Jump to content

Moto Zajednica

Litijum jonski akumulator

Recommended Posts

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Uz motor uvezen iz Svajcarske koji sam nedavno kupio dobio sam litijum jonski akumulator.Duplo manji i visestruko je laksi od klasicnog. https://www.skyrichbattery.com/index.php?cPath=10. Da li neko ima iskustva sa ovakvim akumulatorima.Konkretno vidim da ima izvesna ogranicenja oko punjenja strujom od 14-15v i sa punjacima koji nemaju automatsku desulfatizaciju (jel se tako kaze).Imam Ctek 5.0 punjac pa ne znam da li mogu  sa njim da ga punim i da se ponasam kao sa obicnim akumulatorom.......k4w8sz.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Jel mozes da mi objasnis zbog cega ne sa ctekom a to za hladnocu...na - i ne vozim motor Imaju i oni punjac za li-ion ali ko ce vise to sve da kupuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Ustvari sad nesto razmisljam, isti je alternator i regler i za olovni i za ovaj li-jo a to mu ne pravi problem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Motocikl: XTZ 750
Pre 4 sati, Sveta 5. je napisao:

Ustvari sad nesto razmisljam, isti je alternator i regler i za olovni i za ovaj li-jo a to mu ne pravi problem?

Ne pravi problem.

Koliko sam razumeo, litijum jonski (ili litijum ferofosfatski) akumulator se kači na punjač samo kad se potpuno isprazni pa ne može da startuje mašinu (flat out).

U tom slucaju potreban mu je taj poseban punjac za litijumske akumulatore. 

Inace moze da stoji dosta dugo (i do 6 meseci) i da se ne isprazni mnogo. Pri radu motocikla vrlo brzo se dopuni.

Postoje litijumski akumulatori sa BMS-om i bez njega (Battery Management System). Taj sistem regulise punjenje i zdravlje baterije.

Baterije koje imaju BMS su "smart" baterije.

Vrlo brzo cu okaciti jedan tekst o njima samo da ga prevedem,posto i mene ova tema interesuje dosta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ako je tacno da se brzo puni u radu motocikla onda gurni motor da upali i napuni aku. Sto se mene tice ja sam resio da neke stvari radim po starinski, dobro i moj motor je mator, ali odustao sam od iscitavanja tekstova o uljima, lancima, sprejevima za lanac, i izucavanju kvantne fizike da bi vozio motor. Plan je vise da vozim "po starinski" uz normalno odrzavanje bez preterivanja. Ne kazem da napredno nije dobro i da treba ici u korak sa vremenom ali ja se ne opterecujem vise, resio sam. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6805 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Imam takav aku sa indikatorima. Istina je da startuje teško po minusu ali se sam napuni vrlo vrlo brzo, tj. nije se ispraznio već mu treba vremena da se zagreje pa se savetuje da se pre starta uključi neki potrošač na kratko.

 

Jednom prilikom sam se vratio jako umoran sa vožnje, parkirao motor u garažu i ostavio "Garmina" koji mi je iscrpeo aku. Startovao sam kablovima, sam od sebe se napunio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin
pre 30 minuta, markonitogen je napisao:

pa dobro. ja rekoh da me ovo interesuje pa mi nije opterecenje kao tebi. Mada vidim da i tebe interesuje cim citas ovo :stabre:

Ne zameram ja tebi i mene interesuje generalno sve i svasta.

Ma ja to generalno razmisljam naglas jer sam promenio logiku sada kada nisam bio u mogucnosti da promenim ulje u kolima bas u km, resio sam da vozim jos 1000-2000 km pa sta bude, uostalom i ja pijem lekove za pritisak i nije mi sve potaman pa ne mora ni njemu :)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Nije  se skroz ispraznio sad je 12,2 v. Mislio sam ,posto imam Ctek  da ga dopunim.Inace imam resenje imam  jos dva akumulatora  za motor od 14 i 19 ah i jedan da povezem za startovanje da se ne isprazni jos sa verglanjem.Inace sa Ctekom ne moze jer ima automatsku desulfatizaciju (jel se tako kaze) sto kod njih ne sme, tako su naznacili na svom sajtu.Inace pronasao sam resenje ,covek u mom  mestu ima svu  tehniku za svemirske akumulatore zvane Lithium-Ion.Da imam inace obican punjac za motocikle sa adekvatnom amperazom prikljucio bih ga na sat vremena "pa nek pukne" da ne jurim NASA laboratorije za njegovo dopunjavanje svaki cas.Ispraznio sam ga tako sto ugradjujem vazdusnu sirenu (140 db) Nautilus pa probao na kratko kompresor da vidim da li sam dobro povezao ,on povuce dosta struje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Sve Litijum jonske baterije za vozila imaju kontrolnu elektroniku unutra (koja kontroliše stanje baterije, proces punjenja itd.), s tim što proizvođači to koriste kao marketinški trik ne bi li ućarili još koji dinar i značajnije cenovno diferencirali suštinski iste modele (ugrade recimo led diode, ili mali led displej na kome se vidi stanje baterije, i onda njih reklamiraju kao "smart" :D:D ). U tom smislu, sve Li-Ion baterije će se sasvim korektno puniti na standardnoj instalaciji vozila i na običnim punjačima (ne i na "smart" punjačima namenjenim za olovno-kiselinske baterije jer pojedini režimi takvih punjača znaju da prave kuršlus kontrolnoj elektronici u samoj bateriji). Sve ostalo se svodi na pare i muziku - osnovna razlika između proizvođača/modela je upravo u toj kontrolnoj elektronici i opštem kvalitetu baterije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Uplasio se pa se malo povratio :stabre:.Danas izmerim  17,7v sto bi za olovne bilo super a za njega ne znam koliko je normalno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Zakaci sijalicu ili neku probnu lampu da ga opteretis malo pa izmeri, ili zakaci sijalicu iz fara, odmah se vidi da li jasno sija ili slabo i bice ti jasno stanje aku ako vec nije na motoru da zaverglas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Kad prodje ova mecava upalicu motor uz pomoc jos jednog akumulatora da radi neko vreme  pa cu onda da vidim sta dalje inace taj akumulator je dobar ima neko dugme za testiranje na njemu nisam otkrio kako se kontrolise

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Upravo sada, bocca_bastard je napisao:

17.7 struja punjenja ili izlazna??

Napon akumulatora

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova

NIje nešto ok. Većina punjača za Li-Ion accu neće ni da puni ako ti je baterija na većem naponu od 14.3V. Samo napiše "fault".

 

Inače, razlika u punjačima je i to što Li-Ion punjači nemaju program održavanja i impulsnog punjenja, jer to ovoj bateriji šteti. Napuni i prekine...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Ne znam kakvu sam zabunu napravio,Opterecivao sam akumulator i posle mozda pola sata ili sat izmerio napon bio je 12,3v pa sam se zabrinuo i postavio temu sa problemom. Prenocio je (ne na punjacu ) skinut sa motora i preko noci je povratio napon na 12,77v.Nasao sam na sajtu proizvodjaca da ne sme da se puni sa punjacima koji imaju automatski program desulfatizacije pa ga nisam ni punio sa njim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8138 postova
pre 47 minuta, Sveta 5. je napisao:

tek sad vidim sta sam napisao :grr: nije 17,7 nego 12,7v  greska u kucanju

 

E, to je ok. Normalno ponašanje baterije, inače. 

 

Napon punjenja za li-ion ti je 14.5V.Bez trickle charge, odrzavanja i bez desulfatizacije. Bilo koji punjač ovih karak može, samo kad napuni isključi i to je to... 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 996 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
pre 58 minuta, bocca_bastard je napisao:

Tj variranje voltaze. To je ono sto rade pametni punjaci za olovne i gel akumulatore

 

Sveto dobro je da je greska

Da dobro je ,jednom sam harlijev akumulator stavio na punjac za auto znam da ne valja ali ajd na kratko... pola sata i zaboravio ga nedelju dana

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
1 hour ago, Sveta 5. said:

Da dobro je ,jednom sam harlijev akumulator stavio na punjac za auto znam da ne valja ali ajd na kratko... pola sata i zaboravio ga nedelju dana

Ja konstantno, vec godinama punim akumulatore motocikala punjacem za auto-akumulatore. Nikada, ali bas NIKADA nisam primetio niti jedan problem niti anomaliju. Ponekad mi motocikl ostane na punjacu i par dana, a nikada nije priklucen krace od 12h (prenoci na punjacu).

Volim da ispratim ovakve teme i silne konstatacije i savete i pametovanja, ali se drzim onog sto mi se u dugogodisnjoj praksi pokazalo kao sasvim dobro resenje.

Napominjem da su mi svi dosadasnji i sadasnji akumulatori bili ili jesu olovni ili gelski. A, razmisljam da neki od sledecih, kada bude doslo vreme za zamenu, umesto klasicnog aku za motocikl bude UPS baterija. Jeftinija je u nabavci, a neke karakteristike su bolje (konstantan napon koji isporucuje).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, SHOKLA je napisao:

Ja konstantno, vec godinama punim akumulatore motocikala punjacem za auto-akumulatore. Nikada, ali bas NIKADA nisam primetio niti jedan problem niti anomaliju. Ponekad mi motocikl ostane na punjacu i par dana, a nikada nije priklucen krace od 12h (prenoci na punjacu).

Volim da ispratim ovakve teme i silne konstatacije i savete i pametovanja, ali se drzim onog sto mi se u dugogodisnjoj praksi pokazalo kao sasvim dobro resenje.

Napominjem da su mi svi dosadasnji i sadasnji akumulatori bili ili jesu olovni ili gelski. A, razmisljam da neki od sledecih, kada bude doslo vreme za zamenu, umesto klasicnog aku za motocikl bude UPS baterija. Jeftinija je u nabavci, a neke karakteristike su bolje (konstantan napon koji isporucuje).

Nije bitno da li je punjač namenjen punjenju auto-akumulatora ili moto akumulatora, nego je bitno kolikom će strujom (pri određenom naponu) da puni akumulator koji je priključen.

Generalno se preporučuje da početna veličina struje bude oko 10% od nazivnog kapaciteta akumulatora (znači za 12Ah trebalo bi da bude 1,2A) i da sa porastom napona ta vrednost opada, tako da kada akumulator dostigne napon od oko 14,4V ta vrednost bude oko 2% od nazivnog kapaciteta. Inače na punjaču akumulator (klasičan kiselinski) može da se puni do visine napona od 16,2V (za AGM je ta vrednost 14,7V), a osnovni limitirajući faktor tokom punjenja akumulatora je porast temperature elektrolita. Maksimalna dozvoljena temperatura je 45°C i kada se prekorači ta vrednost (iz bilo kog razloga) dolazi do nepovratnog oštećenja akumulatora.

To što ti nisi primetio nikakav problem na akumulatorima koje si "tretirao" punjačem za automobile ne znači nikako da štete nije bilo. Ja trenutno na motoru koristim potpuno neispravan akumulator (koji ima svega oko 8% nazivnog kapaciteta), ali ipak bez problema pali motor u sekundi (i da nisam vršio kapacitivne probe ne bih ni znao da je praktično gitov), međutim, kada bi trebalo da motor zavrti još par sekundi to ne bi mogao.

Što se tiče korišćenja akumulatora od UPS-a (koji spada u kategoriju stacionarne baterije), mislim da to ne bi dalo dobar rezultat, iz razloga što su te baterije (akumulatori) predviđeni da daju konstntnu struju manje vrednosti u dužem periodu, dok su starter-akmulatori predviđeni upravo da daju veliku (udarnu) struju u kratkom periodu.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
9 minutes ago, zika56 said:

Nije bitno da li je punjač namenjen punjenju auto-akumulatora ili moto akumulatora, nego je bitno kolikom će strujom (pri određenom naponu) da puni akumulator koji je priključen.

Generalno se preporučuje da početna veličina struje bude oko 10% od nazivnog kapaciteta akumulatora (znači za 12Ah trebalo bi da bude 1,2A) i da sa porastom napona ta vrednost opada, tako da kada akumulator dostigne napon od oko 14,4V ta vrednost bude oko 2% od nazivnog kapaciteta. Inače na punjaču akumulator (klasičan kiselinski) može da se puni do visine napona od 16,2V (za AGM je ta vrednost 14,7V), a osnovni limitirajući faktor tokom punjenja akumulatora je porast temperature elektrolita. Maksimalna dozvoljena temperatura je 45°C i kada se prekorači ta vrednost (iz bilo kog razloga) dolazi do nepovratnog oštećenja akumulatora.

To što ti nisi primetio nikakav problem na akumulatorima koje si "tretirao" punjačem za automobile ne znači nikako da štete nije bilo. Ja trenutno na motoru koristim potpuno neispravan akumulator (koji ima svega oko 8% nazivnog kapaciteta), ali ipak bez problema pali motor u sekundi (i da nisam vršio kapacitivne probe ne bih ni znao da je praktično gitov), međutim, kada bi trebalo da motor zavrti još par sekundi to ne bi mogao.

Što se tiče korišćenja akumulatora od UPS-a (koji spada u kategoriju stacionarne baterije), mislim da to ne bi dalo dobar rezultat, iz razloga što su te baterije (akumulatori) predviđeni da daju konstntnu struju manje vrednosti u dužem periodu, dok su starter-akmulatori predviđeni upravo da daju veliku (udarnu) struju u kratkom periodu.

U vezi aku na motociklima: veoma je moguce da su aku nepovratno osteceni mojom upotrebom auto punjaca, ali ih ja tako nepovratno ostecene koristim godinama bez problema. Evo, aku na mojoj Kawi ulazi u cetvrtu sezonu kod mene, a stigao je polovan sa motociklom. A motocikl je cele zime pod ciradom u dvoristu, i svaki put upali bez komplikacija.

PS: zar auto punjaci nemaju varijabilnu jacinu struje punjenja? Ovaj koji koristim, kao i najveci broj onih koje sam vidjao, pocne punjenje jacom amperazom, koja se kasnije smanjuje tokom punjenja. Zar to nije nacin da se aku ne osteti "trajno"?

Sto se UPS baterija tice, jos uvek nisam prelomio da li cu ih kupiti ili ne, javlja mi se ta ideja za sada, tako da je svako saznanje i informacija dobrodosla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 2 minuta, SHOKLA je napisao:

U vezi aku na motociklima: veoma je moguce da su aku nepovratno osteceni mojom upotrebom auto punjaca, ali ih ja tako nepovratno ostecene koristim godinama bez problema. Evo, aku na mojoj Kawi ulazi u cetvrtu sezonu kod mene, a stigao je polovan sa motociklom. A motocikl je cele zime pod ciradom u dvoristu, i svaki put upali bez komplikacija.

Sto se UPS baterija tice, jos uvek nisam prelomio da li cu ih kupiti ili ne, javlja mi se ta ideja za sada, tako da je svako saznanje i informacija dobrodosla.

Radio sam u firmi koja se bavila proizvodnjom i servisiranjem aku-baterija i dnevno su mi "kroz ruke" prolazile po par tona akumulatora na ispitivanju ili opravci.

Inače sam radio na poslovima rukovodioca proizvodnje, a k asnije sam i u svojoj privatnoj firmi takođe radio na održavanju i servisiranju raznih aku-baterija, kao i na projektovanju, proizvodnji i servisiranju punjača za sve vrste aku-baterija.

Iz tog razloga mi je ova problematika prilično poznata, ali ako ti imaš drugačije iskustvo ja to poštujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja