Jump to content

Moto Zajednica

Strujni udar!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250
pre 25 minuta, Savan je napisao:

 


Pre 10 ili maks 15 godina je plastična platna kartica u Srbiji bila retkost. Bankomati su bili na par mesta u bg i još par u većim gradovima u Srbiji. A sad i u Loznici na svakom ćošku. U vecini prodavnica možeš platiti karticom.

A za struju za punjenje treba samo utičnica.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Ovo i ako zazivi kod nas ili ce uvesti taksu na el vozilo ili ce uvesti akcizu na punjenje :) budite uvereni da kod nas ne moze nista da bude jeftino jer budzet mora da se puni!

pre 39 minuta, štampar je napisao:

Нисам испитивао како пуца Водоник а видим да ниси ни ти.Прилично је једноставно,Водоник не пуца и не гори док се не помеша с Кисеоником...али то је тад праскави гас а не Водоник...толико би требало да знаш,учи се о томе у ОШ...

 

Veruj mi da puca da ti zuji u usima!Ja vodonik nisam proizvodio u vakumu pa da mu treba kiseonik.Ako mozes da mi pojasnis kako se zove ta celija jer nisam uspeo da je nadjem?Inace generator nije problem ne znam zasto si uopse to objasnjavao.Napisao si neke kilovate za litar vodonika ne znam koliko to ispada u psi ja nisam mislio da kompresujem toliko vodonika nego cisto 1-2 psi za probu.A to sto hoce da bude bum postoji babler koji i ako pukne babler sprecava da dodje do eksplozije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
1 hour ago, drs said:

Koliku struju punjenja vuče prosečan el. automobil ?

 

E kakvi ste  :P, sam sebi moram da odgovaram  :lol:

 

Da stavimo stvari malo u neki koordinatni sistem. Najmanja snaga punjenja je 2,5 kW (220 V, 15A); standardno 2.5 do 7 kW (25 do 135 kW kod brzih punjača koje Savan pominje dok ide u WC i pije kafu na pumpi :D).

U Srbiji ima registrovano oko 1.8 miliona putničkih vozila. Da su sva električna te da se pune 8 sati noću po jeftinijoj tarifi sa 2,5 kW trebalo bi imati instalisanu snagu od 4,5 GW da to podmiri (tj. isporuči tih 36 GWh u toku noći). Ako se automobili pune, u proseku, tri puta nedeljno, tj. max 150 puta godišnje, to mu dođe 5.4 TWh godišnje. Ceo EPS godišnje proizvede 35 TWh.

 

U EU se kotrlja +-245 miliona putničkih vozila. Hajde i njih da punimo 8 sati noću sa tih 15 A, to mu dođe 4,9 TWh za jednu noć. Tamo se više vozi, pa će mo ga puniti četiri puta nedeljno, tj. ~210 puta godišnje. Godišnja potreba za el. energijom za punjenje automobila bila bi 1030 TWh. Cela EU proizvodi godišnje ~ 3300 TWh.

 

Znači nama bi bilo dovoljno, da podignemo proizvodnju struje za 16% i svi samo da zujimo. A ovi buđavci iz EU bi morali na nadmaše tekuću proizvodnju za 32%.

Duplo smo, bre, bolji od te šugave Evrope. Vuku nas tamo da nam sisaju struju. Energetski vampiri.

E neće moći !  Prozreli smo vas !  :P :jok::P

 

Op, cvrc, gevezn, zajn !  :dupe2:

 

 

:na_glavi:

  • Hvala 1
  • Haha 3
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pajz vako, donekle računica štima. Kući kad ga punim, a punim ga non stop, svaki put kad dođje kući on ide na kabal tako da se više puta dnevno puni sa po 2-3kw sa 10a. U gradu, ona slika sto sam poštovao, ide drugi kabal i tu puni sa 16a. A oni ekspresni punjači su čini mi se 40a.

Eto sad mosh izračunaš dalje.

A naravno da se infrastruktura mora promeniti, ako ništa drugo na onim ekspresnim stanicama, ceo krov je u solarnim pločama.

A ni kablovska televizija u Srbiji nije pala sa neba, grad po grad, prvo kabal preko bandere pa onda kroz zemlju.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Pa daj neki link kako izgleda ta celija ja koliko znam dry celije su najbolje po pitanju curenja stuje.Ja ne znam koliko si ti racunao da taj generator vuce struje i koliko proizvodi gasa u minuti?Evo ovde je covek lepo sve objasnio 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Razmišljam da stavim moj na prodaju jer svima se svideo. Pogotovu kad su izračunali koliko košta vožnja. Sa 8kw nekih 40-45km preko leta, zimi nešto manje predje sa istim punjenjem, oko 35.
A zaboravio sam koliko košta kw struje po noćnoj jeftinoj tarifi.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Znaci za 20 dindzi predjes 40km. Odgovara i nekome ko npr radi u šapcu, 40km na struju i 10 na bezin. Pod uslovom da imaš tamo uticnicu i da ga za radno vreme opet dopuniš(najbolje na gazdin račun :D ) To mu dođje onda 500km sedmicno od kojih 200 na svoju struju, 200 besplatno i 100km na benzin.

Računica je prosta.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA, BMW R1200GS, Piaggio Beverly 500

Mislim da je sve ovo sa elektromotociklima samo hype. Mogu da zamislim da će ljudi kupovati elektroautomobile iz čisto ekonomskih razloga (subvencije države, jeftinija vozila, niža registracija, bolja ekonomija) ili zbog pritiska države ali većina nas vozi iz zadovoljstva motocike i baš nas zabole za potrošnju i registracije. Lično ne verujem da ću ikad voziti elektromotocikl. Možda neki skuter za švrćkanje po gradu ali za neku lični satisfakciju i doživljaj nikad. I znam da struja daje bolja ubrzanja, ali jebo to kad meni srce ne zaigra kad ne osetim klipove pod dupetom...

 

A što se ekologije tiče... Kina 80% svoje energije proizvodi iz uglja, najprljavijeg izvora energije. Amerikanci su odustali od Kjoto sporazuma... A holanđani farmerima naplaćuju eko taksu zato što njihove krave prde i zagađuju vazduh. Sve dok postoje ovakvi disbalansi, od unapređenja eko sistema nema ništa a moj lični stav je da je ionako sve jedna velika prevara.

 

Šume i dalje proizvode i prerađuju mnogo veće količine CO2 nego celokupna svetska industija. Osim toga, naučnici su pokazali da zagrevanje i hlađenje planete nema nikakve veze sa tim da li se mi vozimo na benzin, dizel ili struju već je vezano za normalne cikluse na našoj planeti. Šta će biti za 300 godina kad planeta krene da se hladi? Forsiraće nas da koristimo ugalj da ugrejemo planetu? Važi... Ja ću i dalje da jašem moje V4 i V2 mašine sve dok ih ima. Ili ću prestati da vozim i da pređem na bicikl.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Pa nafte i uglja nece biti doveka tako da ce morati da se okrecu nekoj alternativi.Metan je takodje dobra alternativa a moze se dobiti iz izmeta i djubreta.Biodizel nije nesto zaziveo ali ce izgleda morati da ga usavrsavaju.Za benzin alternativa je bioetanol ne znam dali neko ima iskustva procitao sam da je jaci od benzina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

A kakva je situacija u Srbiji sa električnim motociklima? Da li je neko video negde neki takav motor kod nas? Ili bar da je čuo da ga neko ovde ima? Kakva je zakonska regulativa? Na primer neko kupi negde električni motocikl i hoće da ga registruje?

 

Napomenuo bih da u susednoj Hrvatskoj već nekoliko godina postoji zvanični uvoznik električnih motocikala marke Zero.

IMG_20180331_160211.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Kad su se pre pedesetak godina kod nas pojavili prvi rok muzičari, odmah su nazvani - "električari". Verovatno će tako biti i sa prvim vozačima električnih motora kad se pojave na moto skupovima. 

 

A prvi ko se pojavi na moto skupu sa nečim ovakvim (Johammer J1) verovatno će biti oteran :D

1480899942247.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Neće biti oteran. Jednostavno, neće ga pustiti da uđe u kamp. Ulaz je samo za motocikle  :D

 

A, u stvari,

verujem da bi jedan ovakav bacio u težak bedak profesionalne auspuh-svirače po skupovima. Zašto da jodluju iz oberture i pale gume kada nema ko da ih gleda i "divi im se". Sva publika se skupila oko ovog novog čuda  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 781 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Prevelika je to fama , za sad ništa od toga nema, struja je samo mazanje očiju.

 

Msm, dajte se u pamet, odakle toliko struje SVIMA I UVEK ? U termo-toplanama se loži šta ??? U nuklearkama se troši šta ??? Hoćete da kažete da je cela ta industrija čistija nego za SUS ??? Pa šta je sve potrebno zaprljati i preraditi da bi dobio bateriju i na kraju je i napuniti ??? 

 

 

Elektro ovakav kakav nam danas predstavljaju je samo HYPE i ništa više, pucanj u prazno samo da bi se pucalo.

Nisu problem ni točilice ni punilice ni tehnologija , problem je fleksibilnost (staneš-sipaš-platiš-voziš = 3min )

Najveći problem ustvari predstavljamo MI, SADA, MI smo navikli na svet ovakav kakav je i to je činjenica - naša deca će sazreti uz neki drugačiji agregat i takav će prihvatiti kao jedini ispravan. Nas ustvari najviše boli NAŠ OTPOR PREMA PROMENAMA , imamo svoju komfornu zonu i to je to.

 

Donja slika govori više od 1000 reči

vegan bmw.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Šta znam, dovoljno sam mator da pamtim razne HYPE-ove. Neki su kasnije postali toliko realni i uobičajeni da se niko i ne seća da su samo desetak godina ranije smatrani za "samo HYPE i ništa više, nema od toga ništa". Šta će biti sa ovim, videćemo za desetak godina. :na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 781 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Će vidimo , do tad će i ovaj forum promeniti ime u EPBikers ( Electro-Plastic ili Elektro-Privreda , kako vam volja )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Realno, nemam pojma kako će se elektrifikacija dvotočkaša odvijati i da li će uopšte zaživeti u nekoj značajnijoj meri, nisam ja Baba Vanga :moto3:. Ali ne treba sumnjati da će i kineski proizvođači učestvovati u tome. 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Sva vozila na el pogon imaju goru ekološku bilancu od motora na sagorijevanje.

Prijatelj je Dipl.ing el. tehnike i za elektro vozila kaže, doslovce sjediš na bombi.
Tko voli nek izvoli.




Vozim motor a nisam bajker.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 196 postova
  • Motocikl: mondial mct 250

Ne razumem zasto sedis na bomi? Nisam cuo da je neki el auto eksplodirao,desava se da akumulator pukne pri velikoj amperazi ali da napravi exploziju mislim da ne moze.Moze da se desi da se zapali ali daleko od toga da ce da ce odjednom da plane kao gorivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250



ali da napravi exploziju mislim da ne moze.


Uf, dobro je. Sad si me smirio, brinuo sam se, ali kad me neko ovako argumentovano razuveri, onda je sve OK.
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja