i prasta sitne greske sto je za pocetnike vrlo vazno.

 

Kod nas Naked varijanta nije nesto na ceni, ali je motor po meni odlican.

Uz sitne prepravke moze da se dobije odlican motor za uzivanje.

Mozda mu je cena niska zato sto nije zujalica, pa ga klinci zaobilaze.

Inace agregat je proveren i pouzdan, lak za odrzavanje i jeftina nabavna cena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 344 postova
  • Lokacija: zemun

vozio sad 2 godine sv a u s varijanti i mogu da se složim za sve napisano za njega samo ne za potrošnju,meni je trošio oko 6-6,5l...

mada možda moj bio raštelovan:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)
pre 42 minuta, biza je napisao:

vozio sad 2 godine sv a u s varijanti i mogu da se složim za sve napisano za njega samo ne za potrošnju,meni je trošio oko 6-6,5l...

mada možda moj bio raštelovan:)

Mozda mu je nesto falilo, ja mislim da toliko ni Strom 650 sa koferima ne trosi.

 

Moj nije prelazio 5L, a drugar je imao isto SV-a 650n samo stariji model sa karburatorima.

Putovali smo dosta zajedno i stalno merili potrosnju, njegov sa karburatorima je trosio u proseku oko 0,5L/100km vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: :(

@djole majstor hvala na detaljnom razlaganju price, a hvala i ostalima jos jednom :D

 

Sto se SV-a tice, ja vec par meseci u slobodno vreme razgledam sta ima po oglasima i naked varijante skoro da uopste nema :( 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja