Jump to content

Moto Zajednica

Prednje vile, restauracija/upgrade

Recommended Posts

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
6 hours ago, Savan said:

Materijal narucen, stiže sledeće nedelje, opruge i ulje na osnovu moje težine odabrane tj napravili momci neki proračun. Ipak će biti linearne opruge umesto progresivnih.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Koja je razlika? Ravnomernost kompresije ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pa da ti ostane još liufta za sabijanje. Ako sam ja sa mojih 140 standardne opruge već sabio do skoro kraja, u toku vožnje ostaje samo mali deo da radi. A trebalo bi obrnuto.

Ne znam jesi na to mislio?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
7 minutes ago, Savan said:

Pa da ti ostane još liufta za sabijanje. Ako sam ja sa mojih 140 standardne opruge već sabio do skoro kraja, u toku vožnje ostaje samo mali deo da radi. A trebalo bi obrnuto.

Ne znam jesi na to mislio?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Jok. 

Ne znam koja je razlika izmedju linearne i progresivne.

Zvuci mi kao linearna se sa povecanjem sile linearno sabija, a progresivna nelinearno manje ili vise (po mogucstvu manje). Jel to fora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Linearna se uvek sabija isto...za kilažu (silu) za koju je predvidjena. Npr...100 kg pritiska 1cm, 300kg 3cm.

Tako da možeš da imaš linearnu koja se sabija 1cm za 300kg...njoj će praktično trebati 900kg da se sabije 3cm.

Progresivna se recimo sabije 1cm za 100kg pritiska, ali zbog načina kako je uvijena treba joj recimo jos 150kg pritiska za još jedan cm i još 200 za još jedan...mislim to ovako skroz uprošćeno, nadam se da stvara sliku.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Progresivne imaju 2 faze, prvi deo se sabija pod manjim opterećenjem sto joj daje u startu više komfora. Drugi deo sabijanja ide puno teze i tu je da spreči skroz sabijanje.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
59 minutes ago, pronto said:

Linearna se uvek sabija isto...za kilažu (silu) za koju je predvidjena. Npr...100 kg pritiska 1cm, 300kg 3cm.

Tako da možeš da imaš linearnu koja se sabija 1cm za 300kg...njoj će praktično trebati 900kg da se sabije 3cm.

Progresivna se recimo sabije 1cm za 100kg pritiska, ali zbog načina kako je uvijena treba joj recimo jos 150kg pritiska za još jedan cm i još 200 za još jedan...mislim to ovako skroz uprošćeno, nadam se da stvara sliku.

 

23 minutes ago, Savan said:

Progresivne imaju 2 faze, prvi deo se sabija pod manjim opterećenjem sto joj daje u startu više komfora. Drugi deo sabijanja ide puno teze i tu je da spreči skroz sabijanje.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Da,da. Tako sam i predpostavio! Hvala na objasnjenju obojici. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 2 sati, Astral je napisao:
Pre 3 sati, pronto je napisao:

Linearna se uvek sabija isto...za kilažu (silu) za koju je predvidjena. Npr...100 kg pritiska 1cm, 300kg 3cm.

Tako da možeš da imaš linearnu koja se sabija 1cm za 300kg...njoj će praktično trebati 900kg da se sabije 3cm.

Progresivna se recimo sabije 1cm za 100kg pritiska, ali zbog načina kako je uvijena treba joj recimo jos 150kg pritiska za još jedan cm i još 200 za još jedan...mislim to ovako skroz uprošćeno, nadam se da stvara sliku.

 

Pre 2 sati, Savan je napisao:

Progresivne imaju 2 faze, prvi deo se sabija pod manjim opterećenjem sto joj daje u startu više komfora. Drugi deo sabijanja ide puno teze i tu je da spreči skroz sabijanje.

 

Tu je negde objašnjenje. Linearna opruga ima takvu nosivost, za svaki milimetar, ili santimetar skraćivanja, potrena je uvek ista sila. Kod progresivne je to promenljivo, recimo, za prvi milimetar 1kg, za drugi 1,1kg, za treći 1,3, za četvrsti 1,8kg,... već zavisi po kojoj preračunatoj krivoj je izrađena, obično se radi o koraku, odnosno o razmaku između navoja, na jednom kraju gusto namotani i kako se ide prema drugom postepeno se sve više razmiču, ima još načina al je ovo naj jasniji. GP motori ne koriste progresivne opruge zbog promenljivog odziva koji prističe od progresivne karateristike  promenljivosti. Možda bi slikovito moglo da se posmatra kroz silu kočenja na podlozi koja je promenljivog uzastopnog gripa, grub asfalt, pa gladak, pa grub mokar, pa gladak mokar i to sve u nejedankim dužinama zaustavnog puta, praktično nije moguće u tim kratkim razmacima saznati, razumeti i prilagoditi silu kočenja, odnosno pritiska na komandu. Opruge sa naj češće dve, ili 3 zone nosivosti, dual rate, tripl rate, se sastoje od toliko zasebnih različitih lineranih opruga ili jedne namotane sa dve ili  3 zone različitog koraka. Kod zasebno nanizanih opruga se često između njih stavlja razdelnik koji omogućava da se definiše i podesi  tačka prelaska rada sa jedne na drugu, sa mekše na tvrđu, određuje se do kog momenta je vešanje mekano a kad prelazi u tvrđi režim, od udobnog na sportsko, radi se praktično o dva ili tri režima odziva umesto x, slikovata je analogija gripu podloge. Progresivne opruge jesu po pravilu udobnije za turing, koriste se često i na enduro motorima.       

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Dobih e-mail da su delovi za prednje vešanje danas poslati a sutra izmedju 13.00 i 14.30 stižu na kucnu adresu.
Pa krenuh polako da pripremam teren, kao prvo da napravim malo više mesta oko motora da mu mogu lakše prići. Zenino biciklo će morati do daljnjeg u dvorište. Kupicu joj ceradu.

Onda sam zabusio dva lima u plafon i na njih okačio vezu koja ima onaj cekrk na sebi. Ne znam koliko je pametno ali ispod motora nigde nisam nasao dobro mesto da postavim dizalicu. Jedino na granama ima komad cevi sto ih spaja i tu je sela dizalica ko guza na nosu. Ali ne svidja mi se sto je sad (delimično) opterećenje na spoju izduvnih grana sa cilindrima. Po mom proračunu ako je motor 190kg težak, a sad ovako ogoljen i bez prednje gume možda 160. Od toga je pola na zadnjem točku sto znaci 80kg na prednjoj strani. Od tih 80 kg sam možda 3/4 preuzeo preko vezice sto znaci da za dizalici ostaje nekih 20kg. Dođje mi da sutra stavim vagu izmedju da bi proverio tvrdnju :D

Onda popustih ručice kormana, olabavih i ponovo lagano stegnuh sarafe u trouglovima sto drže vile i na kraju izvadih prednji točak.

Dosta za danas :)

508633fec414f7dda89e9f3442d1e64a.jpg
3addfef3d2703e0473830f3ec01c8cbf.jpg



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Tako je sa tim plastikanerima. Nikad ne skidam plastiku da bi ispod toga oprao pa se toga nakupi godinama.

Na karteru ima samo prljavština. Ništa ne curi, sem prednjih vila :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sinoc dok sam se kiselio u kadi setih se da mogu da stavim ovu dizalicu i pod jednu od vila. Savet od @drumskalisica da ne vadim oba stapa odjednom :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Neću ništa komentarisati samo ću okaciti sliku. Mogu jedino reci da sam srecan sto žena nije bila kući kad je stigla isporuka i sto sam se na vreme rešio fakture da je ne vidi :D

981c7aa766fd9fea68fcffb0d46051ee.jpg


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

E ovo je lijepo za vidjeti ... ;)

 

Još da i posao bude odrađen u kategoriji sa dijelovima, onda si napravio posao .. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Uzdam se u tvoju pomoć, rekao bih da se razumeš u temu :)

Za pocetak jel onaj zavrtanja na vrhu de stelujes prednapretugnost opruga mora beše biti zavijena ili odvijena do kraja tj na najmekšeg ili najtvrdje?

Malopre se vratih iz prodavnice, uzeo sam par litara jeftinog benzina za čišćenje.
A ujedno naleteh i na polovnan srafstuk koji nisam imao do sad.




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Reći ću ti ovo .. ;)

Nema potrebe da skidaš jedan po jedan "štap" dole jer moraš biti retardiran da ih zamjeniš ... jebeno ih ne možeš zamjeniti jer ima lijevi i desni i ne ide jedan umjesto drugog... nikako .. 

 

Drugo, vidim da si u deficitu sa alatom, pa da ti bude lakše, one gornje "čepove" popustiš ključem dok su još u trokutima, pa se poslije s tim ne moraš zajebavati .... popustiš ključem i samo rukom stegneš nazad, ulje neće nikuda jer ima oring .. ;)

 

Jako dobro bi ti došao kompresor, pneumarski pištolj i dugački "bit" 10 da odvrneš imbus sa doljnje strane (bit će ti vidljiv kad izvučeš osovinu kotača) ... tu imaš bakrene podloške koje OBAVEZNO stavi nove i OMEKŠAJ ih prije stavljanja (ako neznaš kako, pitaj, nije problem)

 

Staro ulje u vilicama smrdi za popizditi, pa nemoj baciti "peglu" kad budeš rastavljao .. :lol3:

 

Zaista mi nije problem pomoći nekome ako treba, ali da mi jebeš komšijinu kujicu, takav sam da nemam dlaku na jeziku, pa ću ti u facu reći ako nešto ne radiš kako treba .. a ne radiš .. :grr:

 

I da, boli me kimbala hoće netko imati ovakvo ili onakvo mišljenje o meni ... Popio sam gemišt i sa onima koji imaju dobro mišljenje o meni, kaoi sa onima koji nemaju .. samo sam s onima prvima popio više ... :lol3:

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

I btw ... pogledao sam i filmić ... ;) 

 

Čovjek na filmiću nije napravio ništa na šta bih imao zamjerku ... ali (uvijek taj JEBENI ALI) ... nigdje na filmiću nije spomenuto da na mašinskim stegama (mengelama, škripcu, šrafštoku ili kako ga već netko zove) OBAVEZNO (jebeno OBAVEZNO) moraju biti mekane, aluminijske, teflonske ili drvene šapice .... (inače postoji umetak koji se koristi kad se rade vilice) .... Nije spomenuto da "cijev" s kojom se nabijaju klizni ležajevi i semerinzi moraju biti profilirani i prilagođeni dimenzijama semeringa i ležaja .. i takve stvari ... ;)

 

Pa svakako treba razmisliti o tome PRIJE početka posla .. :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Samo bi mi smetao taj drugi a ovako mogu da ga ostavim da se oslanja na njemu bar malo.

Gornji cepovi:

cbebf9244b62e01e2509017506b4a991.jpg

Imam i kompresor i cekić sad jedino mi fali dugački bit 10mm. Dosad sem osovine točka(17mm) je bilo ili 5 ili 6mm inbus.

Polako veceras kad odu gosti, u garažu pa lagano otvarati i videćemo gde će se završiti.

Dlaku na jeziku ispljuni odmah i ja to isto radim. Ne spadam u popularne zbog toga ali jbg takav sam. Gemist ti je dobra ideja, odoh videti ima li belog vina.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Uspelo je bez problema i sa običnim inbus ključem 8mm.

Malo me ovo sve namuci, kad radiš nešto sto ne znaš onda zagledaš sa svih strana, pa oprezno, lagano.. ali, so far, so good :)

82b6cf8e9b9b2f23d61377efa32ae386.jpg


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Bravo...samo napred.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Idemo dalje, prošlo je 4h ali obe vile su rastavljene i delimično sastavljene.

Ovo je još iz faze rastavljanje. Ulje je bilo sasvim ok, nikakvih neprijatnih mirisa već bas kako ulje i mirise. Malo je samo bilo mulja, ali skroz malo, nj nalik na neke snimke gde bude blata kao da si lopatom ubacio.

d0ff92bf9091686a90f2c336936e2a77.jpg

1c1275dd703f714a5d4db2e1b72e3f65.jpg

5951492f461162e5a2ba7ad7ee973951.jpg

65f6123005eb0fcb710a457ffd03ffa2.jpg

I na kraju:

d3044d3157e83f83fb3a08279e3e5747.jpg

Isto to se desilo i sa drugim štapom, jedino sto nisam slikao.



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

A sad jedno pitanje :)

Da bih skinuo staru oprugu morao sam odvrnuti onu budzu na vrhu gde se steluje vila. Medjutim tek kad sam sklapao primetih da nisam zabeležio bas početno stanje i poziciju tog dela. Recimo, onu kontra maticu možeš odvrnuti više ili manje pa će tako i ta budza doći vislje ili niže. Evo slika da se vidi na šta mislim.

c36eac7851f1c1c0ea9cace441e8dd99.jpg

I zadnje pitanje, kako napuniti ih sa uljem. Tj kako odmeriti tacnu količinu. Video sam onu spravivu sa spricem i sa odmeravanjem odgore koliko treba da ostane vazduha. Ali sigurno ima uslova pod kojim se to radi, npr, sa ili bez opruge..




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
 

Zaista mi nije problem pomoći nekome ako treba, ali da mi jebeš komšijinu kujicu, takav sam da nemam dlaku na jeziku, pa ću ti u facu reći ako nešto ne radiš kako treba .. a ne radiš .. :grr:

 

 

 

 

Tek sad vidim da si napisao da ne radim kako treba. Na šta misliš?

 

A da, alatku za nabijanje dihtunga sam improvizovao od t-piece od PVC-a.

 

Edit: bakarne podloske ću sutra pojuriti da ih nadjem :D

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -+-, 1005 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha ♥

Ja za kolicinu ulja koristim menzuru, ranije sam spric... A sto se tice mirisa tvog ulja pa kada sam video da je crveno tj jos ima i boju pa gde ono da smrdi... Kada iz vila curi sivo grafitna tecnost e ona ima opojan miris....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Uzeh malo braću engleze i australijance da konsultujem po pitanju nekih nedoumica pa naleteh na tražene podatke.

23d7caf5f87463a61edbd35b897962d9.jpg
efd46e7e291f0efbb970cc4682e19e6d.jpg

Sad je glavno pitanje šta sve treba biti sastavljeno od vila da bi se napunila uljem a potom odredila praznina pri vrhu. Da li treba i opruga i unutrašnja cevku (blage veze nemam kako danje krstim na srpskom) biti namontirane pa tek onda da se puni i steluje?




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja