Jump to content

Moto Zajednica

nik_sa015

Moto Mongolija 2017

Recommended Posts

• Zainteresovan, 637 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Zaključana kapija

Niko ne obraća pažnju na hladnoću u smeštaju. Nikom nije do večere. Čuje se šuškanje torbi, kesa i zveckanje ključeva. Svi bi da prvi upadnemo pod tuš, koji se nalazi na 20 metara od sobe. Zajednički. Pod vodom da speremo prašinu asfalta i pokušamo se očistiti od osećaja krivice.

Svako od nas se osećao po malo krivim što se ovo desilo. Svako je mogao po nešto učiniti da do ovoga ne dođe. Bez obzira što je samo jedna luda glava odlučila da divlja i pala. Mogli smo tu ludu glavu još juče ili jutros strpati u džipa da se voza a motor natovariti. Jer govorio je da je umoran. Mogao ga je Bosanac urazumiti da ne divlja. Mogao sam mu uzeti motor I dati mu Suzukija ispravnog. Svašta smo mogli.

Sada treba napraviti plan. A činjenice su teške i okolnosti komplikovane.

Opcija nema puno.

Bosanac, Vlada I ja imamo na svom imenu I pasošu privremeni uvoz motocikla. Motocikl samo mi lično, svako svoj možemo izvesti iz Rusije. Steva ima na sebi džipa i prikolicu. Maki nema ništa.

Dogovaramo da neko od nas ostane sa Vladom ili da sačekamo da neko od Vladinih dođe u Ongudaj.

Mi ćemo napraviti plan I plan B. Stavićemo to pred Vladu pa neka on odluči. Spremni smo i prekinuti ekspediciju ako treba. Na njemu je.

Ako bi neko od nas ostajao, hajde da vidimo ko. Prvi se samostalno javlja Maki. Da on ostane, da bude sa Vladom u bolnici dok ne dođe u mogućnost da ide kući. Da onda lete zajedno u Beograd. Vlada sam u Rusiji bi bio izgubljen. Najmanja muka sa papirima je u toj opciji. Pričamo sa Makijem i komentarišemo da Vlada treba da obevesti porodicu, što on od trenutka pada odbija. Verovatno bi neko od Vladine porodice ili prijatelja iz Sremske Mitrovice došao po njega. Ako neko dolazi-onda da vidimo sa njim da mi nastavimo.

Stotine kombinacija i kako god se okrene, Maki ostaje. On i sam to potencira više puta.

Jutro je pametnije od večeri. Probaćemo spavati, pa ujutru sa Vladom videti šta dalje.

Ujutru na mobilnom nekoliko poruka. Dosta ljudi šalje upite jesmo dobro i šta se dešava. Jer imamo uživo praćenje, i javljamo se uglavnom svako veče. A sad tišina, a kretanje se primeti.

Poruka od Mate na fejsu.

Mate mi šalje slike iz bolnice gde sam juče doveo Vladu ?! :zbunjen:

Kako ovo ?! Kako nas špijunira ?!

Jeza me hvata…

Čitam njegove poruke

SmartSelect_20181028-104759_Messenger.thumb.jpg.0dfb0e1d3a19a2620f2543843bfd10ab.jpg

SmartSelect_20181028-104820_Messenger.thumb.jpg.cf7e4fdf49a0d1a77437d7eb0f5922d0.jpg

SmartSelect_20181028-104848_Messenger.thumb.jpg.465141e86a109eee62b7731788ce9259.jpg

Pričam ekipi koja gleda i neveruje očima svojim.

Idemo u bolnicu. Izvlačimo Vladu iz sobe. U bolovima je nesnosnim. Kratko pričamo i na naše pitanje šta da radimo Vlado, hoćemo ovako ili onako…on kaže radite kako hoćete.

Objašnjavamo mu sve mogućnosti. On prvo odbija da Maki ostane, da ne bi upropastio sebi odmor. Da neko od njegovih dođe od toga nema ništa, jer on i dalje krije pad.

Jedina solucija na žalost je da Maki ostane. Pitamo ga više puta hoće li da i mi ostanemo dok ne prođe operacija pa da onda mi idemo skraćenom rutom, jer nam vreme ističe. Ni slučajno ! Tera nas da idemo dalje odmah. Što pre da krenemo da ne bi gubili vreme. Odlazi u sobu.

Mi odlazimo da nađemo nešto za jelo i dogovorimo se.

Maki nas takođe tera da što pre krenemo iz Ongudaja. Da njegove stvari istovarimo. Da Vladi ostavimo putnu torbu a ostalo sve u smeštaj. I motor ostaje u smeštaju zajedno sa viškom stvari, dogovor sa vlasnikom smeštaja je da to pokupimo u povratku i natovarimo motor.

Maki će završiti papir sa policijom kao potvrdu da Steva može prebaciti Vladin motor i razdužiti ga preko granice.

Makiju ostavljamo jednu rusku karticu koju ćemo koristiti za kontakt.

Moja ideja je bila da ostanemo još jedan dan da se odmorimo pa sutra da mi nastavljamo, ali ništa od toga. Da se ne bi gubilo dragoceno vreme dogovor je da odmah krećemo.

Pakujemo se na brzaka, I rastajemo se sa Makijem. Odlazimo još jednom u bolnicu da nam Vlada blagoslovi polazak i da se pozdravimo sa njim. I on nas najuri da što pre idemo dalje. Pozdravljamo se i tiho i tužno napuštamo bolnicu.

Ponovo na putu. Bosanac i ja. Steva iza nas na nekoliko kilometara. On je sada sam u džipu i njemu je najteže.

Mi vozimo I ćutimo. Tišina na komunikaciji. Stajemo kasno popodne da bi nešto ručali. Nekakvu ribu pojedosmo i popismo koka kolu. Kiša pljušti. Steva dolazi. Tišina i dalje.

Nastavljamo ka granici i počinjemo komentarisati prošla dešavanja. Žao nam je što se desio pad Vladi, žao nam je što je Maki ostao. Ali nema nam druge nego da ostvarimo cilj. Previše smo sebe uložili u ovo, da bi sve propalo. Stižemo predveče u Koš Agač. Spavamo kod simpatičnog kosookog rusa. Dobar smeštaj za datu priliku. Spavamo do 8 ujutru I onda sa novom energijom i pokušajem odvajanja od stvarnosti nastavljamo dalje ka granici. Od Koš Agača do Tašante (granica) ima svega pedeset kilometara. Previše nam je ovo pusto za granicu ? Malo pre graničnog prelaza nekoliko motocikala pored nekakvog drvenog hotela. Zaustavljaju nas i obaveštavaju da nedeljom prelaz ne radi. Moramo ceo dan provesti u Tašanti, spavati pa ujutru dalje.

Još jedan bačen dan ! E sad smo već besni. Skroz smo ovo zaboravili. Ispričasmo se sa japancem i njegovom ženom. Upravo su završili putovanje kroz Mongoliju i odlaze ka Kazahstanu i ostalim stanovima. A dečko i devojka italijani na GS-u, obišli stanove i evo ih na Pragu Mongolije.

Razapinjemo našu mapu na Pajera I diskutujemo kuda ćemo. Ono što smo mi mislili da je asfalt - nije. Nema ga jednostavno. Ruta ima teška, teža i krajnje opasna.

Zajedno upadamo u hotel u kom daske cvile. Plaćamo masno smeštaj u nedođiji i odlazimo u sobe. Crtam finalnu rutu na papiru i markiram po karti. Snimam tačke u navigaciji. Trošim vreme, kojeg imam sada na pretek. Perem enterijer moje i bosančeve kacige, perem potkape. Imam gde osušiti brzo. U drvenom hotelu postoji velika zajednička kuhinja. Idealna za naše razgovore. Tenzija je nestala. Nema je nigde. Maki I Vlada nam se ne javljaju. Mi njih kontaktiramo da vidimo kako je. Situacija nepromenjena. Čeka se operacija. Pojaviše se italijani, Mateo i Valentina. Podelismo hranu, njima malo serbiše gulaša iz konzerve, nama italijaniše pasta i malo suvoga voća. Malo šljivovice ljute, jer kakvi bi mi to bili putnici iz Srbije da nemamo čime gosta dezinfikovati ?! Italijani uspešno pune naše baterije energijom i osmehom. Oni će bukvalno istom rutom. Voziće svoj tempo i polako ka Ulan Batoru.

Tenzija sad ustupi mesto tremi. Pa eto nas na kapiji Mongolije ! 1200 metara nas deli od granice !

TU SMO !!! Apsurd je da je Mongolska kapija zaključana danas. Ali, još jedno spavanje i mi stižemo kod Džingis kana na tu kaficu !

Ujutru u 8 planiramo da budemo na granici i ćao !

• Sviđa mi se 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Zainteresovan, 896 postova
  • Motocikl: Tracer MT09

Sve nešto hoću da kažem, pa se bojim da me pogrešno ne razumete. Dugo je tinjalo to nespokojstvo među vama i na žalost ovako se završi. Te signale niste razumeli i niste imali dovoljno snage, mudrosti i odlučnosti da  to promenite.

Ko se čuva i Bog ga čuva. To bi trebalo da svi bajkeri znaju i PRIMENJUJU.

Čekam nastavak, ali sa nekom gorčinom, a mogu misliti kako je vama tek bilo...

• Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Sve nešto hoću da kažem, pa se bojim da me pogrešno ne razumete. Dugo je tinjalo to nespokojstvo među vama i na žalost ovako se završi. Te signale niste razumeli i niste imali dovoljno snage, mudrosti i odlučnosti da  to promenite.
Ko se čuva i Bog ga čuva. To bi trebalo da svi bajkeri znaju i PRIMENJUJU.
Čekam nastavak, ali sa nekom gorčinom, a mogu misliti kako je vama tek bilo...
Kraj putopisa će biti vrlo zanimljiv, to samo mogu reći...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

• U prolazu, 40 postova
  • Motocikl: Suzuki Burgman 400
Kraj putopisa će biti vrlo zanimljiv, to samo mogu reći...

Drzis nas na leru, posao mi trpi cekajuci objave ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

• Zainteresovan, 671 postova
  • Motocikl: suzuki gsx 650f

Mi mitrovcani smo znali kako se zavrsilo,zato nisam hteo pre da komentarisem,pisanje je sjajno slike mi nisu ni potrebne:takoje:,a vlada ko Vlada ziv je i lud i dalje:lol3:.

• Haha 1

Poliglote na tuđoj zemlji 

Juče Tašanta pusta. Poneki pas se pojavi a ljudi slabo.

Hladan vetar iz Sibira nas šiba po licu. Branimo se potkpama i ostalim dostupnim sredstvima.

DSC01007.thumb.JPG.158744fd5070d8f6d144828c7b9ff094.JPG

DSC01000.thumb.JPG.e4cede7610b82ab78932effb6f156b0d.JPG

DSC01012.thumb.JPG.3206a7f5c47071e1162f03bd154918ad.JPG

DSC01017.thumb.JPG.e93de58b3033b293a7a540f3760fbefc.JPG

A danas ?! Ponedeljak. Radni dan.

Sve što ima ludog sveta, avanturista na kojekakvim prevoznim sredstvima sjatilo se ovde ! Kolona dugačka oko tri kilometra ! Mi došli u 8:30 ujutru i ispred nas kilometar !

DSC01036.thumb.JPG.0fd54a83e4acd790b4f267b9547697b6.JPGDSC01045.thumb.JPG.81cc7d2992e0be53433fa9581e94c2e7.JPG

Džipovi, kamioni, pokoji motocikl i svi bi u nedođiju. Rus vozač cisterne poče priču sa nama i pokazuje cisternu - proizvod Utve iz Pančeva. Stara preko 30 godina da i dalje je u funkciji.

Nekada smo imali proizvod i izvozili ga, a sada izvozimo one koji su sposobni kreirati proizvod. Čudna vremena došla. Polako rešavamo papirologiju, razdužujemo kod rusa motore, a onda ih kasnije kod Mongola zadužujemo. Nego nikako da pređemo tu čarobnu liniju ! Problem su rusi kojima se nigde ne žuri. Njima je svejedno da li će danas pustiti tri stotine vozila ili trideset. Baš njih briga. Ubijamo se od dosade, sunce prži po koloni.

25957730158_644ecee6b6_c.jpg.fe92a3cd7cb2e404f2201a7f6083fff5.jpg28052197379_368d1a001b_c.jpg.92bc2c88f5db68b951a27b6eaf3c1be8.jpg

Britanac se svađa sa mongolom koji ide preko reda. Mongol se više ne gura u kolonu na silu, jer metalni rolbarovi bi dobro zaparali novu tojotu lendkruzer. Stotine ljudi ovde u sekundi postaju prijatelji i kolege. Jer svi su u istom poslu. Mongolska avantura ! Još par vozila i mi dolazimo u punkt.

Već je nekih tri sata popodne. Gladni smo kao vukovi ! Pregrizemo neku čokoladicu ili keksić, to samo imamo pri ruci. Ručaćemo kad se ukaže prilika. Sada je prilika da nas rusi puste ! Na redu smo, završavamo papire, rusi pregledaju sadržaj džipa, i stvaraju se uslovi da se uputimo ka Mongolskoj strani !

A sada !!!

Bukvalno kako smo napustili punkt - tako je nestalo asfalta ! Nalazimo se na zemljanom izrovanom putu sa ostacima asfalta ! Tim krivudavim putem napredujemo ka Mongolskoj strani koju u stvari i ne vidimo ! Steva i Paja na pedeset metara iza nas, oprezno krivudamo između kratera i Steva nas sustiže i prolazi kraj nas desnom stranom, zatim beži na levo i staje. Rupa širine preko metar i iste dubine je tačno ispod Pajera ! On je namerno pobegao levo da je opkorači i da spreči da mi slučajno ne upadnemo ! Dajemo gas i Bosanac i ja izbijamo ispred njega… na nekih dve stotine metara ispred nas KAPIJA ! Oznaka puta “Rosavtodor 963” i obična metalna kapija, zatvorena i pored nje vojnik i tabla MONGOLIA !

28052524629_4a0e53a089_h.thumb.jpg.a4ad6c5aa79e6da5314768f2b8c5b2c8.jpg

Konačno ! Ova kapija je naš prolaz ka cilju ! Zamolimo vojnika da se slikamo tu, kaže u redu ali samo brzo ! Bosanac mene, ja Bosanca, Steve nema… fotkamo se koliko možemo i nastavljamo ka Mongolskom graničnom punktu.

Eeee a sad malo obnova gradiva ! Jer evo kreće pravi offroad !

A tu nema zajebancije ! Jesmo se spremali - jesmo ! Kako ?!

Bosanac upao jednom u jarugu kad je tek kupio prvog GS-a, i izašao kroz istu jarugu ! Par puta je vozio off road u parkiranju, kad zafali asfalta da se okrene.

Što se mene tiče - provodio leta na Savi, i mojom dragom Aprilijom vozio po šumi i zemljanom putu, jednom stavio putne gume, pa po blatu se ubio i rašrafio u sred iste !

Imali smo u planu da odradimo neku off obuku ali nismo stigli !

Zato smo uradili ONLINE obuku sa našim dragim Matom !

Mato, ovaj…da ti nešto kažem…treba mi tvoja pomoć…

Đe ba zapelo šta treba ?!

Mato… mi ti pojma nemamo ništa oko pritiska ovih guma, mi ne znamo jahati van puta…

Pričaj, pomagaj ako boga znaš šta da radimo !

Mato u tri rečenice reče suštinu vožnje van asfalta i kaže samo Vi krenite i vozite i sve će Vam se samo reći !

Apsolutno sigurni u obuku, još sigurniji u Matinu podršku, sigurnim okretajima točka prođosmo i Mongolski granični punkt,  i zagazismo u blato. I ako se neko nađe da pita a gde je pečat ?! E pa tu je !

20181029_171020.thumb.jpg.76b120450603c2feaa70899e4e83c0d4.jpg

Začas razmenismo novac, rešismo osiguranje za motocikle i Paju i gas prema Olgiju !

Na prostoru od nekih 1565000 kvadratnih kilometara živi svega 2712315 ljudi (pop popisu iz 2003).

Kada se statistika i matematika prebaci u nama razumljive reči, to mu dođe ovako… voziš, voziš, i još voziš pa odmoriš. Opet voziš i možda naiđeš na čoveka !

Najnenaseljenija zemlja. Brzo napredujemo ka Olgiju. Nedaleko od granice stupismo na asfat i to dobar ! Do Olgija vozimo brzo, jer već je kasno. Red je naći smeštaj i večerati ručak.

Moji sapatnici bi u hotel, ali ovde je šator bolji od hotela. Dok čekamo Stevu na pumpi i sipamo gorivo, dolazi Mongol da nam nudi lux smeštaj za smešne pare. Ostavljam Bosanca da čeka Paju i odlazim da proverim smeštaj.

Lux smeštaj ovde je u stvari ger (mongolski šator) i crevo vezano uz metalnu cev, ograđeno daskama i simulira tuš kabinu. Tuš kabina na sred dvorišta. Smrdi neverovatno ! Ali… kaže…seeer Vi hev internet ! Baš ti tenkju bat prihvatljiviji mi je naš nicht lux šator…

Vraćam se, kupim Bosanca i Stevu i odlazimo u pravcu Khovda. Dogovorili smo se da kad izađemo iz grada nađemo lokaciju za kamp i postavimo se. Biće to naše kampovsko krštenje u sred Mongolske ravnice na severozapadu.

Pejzaž izgleda ovako: levo su brda, desno je jezero i ravnica. A mi većamo hoćemo li malo levo, ili desno. Malo više desno su konji, sigurno nečiji jer su na ispaši kako nam se čini.

Da ne smetamo, pomeramo se levo, više ka jezeru. Jezero je dalje od asfalta i nećemo čak do njega da nas ne bi pojeli komarci.

Parkirani, skidamo šator sa krova džipa, Steva vadi stvari iz gepeka i izbacuje napolje.

Da bi se stekli uslovi za spavanje - mi moramo da postavimo šator, da naduvamo kompresorom krevete, da sve stvari koje Steva izbaci iz džipa ubacimo u šator, i onda da džipa u kom Steva spava pomerimo bar pet metara. i proverimo pre spavanja jel zatvorio dobro vrata i prozore na džipu ! Jer Steva toliko hrče - da bi i one konje na petstotina metara od nas rasterao, a naše spavanje je glupo i pominjati.

Naš šator, za osam osoba, sa ogromnim kao predsobljem, 180cm visine. Težak oko 40kg.

E to je naša velika greška. Ovi putnici namernici koji čitaju ovo i vode beleške, koji žele nešto naučiti - neka ovo pribeleže:

Ne krećite na put sa jednim ogromnim šatorom ! Jer…

prvo veče nam je trebalo 45minuta da ga postavimo ! Da je vetar ozbiljniji dunuo i nekako ga uništio, ne bi imali gde spavati. Bolje nositi više malih prostih šatora, nego jedan veliki. To bi bila prva Mongolska lekcija.

Da ne pominjem da svi ležemo po njemu kad ga pakujemo a vetar duva…

Taman mi zategli pod od 100 kvadarata i planiramo podizati stranice…kad vidimo da čovek i dete idu ka nama. Steva uprpio…kaže sigurno smo na njihovoj zemlji !

Bosanac diže glavu… pomera ruku…umalo ga po prstima nisam opalio čekićem zakucavajući klinove. Da bar glavom drži, da ga opalim čekić bi pukao. Ali prsti…neće moći voziti !

Klimnu stariji mongol glavom i poče pričati… brlg klh ammm alll pop… ma nema načina dešifrovati. Mlati nešto rukama… Steva ga izgleda razume…

Prijatelju ! Daraaagoooj pa rasteže reči… Miiiiiii tuuuuuu, tuu mi… kampovattttiiii, mi pajdom… kako se kaže sutra !? Pa nastavlja… spaaavamooo, spittttt… razumeš ? Mongol mlati glavom…

Bosanac izgleda bolje razume. Rođo ! Ma hoće pare ! Njegov plac ! Steva nastavlja diskusiju…

Deeeeengggiii mi davat ! Mongol opet mlati glavom… siguran da ga ja u stvari najbolje razumem, vadim lovu i odmeravam cifru… Mongol cokće besan…

E ljudi moji pa šta je ovo ?! Ovaj gadljiv na pare ! Šta hoće !?

Mongol stavi prst u usta pa pljunu, pa cokće, pa pokazuje u karter od motocikla !!!

Aaaa ! Ja skontao !!! On se žali jer misli da mu mi zagađujemo državu i plac i ravnicu i majku i ….

Čučnem i pokažem mu da suzuki ne curi, Pajera Steva sklopio za Dakar ne curi ni on, za BMW nisam mogao čoveku garantovati.

On poče da skače i mlati rukama u pravcu kartera !

Eto Bosanac ! Mongol u nedođiji zna da ovo DojčeĐubretecŠareno goveče zna puštati ulje !

Izgleda da samo njega hoće da otera sa zemlje ?!

Mongol progovori MASLO !

Stevane ! Petrohemiju li ti jebem !

Hoće ULJE đavo ga odneo ! Bosanac, ne pomeraj motor ! Izvadimo ulje iz Pajera - on i sin počeše igrati od sreće ! Damo im litru i oni zahvalni do neba nestaše u sumrak Olgija.

• Sviđa mi se 13
  • Haha 4
  • Podržavam 2

• U prolazu, 14 postova
  • Motocikl: nekad bili GSXR i Ninja
On 12.2.2018. at 13:47, nik_sa015 je napisao:

Kada oslobodis mozak od budala, i das 100% fokus na ono sto trazis... pojavice se.

Ni sekunde se nisam pokajao veruj mi

Konacno prelomio i dao otkaz, napustio drzavni posao.

Pukao mi film!

Dugo se krckalo, a moram ti priznati da je uticaja imao i gore citirani savet koji si mi dao.

Ostaje samo jos da se snadjem :), samo sto sad odmaknut od budala trezvenije razmisljam.

Trenutno bez posla, covek od 35 god., sa suprugom i dvoje male dece.

I ne kajem se ni najmanje - sto bi rekao jedan mudrac "gladan necu biti"

• Hvala 2

• Drug član, 3647 postova
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ne znajem jesam li se već upisao za ovaj putopis, ali bolje 2x nego da propustim ovaj show.

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Ajde Niksa preturi, mora da ima još koja kartica sa slikama :jee:
Fotografija je MOREEEEE. Pusticu ceo album na kraju, a sada cu uvlaciti najbolje fotke na 1/4 rezolucije

• Zainteresovan, 671 postova
  • Motocikl: suzuki gsx 650f
Pre 8 sati, trailer je napisao:

Konacno prelomio i dao otkaz, napustio drzavni posao.

Pukao mi film!

Dugo se krckalo, a moram ti priznati da je uticaja imao i gore citirani savet koji si mi dao.

Ostaje samo jos da se snadjem :), samo sto sad odmaknut od budala trezvenije razmisljam.

Trenutno bez posla, covek od 35 god., sa suprugom i dvoje male dece.

I ne kajem se ni najmanje - sto bi rekao jedan mudrac "gladan necu biti"

Uvek davao otkaz i to kad popizdim,ne moze me vratiti nista,ni pare,ni kola,nista i nikad nisam imao rezervnu varijantu tipa nasao drugi posao pa dao otkaz,popizdim napusim ih i mars u pm(i to uvek sa sefovsko-direktorskih pozicija-ima nas jos sto igramo za raju i zanemarujemo taktiku),isto dvoje male dece,ali ne dam na sebe,na svoje radnike i na svoju struku,sto bi rekao onaj kreten seselj-mozete samo da prihvatite da mi popusite kurac i to je to,nista se ne brini iskrsnuce nesto:takoje:.

• Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3