Jump to content

Moto Zajednica

Moto Mongolija 2017

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Sve nešto hoću da kažem, pa se bojim da me pogrešno ne razumete. Dugo je tinjalo to nespokojstvo među vama i na žalost ovako se završi. Te signale niste razumeli i niste imali dovoljno snage, mudrosti i odlučnosti da  to promenite.

Ko se čuva i Bog ga čuva. To bi trebalo da svi bajkeri znaju i PRIMENJUJU.

Čekam nastavak, ali sa nekom gorčinom, a mogu misliti kako je vama tek bilo...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
Sve nešto hoću da kažem, pa se bojim da me pogrešno ne razumete. Dugo je tinjalo to nespokojstvo među vama i na žalost ovako se završi. Te signale niste razumeli i niste imali dovoljno snage, mudrosti i odlučnosti da  to promenite.
Ko se čuva i Bog ga čuva. To bi trebalo da svi bajkeri znaju i PRIMENJUJU.
Čekam nastavak, ali sa nekom gorčinom, a mogu misliti kako je vama tek bilo...
Kraj putopisa će biti vrlo zanimljiv, to samo mogu reći...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Brod, RS, BiH
  • Motocikl: Suzuki Burgman 400
Kraj putopisa će biti vrlo zanimljiv, to samo mogu reći...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Drzis nas na leru, posao mi trpi cekajuci objave ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 552 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: MS 1000DS, Apeninac
On 10/27/2018 at 8:49 AM, Bruno 68 said:

Sacu, Hocu i Sutracu su olicenje lenjosti

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 

I nepismenosti...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 552 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: MS 1000DS, Apeninac
1 hour ago, nik_sa015 said:

Da li je Bruno 68 nepismen i da li sam ja lenj... nije tema ovog putopisa. 

Ja nisam napisao nista od navedenog...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Mi mitrovcani smo znali kako se zavrsilo,zato nisam hteo pre da komentarisem,pisanje je sjajno slike mi nisu ni potrebne:takoje:,a vlada ko Vlada ziv je i lud i dalje:lol3:.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Poliglote na tuđoj zemlji 

 

Juče Tašanta pusta. Poneki pas se pojavi a ljudi slabo.

Hladan vetar iz Sibira nas šiba po licu. Branimo se potkpama i ostalim dostupnim sredstvima.

DSC01007.thumb.JPG.158744fd5070d8f6d144828c7b9ff094.JPG

DSC01000.thumb.JPG.e4cede7610b82ab78932effb6f156b0d.JPG

DSC01012.thumb.JPG.3206a7f5c47071e1162f03bd154918ad.JPG

DSC01017.thumb.JPG.e93de58b3033b293a7a540f3760fbefc.JPG

 

A danas ?! Ponedeljak. Radni dan.

Sve što ima ludog sveta, avanturista na kojekakvim prevoznim sredstvima sjatilo se ovde ! Kolona dugačka oko tri kilometra ! Mi došli u 8:30 ujutru i ispred nas kilometar !

 

DSC01036.thumb.JPG.0fd54a83e4acd790b4f267b9547697b6.JPGDSC01045.thumb.JPG.81cc7d2992e0be53433fa9581e94c2e7.JPG

 

Džipovi, kamioni, pokoji motocikl i svi bi u nedođiju. Rus vozač cisterne poče priču sa nama i pokazuje cisternu - proizvod Utve iz Pančeva. Stara preko 30 godina da i dalje je u funkciji.

Nekada smo imali proizvod i izvozili ga, a sada izvozimo one koji su sposobni kreirati proizvod. Čudna vremena došla. Polako rešavamo papirologiju, razdužujemo kod rusa motore, a onda ih kasnije kod Mongola zadužujemo. Nego nikako da pređemo tu čarobnu liniju ! Problem su rusi kojima se nigde ne žuri. Njima je svejedno da li će danas pustiti tri stotine vozila ili trideset. Baš njih briga. Ubijamo se od dosade, sunce prži po koloni.

 

25957730158_644ecee6b6_c.jpg.fe92a3cd7cb2e404f2201a7f6083fff5.jpg28052197379_368d1a001b_c.jpg.92bc2c88f5db68b951a27b6eaf3c1be8.jpg

 

Britanac se svađa sa mongolom koji ide preko reda. Mongol se više ne gura u kolonu na silu, jer metalni rolbarovi bi dobro zaparali novu tojotu lendkruzer. Stotine ljudi ovde u sekundi postaju prijatelji i kolege. Jer svi su u istom poslu. Mongolska avantura ! Još par vozila i mi dolazimo u punkt.

Već je nekih tri sata popodne. Gladni smo kao vukovi ! Pregrizemo neku čokoladicu ili keksić, to samo imamo pri ruci. Ručaćemo kad se ukaže prilika. Sada je prilika da nas rusi puste ! Na redu smo, završavamo papire, rusi pregledaju sadržaj džipa, i stvaraju se uslovi da se uputimo ka Mongolskoj strani !

A sada !!!

 

Bukvalno kako smo napustili punkt - tako je nestalo asfalta ! Nalazimo se na zemljanom izrovanom putu sa ostacima asfalta ! Tim krivudavim putem napredujemo ka Mongolskoj strani koju u stvari i ne vidimo ! Steva i Paja na pedeset metara iza nas, oprezno krivudamo između kratera i Steva nas sustiže i prolazi kraj nas desnom stranom, zatim beži na levo i staje. Rupa širine preko metar i iste dubine je tačno ispod Pajera ! On je namerno pobegao levo da je opkorači i da spreči da mi slučajno ne upadnemo ! Dajemo gas i Bosanac i ja izbijamo ispred njega… na nekih dve stotine metara ispred nas KAPIJA ! Oznaka puta “Rosavtodor 963” i obična metalna kapija, zatvorena i pored nje vojnik i tabla MONGOLIA !

 

28052524629_4a0e53a089_h.thumb.jpg.a4ad6c5aa79e6da5314768f2b8c5b2c8.jpg

 

Konačno ! Ova kapija je naš prolaz ka cilju ! Zamolimo vojnika da se slikamo tu, kaže u redu ali samo brzo ! Bosanac mene, ja Bosanca, Steve nema… fotkamo se koliko možemo i nastavljamo ka Mongolskom graničnom punktu.

Eeee a sad malo obnova gradiva ! Jer evo kreće pravi offroad !

A tu nema zajebancije ! Jesmo se spremali - jesmo ! Kako ?!

Bosanac upao jednom u jarugu kad je tek kupio prvog GS-a, i izašao kroz istu jarugu ! Par puta je vozio off road u parkiranju, kad zafali asfalta da se okrene.

Što se mene tiče - provodio leta na Savi, i mojom dragom Aprilijom vozio po šumi i zemljanom putu, jednom stavio putne gume, pa po blatu se ubio i rašrafio u sred iste !

Imali smo u planu da odradimo neku off obuku ali nismo stigli !

Zato smo uradili ONLINE obuku sa našim dragim Matom !

 

Mato, ovaj…da ti nešto kažem…treba mi tvoja pomoć…

Đe ba zapelo šta treba ?!

Mato… mi ti pojma nemamo ništa oko pritiska ovih guma, mi ne znamo jahati van puta…

Pričaj, pomagaj ako boga znaš šta da radimo !

Mato u tri rečenice reče suštinu vožnje van asfalta i kaže samo Vi krenite i vozite i sve će Vam se samo reći !

 

Apsolutno sigurni u obuku, još sigurniji u Matinu podršku, sigurnim okretajima točka prođosmo i Mongolski granični punkt,  i zagazismo u blato. I ako se neko nađe da pita a gde je pečat ?! E pa tu je !

 

20181029_171020.thumb.jpg.76b120450603c2feaa70899e4e83c0d4.jpg

 

Začas razmenismo novac, rešismo osiguranje za motocikle i Paju i gas prema Olgiju !

 

Na prostoru od nekih 1565000 kvadratnih kilometara živi svega 2712315 ljudi (pop popisu iz 2003).

Kada se statistika i matematika prebaci u nama razumljive reči, to mu dođe ovako… voziš, voziš, i još voziš pa odmoriš. Opet voziš i možda naiđeš na čoveka !

Najnenaseljenija zemlja. Brzo napredujemo ka Olgiju. Nedaleko od granice stupismo na asfat i to dobar ! Do Olgija vozimo brzo, jer već je kasno. Red je naći smeštaj i večerati ručak.

Moji sapatnici bi u hotel, ali ovde je šator bolji od hotela. Dok čekamo Stevu na pumpi i sipamo gorivo, dolazi Mongol da nam nudi lux smeštaj za smešne pare. Ostavljam Bosanca da čeka Paju i odlazim da proverim smeštaj.

Lux smeštaj ovde je u stvari ger (mongolski šator) i crevo vezano uz metalnu cev, ograđeno daskama i simulira tuš kabinu. Tuš kabina na sred dvorišta. Smrdi neverovatno ! Ali… kaže…seeer Vi hev internet ! Baš ti tenkju bat prihvatljiviji mi je naš nicht lux šator…

Vraćam se, kupim Bosanca i Stevu i odlazimo u pravcu Khovda. Dogovorili smo se da kad izađemo iz grada nađemo lokaciju za kamp i postavimo se. Biće to naše kampovsko krštenje u sred Mongolske ravnice na severozapadu.

Pejzaž izgleda ovako: levo su brda, desno je jezero i ravnica. A mi većamo hoćemo li malo levo, ili desno. Malo više desno su konji, sigurno nečiji jer su na ispaši kako nam se čini.

Da ne smetamo, pomeramo se levo, više ka jezeru. Jezero je dalje od asfalta i nećemo čak do njega da nas ne bi pojeli komarci.

 

Parkirani, skidamo šator sa krova džipa, Steva vadi stvari iz gepeka i izbacuje napolje.

Da bi se stekli uslovi za spavanje - mi moramo da postavimo šator, da naduvamo kompresorom krevete, da sve stvari koje Steva izbaci iz džipa ubacimo u šator, i onda da džipa u kom Steva spava pomerimo bar pet metara. i proverimo pre spavanja jel zatvorio dobro vrata i prozore na džipu ! Jer Steva toliko hrče - da bi i one konje na petstotina metara od nas rasterao, a naše spavanje je glupo i pominjati.

 

Naš šator, za osam osoba, sa ogromnim kao predsobljem, 180cm visine. Težak oko 40kg.

E to je naša velika greška. Ovi putnici namernici koji čitaju ovo i vode beleške, koji žele nešto naučiti - neka ovo pribeleže:

Ne krećite na put sa jednim ogromnim šatorom ! Jer…

prvo veče nam je trebalo 45minuta da ga postavimo ! Da je vetar ozbiljniji dunuo i nekako ga uništio, ne bi imali gde spavati. Bolje nositi više malih prostih šatora, nego jedan veliki. To bi bila prva Mongolska lekcija.

Da ne pominjem da svi ležemo po njemu kad ga pakujemo a vetar duva…

 

Taman mi zategli pod od 100 kvadarata i planiramo podizati stranice…kad vidimo da čovek i dete idu ka nama. Steva uprpio…kaže sigurno smo na njihovoj zemlji !

Bosanac diže glavu… pomera ruku…umalo ga po prstima nisam opalio čekićem zakucavajući klinove. Da bar glavom drži, da ga opalim čekić bi pukao. Ali prsti…neće moći voziti !

Klimnu stariji mongol glavom i poče pričati… brlg klh ammm alll pop… ma nema načina dešifrovati. Mlati nešto rukama… Steva ga izgleda razume…

Prijatelju ! Daraaagoooj pa rasteže reči… Miiiiiii tuuuuuu, tuu mi… kampovattttiiii, mi pajdom… kako se kaže sutra !? Pa nastavlja… spaaavamooo, spittttt… razumeš ? Mongol mlati glavom…

Bosanac izgleda bolje razume. Rođo ! Ma hoće pare ! Njegov plac ! Steva nastavlja diskusiju…

Deeeeengggiii mi davat ! Mongol opet mlati glavom… siguran da ga ja u stvari najbolje razumem, vadim lovu i odmeravam cifru… Mongol cokće besan…

E ljudi moji pa šta je ovo ?! Ovaj gadljiv na pare ! Šta hoće !?

Mongol stavi prst u usta pa pljunu, pa cokće, pa pokazuje u karter od motocikla !!!

Aaaa ! Ja skontao !!! On se žali jer misli da mu mi zagađujemo državu i plac i ravnicu i majku i ….

Čučnem i pokažem mu da suzuki ne curi, Pajera Steva sklopio za Dakar ne curi ni on, za BMW nisam mogao čoveku garantovati.

On poče da skače i mlati rukama u pravcu kartera !

Eto Bosanac ! Mongol u nedođiji zna da ovo DojčeĐubretecŠareno goveče zna puštati ulje !

Izgleda da samo njega hoće da otera sa zemlje ?!

Mongol progovori MASLO !

Stevane ! Petrohemiju li ti jebem !

Hoće ULJE đavo ga odneo ! Bosanac, ne pomeraj motor ! Izvadimo ulje iz Pajera - on i sin počeše igrati od sreće ! Damo im litru i oni zahvalni do neba nestaše u sumrak Olgija.

  • Sviđa mi se 15
  • Haha 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Uzice
  • Motocikl: nekad bili GSXR i Ninja
On 12.2.2018. at 13:47, nik_sa015 je napisao:

Kada oslobodis mozak od budala, i das 100% fokus na ono sto trazis... pojavice se.

Ni sekunde se nisam pokajao veruj mi

 

Konacno prelomio i dao otkaz, napustio drzavni posao.

Pukao mi film!

Dugo se krckalo, a moram ti priznati da je uticaja imao i gore citirani savet koji si mi dao.

Ostaje samo jos da se snadjem :), samo sto sad odmaknut od budala trezvenije razmisljam.

Trenutno bez posla, covek od 35 god., sa suprugom i dvoje male dece.

I ne kajem se ni najmanje - sto bi rekao jedan mudrac "gladan necu biti"

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ne znajem jesam li se već upisao za ovaj putopis, ali bolje 2x nego da propustim ovaj show.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
Ajde Niksa preturi, mora da ima još koja kartica sa slikama :jee:
Fotografija je MOREEEEE. Pusticu ceo album na kraju, a sada cu uvlaciti najbolje fotke na 1/4 rezolucije

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Imam sada vremena i eto
, svako vece jos malo pisanija. Tek sada krece voznja i prava avantura. 37730130846319217a1f0b06f7f53ba8.jpg

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre 8 sati, trailer je napisao:

Konacno prelomio i dao otkaz, napustio drzavni posao.

Pukao mi film!

Dugo se krckalo, a moram ti priznati da je uticaja imao i gore citirani savet koji si mi dao.

Ostaje samo jos da se snadjem :), samo sto sad odmaknut od budala trezvenije razmisljam.

Trenutno bez posla, covek od 35 god., sa suprugom i dvoje male dece.

I ne kajem se ni najmanje - sto bi rekao jedan mudrac "gladan necu biti"

Uvek davao otkaz i to kad popizdim,ne moze me vratiti nista,ni pare,ni kola,nista i nikad nisam imao rezervnu varijantu tipa nasao drugi posao pa dao otkaz,popizdim napusim ih i mars u pm(i to uvek sa sefovsko-direktorskih pozicija-ima nas jos sto igramo za raju i zanemarujemo taktiku),isto dvoje male dece,ali ne dam na sebe,na svoje radnike i na svoju struku,sto bi rekao onaj kreten seselj-mozete samo da prihvatite da mi popusite kurac i to je to,nista se ne brini iskrsnuce nesto:takoje:.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Planinama do budal-a

 

Mongolske noći su prilično hladne. Vetar sa severa konstantno drma stranice našeg Šeraton šatora. I neozbiljan vetar deluje kao gospodin. Prve noći se stiče iskustvo i spava se na rate.

Prva rata-u gaćama i majici ko gospodin legneš u vreću i zaspiš.

Kraj prve rate je kad osetiš zimoću a ne daješ joj većeg značaja od aktivnog pod odela za motor, dodatno navučenog na sebe.

Pa spavaš drugu ratu još kraće od prve.

Pa te budi ozbiljnija zimoća. Pa da ne bi opet ustajao, navučeš na sebe i moto odelo sa sve termo uloškom i vratiš se u vreću. Pa kreneš spavati treću ratu.

Onda usniš mladost svoju ranu. Detinjstvo. Šabac, neke 87 godine. Pobegnem iz mog kraja na Savu, sneg onaj pravi lepljivi. Pa grudve. Pa usne poplave. Pa se grudvamo dok na nama nije sve mokro. Pa drugari sve pogađaju grudvama po nosu. Em što boli, em što je hladan nos. Pa se trgneš iz sna. Nema snega, ali hladno toliko da šmrčeš i juriš potkapu da navučeš na glavu !

Usne plave, nos zaleđen, odleđavaš se u vreći i nadaš se da će ogrejati.

Četvrta rata bude i konačna isplata mongolske hladne noći.

Svako jutro oko 5-6 je toliko hladno da i kroz vreću i sve naše slojeve preporučene čak i od Rade Macure, budeš zaleđen.

 

Mogli bi sada malo i u stilu dnevnika.

4 juli godine 2017

Dok Steva I Bosanac pripremaju doručak, sklapam letelicu. Dron ! Sve je granice prošao, svuda ga nekako prošvercovali, e pa red je da ga podignem u visine i snimim naš kamp ! Vetar duva, ali mogao bi dron leteti. Pravim par snimaka i ateriram bezbedno kraj plinske boce.

 

Ka nama ide konjanik. Steva odmah priprema motorno ulje.

Dečak ili momak. Momak ili čovek. Teško je utvrditi.

Za njega smo mi isto što i za nas majmun u zoo vrtu. Atrakcija. Odeven u vojno odelo, davno dotrajalo.

Koščat. Mršav. Umoran. A mogao bih se kladiti da nije prešao više od 30 godina života.

Očigledno ovde život ne mazi.

Pozivamo ga na doručak, ali nije zainteresovan. Blag osmeh na usnama je sve što nam govori.

Steva iskopa iz džipa majicu kluba i pokloni mu je. Dodatna količina osmeha i vedrine pojavi mu se na licu. Mnogo je fin osećaj kad usrećiš nekoga makar i sitnicom.

Maki je o sitnicama mislio. Natovario je jedan bunker u Pajeru pun krcat slatkišima za mongolske klince i nije nam dao da pipamo to. Dajemo mu koju čokoladu i još po koji umotan slatkiš. Nasmejan okrete konja, mahnu nam i ode svojim putem.

Spakovasmo se za sat vremena i naš karavan krenu. Krećemo se asfaltom, i znamo da ćemo ga za nekih pet kilometara izgubiti, i onda samo off.

Današnji plan je jednostavan - preživeti. Ne polomiti motor ni telo. Idemo ka gradu Khovdu.

Ako stignemo u Khovd danas to je super. Okvirno nešto kalkulišem, mi smo tamo oko 4 popodne. S obzirom da su sada rute zahtevnije, to će biti i dovoljno. Ne valja se potrošiti sada na početku. Ulan Bator je daleko. Polako ulazimo u planine Mongolije. Puta nema, utabana zemlja pred nama.

Navigacija pokazuje kao putić a putića nema. Postoje samo pravci i tragovi. Držimo se njih i napredujemo. Prvo upadamo u blato. Sreća nije ga bilo mnogo, i nismo tu nigde pali. Pa je sledeća prepreka potočić širine oko 40 centimetara. Smešna prepreka !

Da siđem i da proveravam dubinu-nije neophodno. A i zemlja je mokra, tonem u nju. Polako napadam potok - i prednji točak upada unutra ! Podiže se zadnji kraj motora ! Krećem da padam u stranu, i nekako se dočekam na nogu i držim motor ! Bosaaaaanaaacccc ! Silazi s krave i hajde ovamo ! Sišao bi on, nego ne može da spusti motor na ćopavu jer propada ! Steva javio radio vezom da mu se čini da na 100 metara odatle ima lakši prelaz i on je otišao u izvidnicu !

Zadnjim atomima snage držim motor, a razapet ko Isus ! Nekako Bosanac oslanja BMW-a i dolazi do mene. Izvlačimo motor iz neozbiljnog potočića i pravimo pauzu koji minut. Steva javlja da nema  bolji prelaz levo od nas - ali da sa desne strane je dubina svega oko 10 centimetara i da tu prođemo. Hvalaaaa ! Okrećemo i prelazimo zgodno.

Kreće deonica prašnjava i suva. Vozimo mi u rasponu od 30-70km/sat. Steva iza nas. Sada smo mi njemu smetnja. On sa Pajerom ovuda može da leti.

Bosanac i ja već na komunikaciju diskutujemo da je naše poznavanje vožnje van asfalta već prevazišlo nivo Dakar vozača, i shvatamo da nema za nas prepreka ! Osim ako ne bude potočića.

U daljini vidimo konja i dvoje dece na njemu. Prilazimo polako i pozdravljamo ih.

Ozarenih lica mašu nam i skaču na zemlju. Sjaj u očima govori da im se BMW baš dopada. Dodiruju motocikl kao kakvu pitomu životinju, i prelaze prstima po rezervoaru. Nešto pričaju, ali ne razumemo. Stiže Steva i odmah ronja po džipu da nađe koju majicu za poklon i slatkiše.

Lice Mongolije je pred nama, otelotvoreno u ova dva dečija. Taman imaju godina za prvi dvocifren broj. Duboke bore ne idu uz dečije lice nigde, osim ovde. Koža od vetra i prašine već otvrdnula. Rumenilo odaje mladost. Šake pokazuju ozbiljnost. Uveliko rade i cilj im je samo da žive.

Nemaju ajfon. Nemaju internet. Imaju samo konja. On im je prevoz, drug, i igračka.

Šta je to sreća ? Kako definiciju sročiti ?

Ako bi ova deca pisala, ta definicija bi verovatno bila kratka. Da nisu gladni, da su zdravi oni i konj, i da ih vreme posluži.

Šta bi naša deca pisala ? Spisak podugačak. Na njemu ajfoni, igraonice, televizor, tablet, internet svuda i bez prekida, laptop, biciklo i tako još dosta.

Dajemo im dve najmanje majice moto kluba i pregršt slatkiša. Sreća i tuga među nama gradi neko čudno spokojstvo trena. Bar malo smo im dan učinili lakšim i lepšim. To je jedno od najvrednijih i najboljih ostvarenja naše ekspedicije.

Uspeh ovakvih putovanja je ustvari količina pozitivne energije i radosti poklonjene drugima. Kilometri su mrtva cifra na papiru ili samo još nekoliko bajta u nekom word fajlu.

 

Rastajemo se, i kao prijatelji mašemo jedni drugima.

Prvo malo ćutimo na komunikaciju, dok progutamo tu knedlu što nam stoji u grlu.

Vozimo sad već i bezobrazno. Malo smo se osmelili i zavrtimo nekad točak i na stotku !

Ispred nas u daljini nešto diže prašinu i liči na motor. Kako se približavamo, vidim da to stvarno liči na motor. BMW R1200GS stariji model iz 2006 i poznate jakne na njemu. Žuta boja motora...

Pa to su Mateo i Valentina ! Sustižemo ih i svi se zaustavljamo. Pozdravljanje i pauza.

Pauza se odigrava tako što prosto staneš i pauziraš. Ne moraš na parking. Parking je baš to mesto gde si se usidrio. Oni su takođe spavali u Olgiju ali u budalu.

Budal - nije budala nego hotel. Tako ga oni zovu. A kako hoteli izgledaju, e to već deluje ko da se budale s njim bave.

I oni idu u pravcu Khovda i polako napreduju. Mateo sa Valentinom pozadi, vozi sporije i opreznije. Iskustva mu ne fali, tri godine su na motoru i ne žure kući ! Dogovaramo se da čoporativno osvojimo najbolji budal u Khovdu i da se napijemo kao ljudi ! Bosanac se lupa po glavi... jer on pije kad mora i kad mu dođe. A retko mu dolazi.

Mateov BMW više liči na magarca nego na motor. Skidamo sve što možemo s njega da ga rasteretimo, i prebacujemo u Pajera.

Jakna, rezervna jakna, još jedna jakna (ako se izgubi rezervna), nekih 5-6 pari rukavica...zagledam ih bolje da nemaju po 2 para ruku...pantalone svih boja za motor, vreće, podloge, šerpe, lonci, poklopci. GS prodisao. Pajero još pola milimetra legao.

Pojedosmo po čokoladicu, malo vode srknusmo i na 30 stepeni nastavismo ka Khovdu. Iz prašine skočismo na asfalt u nekom momentu, pa opet malo u prašinu.

Stižemo bez velike muke predveče u Khovd. Najluksuzniji budal nema vodu. Tačnije ima ponekad. Sreća naša to veče je imao. Već ujutru je nije bilo.

Restoran u budalu nema, ali ima prekoputa ! Mateu i nama je red da razmenimo eure i dolare za tugrike (Mongolska valuta).

Ekipu šaljemo na tuširanje i spremanje za večeru, a mi začas do banke.

Pazi sad ! Svuda na svetu banka ima lovu ! Banka je najlepši objekat u Khovdu ! Imaju čak i vodu !

 

Kako da poručimo klopu pitanje je sad ? Jelovnici su na Mongolskom. Osoblje od engleskog zna bajbaj. Gledamo šta drugi jedu i nekako objašnjavamo šta hoćemo. Valentina dobi neku čorbu iz koje samo što oči ne vire. Užas ! Mateo se izborio za neku tanku salaticu, a moja ekipa i ja uspešno poručismo i dobismo neko meso od nepoznate životinje. Cene su ovde smešne, kao i hrana.

Svečano nazdravljamo Mongolskim "Legend" pivom ! E pivo nije loše. Pitam Matea i Valentinu gde im stoji frižider ? Da ponesemo koje pivo za put !

Za čudo nisu poneli. Razočaraše me.

Naši mobilni telefoni stoje na stolu. Čekamo da Maki javi šta je sa Vladom. Znamo da ga danas operišu. Internet imamo ali je dobar kao i restoran ili budal. U neko doba se javlja Maki kratko i kaže da je sve proteklo kako treba i da je u redu. Sad je pred njim oporavak od nekoliko dana pa idu kući. Bosanac pokušava dobiti Vladu, i on se javlja posle nekog vremena.

Morao je porodici reći za udes i to je sad prošlo. I nama je daleko lakše, jer ljudi nas pitaju na fejsu - gde je treći motor ?! A mi ga krijemo ko hajduci.

E pa za Vladino zdravlje po još jedno pivo !

Jeste nam matora vucibatina, luda, i neiživljena malo išla na živce ali nam sad i nedostaje !

Jer ja samo sa njim mogu ko čovek popiti pivo. Žao nam je što nije ovde sa nama.

To što je pao i jednu kosku slomio, ili što je motor malo polupao, to ga ne boli.

Mnogo je veći bol u njemu.

Nećemo zajedno ući u Ulan Bator.

Maki je nekako pomiren sa tim što je ostao. Bar za sada tako deluje.

Bosanac i ja uigran tandem, možemo do meseca na krempite i nazad. Ali Steva.

Zamislite čoveka koji je vozio džipovima svakojakim reli, kome je ovo životni san i uspe da ga pretvori u javu ! A onda na javi vuče prikolicu pozadi jer je neminovna ! U terenu s prikolicom ! Steva polude ! Ide za nama, vuče se polako, i još je sam u džipu ! 64 gigabajta mp3 muzike naučio napamet ! Kad se vrati odmah može u Mihailo Vukdragović muzičku školu u Šapcu i odmah da polaže za Šabana Šaulića i položiće desetkom !  Još mora da se bori sa ajfonom i internetom.

 

Mongolka objavi fajront i otera nas na spavanje.

Sutra ćemo ka Bajanhongoru.

Dodir kreveta učini da se telo i glava prebaciše na ler i ne ušaltaše se u prvu sve do jutra.

 

DSC01058.thumb.JPG.e2a2de967d1da542973020a26478de3c.JPG

Buđenje u kampu !DSC01056.thumb.JPG.15ccc937d0db9ffa6651895b6223e6d7.JPG

Jezero u brdima MongolijeDSC01062.thumb.JPG.54e1c5f2ba2ac65d8d5998e6b4947d15.JPG

Svako jutro pakovanje i gasDSC01054.thumb.JPG.b93126c15e258e1645449f96a6d9800d.JPG

To je put u najboljem oblikuDSC01063.thumb.JPG.bd3a13b1442fe5d414223b97e019ca5a.JPG

Mongol na konjuDSC01076.thumb.JPG.d13b5d0050b5fbb6c01b40680ac41e56.JPG

pejzaž severaDSC01066.thumb.JPG.613ce8c90b2f8cca5c9889168d858739.JPG

Steva poklanja majicu :-)DSC01073.thumb.JPG.39b36c26ea5d9b71c2c000602ab264c5.JPG

Pauza za oftamološku terapijuDSC01102.thumb.JPG.22b56963941a171180ea39da0391464a.JPG

Jedna od pređenih rečica DSC01079.thumb.JPG.24750afbc1a9452ab4b74e8c44127c7e.JPG

MisterX - BosanacDSC01099.thumb.JPG.7e67a99be23e97bc3af4764cf590ff3a.JPG

Bosanac u epizodi - Mogu i na Dakar !DSC01081.thumb.JPG.3b1d558bb17d2d8dd84d94122eebb948.JPG

pisac ovih redova pauziraDSC01103.thumb.JPG.906e5f80ddbab1b7f505eb4010ee86ac.JPG

boje severaDSC01106.thumb.JPG.eaa2cb0749765ca3f7e58bbb3972c254.JPG

Pajero na zadatkuDSC01112.thumb.JPG.72744cb51dde64b3eb618af0795128d5.JPG

Bosanac odmaraDSC01114.thumb.JPG.46b20aecc2b5fb223e217477f7614ee7.JPG

čest mongolski prizorDSC01123.thumb.JPG.bd3cfd9d8cf0141c5ed5fc9f2ccbf2bd.JPG

Osmesi MongolijeDSC01131.thumb.JPG.036ef2b78f39ade7dbcc0fcce9e37f89.JPG

Lice MongolijeDSC01132.thumb.JPG.8d1d9b163912caae007428bd083e45e4.JPG

Rastanak sa drugarima i zastava našeg kluba

DSC01142.thumb.JPG.4a5afa3478e38d0e4a9339ecfeeca271.JPG

Mateo, Valentina, i magareDSC01145.thumb.JPG.b630f3267ee4c70b56dcd3b11ad2ef69.JPG

Suzuki je stroj kume moj !IMG_20170703_183449.thumb.jpg.0240e9d4e2002f51fbcd49cc8c61c7b0.jpg

Pozer iz BosneDSC01156.thumb.JPG.8b0750c670c99ebb5dc93720f3db104b.JPG

Oduševljena čorbicom !DSC01157.thumb.JPG.9020b4b7ff206ec65c185116b7946151.JPG

Čorbica od nečega DSC01158.thumb.JPG.9a328dbc6a30886ab04e71dfd5391c22.JPG

Meso od neke životinje 

 

  • Sviđa mi se 11
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
10 hours ago, trailer said:

Konacno prelomio i dao otkaz, napustio drzavni posao.

Pukao mi film!

Dugo se krckalo, a moram ti priznati da je uticaja imao i gore citirani savet koji si mi dao.

Ostaje samo jos da se snadjem :), samo sto sad odmaknut od budala trezvenije razmisljam.

Trenutno bez posla, covek od 35 god., sa suprugom i dvoje male dece.

I ne kajem se ni najmanje - sto bi rekao jedan mudrac "gladan necu biti"

 

1 hour ago, piki said:

Uvek davao otkaz i to kad popizdim,ne moze me vratiti nista,ni pare,ni kola,nista i nikad nisam imao rezervnu varijantu tipa nasao drugi posao pa dao otkaz,popizdim napusim ih i mars u pm(i to uvek sa sefovsko-direktorskih pozicija-ima nas jos sto igramo za raju i zanemarujemo taktiku),isto dvoje male dece,ali ne dam na sebe,na svoje radnike i na svoju struku,sto bi rekao onaj kreten seselj-mozete samo da prihvatite da mi popusite kurac i to je to,nista se ne brini iskrsnuce nesto:takoje:.

 

Kada sam se vratio u Srbiju s puta, imao sam novca da preživim dva meseca. Devojka, Niko mala vucibatina (moj pas i zamalo Mongolski saputnik) i ja. 

Bez auta-samo sa motorom.

Odlazim u Zemun da jurim stan, a posao nemam. Dodjem pred stan-zvoni telefon... zovu me ako sam slobodan da dođem da radim u Pančevo. Rukovodeća pozicija za ozbiljnu platu ! Ni uselio se nisam a dobio posao ! 

Auto rešio u danu - dao mi Bosanac ! Posle toga prodam mog Stroma, uzmem bolja kola ! Posle toga dobijem daleko ozbiljniju ponudu za posao i odem u Crnu goru ! Ni u jednom momentu se nisam pokajao. Na protiv - trebao sam i ranije napustiti Dojčland. 

Ako znaš da vrediš - ne dozvoli da te neko obezvređuje ! 

I jebeš sve pare ovog sveta - ako nemaš ŽIVOT. 

:)

 

  • Sviđa mi se 15
  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja