Jump to content

Moto Zajednica

Jamaha 125 SR problem

Recommended Posts

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 125

Društvo pozdrav.

Nisam našao temu za moj motor Jamaha 125 SR imam problem u radu motora pa ako ima neko da pomogne u nalaženju problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Da bi dobio bilo kakvu pomoć, moraš opisati problem koji se dešava :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 125

U pravu si.

Danas, 19:23:09

Dosta se i ja razumijem u motore ali još uvijek nemogu da otkrijem problem. Motor ima dobru varnicu, karburator sam štelovao deset puta i uvijek je isti simptom, kompresija je 11 bari, ventile štelovao  faza na lancu ispravna. Motor na leru radi normalno uz nekad malo promjene sa obrtajima, ako ga polako turiram djeluje uredu, ako mu sa lera naglo dam gas on se zadavi i ugasi a ako mu odmah vratim gas on i dalje radi na leru normalno i tako kad ga zezam on često opali uglavnom na karburator i veoma rijetko na auspuh. Kad opali iz karburatora sukne plamen. Tako u vožnji brlja do pola gasa kasnije povuče bolje. Ja sam sumnjao da je usisni ventil progorio ali je dobra kompresija pa me to buni. Sutra ću pokušati da ostavim klip na tački paljenja pa da kompresorom naduvam pritisak da vidim dali ventili dobro zatvaraju. I još ostaje CDI elektronika dali ona šta ne brlja sa tačkom palenja ali tu sam nemoćan nemam to čime provjeriti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Može da se desi da je crklo pomeranje predpaljenja...pa iako ima dobru varnicu, nije onda kada bi trebalo. To možeš i trebalo bi da proveriš stroboskopom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Stroboskop je stroboskop...mož' da ga koristiš i na kosilici.

Paljenje može da bude fiksno, ali ovde bi trebalo da ima i pomeranje u zavisnosti od režima rotacije. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 125

Sutra ću vidjeti kakva je situacija oko magneta, nekad sam radio tomosa ali ovo je druga priča, ovdje ima pikap koliko sam primijetio ali dali je moguće da su kod mene dva pikapa jer sam primijetio oko magneta nešto kao dva pikapa, na jednoj polovini magneta i na drugoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Imaš li radioničku knjigu?

Bilo bi dobro sve te komponente paljenja ispitati unimerom. Možda i bez knjige mogu da se nadju vrednosti otpora...negde u nekom dzepu interneta. Probaš sve namotaje, bobinu, medjusobne veze...pa i kabl i kapu (ako kapa ima rezistor to hoće da ebava), svećicu.

Kad se uveriš u ispravnost svega (koliko je to moguće), ostaje proba promene predpaljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

...i da, zaista bi trebalo da si 100% siguran da je sve što si pomenuo zaista ispravno. Naročito karb. Nivo goriva, stanje dizni, igla u šiberu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 125

Ja sam sad na velikim mukama, pokušavam sa mojim znanjem da nešto uradim, motor je bio nekoliko dana u ovlaštenom servisu Jamaha u Bijeljini kod čuvenog majstora Darko, sve ovo što sam naveo da je u redu to je i majstor Darko potvrdio i on malo sumnja da karburator možda nije u redu ali mi je kad sam došao po motor rekao da je bolje stanje i da je sad u solidnom stanju. Kad sam ga upalio pred njim i nekoliko puta pokušao dati naglo gas a motor se svaki put zadavi rekao sam mu da nije ništa napravio. Nešto je dirao oko karburatora sad mi je i svjećica crna a bila je prije žućkasto smeđa. Karburator mi nije nepoznata strana pokušao sam sva moguća štelovanja a taj problem je ostao. Zaboravio sam reći da kad ga turiram na usisu karburatora dobro prska nazad gorivo što govori da osim usisavanja vazduha (što mu je i funkcija) kompresija iz nekog razloga vraća gorivo i vazduh napolje, drugim riječima kao da ventil ne zatvori dobro. Sutra ga duvam kao gumu da provjerim ventile.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 125

Nije skidao sam auspuh i provjerio, i bez auspuha je ista stvar. Evo sad ponovo krećem na preglede pa ću javiti rezultate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 125

Evo provjerio sam ventile, postavio sam klip gore i oznaku na magnetu znači tačka paljenja, Vazduh iz gume od prikolice 7 bari pustan u cilindar i na karburator i na auspuh ne duva ništa, stavio sam i papirić da provjerim i ništa neduva. Jedino se malo čuje duvanje u karteru što prođe kroz karike. Pogledo sam pikap, on u stvari ima dva pikapa postavljena fiksno bez mogućnosti pomijeranja na deklu poklopca gdje su ona tri namotaja jedan naspram drugog skoro pod 180 stepeni. Na magnetu ima isto dvije okrugle izbočine ali su one postavljene oko 90 stepeni, to je mislim za signal paljenja varnice. Ima jedna čudna stvar da varnicu baci svaki put kad je klip gore a koliko se razumijem trebalo bi jednom u 4 takta. To sam primijetio jer sam prstom držao parče žice na samom vrhu klipa a alnesovao sam u prekidima da dobijem što manji obrtaj i svaki put osjetim prstom kad klip udari u žicu i svaki put vidim varnicu. Kad sam na kraju svega toga upalio motor primijetim između cilindra i glave malo dima, upalim lampu na to mjesto i kod desne ivice cilindra gdje prolazi vijak izlaze mjehurići goriva. Progorio dihtung na glavi motora. Sledi skidanje glave samo još nisam siguran da to može da uzrokuje ove simptome gušenja i pucanje na karburator. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 125

Skinuo sam glavu i dihtung, na dihtungu ne vidim oštećenja ali je pustao malo napolje. Sad moram naći dihtung pa da sklopim, mada sam skoro ubijeđen da novim dihtungom neće problem biti riješen. sad najviše sumnjam na struju da ne baca varnicu kad treba nego brlja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ej....to je sve u redu. Jedan je naponski...ili pobudni, drugi prekidač...ili pick-up. 

Nadji na netu ili literaturi vrednosti otpora za probu, probaj...pa zatim dinamička proba sa strobo svetlom.

Vidim skidao si glavu, nadam se da je nisi samo vratio bez malo detaljnijeg pregleda.

Još jedared pogledaj i karb. Stanje centralne dizne...ono gde igla u šiberu ulazi. Da vidiš nije li kojim slučajem otvor postao ovalan i jel' sama igla oštećena. Normalno igličasti ventil, nivo goriva. Veza izmedju karba i cilindra ako ima pukotine hoće da radi to što ti se dešava. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 125

Nisam još vratio glavu, duvao sam kompresorom 7 bari nije nijedan ventil pustao, probaću još da naspem benzin da vidim  hoće li negdje pustati. Mjerio sam oba pick-up a sa instrumentom što imam, prebacio sam na om oznaka 2K i tu mi je pokazao oba pikapa  222. Neznam kako se ovdje postavljaju slike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

 Na tvom motoru je mašina ista kao na modelu TW....

Na brzinu sam, bez detaljnog udubljivanja, na netu našao vrednosti otpora. Opseg si izabrao dobro...ali je rezultat loš. Nisam zapamtio tačne brojke, ali mi deluje da bi i jedan i drugi trebalo da su na oko 600ohma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja