Jump to content

Moto Zajednica

Moto Mongolija 2017

Recommended Posts

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Gledam tv i nesto me potsjeti na dogodivstinu koju si opisao sa Bosancem te ispricah zeni:)

Nego evo je jos malo pa zima, pa da priupitam hoce li se zavrsavati nedovrseno:Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Хеј! Ако је човек рекао да ће завршити путпис(е) за коју недељу, завршиће! 

Нема потребе да га подсећате на сваких годину дана!

 

:)

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Pravda za Vladu i Makija ! 

 

Mi sa jeftinim ulaznicama nemamo pojma kako su i gde su njih 2ica... Msm znamo sad, kućama, sve ok i to, ali tada i tamo - šta, kako, gde  :cirka1:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000
On ‎11‎/‎20‎/‎2019 at 5:10 PM, Nele11 said:

Zаboravio sam i sta sam citao :jee:

Vala i ja! Znam da je neko završio na nekoj hirurgiji, al' da me ubiješ ne sećam se ko? Samo se sećam da me živ rezil iz'eo šta se sa tim sapatnikom dešavalo posle!!!

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Karakorumski novopečeni embulens

 

Od 11 do 15 jula u Mongoliji se svake godine održava festival Nadaam.

Istorija ovoga festivala krije se duboko u korenima Mongola.

Mongolski ratnici su imali sofisticiran način borbe i ratovanja.

Pravili su formacije po 10 ljudi, koje predvodi najbolji.

Vođa grupe je birao snažne, borce sa odličnom motorikom, odlične bacače koplja, fenomenalne strelce i ljude koji su imali bezgranično strpljenje i sposobnosti obuke konja.

Svaki ratnik je morao biti odličan rvač, strelac,i konjanik.

 

Od 1920 godine Nadaam se počeo održavati kao nacionalni praznik širom Mongolije.

Slavna prošlost Mongolskih ratnika se da videti svake godine na ovom jedinstvenom festivalu.

 

Napuštamo zidine Erden Zua, sedamo na motore i odlazimo nedaleko na livadu gde se održava festival. Parkinga koliko ti volja. Gledamo samo da motori budu koliko toliko sigurni.

Ljudi kao mrava ! Uvlačimo se u gužvu i dolazimo u centar dešavanja !

Odjednom nastaje osećaj da tim korakom nismo ugazili u travu Kharkorina, nego kao da smo upali u nekakav vremeplov i otišli u nazad jedno 700 godina !

Zvuk mobilnog zamenilo je njištanje konja. Zvuke auspuha zameni zveckanje uzengija. Džingis kanovi ratnici svuda oko nas !

Mala deca u galopu na konjima tutnje kraj nas ! Prvo su ujutru podigli zastavu Mongolije, zatim se poklonili Džingis kanu (njegovom spomeniku) i festival je počeo !

Rvanje tradicionalnim stilom. Borci ko Mišelin junaci. Stvarno tako izgledaju. Odrediti godine bilo koga od njih je jednostavno nemoguće ! Dečaci izgledaju kao momci, a momci kao odrasli ljudi.

Počeše zviždati strele oko nas, konj mi njuši torbu s foto opremom. Bosanac se izgubio. Steva gleda kako da utekne. Naši italijani nestali. Ugledah u onoj prašini decu. Bez smartfona. Samo oni, na konju u sred prašine i buke festivala. Nastadoše u istom trenu dve fotografije, jedna ode na SD karticu foto aparata, a druga u neizbrisivu memoriju u glavi.

 

„Sve je ovo prokleto

kao da je oteto

i ništa nema takav sjaj

kao moja fotografija“

Dino Merlin

 

jjj.thumb.jpg.ca3641224327f2224d008239ddcde63e.jpg

 

Zamenismo haos Nadama odmaranjem u kampu.

Jedemo šta dohvatimo, nešto za stomak, nešto za oči. Hrane u izobilju i to baš dobre !

Lagano klizi pivo niz grlo, čak je i Bosanac se odao alkoholu i pije viskić ! Steva moj drug – pivo ne pušta iz ruke !

Oko nas stranaca koliko ti volja. Čuje se nemački, engleski, ruski...i još nekoliko našem uhu nepoznatih jezika. Perifernim vidom ugledah da se neko sruši desno od nas na samom ulasku u ger sa staklenim zidovima, okrećem se tamo, ljudi svi nagnuti gledaju šta se dešava. Žena duge plave kose se hvata za glavu i viče embulens embulens ! Prilazim da vidim šta se zbiva, kad devojka je se srušila i ne pomera se ! Mongoli se mole i valjda Budu dozivaju, otac i majka viču embulens ! A ostali joj ne daju da diše ! Teram ih sve odatle, rasklanjam i vičem Bosanca i Stevu...

Devojka ima puls, diše, ali bela ko krpa... majka pita ju are doktor ?! No...but.. ajm motociklist vith kurs za prvu pomoć ! Yes yes ajm doktor samo se skloni pusti me da pomognem ! Bosanac je tu... rođooo šta radiš ?! Gde je Steva ?! U džipu je komplet torba za prvu pomoć, u njoj mi je i infuzija koja joj očigledno treba...

Steve nema ! Ključ kod njega ! Nekako od Mongola tražim i dobijem čašu vode, so, i šećer... (primitivnija verzija infuzije)... podignem nesretnicu... rodila se u Americi, pola sveta prošla i zapadne neškolovanom doktoru, kursisti da je oživljava !

Hladnom vodom malko je trgnem i polako onaj rastvor držim da popije... posle par gutljaja upali ona kao bmw ! Toliko je to ružno da bi verovatno se i mrtav čovek trzao. Popi ona ono sve, podignem je na noge, naslonim na sebe, rasteram turiste i izvedem na poljanu... poče ona da komunicira. Kaže da nije ni spavala dovoljno, niti je jela, a ceo dan šetala i provela na suncu. Izgrdim je malo i odvedem da klopa nešto lagano, da pije vode pa na spavanje. Otac i majka se zahvaljuju, ju are grejttt doktor, tenks gad ju ar hir...

Nekako ja objasnim da nisam doktor...oni kažu no no yes yes ju are doktor ! Taman kad se intervencija završila, pojavi se Steva ! Kaže Bosanac: pa gde si dosad da vidiš kako ovaj postade doktor !

A Steva zaglavio u WC !

Celo popodne i veče mi smo sedeli i pijuckali...ništa platili nismo jer su mam and dedi platili sve za doktora i njegove sapatnike ! Stevo... a? Idi na Pajera dopiši EMBULENS začas...

  • Sviđa mi se 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

dragi čitaoci i drugari... žao mi je što ne mogu ukrasti više vremena te sesti i pisati. 

I ovaj i drugi moji putopisi moraju svi biti napisani do kraja... Jer svi će se naći u knjizi koju polako pripremam. 

Nema šanse da umorna glava piše tekst koji će imati minimum kvaliteta, tekst koji će da nosi svojom notom humora, dozom tenzije, i količinom akcije kao u Bondovim filmovima. Tako se trudim da pišem. Više puta se desilo da napišem par strana i ostavim (namerno) da to odstoji koji dan. Onda pročitam i sve obrišem jer to nije to. 

Tako da... razumite. 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Haha 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Džaba je krenulo kad nema kontinuiteta, ja sam odavno zaboravio šta je bilo na početku, tako da jbg. Bolje piši u word-u pa kad sve napišeš objavi ako hoćeš. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Мени и није до Монголије, једва чекам да видим како је прошао човек који је пао... Али сам заборавио где су тада путовали :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
8 hours ago, aca-pn said:

Džaba je krenulo kad nema kontinuiteta, ja sam odavno zaboravio šta je bilo na početku, tako da jbg. Bolje piši u word-u pa kad sve napišeš objavi ako hoćeš. 

Najbolje da ti na kućnu adresu isporučim knjigu a :na_glavi:

Za sada ovako... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
7 hours ago, Zuba87 said:

Мени и није до Монголије, једва чекам да видим како је прошао човек који је пао... Али сам заборавио где су тада путовали :)

Vlada je pao u Rusiji, blizu Mongolske granice. Uglavnom... doktor ga je dobro operisao u Ongudaju, avionom se vratio u SRB, i oporavio. Vozi i dalje ;)

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: koprivnica
  • Motocikl: shiver 750
Najbolje da ti na kućnu adresu isporučim knjigu a :na_glavi:
Za sada ovako... 
Kad je u planu knjiga da se odmah predplatim

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09
Pre 21 sati, nik_sa015 je napisao:

 Više puta se desilo da napišem par strana i ostavim (namerno) da to odstoji koji dan. Onda pročitam i sve obrišem jer to nije to. 

Tako da... razumite. 

 

Pa rekoh ja pre par postova da sada smišljaš kako da hvališ GS-a, a ne ide  to lako:jee:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 16 sati, nik_sa015 je napisao:

Najbolje da ti na kućnu adresu isporučim knjigu a :na_glavi:

Za sada ovako... 

Najbolje, knjigu ću kupiti sa zadovoljstvom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja