Jump to content

Moto Zajednica

Strujni udar!

Recommended Posts

  • Јахач змајева, 1537 postova

@el classico i ja isto, i to se polako ali sigurno dešava...
Ne dodiruje nas još uvijek ali ako pažljivo proučiš pomjeranja u biznis svijetu postaće ti jasnije da sam kraj nije toliko daleko koliko mi to mislimo... Baš su recimo Arapi prebacili sva sredstva iz razvoja kopanja nafte u turizam... Rusija ulaže polovinu sredstava koje je ulagala prije 30 godina u to i orjentsali se tome da stvore obnovljive izvore energije... Priča da nafte ima neograničeno je po malo naivna... 
Naftni lobi je najveći na svijetu i ako je taj isti lobi dozvolio da se nešto drugo desi to je jer i oni sami vide da je kraj i tek nakon što su investirali novac u nove tehnologije onda prestanu da lobiraju protiv... Mislim da ne trebaš da budeš genije da to i sam shvatiš...

Kada jedan VW ima elektro auto, kada jedan bmw ima elektro auto... pripremite se i za potpuno električni Jaguar (p.s. ja sam to nisam rekao :D ).
Sve teški zaljubljenici u fosilna goriva polako ali sigurno prelaze na OBNOVLJIVE IZVORE ENERGIJE koji su definitivno budućnost...

Vodonik, ili neko treće peto deseto gorivo će takođe da dođe na red, ali tek kao zamjena baterijama koje će da se za 50 godina pokažu kao "prljave"... 

Polako, sve u svoje vrijeme... 

P.S. 
Oko baterija, već postoji tehnologija koja dozvoljava punjenje baterije nebitno kojeg kapaciteta u tren oka, ali nije u cilju da bude dostupna civilnom stanovništvu...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Ja samo kažem kako su im proračuni bili netočni.

A vrime će pokazati sve.

Ulaganja u pojedine biznise nisu mjerodavna po ovom pitanju

Znamo da biznisa nema bez politike.

Kad je biznisu potrebno donese se novi zakon i tojeto.

Onda ti političari govore kako živiš u demokratsko uređenom društv temeljenom na humanim principima,

 

 

No stvar je u činjenici kako politika korisniku nameće šta će koristiti.

 Lakoje dok imaš izbor, benzin, plin, baterije.

Lako je dok na svojoj njivi možeš sijati i žnjati ono što ti treba a ne ono što moraš.

 

 

Ali kad donesu zakon da sa autom na sagorijevanjem ne smiš nigdi, pa ga u sljedećem koraku zabrane, ili uvedu nerazmjerne pristojbe za iste, tada si prisiljen, natjeran koristiti samo zakonom određene pogone...

Gadi mi se budućnost..

 

 

 

Vozim motor a nisam bajker.....

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Kad cena fotonaponskih ćelija još padne i kad poraste njihova efikasnost, eto struje za sve.

Činjenica da će svaka kuća moći da proizvodi više struje nego što joj je potrebno, govori da struja ima budućnost za vozila.

 

Svet hoda u cipelama od 7 milja, tako da ono šta se danas čini neshvatljivim, za 10 godina će biti obično.

Sami znate da kad bogledate unazad da je to tačno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Jesi siguran da će ta struja biti gratis, đžaba, mukte?

Ja nisam.


Vozim motor a nisam bajker.....

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 22 minuta, el classico je napisao:

Jesi siguran da će ta struja biti gratis, đžaba, mukte?

Ja nisam.


Vozim motor a nisam bajker.....

Skupa je i sada,ako nestane (kao) fosilnih goriva moze biti samo skuplja,logicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Ova elektrobajkerka opisuje putovanje od Belgije do Istanbula na električnom motociklu. Pominje da je bila i u Srbiji.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Struja sigurno neće biti jeftinija.

 

Ali, onog trenutka kad ti budeš mogao da proizvodiš deo svojih potreba, onda će ti biti lakše.

 

U tome je cela poenta, decentralizovana proizvodnja energije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

To će još da potraje. Zasad možeš komotno da najveći deo pokrijes ali samo zato sto možeš da vratiš u mrežu visak. A kad imaš manjak da uzmeš od mreže. Imaju baterije ali to može da prebrodi noć ili možda cak i jesenje doba ali ne zimski period.

Po meni kako ja to predvidjam, biće mini centrale u naseljima sa velikim kapacitetima kako bi se medjusobno razmenjivala električna energija. Možda čak i toplotna.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Ne bih ja zapostavljao ovu temu jer električni motocikli su budućnost. I to ne tako daleka kao što nam se sada čini. Verujem da kada sadašnji 20-godišnjaci budu mojih godina (50), ovi motocikli će imati primat na tržištu. Tj. ako SUS motori tada uopšte i budu u prodaji.

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Evo podataka za ovih pet motora iz gornjeg klipa. Autonomija im je od 160 do 200km, a za ovaj peti MX je dva sata, što je verujem više nego dovoljno za jednu turu motocross vožnje.

IMG_20180225_181405.png

IMG_20180225_181507.png

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: YBR 250 '08

Jel ima neko podatak koliko električni motor kod ovakvih mašina ima bolji koeficijent korisnog dejstva u odnosu na benzinske motore? Ovo bi trebalo da se značajno razlikuje. Pri ovome kada se radi o benzinskom motoru pod koeficijentom korisnog dejstva smatram odnos mehaničke energije tj energije koja se pretvori u kinetičku energiju pokretnih delova motora u odnosu na toplotu koja bi se dobila kada bi se ista količina benzina koristila za grejanje tj spaljivala u nekom pogodnom uređaju.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino

Ako je sada uobičajeno da motocikl u svakodnevnom govoru zovemo motor, da li ćemo u budućnosti električni motocikl zvati elektromotor? :stabre: 

Nemam pojma ali evo jedan klip o proizvodnji "elektromotora".

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Po ovom pitanju u potpunosti delim misljenje sa el classico-m.

 

Prvo, pricu o papratima koje su potrebne za naftu, a cijim rezervama polako dolazi kraj, vise niko ne guta, izgovore za naftne magnate kojima su malo milijarde, pa plasiraju kojekakve lazi kako bi neosnovano dizali cenu nafte. Opste je poznato da sirova nafta i zemni naftni gas nisu neiscrpni, niti su nastali od paprati, dinosaurusa i ostalih trica i kucina, vec nastaju u jednom od slojeva zemljine kore, a usled specificnih uslova u tim slojevima (visok pritisak, temperatura,...). Da zavisimo od paprati, samo SAD bi za 2 godine spiskale svu paprat koja je ikada rasla na nasoj planeti.

 

 

Resenje je odavno moglo biti pronadjeno, ali neki ozbiljni ljudi ne dozvoljavaju da se vozimo dzabe ili skoro dzabe. Baterije su uzas, poprilicno skupe, teske, nepouzdane na hladnom vremenu i s godinama gube kapacitet. Struja (el. energija) je daleko od ciste energije, par vetrenjaca, solarnih celija i hidrocentrala ne verujem da znacajno doprinose ukupnom broju kw/h koji svako od nas potrosi. Glavno se dobija iz termoelektrana (ugalj) i nuklearki (koje su za mene zivo zlo). Kada bi se svi vozili na struju, ne bi bilo dovoljno iste, potpisujem, ljudi bi se tukli na "pumpama" za steker, pa biju se u kaficima da ustekaju mobilni na punjac, a kamoli za ovo.

 

Hidrogen je najbolje od oba sveta, moze da se toci kao konvencionalno gorivo, svaka baterija ima dovoljan kapacitet da pogoni ovakvo vozilo, jer se stvorena struja gotovo odmah potrosi, ogromna autonomija, nema ostavljanja na putu, jurenja stekera i ostalih muka, a i baterije bi mogle vecito da traju. Jedini problem sto cike koje drze pumpe ne gledaju na ovo s odobrenjem, automehanicari bi ostali bez posla (sem ovih sto rade trapove), ali bi ovi sto vinkluju elektromotore imali pune ruke posla. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

U pravu si, skratio sam od hidrogenium (lat), hidrogen je po americki. To sto mi hidrogen zovemo hidrogen peroksid (vodonik peroksid), ne znaci da je i to ispravno, upravo to hidrogen u nazivu i znaci vodonik.

 

https://sr.wikipedia.org/sr/Водоник

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Vodonik-peroksid

 

 

P.S. drago mi je da ti radi sat

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Po naski bi to bilo onda hajdrodzen.

 

podseti me to kad sam imao 25 godina manje i setao se sa devojkom i zadesio se tu i moj brat(6 godina mladji). On nesto se zezao i izvrtao engleske reci, kaze bicucle umesto bajsikl. I ispravlja ga moja tadasnja pametnica iz begisha, kaze mu, e kaki si ljakse ne kaze se bicucle nego bisajkl. A ja ih posmatram..zemljo otvori se :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Ne volim ni ja sto koristim tudjice, kada vec imamo nasu rec, ali odgledao sam dosta emisija na temu gorivnih celija bez titlova, pa je upliv americkog engleskog nemoguce izbeci. Makar ne koristim izraze kao sto su "frendica".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Frendica bas zvuci onako ... to je mladja zenska osoba, dobrog izgleda, naglasenih oblina, zdravog seksualnog apetita, ne previše probirljiva... :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Haha 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja