Jump to content

Moto Zajednica

Moto Alpine Adventure 2017

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd

Uvod

 

pFJIV3b6tZ31rkIdstOSBQLHAkBWWxu9mEsk6AhZ

 

Kažu da je najbolje vreme za pisanje i čitanje putopisa tokom zime i hladnih zimskih dana kada su nam motori parkirani i kada se ne vozimo onoliko koliko bi želeli. Kada gledamo u vremensku prognozu i samo čekamo da vidimo neki dan kada neće padati kiša ili sneg i kada će temperatura biti iole iznad nule, kako bi smo samo na kratko, samo na sat vremena izašli iz kuće i isterali motore iz garaža na kratku vožnju do omiljenog mesta za kafu i za druženje sa dragim prijateljima. Upravo je to i razlog zašto tek sada krećem sa pisanjem ovog putopisa za putovanje koje se dogodilo u Julu 2017. godine. Blaga zima i konstantno traženje prilika za vožnju. Pa ko će jos da razmišlja o putopisima, kad sezona još nije gotova. Naravno sve su ovo izgovori, koje ja koristim u svoju odbranu kada me prijatelji pitaju kada će više da procitaju nesto o mom putu u Alpe i kada će videti neke slike. Istina je da sam ja u stvari jako lenj, što opet prijatelji znaju pa mi verovatno i ne zameraju. Kažu:"Napisaće on to kad tad..."

 

Čitajući odlične putopise koje su drugi ljudi pisali, došao sam do zaključka da je dobro napraviti neki uvod u putopis. Objasniti malo situaciju pre samog puta i pokazati kako je uopšte i došlo do celog putovanja. Sve to na kraju da širu sliku celom putovanju i na neki način celu priču uobliči i zaokruži. Putovanja motorom meni nisu strana, duga, kratka, jednodnevna, višednevna, višenedeljna... Na prva ozbiljna putovanja u Italiju sam išao davno još Burgmanom 650, pre toga pravio lokalne ture na GSX650F-u, nakon Burgmana, opet lokalne ture na GSXR 750. Tek po prelasku na Fz1s Fazer 1000 sam nastavio i počeo da planiram daleko ozbiljnije rute po južnoj i severnoj Italiji, Jadranu, Sloveniji, Bosni, Hrvatskoj. Srbiju sam prošao i uzduž i popreko na kratkim vikend vožnjama. U februaru 2015. sam presao na BMW sa kojim sam i najviše proputovao uključujući i Italiju od juga do severa, ali to ću opisivati u nekom drugom putopisu (uskoro nadam se), a koji je i ujedno glavna sporedna uloga u ovom putopisu pored mene u glavnoj ulozi.

 

Ideja da obiđem Alpe i alpske prelaze postoji od kako sam položio za motor i u vozačku upisao A kategoriju. Čuveni Stelvio prelaz, Grosglockner, Furka... Ima ih toliko mnogo. To su neka putovanja o kojima čitaš u putopisima drugih ljudi koji su bili i nadaš se da ćeš ti nekada isto otići i doživeti sve to. Prilika se ukazala 2017. godine još na početku kada sam upisivao odmor za tu godinu. Tražio sam udarne termine u sred leta kako bi bilo toplo i sunčano. Ispostaviće se da je bilo hladno i kišovito, ali ko bi rekao da se tako nešto može dogoditi u Julu mescu. Planine su prevrtljive. S obzirom da sam se te 2017. godine u septembu i ženio, buduća gospođa je odlučila da svoje dane godisnjeg odmora ne koristi tokom leta već da prebaci za posle svadbe da bi otišli negde na medeni mesec. Sada s obzirom da ja imam mnogo više dana godišnjeg odmora od nje, meni nije padalo na pamet da se odričem letnjeg godisnjeg odmora u sred sezone kada mi je pakao na poslu i jedva čekam da pobegnem negde da se vozim i odmaram. Doduše obećao sam joj i kasnije u Junu i ispunio obećanje da ću da je vodim u Barselonu, gde se neverovatnom slučajnošću taj vikend vozio MotoGP, pa je to bila prilika da i ona prvi put gleda trke uživo (meni peti put) i da shvati zašto ja toliko vičem i sto se nerviram kada gledam trke. Malo sunca, mora, MotoGP-ja, sangrije, i piva da se pripremimo za letnju sezonu na poslu. Ostatke dana ću iskoristiti u Maju mesecu za vožnju po Jadranskoj magistrali i Hrvatskim ostrvima (putopis uskoro) i u septembru za taj medeni mesec. Bilo kako bilo, odmor u Julu prijavljen, od buduće supruge imam odobrenje (ona ionako mora da radi), motor spreman pa spreman, to je BMW nema tu mnogo šta da se radi i priprema za velike ture. Sedi i vozi. Do tada ću promeniti gume, servis u Sloveniji će biti urađen u Maju nakon ture po Hvaru i Istri, pločice će biti zamenjene. Kao što rekoh nema tu šta mnogo da spremaš BMW. Ostaje još da se sačeka tih par meseci do Jula pa da krenem kako sam ja to sebi pričao, na poslednji HURA pre nego što se oženim, prodam motor, kupim mini van i dobijem decu.

 

Dosta me ljudi i poznaje što sa druženja što sa nekih akcija, ali dosta i nema pojma ko sam ja, pa je red i da predstavim sebe (u glavnoj ulozi) i motor sa kojim sam putovao (u sporednoj ulozi). Tako da bez daljih odugovlačenja, moje ime je Marko, nadimak Jefta, a motor sa putovanja je BMW R1200GSA.

 

YVzX9Mr0JGKbQzdzO7ffeBrxosIdI2sBFfiyrHOH

 

Na ovo putovanje sam krenuo sam. Kada sam prvi put spominjao rutu i kako bi to odprilike izgledalo bilo je interesovanja, ali odmori upisani u drugačijem periodu, nedostatak novca ili jednostavno strah od tako dugačke rute je dovela do toga da na kraju ostanemo moj motor i ja. Nije ni to loše kada se malo bolje razmisli. Dosta smo tajni on i ja podelili za ovaj period koliko je kod mene. Kada se malo povede priča oko toga ima i za i protiv stavova za putovanje u društvu ili putovanje u jednini. Meni odgovara da sam sam. To mi omogućuje da nametnem sebi svoj tempo, da jedem kada sam gladan, da prelazim dnevno kilometara koliko mi dupe dozvoli. Da vidim i iskusim ono što želim i da ne moram da pravim kompromise. Nus pojava toga je da čim negde stanem, pored kafe i menija za klopu tražim i šifru za wi-fi kako bih se nakačio na internet i kako bih stupio u kontakt sa porodicom, prijateljima, kako bih podelio neku sliku i neki trenutak u kojem trenutno uživam. Jer opet šta to sve sto vidiš znači u životu ako nemaš to sa kim da podeliš. Da je moja buduća supruga krenula sa mnom na ovo putovanje ne bih se onda bunio ni za šta. Imao bih najbolje moguće društvo na svetu. Kada smo kod putovanja sa prijateljima koji su na svojim motorima, i to ima velike prednosti i mane. Neka prijateljstva se i završe nakon završetka ture, ili ostanu na povremenoj kafi jednom u mesec dana. Ogromne prednosti su da kada negde staneš ili kada odvozaš neku deonicu nisi bio sam i neko je bio tu da posvedoči da to što ste upravo prošli se u stvari i dogodilo i nije plod mašte. Možeš sa nekim odmah da popričaš, kažeš svoje utiske ili odmah da prepričate neke situacije na koje ste naleteli. Bilo šta da se dogodi imaš tu nekog ko može da ti pomogne. Po mom iskustvu kada putujete sa nekim u grupi, ta osoba ili ti ljudi moraju potpuno da vam odgovaraju kako na putu i po stilu vožnje, tako i van puta u pauzama, u večerama nakon dugog dana, u kafani. Jer ako se sve to ne poklopi, svaka sitnica koja vam se čini beznačajna na kratkim jednodnevnim ili dvodnevnim turama sa tim istim osobama se višestruko uvećava i pojačava na nekom dužem putovanju. Zato meni i nije problem da idem negde sam, ali ako se pridruži dobro društvo rado ću ga prihvatiti.

 

Drugari su me zezali da kada ja pišem putopis, samo izbacim 400 slika i eto na putopis. Zato ću se sada potruditi da malo više rečima, a i slikama ispričam ovo moje putovanje. Ako su tekstovi predugi ja ću ih skratiti. Dosta sam snimao i GoPro-om pa će biti i nekih videa ako se ikada nakanim da ih editujem i postavim na Youtube. Te snimke ću naknadno kačiti u ovoj temi.  

 

Pa da krenem u stvari sa delom koji ljude najvise zanima a to je putovanje.

 

JteYtcltb758YnLQFHXY0lMa1OKORUrJGsXw229i

 

Nastavak sledi...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 23

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

E sto volim kad ujutru procitam ovako nesto lijepo :) Uvod je vise nego odlican :) Cekamo nastavak :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: Bled, SLO
  • Motocikl: Stelvio. Još u proizvodnji.

Lepa slika ali što se mene tiče, malo objašnjenje. U nacionalnom parku vozilima na motorni pogon zabranjeno je skretanje više nego 5 metara izvan ceste. Do ove razgledne tačke dozvoljeno je peške ili biciklom. Kazne su razlicite, ali upotreba motornog vozila izvan uredjenih puteva iznad granice šume (1600 - 1800 metara iznad mora) u nekim slucajevima kazni se oduzimanjem vozila. Ova slika je na cca  2100. Tako da...ko ima nameru, da napravi isto, treba racunati i na eventuelne posledice.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd
10 hours ago, nightrider46 said:

Sto se mene tice, ova slika je ispricala sve, ne moras vise da pises :D

Biće još boljih slika :)

 

2 hours ago, draki said:

E sto volim kad ujutru procitam ovako nesto lijepo :) Uvod je vise nego odlican :) Cekamo nastavak :)

Hvala

 

1 hour ago, nemo said:

:takoje:

Mangart?

Jeste Mangart. Do kraja puta gore.

 

55 minutes ago, Tedybear said:

Lepa slika ali što se mene tiče, malo objašnjenje. U nacionalnom parku vozilima na motorni pogon zabranjeno je skretanje više nego 5 metara izvan ceste. Do ove razgledne tačke dozvoljeno je peške ili biciklom. Kazne su razlicite, ali upotreba motornog vozila izvan uredjenih puteva iznad granice šume (1600 - 1800 metara iznad mora) u nekim slucajevima kazni se oduzimanjem vozila. Ova slika je na cca  2100. Tako da...ko ima nameru, da napravi isto, treba racunati i na eventuelne posledice.

Jeste u pravu si. Za to nisam imao pojma, tek mi je posle sestra koja živi u Ljubljani rekla. Doduše nije bilo nikog i put je bio zatvoren zbog slikanja nekog novog ferarija valjda, pa sam bukvalno sam bio na planini :) . ali da zabranjeno je.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd

Polazak

 

Kako je došao Jul mesec i sam trenutak polaska na put tako sam ja bio sve uzbuđeniji da što pre krenem. Poslednji radni dan mi je bio 18. Jul, u 19h. Nije bilo svrhe da krecem taj dan jer iako imam samo vožnju auto putem do Ljubljane kasno bih došao kod sestre, a s obzirom da imam i malu sestričinu koja bi tada uveliko spavala, ne bih da dodjem u situaciju da ih sve probudim, pa da me sestra prebije. Ok znaci polazim 19. Jula. Što znači da bi iole trebalo da se spakujem za taj put, za šta me je i buduća supruga opominjala:"Kada planiraš da se spakuješ?"... Moji odgovori bi uvek bili da ću uskoro, mada tu je moja lenjost pobedjivala. Sta tu ima mnogo i da razmišljam o pakovanju. Ubacim čiste stvari u levi kofer, kišno odelo, nešto alata i sitnica u desni i top case prazan. Uvek se trudim da držim top case prazan jer tako kada negde stanem i pravim pauzu mogu lepo sve da spakujem u njega: jaknu, kacigu, rukavice. Nista mi onda ne ostaje da nosim u rukama pa mogu slobodno da se šetam. Kao što sam i napisao, motor je spreman pa spreman uvek za velika putovanja. Servis na 40.000 uradjen u Maju u Avtoval-u, gume nove, pločice nove, lanac očišćen i podmazan :) Nisam morao da radim nikakve visinske pripreme. Osim da se spakujem. Dodje i taj 19. Jul i ja skapiram da ni danas nisam spakovan i da ću lagano i da imam vremena. Na predlog buduće supruge dolazimo do zajedničkog zaključka da kada već nisam krenuo do nekih 14-15h mogu da krenem i sutra, a da se danas konačno spakujem i sve sredim što sam ja na kraju i uradio. Stvari spremne i spakovane u levi kofer, elektornika spremna, punjači, kablovi, rezervne baterije za gopro, fotoaparat, ekterni hdd i još gomila drugih stvari koje nosim u tom desnom koferu za sitnice. Top case, flasa vode i neka čokoladica.
Polazak definitivno 20.Jula.

 

Deo kablova i elektronike koju nosim sa sobom, nema fotoaparata niti gopro-a. Ako nekog zanima zašta šta koristim neka piše pa ću odgovoriti.
zb8U3ag08_5pkuXefhAQrG2DUkJxTiJNaevXqRh8

 

Mala digresija na priču jer moram da objasnim na koji način ja putujem pa će te tako i vi shvatiti zašto mi je svejedno kada ću da krenem i zašto mi se nigde ne žuri. Naime, u poslednjih par godina sam počeo da putujem na način na koji se trudim da ne budem ograničen vremenom. Tako je bilo i sa ovim putovanjem osim što 6. Avgusta moram biti nazad na poslu u popodnevnoj smeni. Tako sam i prethodne godine putovao u Italiju sa prijateljem. Jedino fiksno vreme gde smo morali negde da budemo je bio trajekt Bar-Bari koji je polazio u 20h (detaljnije u drugom putopisu). Time sam se vodio i sada. Ništa nije zacrtano u kamenu, rutu ne znam, koliko ću se gde zadržavati videću. Ujutru za doručkom nadjem smeštaj za uveče i vozi. Jedino što znam je da želim da vidim neke stvari zbog kojih i krećem na ovaj put.

 

20. Jul
Buđenje narednog dana i lagano ustajanje. Opet nigde ne žurim kada god da krenem je ok. Na kraju dok sam doručkovao, spakovao poslednje sitnice, proverio dokumenta bilo je oko 12h. Vrućina pa vrućina, šta da radim, šta se mora nije teško. Sedam na motor, puštam muziku na komunikaciji i u lagani polazak na najdosadniji deo rute u odlasku i povratku, a to je auto put od Beograda do Ljubljane, kao prve destinacije. Sestri sam se javio i očekuje me. Ona taman završava sa poslom negde oko 15h.

 

Pauza u Srbiji i selfi naravno. Biće mnogo selfija, jer ne mogu stalno da smaram ljude da me slikaju... Mana samostalnog putovanja.
ouLnZkmWAT7aKRuF1GQvW12CnbRpfhg0jthvsO1t

 

Vreme i kilometri prolaze, bez neke tenzije dolazim do granice i brzo je prelazim, nastavak kvalitetnijim hrvatskim delom auto-puta, opet muzika (GnR), tempomat i udri. Nema tu šta mnogo da se vidi i da se radi, nego stisneš zube i istrpiš tu deonicu. Ono što je bilo zeznuto je vrućina. U nekim trenutcima je dostizala i preko 40 stepeni što po BMW-ovo termometru, što po onim portalima iznad auto-puta. Toliko je bilo pakleno da samo znam da popio oko 6 litara vode, a da ni jednom nisam morao da stajem zbog WC-a. Već tada sam odlučio da se u povratku vraćam noću kako bi temperatura bila iole prijatnija za vožnju. Osim stajanja na Omw da sipam gorivo u Srbiji, uopste nisam stajao sve do Slovenije, gde sam stao na pumpu radi kupovine vinjete. Dobar je dugoprugas ovaj BMW, to smo već utvrdili na ranijim putovanjima.

 

Gopro inception :)
D_5LL-uRwzv2clUyK3XzL-Ls7bNbrC562-EVNw8d

 

Dosadna deonica auto-puta.
NeLyLc--xjhiEJvYf4C_uIM3UL-MDs5jOXp49a-6

 

Dolazak na Hr-Slo granicu, obavljanje formalnosti i nastavak do prve pumpe sa desne strane na prvu pauzu. Kupovina vinjete i da se javim sestri da sam usao u Sloveniju i da me očekuje za jedno sat vremena. Pao je tu i neki sendvič i čokoladica iako me je ručak čekao. Tu sam i podesio navigaciju jer mi se sestra preselila pa više nisam znao napamet da dodjem kod nje. Navigacija vodi tačno do kapije bez nekih većih problema. Malo zabavniji auto-put u Sloveniji zbog iole nešto krivina, i drugačijih predela gde vidiš da se u stvari pomeraš i napreduješ kako voziš. Dolazak raspremanje i klopa. I onda 2 piva čisto da sve to zaokruži. Jao kako su mi legla ta 2 piva. Posle sam popio još dva sa zetom, ali to čisto da mi pomogne da zaspim. Tek kada sam se raspremio i istuširao sam shvatio koliko me je ta vrućina na auto-putu izmorila. Nisam imao snage ni čašu da držim i već oko 21h sam se komirao u krevetu. Nije strašno. Zbog male sestričine koja se budi u 6 ujutru, a onda probudi i nas ostale znam da ću sutra ne svojom voljom biti budan u to vreme, zato se nisam ni bunio što ću zaspati već oko 21h.

 

Malo igranja sa Gopro-om i selfi štapom :)
_7qTCjg_oML6oxneXVhaS_1z69YoM_RObehIBTYi

 

Nastavak sledi...

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Odlicno, pratim. AKo te ne mrzi, možeš napisati šta nosiš od elektronike i za šta koristiš. Vidim da ne nosiš lap-top, pa me interesuje kako prebacuješ materijal sa gopro na hard disk.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd
57 minutes ago, delimba said:

ceka se nastavak :)

Večeras kada dodđem kući kuckam nastavak.

 

30 minutes ago, Gajo Sevojno said:

Odlicno, pratim. AKo te ne mrzi, možeš napisati šta nosiš od elektronike i za šta koristiš. Vidim da ne nosiš lap-top, pa me interesuje kako prebacuješ materijal sa gopro na hard disk.

Laptop ne nosim jer imam gejmerski laptop od 17 inča koji je preglomazan i pretežak da bi se nosio na putovanja. Za to moram da uzmem neki od 13 inča da bude idalna mera, plus lako prenosiv  za te potrebe putovanja motorom, ili bilo koja druga putovanja. Od elektornike:

-Fotoaparat + drugi objektiv + punjač + rezervna baterija

-GoPro kamera + punjač + 2 rezervne kartice + nosači razni + kablovi

-Telefon

-Interphone F5MC komunikacija+ kabl za punjenje.

-D-Link adapter sa više usb slotova za punjenje (bukvalno najkorisnija sprava koju sam uzeo, jer se dešavalo da dodjem u smeštaj i da ima samo jedna       utičnica, a ja moram da punim i telefon i kameru i komunikaciju u isto vreme...)

-MobileLite wireless G3 - Služi mi da prebacim sve snimke sa gopro-a i fotoaparata na eksterni hdd samim tim i oslobodim memoriju na karticama. Kontorliše se preko aplikacije na telefonu i prilično je jednostavno za korišćenje. Zamenjuje mi potrebu da nosim laptop s obzirom da ionako sve radim preko telefona. Mana je što transfer zna nekada da potraje pa uglavnom to puštam preko noći da radi. Uzeo da testiram da vidim kako će mi koristiti na putovanjima. Nije idealno, i laptop bi to sve mnogo bolje brže i preglednije, ali mi radi posao i ja sam zadovoljan.

  https://www.kingston.com/en/wireless/wireless_readers/mlwg3

-Mala eksterna baterija kada sednem negde na pauzu da mi dopuni telefon ili komunikaciju po potrebi.

-12v punjač za telefon

 

ako se setim još nečega napisaću.

 

@Arakis

 

Hvala :)

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja