Jump to content

Moto Zajednica

Koliko se moze ostati u EU sa srpskim tablicama a EU pasosem?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Belgrade, Serbia
  • Motocikl: '16 CBR500RA

Pozdrav drustvo, ove godine planiram moj drugi moto road trip, koji bih zapoceo iz Srbije i zavrsio negde na Siciliji. S' tim sto bih posao u prolece/leto a vratio se sledece godine u isto vreme, dakle tura od godinu dana.

 

Dobicu EU pasos nadam se do ovog leta tako da ja kao osoba mogu ostati u EU duze od tri meseci.. ali da li neko zna sta zakon kaze oko samog motora, da li mogu sa srpskim tablicama ostati u EU toliko dugo? Da li motor mogu/trebam preregistrovati na npr Italijanske tablice sa EU pasosem? U principu pitanje je koji je najbezbolniji nacin da motor legalno ostane u EU toliko dugo?

 

Hvala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

6 meseci max onda mora da se preregistruje na tu drzavu u kojoj je. Ostala mi ta informacija negde u malom mozgu. Proveri u mupu.

Samo ne znam kako si zamislio da vozis SRB tablice sa Eu pasosem?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ako imas Eu pasos znaci imas boravak u eu. Ako imas boravak u eu onda i tablice idu po mestu boravka.

Znaci moras kupiti vozilo sa tablicama te zemlje u kojoj imas boravak/drzavljanstvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Belgrade, Serbia
  • Motocikl: '16 CBR500RA

Imacu i srpski i EU pasos, tj dvojno drzavljanstvo. Dakle ne mogu da se sa EU pasosem i srpskim tablicama vozam po Evropi? Moram da preregistrujem vozilo na drzavu gde mi je i pasos? A to onda povlaci i homologaciju verovatno.

 

Najbolje da se raspitam u MUP-u kao sto kazes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Pa nema šta, u pravu si...

 

Nije bitan pasoš i državljanstvo, već adresa na kojoj si prijavljen.

 

A vozilo (tvoje lično ili sa ovlašćenjem) može max. 6 meseci da bude u EU sa jednim ulazom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Belgrade, Serbia
  • Motocikl: '16 CBR500RA

Dakle motor bih morao da preregistrujem na drzavu gde mi je EU pasos, sto povlaci placanje poreza, homologaciju, i ko zna sta jos, i da onda opet registrujem na Italiju ako ostanem duze od 6 meseci tamo.. I onda bih imao slican problem po povratku u Srbiju. Suvise glavobolje i birokratije za ovako nesto, vise mi se isplati da kupim jos jedan motor u Italiji :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Pitanje je u principu jednostavno. Gde planiraš da živiš? Razmisli malo i videćeš da ćeš kupovinom drugog motora samo imati dve registracije godišnje dok ćeš samo jednu da koristiš u potpunosti. Gde živiš, tu registruješ i vozilo. Na drugom mestu si turista, hteo ti to ili ne. Možda je dvojno državljanstvo povoljnost koja ti omogućava da odeš u posetu, da radiš i zaradiš ali imati dve adrese stanovanja je zabranjeno. Kako bi ti slali kazne i račune? ;) Na toj adresi moraš imati sve prijavljeno, počevši od boravka, isprava pa do pokretne imovine. Čim neko shvati da imaš više adresa, vrlo brzo ćeš osetiti EU bes. Jednostavno, zar ne?

 

P.S.: I u Srbiji je zabranjeno biti prijavljen na više adresa ali dokle god nema centralne baze podataka, biće i muljanja i problema raznih vrsta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
10 minutes ago, triton said:

Evropski pasos moze biti i sa srpskom adresom.

Naravno da može, zbog čega ne bi mogao? Samo je zabranjeno imati dve adrese prebivališta. Kada se radi o upravljanju vozilom, pravo je pitanje čija je vozačka dozvola, tj koja država ju je izdala. Ako je srpska, sve van Srbije je turizam i moguće je 6 meseci upravljati vozilom. Nakon toga to prestaje da važi jer se očekuje da je u tom periodu prebačena dozvola na državu u kojoj se želi voziti. Kako se to rešava, plaćanjem dažbina, novim polaganjem ili nekako drugačije, nije toliko bitno. To, najčešće, zahteva prebacivanje prebivališta, menjanje svih dokumenata i tako dalje. Uglavnom, birokratija u svom najgorem svetlu jer svaka država želi da ima što više onih koje oporezuje. Saobraćajna i osiguranje vozila su jednostavne stvari. Tamo gde je prebivalište, iz te države mora da potiče i vozilo. Zato i rekoh, gde hoće da živi? Kada je to jasno, sve ostalo će ispratiti tu činjenicu i život ide dalje sa osmehom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
8 minutes ago, ser said:

A sta ako ima 2 razlicita maticna broja?

Pa ako ima 2 drzavljanstva onda ima i 2 maticna broja. A maticni broj u ovom slucaju nema ulogu.

Cela fora je sa prebivalistem u eu clanici. Gde ti je prebivaliste tu ti mora biti registrovano vozilo jer je to tvoj *centar zivotnih aktivnosti* .

Za boravak u eu ne moras imati u opste drzavljanstvo. 

Ukoliko si zaposlen i dobio si radnu vizu, zahvaljujuci tom poslodavcu u eu, dobijas i privremeni boravak. 

Taj boravak nakon odredjenog broja godina otvara mogucnost dobijanja stalne boravisne vize.

Na osnovu te boravisne vize ti imas mogucnost da dobijes licnu kartu za strance i da tvoj *centar zivotnih aktivnosti* bude u clanici eu. Imas prava kao da si drzavljanin. 

Takodje u SRB mozes voziti vozilo registrovano na mesto boravka (EU) iako imas SRB pasos jer stranom LK i boravisnom vizom dokazujes nasem MUP-u da je *centar tvojih zivotnih aktivnosti* van SRB i da si ti privremeno samo u svojoj zemlji(max 6mes) i da koristis svoje Eu vozilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 2 sati, Astral je napisao:

 

Cela fora je sa prebivalistem u eu clanici. Gde ti je prebivaliste tu ti mora biti registrovano vozilo jer je to tvoj *centar zivotnih aktivnosti* .

 

Ovo baš i nije tačno.....meni je prebivalište u Ljubljani, a ja mogu da registrujem gde god hoču na teritoriji zlovenije. mogu imati tablice MB,CE, KP, koje poželim. Mogu čak i platiti osiguranje vozila kod bilokoje osiguravajuče kuče u Evropi, jedino putarinu moram platiti u zloveniji, jer mi je stalni boravak u zloveniji. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
7 hours ago, bmw said:

Ovo baš i nije tačno.....meni je prebivalište u Ljubljani, a ja mogu da registrujem gde god hoču na teritoriji zlovenije. mogu imati tablice MB,CE, KP, koje poželim. Mogu čak i platiti osiguranje vozila kod bilokoje osiguravajuče kuče u Evropi, jedino putarinu moram platiti u zloveniji, jer mi je stalni boravak u zloveniji. 

Jel to vazi samo za Sloveniju ili uopste ? Ako imate iskustava podelite sa nama. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

 

46 minutes ago, Astral said:

Jel to vazi samo za Sloveniju ili uopste ? Ako imate iskustava podelite sa nama. 

U Nemačkoj sam, kao što piše ispod slike i to ovde nije moguće. Gde je adresa stanovanja, tamo mora biti i vozilo. Tablice se menjaju u roku od deset radnih dana ali njih ne moram da promenim samo u slučaju da mi je nova adresa u istoj saveznoj državi, ili pokrajini, kako ko zove. Ovo je novijeg datuma, možda od pre pet godina, ne više. Osiguranje, ne znam, u stvari nisam potpuno siguran ali znam da mora odgovarati minimalnim zahtevima Nemačke oko naplate štete od trećeg lica. Putarina, još uvek, nema. Ali i ne treba da ih ima. I ovako ih plaćam kroz dažbine i to sasvim dovoljno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Astral, već je napisano gore da EU pasoš ne znači i prebivalište u EU.

 

Ja u mom EU pasošu imam upisano prebivalište u Beogradu.

Kao što je i logično, možeš sa EU pasošem da imaš prebivalište gde god hoćeš.

 

Sad, ako on hoće da u svakom od pasoša ima adresu iz te države, neka čeka kaznu za to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
14 minutes ago, Skyrunner said:

 

Sad, ako on hoće da u svakom od pasoša ima adresu iz te države, neka čeka kaznu za to.

Koliko mi je poznato nemamo telo koje bi na tu nepravilnost upozorilo pravosudje. Moze biti otkriveno slucajno. 

Puno ljudi je u "sivoj zoni" sa 2 prebivalista.

Fora je da neke drzave ne daju drzavljanstvo ukoliko prebivaliste nije na njihovoj teritoriji.

HR recimo izbeglim licima daje drzavljanstvo sa prebivalistem u SRB. 

Bugarsko drzavljanstvo ne mozete dobiti bez prebivalista u Bugarskoj. 

Tako da su nasi ljudi sa Bugarskim drzavljanstvom primorani da budu u "sivoj zoni" sa 2 prebivalista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
31 minutes ago, Astral said:

Koliko mi je poznato nemamo telo koje bi na tu nepravilnost upozorilo pravosudje. Moze biti otkriveno slucajno. 

Puno ljudi je u "sivoj zoni" sa 2 prebivalista.

Fora je da neke drzave ne daju drzavljanstvo ukoliko prebivaliste nije na njihovoj teritoriji.

HR recimo izbeglim licima daje drzavljanstvo sa prebivalistem u SRB. 

Bugarsko drzavljanstvo ne mozete dobiti bez prebivalista u Bugarskoj. 

Tako da su nasi ljudi sa Bugarskim drzavljanstvom primorani da budu u "sivoj zoni" sa 2 prebivalista.

Baš ta slučajnost je najopasnija. To je igranje sa vatrom. Kada se tako nešto otkrije, nema potrebe za čuđenjem otkud zabrana ulaska u EU od nekoliko meseci pa do deset godina. Lepo reče @Skyrunner

 

51 minutes ago, Skyrunner said:

Sad, ako on hoće da u svakom od pasoša ima adresu iz te države, neka čeka kaznu za to.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd - London
  • Motocikl: Honda CBR 600FS, KTM Adventure 990, Suzuki GSX-R 1000

Ne razumem zasto ne putujes sa Srpskim pasosem i srpskim motorom i u obavezi si da pre isteka 6m izadjes iz unije i ponovo se vratis. Putovanje od mesta do mesta ti daje apsolutan alibi za boravak u uniji. Pretpostavljam da ako bi vozis sa EU pasosom da bi bilo dobro da imas dodatno osiguranje. Njima je samo bitno da ne koristis njihove fondove i da ne radis na crno.

@lomitelj vidim da zivis u nemackoj ali mislim da malo preterujes sa crnim mislima i slutnjama kao i sa prebacivanjima zakona iz naseg post socijalistickog drustva u evropski okvir. Svi ti zakoni idu od zemlje do zemlje i nisu isti ali mislim da nema zemlje koja ima instituciju prebivalista i boravka kao mi. @reiser prica o pasosu a to je u domenu dali ga imas ili ne . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
14 minutes ago, Bokichica said:

@lomitelj vidim da zivis u nemackoj ali mislim da malo preterujes sa crnim mislima i slutnjama kao i sa prebacivanjima zakona iz naseg post socijalistickog drustva u evropski okvir. Svi ti zakoni idu od zemlje do zemlje i nisu isti ali mislim da nema zemlje koja ima instituciju prebivalista i boravka kao mi. @reiser prica o pasosu a to je u domenu dali ga imas ili ne . 

Izvinjavam se ako zvučim crno ili mračim, nisam tip koji baca hejtove. Govorim da je to jednostavno zabranjeno. Bilo gde. Tamo gde živiš, morao bi se prijaviti. Kako je moguće pronaći bilo koga ako živi na nekoj drugoj adresi na kojoj je prijavljen? Pa čak kad odeš negde i turistički obavezna je prijava boravka. Crnogorci su to uveli. Ženin zet, moj paša je zaposlen u Carini u CG i kada smo bili u poseti kod njih, ne u hotelu ili nekom drugom smeštaju, odveo me je da prijavim celu porodicu kako ne bi bilo problema prilikom izlaska. Nije bilo plaćanja troškova jer se radi o rodbini ali sam se prijavio a na izlasku iz države me je zaposleni na granici zaista pitao za tu prijavu boravka. Kako inače nekome poslati račun, obaveštenje, izveštaj neki pa zašto ne i kaznu? Super je to sve za izbegavanje sudskih poziva, procesa, kazni a ranije boga mi i poziva u vojsku. U Srbiji još uvek nema centralizovane baze podataka ali je lagano uvode. Primer mi je jedan od dvojice drugara za koje bih odmah i krv dao. Njegov otac je 1992. ili 1993. kupio Audi. Rizična godina beše za sve pa i za to. Otišao u policiju, proverio sve i rekli, dobro je, vozi. Pre tri godine, dakle nekih dvadesetak godina kasnije, je ostao bez auta jer se uvođenjem centralne baze podataka i njihove provere došlo do podatka da postoji još jedan isti auto, sa istim brojevima šasije i motora. Jedan je prekucan. Oduzet mu je i mala je šansa da će ga dobiti nazad. Sudski proces je u toku, veštačenja i čuda-m..a, jer se ne zna koji je tačno prekucan, što i nije bitno. Hoću da kažem da sam mišljenja da je to bitna stvar i da jedna od osnovnih stvari od kojih se počinje uređenje društva i da tome u EU zaista daju veliki značaj. E sad, ako mračim ili zvučim licemerno zbog eventualnog držanja pridika jer, je li, živim "tamo negde preko", izvinjavam se, neću više. Želim da posavetujem, iznesem mišljenje i utiske nakon decenije života u EU, ništa više.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Svaki savet je dobrodosao. Znam da se u DE veoma vezuju za adrese. Iz nekog razloga to im je jako bitno. 

Kod nas dosta ljudi ima adresu u LK iz mesta u kome su rodjeni primer Zrenjanin a zive vec 30 god u BG-u. I za to niko ne mari.. ali to je van teme.

 

Vi govorite o prijavi boravka. Svako sa dva drzavljanstva i dva prebivalista, moze imati kao slag na tortu prijavljen boravak u Parizu. 

Protiv je zakona imati prebivaliste na 2 mesta. Tu se razumemo.

U praksi ima dosta slucajeva tog tipa.

Do sada nije postojao aparat za sankcionisanje tog prekrsaja jer medjusobno za sebe ne znaju jer nismo u EU. Mozda u slucaju nekih poternica internacionalnih.

A boravak, privremen ili trajan mozete imati gde god.. manje bitno. Treba vam samo ugovor o zakupu stana koliko znam ili vlasnik nekretnine da vas prijavi kod njega. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja