Jump to content

Moto Zajednica

Prednje vile, restauracija/upgrade

Recommended Posts

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
13 minutes ago, Savan said:

Sigurno da nije naučna fantastika nekom ko se bavi time.

Recimo da sam se bavio modelovanjem dinamičkih sistema za platu pre jedno 15 godina, nije to baš jednostavno.

Zašto Ohlins pravi dobre amortizere, da li je presudno iskustvo i eksperimentisanje ili matematičko modeliranje? Ja bih rekao ovo prvo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8243 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Jednostavnije ne moze biti, preskocio sam citanje vecine, polazimo od predpostavke da se alat ima cim se krece sa radom :D

Rasturis, operes, zamenis potroseno i uspes ulja po manualu, santim gore/dole (u oba stapa podjednako ) neces ni primetiti u turistickoj voznji...

Nemojte drvlje i kamenje, ja ovakvim radom navozih! i udobno i bezbedno...

Bitnije je vracanje stapova u trokute ravno, po montazi osovine tocka srafovi sa jedne strane odvijeni, pa malo pritiska na ogibljenje da se osovina samo nivelise, ista procedura i sa donjim srafovima trokuta...

Edukovati se u meri dovoljnoj za rad, mnogo je misljenja pa dovedes i svoje pod znak pitanja.

 

Moje misljenje, ne mora biti tacno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Recimo da sam se bavio modelovanjem dinamičkih sistema za platu pre jedno 15 godina, nije to baš jednostavno.
Zašto Ohlins pravi dobre amortizere, da li je presudno iskustvo i eksperimentisanje ili matematičko modeliranje? Ja bih rekao ovo prvo.


Kombinacija oba aspekta. Bez teorije bi svako mogao nešto da prčka i da ponekad ubode nešto nekad a da ne zna ni zašto je to ubo.
A samo teorija takodje ne ide jer kad nešto proračunas, dizajniras, produciras, onda bi to i primenio zar ne?

A sigurno i da posle testiranja ide fine tuning na osnovu iskustva tokom eksperimentisanja. Ali onda gledaju gde su ‘omanuli’ u proračunu pa presteluju recept.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Od sutra cu pokusati zamenu semeringa po prvi put ali imam jedan veliki problem sto ne znam od kog motora su vile. Semeringe ajd da trazim po starim ali kako da znam kolicinu ulja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Jednostavnije ne moze biti, preskocio sam citanje vecine, polazimo od predpostavke da se alat ima cim se krece sa radom
Rasturis, operes, zamenis potroseno i ...



...i umesto da uprljas mericu i nisanis ml ti uzmeš spric i odvadis na odredjenu meru.

Čiča miča i gotova priča.

Samo je stvar navike verovatno :)




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 10 sati, severian je napisao:

Đunta, šta se pravdaš... Sto ljudi, 101 ukus, teraj svoje...

 

Inače, zanimljiva tema.

Jok, tvoje, a da je zanimljivo, jeste:

 

SEV.JPG.e5b8c21170b87114aff6f3b48f472fae.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5
1 hour ago, Biker Q said:

Od sutra cu pokusati zamenu semeringa po prvi put ali imam jedan veliki problem sto ne znam od kog motora su vile. Semeringe ajd da trazim po starim ali kako da znam kolicinu ulja?

Kad ispustas staro ulje izmeri kolicinu iz stapa koji nije procureo, pa naspi istu kolicinu novog u oba stapa. Za pocetak. Posle mozes da se igras sa dodavanjem - oduzimanjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Nedavno sam menjao ulje i semeringe na cerkinom skutercicu, i bas sam hteo da odradim po @djuntinom receptu kad ono prc.vile odozgo pertlovane,samo sa donje strane sraf za ispustanje i sipanje ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin
pre 45 minuta, spredrag je napisao:

Kad ispustas staro ulje izmeri kolicinu iz stapa koji nije procureo, pa naspi istu kolicinu novog u oba stapa. Za pocetak. Posle mozes da se igras sa dodavanjem - oduzimanjem.

Mislim da su oba procurela i to mi je problem, videcu da li je nesto ostalo i koliko pa malo vise od toga da sipam za pocetak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sto se mene tiče, metnuo sam gap na 110mm i stime sam završio priču oko prednjih vila. Ujedno su i montirane.

 

Hvala svima na ucescu i ko ostane u temi da još koju prebaci, nek popije pivo na moj račun

 

Edit: zaboravih pomenuti, više radi sebe ako bi mi zatrebalo u budućnosti, količina odvadjenog ulja je circa 27-30ml po jednom štapu. I to je znaci visinska razlika od 30mm.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Sviđa mi se tema, utoliko pre što nisam našao drugu za viljuške.
Interesuje me ona slika na početku sa čarapama na viljuškama. Jel to preventivno da se ne ošteti klizajući deo na semeringu?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ima jos jedna tema, cak i detaljnija od ove. Ako je ne nadjes sam pokušaću link da okacim veceras.

 

Ne znam na koju tačno sliku misliš?

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Да не мислите на "Шта сте данас урадили на свом мотоциклу?", у њој сте тада доста куцкали?


https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/18307-podešavanje-ogibljenja-teorija-i-praksa/&tab=comments#comment-318421



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Hvala.

Ono su više racerske teme sa "podešavanjem",

a ova "radnička" tema za prljanje ruku mi se više sviđa :D

Prethodno sam gledao onaj MC garage yt video,

čovek sve predstavio kao najlakši posao na svetu ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pa u suštini i nije toliko teško. Ima par ‘caka’ za koje ti treba znanje ili iskustvo a ostalo je sarafanje i pedantnost u izvodjenju radova. Ako ima ko da ti pomogne oko tih caka onda to nije toliko teško za izvesti sam. I ako imaš neki kakav takav alat naravno.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 14.2.2018. at 22:01, strasilo je napisao:

Nemoj jebat da nikad nisi čuo da se drva kupiju na metar .... :D

Tražio sam temu pa ponovo pažljivo pročitao i slatko nasmejao tvom komentaru i stavio plusić. Ko ne zna kako se to radi, prodavci drva imaju ram metar puta metar i u njega umeću drvene trupce, cepane ili ne, dužine metar i na kraju daju par trupčića za nadomešćivanje ćoškova, to je 1m3 drva. Kad se uzima više metara, odnosno kubika, postavi se jedan okvir na jednu stranu, razmeri recimo 5 metara i stavi drugi ram nasuprot i slažu drva svih dužnih 5 metara i visine 1m, to je 5m3 ili 5 metara drva. 

 

Dobra je tema ispala, ali vidim da je ostalo nejasnoća, uglavnom zbog mog načina izlaganja. Dok se razmišljam da napravim novu temu sa više detalja, reko da da ipak napišem koju, za svaki slučaj. Ovde, a i uobičajeno je da se imperativ stavlja na ulje i njegovu količinu koja se uliva. Ulje ima dva činioca u hidrodinamici oslanjanja, prvi je viskozitet, gustina, koji je definisan inženjerskim proračunom koliki otpor čini pri pomeranju kliznog štapa, nekog klipa sa karikama i kanalima, tu nema mnogo odstupanja jer se performansa menja, pogotovu kod amortizera koji imaju u klipu i po 50 stakova, elastičnih podloški kroz koje ulje zapinje. Drugi činioc je zapremina, ona sama po sebi nije bitna sa aspekta predhodno iznetog, ali je važna jer određuje zapreminu gasa, bez obzira da li se on nalazi u istoj komori, ko kod vila i emulzionih i dvostruko cevnih amortizera, ili je inkapsuliran u posebnu komoru odvojenu putem elastične membrane ili pomerljivog klipa. Kad se pogledaju podaci iz manuala, podaci u mililitrima nisu zaukruženi brojevi, recimo 418 ml a ne 420ml, tolerancija od +/-0,25ml se anulira podacima o dužnoj meri gde nema tih +/-, već egzaktne brojke, koje opet nisu zaukružena, recimo visina 187mm umesto 190mm. To jasno govori da je zapremina gasa bitna i da odstupanje  količine ulja nije dobro. Zašto je to tako, iz postavljenih slike se vidi kako se javlja pritisak sabijanjem i tako gas postaje praktično aktivna komponenta, za razliku od ulja koje je uvek pasivnog uticaja. Komprimovani gas se opire sabijanju, što je otpor, odnosno sabijanje,komprešn i teži ekspanziji i tako čini povrat, odnosno rebaund. Odnos između nesabijene i sabijene zapremine čini kompresini odnos, što je veći, to je specifična snaga veća. Kod štapa se radi o relativno velikim zapreminama, recimo, 650 ml ulja kolko ide u pojedine modele BMW GS-a, dok kod zadnjih amortizera se radi o zapreminama ulja između 150ml i 300ml, a zapremine gasne komore su različitih zapremina, od nekih pedesetak pa do recimo 150ml gasa i u te komore se uduvava pritisak između 10bra, retko kad oko 6bara, pa sve do skoro 25 bara. U delu gde je ulje, zapremina šipke amortizera ili štapa je istisnina koja potiskuje ulje u deo sa gasom i tako se formira radni koficijent sabijanja, snaga, kod amortizeta ta istisnina može biti i ispod 10ml, pa ako se par milimetra sipa više ulja, to je gubitak od 20%, a u slučaju previše ulja i smanjenja zapremine gasa, dolazi do preopterećenja, povišene temperature i do izbijanja na semertinzima. Kod amortizera je od krucijalnog značaja pravilno definisanje zapremine gasa, jer preko pomenutog pritiska rade i podešavači, ako ga nema, oni su bez uticaja. Nadam se da sam donekle pojasnio uticaj gasa i važnost tačnog uspostavljanja zapremine, koje se ko što je navedeno, izražava u dužnim mernim jedinicama iz praktičnih razloga, kao što se drva metre dužno pti kupovini.   

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

E moj matori .... sve što si napisao je na mjestu ... :takoje: ... ali džabe ti tog truda, kad osnove hidraulike (i pneumatike) nisu razumjeli ni svi oni koji su i školu išli, a kamoli ljudi koji s tim nemaju veze .. :D

Evo baš pred koji mjesec radim čovjeku inverzne USD vilice, a čovjek je SAMO vozač, ne razumije se u mehaniku koliko "Mara u krivi", ali je jedan od onih mušterija koji se nakon plaćenog servisa vratio sa rancem u koji je kupio par piva i ćevape i počastio me na mojoj terasi jer je po njegovim riječima iz radione izašao drugi motor nego onaj koji je dovezao... 

Ovo što si napisao razumiju samo oni koji znaju šta rade... :takoje:

 

 

IMG_20211015_184402.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Razumljivo je da neko ne razume, nešto što neko ko razume, iznosi nešto što ovaj što ne razume, ne razume, ali nije razumljivo da taj što ne razume, negoduje što ovaj što razume, iznosi to što ovaj što ne razeme, ne razume, pa ispada da je kriv ovaj što razume a ne onaj što ne razume.

 

BMW GS i slični modeli, imaju i napred amortizer i oprugu, otprilike veličine ko na Hornetu 900. Prednji štapovi praktično samo vode točak i smatra se da nema nekog uticaja, što ipak nije tačno, ili je delimično tako. Štapovi ulaze u čizme, nema opruge niti bilo kakvog klipa ili bilo čega što preči, zazor u ležajevima je prilično veliki jer se štapovi praktično kreću po uljnoj hilzni, tako da jedini otpor je frikcija između ulja i cevki. Inače, ta frikcija ima uticaja, umesto SAE 10, ako se stavi SAE 12, oba su fabrički propisana, može doći do vibriranja vizira, hoću da kažem da i mala razlika u gustini ulja utiče, a ljudi trpaju i duplo gušće od propisanog. Fabrička instrukcija za punjenje je egzaktna, tolko ulja i tolko visinski vazduha, međutim, za montažu cevki je potpuno neodređeno, iščito sam mnogo neta i jednostavno nisam našao konačan zaključak. O čemu se radi, štapovi su cevi koje su zatvorene sa jedne strana i na tom kraju postoji mali čep. Jedno tumačenje je da se cevi spuste skroz u čizme i tad ti čep ventili zatvore, pa se onda razvuku da bi se okačili na gornji trougao i tad se umesto pritiska, javlja pod pritisak i umesto da vazduh potiskuje točak ka dole, vuče ga ka gore. Drugi način je da se štapovi izvuku skroz i okače na trougao i tad zatvore čepovi, tad se javlja pritisak koji gura točak ka dole. Pord ta dva suprotna ekstrema, postoji treći metod, a to je da se štapovi postave u neki ravnotežni položaj prema opterećenju i to je meni najgora opcija bila. Onda sam po  svom nahođenju odredio neku poziciju i iz par puta našao optimum i kom god sam tako uradio, imao je utisak da motor leži ko u šini. Radi se o zaista o jako malom uticaju, reklo bi se zanemarljivom, ali nije tako. Vazduh pod pritiskom je praktično oruga i bez obzira na klasičnu oprugu, ima uticaja, jednako je i kod klasičnih vila i zato zapremina vazduha koja je data kroz visinu "praznog" prostora u čizmama je važno da bude tačna. Ne mora da se razume problematika, ali su fabrički podaci svima razumljivi i treba ih samo ispoštovati, to je isto valjda razumljivo svima. 

 

Pre 3 sati, strasilo je napisao:

i ćevape

 

1256944698_evapi2.jpg.9d62fb4baf5472fb0d527866e297f913.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja