Jump to content

Moto Zajednica

Moto Mongolija 2017

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Erden Zuu

 

Od našeg ulaska u Mongoliju pa sve do sada, bogatili smo se planinom, vijugama po blatnjavim strminama, stepom, peskom Gobija. Malo ljudi smo sreli. To je ono čega smo željni. Kako spoznati Mongoliju, kako narod, kako reku...ako nemamo čoveka u priči.

E konačno su ljudi svuda oko nas ! Tek sada će zapravo početi proces spoznaje ovoga divnoga sveta, proces spoznaje ljudi i konačno spoznaje sebe ! Sve ono što si nosio u sebi, davno štrikirano kao naučeno i kao "znam" , izaći će pod ovo plavo nebo i zatražiće reviziju. Jel to baš sve onako kako smo mislili da jeste ?

 

Doručak u velikom geru sa stranicama od stakla kao u najboljem hotelu ! Sve što Mongolija može ponuditi ovde je u izvornom obliku, ali i u oblicima poznatim Evropljanima i Amerikancima.

Brzo završavamo sa hranom i kafom i krećemo u Erden Zu !

Turista kao mrava, jezika kao ptičijih glasova. I svi na istom putu. Na ulasku u manastir nekoliko tezgi sa suvenirima i mongolskom odećom.

Bosanac je rešio da se otarasi moto odela i da pređe u bezbednije Kublaj Kan odelo !

Priča razgovetno i glasno...daj de mi to odelo da obučem... pošto je a ??? Devojke koje rade na tezgama crkoše od smeha ali razumeju se. Piše se na papir cena u tugricima (mongolska valuta) a ja prevodim to Bosancu u eure.

Limene toke na prsima, u sredini mesingani poklopac od šerpe. Štit u levoj, sablja u desnoj ruci !

Na glavi šlem ne-kompatibilnog oblika. Nos mu mnogo viri i samo on nije zaštićen. Uzalud se traži model za njega. Džingis Kan nije imao ovakav primerak među vojnicima.

Čizme kožne okovane gvožđem ! Kad zakorači stena puca, neprijatelji Mongolskog carstva u grobovima drhte !

Skidaj to Bosanac, lično će Džingis iz groba ustati da te izmlati tako nakaradnog !

Mongolsanac (krstio ga Mato Kovačević) pozira domaćim i stranim foto reporterima. Ovo je jedinstvena prilika da se Bosanski međed koji obitava u Srbiji našao na prostorima Mongolije i transformisao se u Džingis Kanovog ratnika koji bi možda uspeo osvojiti lokalnu prodavnicu u Bangladešu. Budistički sveštenici žurnim korakom odlaze u manastir čim ga vide.

Pojavljuje se i orao ! Pravi veliki živ orao ! Orlušina !!! Smiren, naučen na ljude, pozira sa turistima !

Ispušta krike dok ga Bosanac uzima i podiže rukom !

Samo mi još fali neko udruženje za zaštitu životinja da ga optuže za mučenje orla.

 

28053689779_a1137a0c6a_z.jpg.087c5d933fdcb6883f4d54feea8cbe98.jpg25959273128_4466c6fdfe_z.jpg.d2ee1f5d23256a0762a33fbfb824d647.jpg25959293398_ae2bcaa0c2_z.jpg.743691690f4ba917cc06fdbb142ac4b0.jpg

 

 

Jedva ga ubedismo da skine ratničku opremu sa sebe !

Steva i ja nalazimo opremu za nas, daj i mi da se transformišemo. Kad smo zajedno vozili, vala ćemo i zajedno ratovati !

Rađaju se autentične fotografije koje izazivaju smeh i oduševljenje uvek i svuda.

Sva patnja i muke koje smo imali usput ovde polako se brišu iz sećanja i nestaju.

 

Na ulazu u manastir ogromna stara drvena vrata. Okovana simbolima budizma. Ponela težinu vremena i svedok su verovatno svih dešavanja.

Taman da uđemo unutra...kad mučki napad s leđa ! Bosanac i Steva ispred mene, ne vide šta se dešava, a mene s leđa napada opasan pas ! Gonič na turiste i kobasice ! Braon jazavičar od devojčice se otrgnuo i došao da mi se javi ! Kako lako pas prepozna prijatelja ! Izmazismo se, izlizasmo se i jedva se rastasmo ! Hvala Bosancu na fotografiji... Rekoh mu, kad budem poznati i važan putnik on će mi sigurno biti oficijelni nosač foto opreme... jer je za fotografiju anti-talenat.

 

39801606442_d8614c1407_z.jpg.2cdf74fabce96cb74d750bdb4ffcf0c5.jpg

 

Prolaskom kroz vrata manastira uđosmo u jedan sasvim drugačiji svet. Među zidinama Erden Zua, oseća se neki spokoj, čudan mir i tišina. Bez obzira što ima dosta turista mirno je.

 

Mir i spokoj garantuje masivnost i belina 108 stubova na razmaku od po 15 metara i preko 400 metara zida oko manastira.

108 se smatra srećnim brojem u Budističkom verovanju.

 

39123062714_ea7f8983d1_z.jpg.f15149fe944e30cc282d26964af74c78.jpg

 

Unutar ovih zidina se nalazilo oko stotinu hramova, a komuniste su preživela svega tri !

Preko 1000 lama (budističkih sveštenika) je ovde obitavalo u oko 300 gerova.

Ubijeni su ili proterani u Sibirske gulage. Veliki broj kipova, maski, i ostalih artefakata je nekako preživelo sve strahote. Bilo je osećajnih vojnika koji su zajedno sa lokalnim stanovništvom pokopali dosta ovog blaga po okolnim planinama ili sakrili po kućama. Na taj način je dosta toga nama danas pred očima.

Glavni hramovi su iz 16 veka, spojeni u niz Zuu Buda, Zuun Zuu i Baruun Zuu.

 

39123172604_53ac8fc14a_z.jpg.d1dbe0c933eb91df06fa58cddb8c7941.jpg

 

Svaki hram je posvećen jednoj fazi Budinog života, Zuu Buda njegovom detinjstvu, Zuun Zuu mladosti, i Baruun Zuu njegovoj starosti.

Glavni hram (gde se održava molitva) - Lavrin Sum, izgrađen je 1675 godine, povodom posete sina Abtai Kana-Altana, Dalaj Lami na Tibetu.

Izgrađen u Tibetanskom stilu, bogato ukrašen, centar je Budističke molitve danas.

Lame udaraljkama pozivaju na molitvu. Molitva je pevanje i darivanje siromašnima. Zabranjeno je snimanje i fotografisanje, ali uz kulturnu molbu i to se odobri. Tako je i nastalo nekoliko zanimljivih fotografija i video snimaka.

 

24962723117_4d2260057b_z.jpg.e0d9db7c40d25419a75bbfc77d6b6320.jpg39123115394_97b151ab75_z.jpg.7157f73c76ced45f8e1504f1fd6a1e42.jpg39123488224_1419121b5a_z.jpg.8a3d65905ac03fe6afd02be9d80dd110.jpg

 

Granice manastira su nekada spolja označavale četiri ogromne kornjače na stranama sveta. Danas su tu samo dve. One su preživele vreme i ljude.

 

One dve blaženopočivše, vreme su trpele bez problema. Ali malj od metala i mržnju čoveka nisu izdržale. Upokojiše se za vreme Rusa i komunizma u Džigis Kanovoj postojbini.

 

Kod kornjače nekoliko improvizovanih tezgi sa suvenirima. Džingis Kan metalni sa sve kopljem je još jedna uspomena za moje police u sobi. Validan dokaz Mongolsko Karakorumske avanture.

  • Sviđa mi se 10
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Ne vredi sada više da pišeš, niko čitati neće... Dok smo bili zagrejani i padao sneg tebe nema. Sad, hmmm... Teško. Evo i ja sam samo preleteo preko svega i napisao ovo...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
9 hours ago, nik_sa015 said:

28053689779_a1137a0c6a_z.jpg.087c5d933fdcb6883f4d54feea8cbe98.jpg

Ma ima nas citamo i strepimo da Mongolsanac nekim slucajem ne dodje na ideju da procita putopis i upotrijebi sablju koju je ko zna kako prosvercovao kuci, te ostadosmo bez pisca:)

Uzgred, stoji mu ki saliveno:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Jbg ja vec zaboravio sta je bilo na pocetku putopisa, steta sto ne pises cesce. Ili napisi sve kad imas vremena pa kad zavrsis putopis objavi sve odjednom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
On 4/22/2019 at 1:45 PM, nik_sa015 said:

Kuku majko šta je ovo ?! Spejs šatl ?!!! 

Daj lokaciju da odmah dodjemo !!!! 

 

Da, sovjetski spej satl, Buran. Ovo je hangar pored kosmodroma Bajkonur, oko 20ak km.

Ovaj koji je blize ka vratima je bio lansiran, ovaj drugi je rezervni. Hangar je monumentalan, pogotovu kada ga gledas izdaleka - kud god pogledas pustinja a usred nje - ogromna kutija iz metala :)

Posto je ovo zatvorena zona imas dva puta da dodjes - prvi da se prijavis u Bajkonuru i ako imas ludu srucu da te puste da odes tamo ili da u centru uprave u Zvjozdnom (pored moksve) prijavis da hosec da organizovano odes da to vidis i opet ako imas srece da se potrefi da bude 20ak ljudi u to isto vreme da se formira grupa....a ima i treci - da se nocu dovuces do hangara, sacekas dan i sve to lepo pogledas i nocu opet da se vratis. Po danuako vozis za tebe se dize ogroman oblak prasine i ako ovi sa osmatracnica koje su oko Bajkonura primete odmah salju ekipu da proveri sta se desava i mozes da zaglavis dan-dva u ajd da kazemo 'apsu ;) a ako ides po noci onda ne vide nista. Smo sto je nocu hladno...a po danu je u hangaru vruce u p.m.

 

Ali vredi da se vidi. Samo kapija je visoka oko 50met...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ako ovo procitaju nasi garavi, eto ih tamo organizovano s motokultivatorima, sve sam amulinijum

Послато са Redmi 4X уз помоћ Тапатока

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT
10 hours ago, Bigor said:

Ako ovo procitaju nasi garavi, eto ih tamo organizovano s motokultivatorima, sve sam amulinijumemoji23.png

Послато са Redmi 4X уз помоћ Тапатока
 

"Garavi"???

Jesi ti "naci"?

Dolazis li u Sremcicu sutra?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Hrvatska
  • Motocikl: Honda Varadero

Mislim da bi bilo dobro da se članovi foruma organiziraju, odnosno da skupimo neku lovu i platimo dadilju da pomogne Nikoli, tako da Nikola nađe vremena za dovršiti ovaj putopis na zadovoljstvo sviju nas na forumu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Ево, добровољно се јављам да одрадим захтеван посао председника комисије на кастингу за дадиљу

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
36 minutes ago, Tobastal said:

Mislim da bi bilo dobro da se članovi foruma organiziraju, odnosno da skupimo neku lovu i platimo dadilju da pomogne Nikoli, tako da Nikola nađe vremena za dovršiti ovaj putopis na zadovoljstvo sviju nas na forumu :)

 

15 minutes ago, Zuba87 said:

Ево, добровољно се јављам да одрадим захтеван посао председника комисије на кастингу за дадиљу emoji3.png

Da bude izmedju 30-40, da je dobra riba, da zna da kuva pere sprema...sve po redu :-D I ima da gledam u nju i da pisem bez prestanka :na_glavi:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Пих, види пробирљивог... Он би одбацио оне од 22-3 годинице...
Па треба и младеж да се запошљава, то је наша будућност!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
Just now, Zuba87 said:

Пих, види пробирљивог... Он би одбацио оне од 22-3 годинице...
Па треба и младеж да се запошљава, то је наша будућност! emoji3.png

dosta sam ih ja obučavao ! Hoću neku da je doktorirala sve aktivnosti !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Hrvatska
  • Motocikl: Honda Varadero
28 minutes ago, Zuba87 said:

Ево, добровољно се јављам да одрадим захтеван посао председника комисије на кастингу за дадиљу emoji3.png

Druže predsjedniče, ipak molim samo da dadilja ne bude kao KTM (" Lepa. Dobra. Super kuva. Noću se pretvori u akrobatu spajdermena ženskog.Ali spavala u sto kuća a ništa nije ukrala" ....citat uzet iz Mongolske knjige životnih mudrosti), jer tada ništa od putopisa biti neće

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Ето ти сад! Рекох лепо да је захтеван посао!

Само два захтева у писаној форми сам добио, и то дијаметрално супротна!

Шта ће бити када се још нека интересна страна појави?

Нека, стојички ћу издржати све насртаје и нећу попустити пред притисцима, претњама и уценама!

Позивам да се на кастинг пријаве све, а ја ћу, у складу са највишим стандардима, изабрати најбољу!

Црнку, плавих очију, до 175 цм високу, активну или бившу одбојкашицу, заштитно лице најмање две козметичке куће.
Груди небитне. Докле год су комплементарне са мојим шакама.


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Hrvatska
  • Motocikl: Honda Varadero

Uvaženi gospodine druže predsjedniče, nekako naslućujem da se možda krivo shvatili moju rečenicu "tako da Nikola nađe vremena za dovršiti ovaj putopis na zadovoljstvo sviju nas na forumu " , s naglaskom na dio zadovoljstvo sviju nas na forumu, a ne pojedinca, osim ako se to ne odnosi na samog Nikolu. Ispričavam se ako sam pogrešio i pogrešno protumačio vaše plemenite namjere. 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Хахаха!

Генији увек бивају несхваћени!

Покушао сам да пронађем најбољу за чување бебчета, да би човек могао писати и на тај начин нас задовољити.


Авај, први покушај безуспешан. Но, не одустајем у својој намери!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1

Kad sam poceo da citam juce ovu temu...posle 2-3 strane mi prodje kroz glavu...koliko srece imadoh,a ne kao ostali velikomucenici koji su pratili ''live''...ja cu moci da iscitam sve do kraja...bez iscekivanja....kad ono medjutim,1 dan i 13 strana kasnije...molim se Nikoli :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Pančevo
On 6/2/2019 at 8:11 PM, Stile said:

Game of thrones se zavrsio, ovaj putopis nikako  :(

Isto kao što sam radio za GoT, tako ću i za ovaj putopis - čekam da se završi pa da čitam sve lepo bez nervoze o nastavku :Joska:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja