Jump to content

Moto Zajednica

Litijum jonski akumulator

Recommended Posts

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
5 minutes ago, zika56 said:

Radio sam u firmi koja se bavila proizvodnjom i servisiranjem aku-baterija i dnevno su mi "kroz ruke" prolazile po par tona akumulatora na ispitivanju ili opravci.

Inače sam radio na poslovima rukovodioca proizvodnje, a k asnije sam i u svojoj privatnoj firmi takođe radio na održavanju i servisiranju raznih aku-baterija, kao i na projektovanju, proizvodnji i servisiranju punjača za sve vrste aku-baterija.

Iz tog razloga mi je ova problematika prilično poznata, ali ako ti imaš drugačije iskustvo ja to poštujem.

Moj prethodni post je bio vise pitanje nego konstatacija. U vezi moto aku i auto punjaca - zar ti auto punjaci ne regulisu sami, automatski jacinu struje punjenja? Skala na pocetku punjenja bude oko 1, a kasnije pada ka  "0"?

A u vezi UPS se jos uvek informisem, tanak sam sa saznanjima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 6 minuta, SHOKLA je napisao:

Moj prethodni post je bio vise pitanje nego konstatacija. U vezi moto aku i auto punjaca - zar ti auto punjaci ne regulisu sami, automatski jacinu struje punjenja? Skala na pocetku punjenja bude oko 1, a kasnije pada ka  "0"?

A u vezi UPS se jos uvek informisem, tanak sam sa saznanjima.

Druže, ako ti je skala od 1A pa na dole, onda to sigurno nije auto punjač več moto punjač. Moja autopunjač ima skalu od 10A pa na dole.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
3 minutes ago, bmw said:

Druže, ako ti je skala od 1A pa na dole, onda to sigurno nije auto punjač več moto punjač. Moja autopunjač ima skalu od 10A pa na dole.....

AUTO PUNJAC, a punjenje moto aku pocinje od oko 1A, pa kasnije dolazi do 0.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Ja sam sa autopunjacem od 6 A  posle nedelju dana stajanja akumulator od 19 Ah pokvario.Kaad sam ga posle nedelju dana skinuo sa ispravljaca bio je vreo.Drzao je dobar napon i posle nekoliko dana ali kad sam ga prikljucio na motor nije hteo n i da pomeri alnaser .Posle toga sam kupio Ctek pa mogu da se kisele na njemu.U medjuvremenu sam mrsio nesto sa sijalicama nekim izmedju aku i punjaca ,citao na forumu savete.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Moje pitanje za poznavaoce materije  bilo bi na primer ako ovaj Li-Ion akumulator punim ispravljacem adekvatne amperaze predvidjenim za olovne akumulatore bez operacija koje smetaju  g.Li-Ion-u naponom  vise od 14 a manje od 15v kako da znam kada je pun i da prekinem punjenje.Uz harlija  u uputstvu za upotrebu  imam tabelu koja upucuje za akumulator od 19Ah da kada izmerim napon npr.12,6v to je procenat napunjenosti 75% i onda punjenje sa 3A 1sat i 50' sa 6A 55minuta zatim sa 10A  30' i sa 20A 15minuta pa ima dalje sve to za izmerenih 12,3 V zatim 12V i na kraju i za 11,8 gde je procent npunjenosti 0 %.Inace pise da je akumulator pun 100% kada je napon na njemu 12,7 V.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Upravo sada, severian je napisao:

Ako punjač sam nema, vezi apermetar redno u kolo. Kada struja punjenja (za zadat max napon od 14.5-14.7V) padne ispod npr 0.3A, to je to... 

Hvala ,razresio sam sve dileme :takoje: 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
Pre 2 sati, Sveta 5. je napisao:

Ja sam sa autopunjacem od 6 A  posle nedelju dana stajanja akumulator od 19 Ah pokvario.Kaad sam ga posle nedelju dana skinuo sa ispravljaca bio je vreo.Drzao je dobar napon i posle nekoliko dana ali kad sam ga prikljucio na motor nije hteo n i da pomeri alnaser .Posle toga sam kupio Ctek pa mogu da se kisele na njemu.U medjuvremenu sam mrsio nesto sa sijalicama nekim izmedju aku i punjaca ,citao na forumu savete.

Zašto držati običan autopunjač nedelju dana na akumulatoru? :staa2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 22 minuta, ThePainkiller je napisao:

Zašto držati običan autopunjač nedelju dana na akumulatoru? :staa2:

Mator čovek pa zaboravio da isključi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Pre 6 sati, ThePainkiller je napisao:

Zašto držati običan autopunjač nedelju dana na akumulatoru? :staa2:

Drzis nedelju dana da bi ga pokvario...zaboravio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Vidim da LI-Ion akumulatori imaju mongo manje Ah u odnosu na klasicne.Da li postoji neka racunica  koliko treba da ima Ah  Li-Ionski u odnosu na klasican akumulator ili se uporedjuje "udarna" snaga u amperima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
On 27.2.2018. at 7:59, Sveta 5. je napisao:

Moje pitanje za poznavaoce materije  bilo bi na primer ako ovaj Li-Ion akumulator punim ispravljacem adekvatne amperaze predvidjenim za olovne akumulatore bez operacija koje smetaju  g.Li-Ion-u naponom  vise od 14 a manje od 15v kako da znam kada je pun i da prekinem punjenje.Uz harlija  u uputstvu za upotrebu  imam tabelu koja upucuje za akumulator od 19Ah da kada izmerim napon npr.12,6v to je procenat napunjenosti 75% i onda punjenje sa 3A 1sat i 50' sa 6A 55minuta zatim sa 10A  30' i sa 20A 15minuta pa ima dalje sve to za izmerenih 12,3 V zatim 12V i na kraju i za 11,8 gde je procent npunjenosti 0 %.Inace pise da je akumulator pun 100% kada je napon na njemu 12,7 V.

P

 

On 27.2.2018. at 8:24, severian je napisao:

Ako punjač sam nema, vezi apermetar redno u kolo. Kada struja punjenja (za zadat max napon od 14.5-14.7V) padne ispod npr 0.3A, to je to... 

Jos samo jedno pitanje, posto se sada Li-Ion zadrzao na 12,77 vec par dana u kom je  stanju napunjenosti ,kada sam uzeo motor bio je 13,1 ili 13,2 koliko volti ustvari treba da ima kad je pun 100%

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11

Aj da ozivim malo ovu temu...Nakon ravno 20 dana stajanja, danas sam kod paljenja motora primetio da pri prvom startovanja izvukao struju iz kontrolne table i zakasljao se da tako kazem, ali upalio. Posle je svako sledece paljenje islo lagano...

Skinuo sam aku, ima kontrolno dugme, koje pokazuje 1 od 3 moguce crte. Punjenje na samom motoru je odlicno, imam voltmetar.

Moje pitanje, da li mogu da ovim Lidl punjacem koji imam, da punim ovakav tip akumulatora(Li-Ion)...

IMG_20201107_151942.jpg

Screenshot_20201107-193842~2.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

cHARGING_icon.jpg
WWW.AFAM.COM

Wartung Lithium Batterie: Hinweise zur Sicherheit, zur maximalen Verwendung des Ladestroms, der integrierten LED-Anzeige, Installation und mehr.

 

Na ovom linku na engleskom ukratko opisuju bas za tvoj shido akumulator.

 

Nije preporucljivo puniti litijum akumulatore zato sto su mnogo osetljiviji na promene napona pri punjenju. Kod tih univerzalnih automatskih punjaca za obicne baterije oni nisu prilagodjeni za svu elektroniku u litijumskom akumulatoru, i za razliku od obicnih tipova akumulatora mozes da unistis punjenjem bas takvim punjacima.

 

Ti automatski u zavisnosti kako "ocene" akumulator posalju mnogo jacu struju i uniste litijumski akumulator, a u najgorem slucaju, iako veoma retko, moze doci i do eksplozije. 

 

Pokusaj da pozajmis od nekog punjac za litijumski akumulator, ako vec ne planiras da kupis ili u najgorem slucaju nadji obicni stari punjac, koji funkcionise slicno kao alternator i koji puni konstantnim naponom (ali da si siguran da je 100% ispravan) koji ne sme da predje ni u kom slucaju 14.4v ili 15v za tvoj SHIDO akumulator, sudeci po linku, i uz striktno pracenje punenja, bukvalno da sedis pored akumulatora dok se puni.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nisi lepo propratio par stvari...

 

Litijumski akumulatori moraju da se probude. Kad tako stoji, upali kratko svetlo ili maglenke na kratko, daj kontakt sa pozicijom... Ostavi 30ak sekundi, iskljuci potrosace pa zaverglaj.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11

Kazu mi moji klinci, da deca u skoli kada vide da neko nosi bilo sta od garderobe ili obuce iz Lidla, momentalno dobije nadimak "Lidlic".

Deca... Divni, mali, ali ponekad i okrutni ljudi.

S'tim u vezi, moj Lidlic punjac za aku je bez drame prvo dopunio, a posle prebacio na odrzavanje litijumski aku.

Screenshot_20201209-110330.png

Screenshot_20201209-110137.png

Screenshot_20201209-110150~2.png

Screenshot_20201209-110158~2.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Drugari skinuh pre par dana aku sa motora koji sam uzeo ove sezone i vidim da je litijum jonski. Da li imate neke preporuke kako puniti i da li je neko to radio sa pametnim punjačem? I da li uopšte da čačkam jer planiram da ga vratim na motor krajem februara, što znači da će proći nekih 2 meseca maks od poslednje vožnje? Problem je što aku baš nije pristupačan na mom motoru da bih pucao ćorke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 894 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Imam ga i ja. Ne diraj ništa. Osim ako nemaš punjaš za Li-Ion akumulatore, nemoj ni da pokušavaš da ga "puniš" s običnim punjačima, samo ćeš da ga zajebeš. Nemaju oni problema kao obični aku da gube napon, drže odlično isti napon duži vremenski period, dva meseca je ništa. Samo je bitno da temperatura u kojoj se nalaze ne padne nikad ispod nule. 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Li aku možeš puniti običnim punjačem, ali kada ga ovaj napuni OBAVEZNO odmah skini aku sa punjača. Trickle charge (impulsno punjenje, tj. ono što pametni punjači zovu "održavanje") je izuzetno štetno za Li baterije i nikako takve na isto.

 

Takođe, kao što je prethodnik rekao, za "održavanjem" nema ni potrebe, jer je struja samopražnjenja na Li baterijama u prvoj aproksimaciji nula i mesecima će stajati baterija bez da se isparazni (dakle, ako ništa ne vuče ni minimalnu struju iz nje, da se osiguraš najlakše skini crnu klemu).

 

Na hladnom, to što Li baterija ne daju odmah potrebnu udarnu struju je neka vrsta varke. Zagrej bateriju i videćeš da je i dalje puna i orna (najlakše je zagrejati tako što ćeš uključiti neki potrošač na minut dva, npr svetlo ili ćeš 5-10x zaverglati).

 

Nadam se da sam pomogao.

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

... i vole punjenje "brzo i jako". Ono "desetinom snage nazivnog kapaciteta" ovde ne vazi. Amperaza jaca (za auto akumulatore program na pametnom punjacu) i cim se napuni iskljucivanje.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 633 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Hvala svima na odgovorima :takoje:. Na osnovu svega pročitanog najbliži sam odluci da nahranim kerove i ne diram ništa, odnosno samo da vratim aku kada dođe barem kratka najava lepog vremena i da ga kroz par kratkih vožnji održavam do početka sezone. Najbezbolnije i po mene i po aku.

 

U slučaju da dođe do pražnjenja prelazim na plan B i tražim ili običan punjač ili smart sa programom za auto i skidam čim se napuni, bez opcije održavanja. Nadam se da sam plan B dobro razumeo, pošto predviđeni punjač za ovaj aku nemam, niti bilo ko iz mog okruženja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
On 8. 1. 2024. at 17:45, max80 je napisao:

Hvala svima na odgovorima :takoje:. Na osnovu svega pročitanog najbliži sam odluci da nahranim kerove i ne diram ništa, odnosno samo da vratim aku kada dođe barem kratka najava lepog vremena i da ga kroz par kratkih vožnji održavam do početka sezone. Najbezbolnije i po mene i po aku.

 

U slučaju da dođe do pražnjenja prelazim na plan B i tražim ili običan punjač ili smart sa programom za auto i skidam čim se napuni, bez opcije održavanja. Nadam se da sam plan B dobro razumeo, pošto predviđeni punjač za ovaj aku nemam, niti bilo ko iz mog okruženja?

mož da dodješ i na pivo ,dok popijemo napuniće se i istestirati.

Ja uzeo punjač za litijumske ,nisam mogao da se smaram,izveo dzek i sad isto kao pre sa kiselinskim, udžekam ,izdžekam, i ostavis do mile volje na punjaču.

40+ eura u Luisu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja