Jump to content

Moto Zajednica

KTM 1050 šaljivo poučna priča

Recommended Posts

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600
2 hours ago, đunta said:

Ne znam našta misliš, Yamahini 1200 točkovi ne valjaju, Honda ima opoziv žica, tako da sve ide tamo gde ne treba. BMW kineski točkovi su mnogo bolji u finalnoj obradi nego Mahleovi, ali je propust u nečemu drugom, generalno nema veze sa Kinezima, bar ja nisam došao do tog zaključka.

Kakvi li su na novom stromu 650, brat vozi, pa ne bih da ga zadesi ono sa snimka sa gs 1200. Ne znam koji moj je i kupovao sa zbicama, kad je liveni bio povoljniji, a on i ovako ne tera off. Za sada se normalno ponasa motor, cak i pri v max, ali da li treba da obrati paznju na nesto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Imaš posebnu temu o BMW žičanom točku, u načelu isti zakoni važe za bilo koji, ovo moje mešanje ovde je čisto da se ne pljuju i hvale motori preko mere, ajd i malo da se razumeju serviseri iako je klijent na prvom mestu, bar bi tako trebalo da bude.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 355 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda NX125, Suzuki DR-Z400E

KTM 790R nov, stoji 15200€
Svi sistemi zaključani, nema diranja, nema prepravke.
1) Kako tom motoru koji toliko košta, sme bilo šta da fali, ili ne štima čak i duže od garantnog roka, a kamo li u garanciji?
2) Kako serviseri ne umeju, ne smeju, ne stižu da motor koji toliko košta osposobe vlasniku u najkraćem mogućem roku?
Ljudi to su velike pare...

Послато са SM-J730G уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 517 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Zrenjanin
  • Motocikl: KTM 1290 Super Adventure
A ima li ko sta objektivno i kriticki da kaze za Crosstourer-a? Jeste da nije inicijalno tema poredjenje, ali posto se vec hvatamo za uporedive modele.

Meni je strava, ali je težak, mali mu je rezervoar i poznaniku koji ga je vozio je trošio preko 8 litara. To su mu bile najveće zamerke. Onda ga je prodao i kupio LC Adv. 2015. I trebalo mu je po njegovim recima par meseci da se navikne na vibracije i sve ostalo sto BMW nosi sa sobom (mislim i na loše i na dobre stvari). Sad je zadovoljan sa BMW-om. Kaže “kako mi se činilo kad sam seo prvi put na njega, sad je super”


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

Wobble my se pojavljuje uz prtljag, konkretno uz bocne kofere. Nesto tipa prenose turbulenciju. Nije moja mudrost, procitao sam. Sada su mu fabricki koferi postavljeni na plivajuce nosace i navodno je problem ublazen.

KTM je problem opisao kao "cisto nemacki" jer nigde drugde ne sme da se vozi brze od 130 km/h, a problem se javlja prvi brzini vecoj od te.

https://www.motor-talk.de/news/ktm-entkoppelt-den-kofferhalter-t5594125.html

Mastao sam i ja o 1050.  :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova



Brate nov motor sa ubrizgavanjem se gasi na semaforu jer je hladan... meni se gpz nikad nije ugasio na semaforu ni leti ni zimi, niti bilo koji drugi motor i skuter koji sam vozio. Najjaci su u komentarima sto pravdaju kao KTM to je normalno...aham

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Juče sam imao zadovoljstvo da zavrnem ručicu gasa na moćnom KTM-u, simfonija za uši, prelepo fascinantno, nestvarno za mnoge motore, a danas na  lepom druženju neko spomenu problem sa  nestabilnošću ovih motora pa se setih ove teme. Sve što radim, snimam inače, a povremeno napravim i neki klip, sa mukom doduše jer nisam vičan tom poslu. Par klipova od po nekoliko minuta, oba nisu imala više problem pri ozbiljno visokim brzinama i koliko znam, sa prtljagom:

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Posle ovih klipova moram radi svoje edukacije da pitam, đunta molim te za brzu analizu...

 

Ja sa Adv 990 nisam imao problem wobblinga sa fabričkim setupom, a onda sam zamenio prednji obruč i smanjio prečnik točka sa 21 na 19. Pojavio se wobbling na većim brzinama i majstor koji mi je radio (pleo žice i balansirao točak) mi je rekao da je to posledica promenjene geometrije, ne naštelovanog vešanja i prednjeg blatobrana koji je mnogo više 'zevao' sa točkom/gumom 19" u odnosu na fabrički 21" u šta sam ja bezrezervno poverovao.

 

Sad me zbog ovih klipova jako zaintrigiralo i sumnjam da smo mi tada bili u pravu. Vidim da je lako moguće da 'novi' točak nije bio dobro uštiman.

Šta misliš, ako uopšte možeš da 'misliš' samo iz napisanih reči...  :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Točak je jedan od faktora koji utiče na wobling na većim brzinama a nije jedini, ja sam imao wobling na SMT koji ima Marchessini livene točkove a iste točkove ima SuperDuke R 990 a tu nema woblinga.

Wobling može da dolazi i od zadnjeg točka zahtevajući tvoje korekcije preko volana

Ima dosta do geomertije, vešanja, visine prednjeg kraja i turbulencije vazduha pod uslovom da su točkovi i gume dobri.

Meni to nije smetalo jer se wobling javljao samo na visokim brzinama (SMT 990) koje su skoro pa neprimerene tom motoru, 180+ na sat.

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 9 sati, PremieRacing je napisao:

Posle ovih klipova moram radi svoje edukacije da pitam, đunta molim te za brzu analizu...

 

Ja sa Adv 990 nisam imao problem wobblinga sa fabričkim setupom, a onda sam zamenio prednji obruč i smanjio prečnik točka sa 21 na 19. Pojavio se wobbling na većim brzinama i majstor koji mi je radio (pleo žice i balansirao točak) mi je rekao da je to posledica promenjene geometrije, ne naštelovanog vešanja i prednjeg blatobrana koji je mnogo više 'zevao' sa točkom/gumom 19" u odnosu na fabrički 21" u šta sam ja bezrezervno poverovao.

 

Sad me zbog ovih klipova jako zaintrigiralo i sumnjam da smo mi tada bili u pravu. Vidim da je lako moguće da 'novi' točak nije bio dobro uštiman.

Šta misliš, ako uopšte možeš da 'misliš' samo iz napisanih reči...  :moto3:

 

Woody-iju, https://woodyswheelworks.com/ sam kojim sam prijatelj i njegov đak, cela Amerika i pola sveta, šalju točkove na održavanje i servis, on je No 1 u celom svetu, a u našem regionu je prašuma, (wood= drvo).

 

Imaš problem i sad očekuješ da ja komentarišem, što ne mogu jer nisam radio, a pogotovu ne tuđi rad. Jednostavno, bez pregleda nije moguć validan zaključak, čak ni na osnovu snimljenog klipa. Na jednom od postavljenih klipova, motor sa točkom od 30-tak hiljada km je bio u vlasništvu zvaničnog zastupnika za jedni bivšu Yu republiku u čujem sastavu je i servis, sadašnjeg vlasnika su svi u sve  drugo ubeđivali, samo ne na točak. 

 

Naravno, prva sumnja pada na točak, ali jeste tačno da manji prednji prečnik pomera geometriju, uspravlja prednju viljušku i krati predtrag, to se prvenstveno odražava na razliku u upravljivosti u blagim  i oštrim lukovima, odnosno krivinama, na prvacu te ne bi trebalo da se odražava. Svi skuteri imaju prilčno uspravne vile i nisu nestabilni ikao postižu zavidno visoke brzine, a uz to, imaju i točkove malih prečnika. Kod njih, kao i kod dosta enduro motora, kad se pusti korman, može da se javi voblovanje, ali ga dodir prsta eliminiše. To je normalno, ali ako se javlja "dead wobling" , onda je uzrok ozbiljan i može biti raznovrsan, ko što je i GixxerK6 naveo, da ne širim. 

 

(Uključio sam se u temu svojevremeno, da bi stao u odbranu  KTM-a, a ne da bi se promivisao, iko je to neizbežno kad god se piše o nečemu ličnom.)

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950
On 4.11.2019. at 23:13, đunta je napisao:

(Uključio sam se u temu svojevremeno, da bi stao u odbranu  KTM-a, a ne da bi se promivisao, iko je to neizbežno kad god se piše o nečemu ličnom.)

Opušteno oko promocije, to može biti samo od koristi sutra nekome ko ima problem da zna kome da se obrati makar za savet ili korekciju točka. To nikako ne može da smeta.

Svaka čast na analizi problema, korekciji i video zapisu radova :ktm:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 6 sati, GixxerK6 je napisao:

Opušteno oko promocije, to može biti samo od koristi sutra nekome ko ima problem da zna kome da se obrati makar za savet ili korekciju točka. To nikako ne može da smeta.

Svaka čast na analizi problema, korekciji i video zapisu radova :ktm:

 

Bavim se  točakom preko punih 7 godina bez ijedne reklamacije, od tada negde i datira prvi post na forumu, radim najzahtevnije konstrukcije i verovatno je rezultat iznad učiteljevih, ne zato što on ne zna, nego  što ja uložim više rada i vremena. Zvanična BMW mreža je upoznata recimo, a stoje im ganc novi motori po salonima sa potpuno labavim žicama i tako ih prodaju, tako da nije baš da ne smeta; hvala na komplimentu.

 

Verovatno ima u klipovima, ali bez objašnjenja. Pomeraj obruča, takozvani "rim offset", je izuzetno važan paramater. Njime se određuje trag pnumatika, osim u izuzetno retkim slučajevima,  prednji i zadnji točak moraju da budu u istoj osi koja treba da se poklapa sa podužnom osom, u protivnom, motorcikl može igrati, različito skretati u levo i desno, nestabilno kočiti i ranije potrošiti gume. Svakim pomeranjem nipla, dejstvuje se po vertikali i horizontali i samim tim obruč može da se pomeri van centralne kružnice u neku stranu. Točak od BMW-a R65, uprkos informaciji, rađen je kod dvojice i guma je kačila u zadnju viljušku, a nravno, svi niplovi i žice upropašćeni da nije bilo moguće stezanje na punu radnu silu, ovo je kontrola pozicije obruča u odnosu na glavčinu:

 

20190910_135521.jpg.f9635d54b0919ab9859b328c477dcaaf.jpg

 

Ovaj motor ima ne samo upotrebnu vrednost, već dodatnu, kao oldajmer. Iz nekog razloga je svud  brušen pa popreko iščetkan i praktično skroz uništen i obruč, možda da time eliminiše neko klaćenje po horizontali, a možda je i mišljeno da će se time  pomeriti u stranu, ko će ga znati:

 

20190910_135546.jpg.8fca37ca3e1b1133d34d62477ab48741.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Koliko su lepi i prakticni zicani tockovi na jednu stranu, toliko su muka tantalova za sve drugo. 

S tim da sam ja doziveo uzasan wobbling na hornetu 2004. 

Menjao sa kumom motor. Ja njemu SVa a uzeo Horneta da ga servisiram. Da mu skratim cimanje, ja cu da ga pravezem iz ZR u NS. Vetar ubija (Banat, ovde i kad nema vetra, duva poprilicno) 

Vozio sam 4 horneta i svaki mi je ostavio gorak utisak cim izadjem van grada. 

Nije jednak osecaj kao kad se pojavi wobbling sa zicanim tockom, ali je i dalje odvratno neprijatan. 

Na hornetu je verujem wobbling zbog vise faktora: kombinacija rama, offseta, relativno prostog vesanja... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 8 sati, abarth_maniac je napisao:

Koliko su lepi i prakticni zicani tockovi na jednu stranu, toliko su muka tantalova za sve drugo. 

 

Žičani točak je neuporediv, pa šta misliš, što je Ford T i rana auto industrija, koristila njih? Zato što je puno izdržljiviji, a tad nije bilo autobanova, a sa aspekta bezbednosti je takođe mnogo sigurniji od livenog ili punog. Žičana felna treba da bude kruta jednako kao i puna u normalnom opterećenju, a postaje elastična tek kad dođe do udarca pri kom liveni puca uz pad, tad fleksibilna konstrukcija dolazi do izražaja i točak ide dalje ko da se ništa nije desilo. Sve traži intervalno održavanje a to nije uobičajeno, ide sad jedna tema, motor iz 1988 a guma stara 15 godina, nedostaje nekoliko žica i po izgledu se jasno vidi da je nemoguća, ili veoma skupa reparacija, pa je zato odbijen, kade je takvo stanje, onda jesu tantalove muke naravno.

 

(Napisah nešto, pa obrisah, nije baš mesto za ovde, ima posebna tema o žičanom točku, https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/96334-r1100-1150-1200gs-zicani-tocak/ a i zvuči nadmeno.)

 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /
On 4.11.2019. at 13:35, GixxerK6 je napisao:

Točak je jedan od faktora koji utiče na wobling na većim brzinama a nije jedini, ja sam imao wobling na SMT koji ima Marchessini livene točkove a iste točkove ima SuperDuke R 990 a tu nema woblinga.

Wobling može da dolazi i od zadnjeg točka zahtevajući tvoje korekcije preko volana. Ima dosta do geomertije, vešanja, visine prednjeg kraja i turbulencije vazduha pod uslovom da su točkovi i gume dobri. Meni to nije smetalo jer se wobling javljao samo na visokim brzinama (SMT 990) koje su skoro pa neprimerene tom motoru, 180+ na sat.

 

E, ja ću ovo S(MT)okoćalo da proveravam u narednih par sezona, upravo sam postao ponosni vlasnik odličnog primerka sa gomilom opreme. :ljubav:  Za sada mogu samo da se nadam da ga neće biti uopšte   :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 3.12.2019. at 13:37, GixxerK6 je napisao:

Manje autoputa a više "zavoja" i sigurno neće biti woblinga

 

Hmmm, kad je žičani točak u pitanju. Pri pravolinijskom kretanju, oslona površina pneumatika je mala i zaokretanje točka levo desno po vertikalnoj osi sprečava samo grip, odnosno trenje, da ne uzimamo u obzir sad predtrag i žiroskopsku silu i relativno lako može da pomera. U vožnji pod nagibom, u zavoju, točak leži većom površinom i praktično je ona kao neka vrsta stope opterećena  težino motora  i koja svojim krakom sprečava da točak rotira levo desno olako. Ako sve žice nisu dovoljno čvrste, ili samo neki broj, dolazi do uvijanja u njima samim pod terećenjem, sam obruč se vrlo malo pomera, kolko dozvoljava elastičnost gume, ali zato dolazi do pomeranja u samom vešanju, viljušci, a samim tim i ceo motor ulazi u neko kretanje, odnosno nemirnoću. Učestalost nije visoka niti toliko, kao da se prelazi preko neravnina ili mestimično klizavije podloge ili prebrzo za grip pneumatika i tako se tumači i vozač refleksno reaguje pokušavajući da izvrši korekciju, a praktično se točak relativno stabilno drži sve vreme za podlogu, kontra, rekontra,... kormanom i to destabiliše potpuno motor sa posledicom koja je obično pad. Obično se misli da se nešto desilo iz čista mira, da je bilo nešto masno il klizavo na putu,... te da se cepalo ala GP.

 

Ako je motor podložan nestabilnošću u smislu woblinga, mora se preduzeti sve da se eliminiše uzrok bez obzira da je čak i fabrička konstrukcija tome podložna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Đunta,

Tehnička ispravnost uvek na prvom mestu ali ponekad možeš da osediš tragajući za nekom sitnicom sa kojom se može živeti ako se prilagodiš.

Ovo što si rekao za žičani točak ako je nešto neispravno nema dileme da treba odmah popraviti, međutim...

SMT ima Marchesini odlivke a wobling se na velikim brzinama 180+ km/h javlja iz drugih razloga.

Ja sam se sa tim motorom toliko retko kretao tom brzinom da sam zaboravio na wobling a u svim drugim režimima vožnje motor se dobro ponašao. Možda kod ovog primerka to ne bude.

Jako opširna priča za SMT oko mogućih uzroka gde neke stvari oko geometrije motora, predtraga ne možeš lako da promeniš a da ne ugroziš osnovnu namenu tog motora, nisam video da ima replacement opruge za napred za kojima sam tragao jer motor napred "pliva" a koje su koliko se sećam jako dugačke pa otuda i slabe, i ono što nikako ne možemo da izbegnemo je strujanje vazduha oko elemenata motora koji su tu fabrički namontirani.

Naš kolega sa novim SMT će sam to videti i proceniti. Čak i kada je bilo koji motor u potpunosti ispravan u svim segmentima vožnje svako od nas to drugačije doživljava i drugačije će ti opisati šta je problem ako problem postoji.

Neko neće reći baš ništa.

Najbolji su oni koji "cede" motor do koske gde nikako ne mislim na krajnju brzinu već agresivnu vožnju gde se napinje i motor, kočnice i oslanjanje, oni mogu mnogo reći gde i kada motor popušta da sluša. I opet zavisi da li taj gospodin ima 70 ili 100kg. Ova dvojica na istom motoru nema šanse da imaju isti utisak.

Da ne širimo temu, baš me zanima kako će PremieRacing doživeti njegov SMT.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 4 minuta, GixxerK6 je napisao:

Tehnička ispravnost uvek na prvom mestu ali ponekad možeš da osediš tragajući za nekom sitnicom sa kojom se može živeti ako se prilagodiš.

 

Slažem se svime što si izrekao, a ovo što sam te citirao je problem, to na kraju. Nema prilagođavanja neispravnosti, ono, neću da jurim pa mogu i loše kočnice, a zaboravlja se da je dobra kočnica u velikoj većini situacija potrebna zbog tuđeg uzrokovanja. Naravno, može da se prilagodi nešto, kao ne zalaženje u visoke brzine.

 

To što spominješ SMT, svakako da pogubno može biti premeko vešanje, malo gušće ulje ili malo veće zapremine može da ga priguši, možda može i podloškama  samoj opruzi malo da se doda preload-a, no široka priča svakako, pogotovu ako se uđe u samu geometriju. Čisto sam hteo da izdvojim posebnost žičanog točka kog ima motor u nazivu teme i to  generalno važi za bilo koji. Čovek spucao 30-tak hiljada sa motorom, ne znam šta nije radio, teretio  kofere, (možda peskom) ne bi li ga primirio u zavojima, na pravcu bio miran, sad je ko po šinama, tako da zaista se može namučiti dok...;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Nažalost ovaj 1050 iz teme nema žičani točak i to sigurno nije bio uzrok woblinga ako su ispravne gume.

Nije za porediti kočnice i high speed wobbling, namerno sam boldovao tehničku ispravnost kao prioritet, ispravnost u svakom smislu.

Na SMT ne bih nikako wobbling ako ga ima smatrao tehničkom neispravnoscu već karakteristikom takve koncepcije motora.

Meni je to bilo važno isto kao npr vibriranje plastike na 220 koje pri tome ne čuješ, hoću reći nebitno ako gledaš sveukupnu sliku.

 

Wobling se ovde dešava ponekad u meri sa kojom možeš da voziš i samo na autoputu gde su velike brzine a nikada ispod 180km/h.

 

Sad se nasmejah jer si spomenuo kočnice a ja sam svojevremeno jedan motor koji mi je bio odličan za mnogo toga prodao bas zbog kilave kočnice. I nije problem u brendu motora već opet u nameni tog motora. Išao sam sa modifikacijama prednjeg dela do te mere da gubim suštinu tog motora.

Inače bilo to nekome čudno kada kupujem motor retko gledam marku (vozim sve) a prvo što gledam su kočnice, radni i Master cilindri, diskovi, oba oslanjanja sa amortizacijom, performanse motora i na kraju točkove, točkove u smislu konstrukcije i težine.

Tek posle čitam šta piše na rezervoaru

 

Meni je danas reper Radial M50 monoblock sa masterom npr RCS 19, ima tu sa I bez ABS, cornering ABS itd.

 

U potpunosti poštujem tvoju ekspertizu, znanje i veštinu oko točkova generalno a pogotovo oko žičanih, vidi se da priča iskustvo, kao što rekoh ranije dobro je znati ko može da proveri i servisira takve točkove.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 3 sati, GixxerK6 je napisao:

Nažalost ovaj 1050 iz teme nema žičani točak i to sigurno nije bio uzrok woblinga ako su ispravne gume.

 

13 strana, a nisu jedine, ne mogu baš sve detalje da držim u glavi, ali se povela diskusija o problemu žičanog KTM točka.

 

Pre 3 sati, GixxerK6 je napisao:

Na SMT ne bih nikako wobbling ako ga ima smatrao tehničkom neispravnoscu već karakteristikom takve koncepcije motora.

 

Naravno, ponekad se očekuje previše od motora, ko kad bi se neko žalio da je R pretvrd za off.

 

Pre 3 sati, GixxerK6 je napisao:

Sad se nasmejah jer si spomenuo kočnice a ja sam svojevremeno jedan motor koji mi je bio odličan za mnogo toga prodao bas zbog kilave kočnice.

 

Interesantno je da se kočnicama pridaje malo značaja, što je meni čudno, da nekažem zabrinjavajuće. Uglavnom se potencira da ne škripe i da pločice ne jedu diskove. BMW-i koče nadprosečno, ali nijedan kako bi trebalo ili kako može. Sad ću i ja malo da se nasmejem, čekam da se malo podigne temperatura pa da izmaltretiram jedan motor, imo enigmu pa bez test vožnje ne mogu da budem siguran u rezultat. Izservisiran je ceo motor pa i kočioni sistem, ništa nije menjano od komponenti, ali je povećana  efikasnost iznad fabričke, sada klijent traži da mu se umanji, veli, kako pipnem prstom, tako kopa, tako da mora teram kočnicu u minus. Razlikuju kočioni sistemi konstruktivno ali i kad je sve kako treba, može malo da se poboljša esikasnost.

 

Pre 3 sati, GixxerK6 je napisao:

Tek posle čitam šta piše na rezervoaru

 

Ispravno gledaš, " kupio sam motor, onaj žuti znaš, od opreme ima to i to, ko da nikad nije vožen "...i tek na kraju ali. Obično se tako i time rukovodi pri izboru polovnjaka, vrlo malo se obraća pažnja na tehničku ispravnost, po sistemu, šta se ne vidi, mora da je dobro. Kočnica, vešanje i točak su 3 osnovna elementa oslonca, ko tronožac, bez jednog je rizik pada veoma visok, al tako je kako je.

 

Pre 3 sati, GixxerK6 je napisao:

U potpunosti poštujem tvoju ekspertizu, znanje i veštinu oko točkova generalno a pogotovo oko žičanih, vidi se da priča iskustvo, kao što rekoh ranije dobro je znati ko može da proveri i servisira takve točkove.

 

Hvala, no, već poodavno me bije glas, "Đunta će da ti nađe sto andrka" recimo, pa primećujem neko zaziranje, prikrivaju mi ljudi zapažanja o svom motoru, naravno, ne svi. Tražim ja dlaku u jajetu i vrlo često je i pronalazim, ali sam krajnje razuman, predočim šta smatram obaveznim a šta ne i što može da se istoleriše,  vlasnik odlučuje uvek. Od mene niko neće da dobije tapšanje po ramenu i ono, super ti je motor, bolji nisam vido, nije to ništa i slično ulagivanje, već surove činjenice koje neko može da shvati i kao uvredu iako nije kriv, kupio željeni polovnjak kako je najbolje znao i umeo i to nije nikakva krivica, al ljudi ne vole da imaju utisak da su se zeznuli iako znaju da sve što je polovno nosi veće ili manje skrivenosti koje ni mi koji radimo ne možemo da otkrijemo stopostotno dok ne rasklopimo i uradimo detaljnu defektažu.

 

Što se tiče žičanog točka, neću biti skroman, mada nisam nikad ni nešto bio, moj točak je No1, bolje ga radim od mog učitelja Woody-a koji se smatra najboljim u čitavom svetu, https://woodyswheelworks.com/ , on već deceniju ne radi lično a njegovi radnici ne mogu da postignu takav rezultat, niti mu posvećuju toliko vremena. Niz nesreća zbog lošeg točka na BMW vodenjacima, na stranu što se gro vozi ko da su sa ispumpanim gumama, javno sam ponudio besplatnu kontrolu točkova i na forumu i na BMW Motorrad fejs stranici, svaki točak inače ima video zapis i pisanu tehničku dokumentaciju i to može da posluži kao argument za ostvarivanje prava koje proističe iz garancije, znači, nije u pitanju navlačenje posla. Znaš kolko ih je doneto, 0-nula, čak se jedan i naljtio kad sam mu napomenuo da može točak da se dovede u puno ispravno stanje, a njegov klip sam ubacio u moj kolaž kao jedan od naj gorih. Tako da je to bespredmetna priča, čisto pišem radi reda i po inerciji, "vozi Miško".

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

@đunta

Danas ko radi žičane točkove rekao bih da je egzotika a da ne pričamo o razlici u kvalitetu koji sigurno postoji.

Ja sam poslednji put radio žičane točkove na APN4 i na E90 ako se dobro sećam jer je bilo jako davno menjao sam žbice sa jačim od 4mm a znaš li ko je radio...

Bio neki servis za bicikle i verovatno mopede na samom ćošku Lomine i Kameničke.

Ne smem reći kada je to bilo

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

BMW-a GS LC 1200 je proizvedeno oko 300.000 komada za proteklih 6 godina, oko 65 odsto su sa žičanim točkovima, a gde su ostali modeli, pa zatim i ostale marke. Osnovna zabluda je poistovećivati bicikl i moto točak, osim na oko, ništa zajedničko nemaju, ma kako neverovatno, a i Tomos je bicikla sa pomoćnim motorom. Da ne elaboliram, sama brzina je dovoljna, radi se od skoro 300 kmh, neuporedivo sa 50-tak kolko bajs vršno postiže, ne računam neke ekstreme. Točak od BMW- košta cca 1.400e, masa drugih je 800-900e, a od bicikle recimo 20-tak. Uz to, BMW "X" točak je specifičan, ima još takvih primera, pa sama fabrika ne može da ih napravi da valjaju pretežno, već obrnuto, retko koji da može da zadovolji, ne samo po mom kriterijumu gde su 2+2 četiri. I onda nekom padne na pamet da nosi u Kameničku, Gardoš, Sinđelićevu, Bataju...Radi taj servis u Kameničkoj i danas, ali je biciklistički, vadili su nekad berberi zube, al beli mantil nosi i pekar i doktor, belo je belo, al dijametralno različito.  

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1199 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014

Toliko sam se nahvatao straha od žičanih točkova posle ovih pisanja na forumu, da bi ih zaobišao u širokom luku.
Ako bih nekada gledao takav motocikl, prvo bih otišao kod Đunte da pregleda točkove pa bih onda gledao ostatak mehanike.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja