Jump to content

Moto Zajednica

Deliblatska Peščara

Recommended Posts

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
On 11.2.2019. at 13:10, icatenej je napisao:

Evo malo fotki iz prvog lica i od mene - bez nekog posebnog reda... Ja sam ovaj put uginuo. Mislio sam da će pesak biti vlažniji i prohodniji ali na dinama se izgleda dovoljno prosušio, tako da je za moj motor bila muka - kad ima dovoljno zaleta, još i pomozi Bože, ali bez zaleta - "šinko ukopavaj se..." :D

 

pescara01.jpg

 

Raca je pokušao da popne moju Cagivu uz dinu :)

 

pescara03.jpg

 

Gas, gas...

 

pescara04.jpg

 

iiiiiii... ćorak :D:D:D

 

pescara05.jpg

 

Još malo muke po pesku...

 

pescara06.jpg

 

I onda - red šume:

 

pescara11.jpg

 

Red trave...

 

pescara09.jpg

 

Pa opet red peska...

 

pescara07.jpg

 

A gde je pesak (dubok, pufnast, na dini...) tu je i... zakopavanje :)

 

pescara12.jpg

 

...

 

pescara08.jpg

 

pescara10.jpg

 

Ja sam iskoristio priliku da probam Exmanovog KTM-a...

 

pescara02.jpg

Kolega, u cemu je stos sa tvojim zaglavljivanjem? Vidim da imas dobre "cupave" gume, jel moguce da razlika u tezini od 30-40 kg u odnosu na ostale motore toliko nepovoljno utice na prohodnost.

Sebi upravo spremam jednu Hondu xl 600 jer bih i sam pomalo da se oprobam u offroad vestini. Prilicno sam obeshrabren ovim snimcima jer gume koje planiram da stavim su 50/50 on/off, recimo Heidenau K60. Dobru zabavu ja sa njim nadjem i na putu, ali eto taj njegov potencijal u offu nisam iskoristio ni malo. Isao sam u pescaru sa njim, ali sam i bez ikakvog plana, sa Anakee 2 opancima. Sve se svelo na par km voznje po pesku, bez prilike da mi se otvore ovako lepi predeli i da me povuku da dublje zadjem i istrazim.

Videcu kad ga satavim, ako se pokaze dobar i pouzdan mozda se i odvazim da sa njim udjem u svet offrouda, koji je koliko vidim koleginica Maki otkrila na najlepsi nacin

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Da - razlika u masi motocikla od tih cca 30-40 kg je ono što predstavlja problem u mekanom dubokom pesku. Čupave gume u ovom slučaju samo pomognu da se rupa brže iskopa :D:D :D... Jednostavno ne može da se opiše razlika između mog motocikla i recimo Exmanovog KTM 525 EXC. Dovoljan je trenutak oklevanja na gasu ili nemogućnost da se prednji točak zadrži na nekoj idealnoj putanji pa da teži motor izgubi momenat i ukopa se na dužem usponu ako je podloga ovaj mekan i dubok pesak (na ravnom i na kraćim usponima nema problema bez obzira na podlogu). Sigurno bi pomogao amortizer kormana, jer bi na ovako teškom motoru sprečio šamaranje prednjeg kraja koje je vrlo izraženo kad se motor dinamičnije potera po dubokom pesku (zato motori za reli namene - recimo za Dakar - imaju obavezno amortizer volana).

 

XL 600 će ti biti odlična enduro mašina opšte namene. Ne znači da sa njim nećeš moći da se zavlačiš i istražuješ, samo je potrebno da budeš svestan limita (kako motora tako i svojih). Ako staviš te "hajdesada" gume onda će ti limiti motora biti značajno veći kada je off-road vožnja u pitanju... To nije loša guma za asfalt i makadam, ali nema šta da traži u blatu, u šumi, na rastresitijim ozbiljnijim usponima itd... Jednostavno, nema čime da zagrebe. Imao, vozio - za mene nema nikakvu poentu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Da, hvala na odgovoru, ipak je tezina presudna. 

Svojih limita sto se tice offroad voznje sam poprilicno svestan, cak stavise jos uvek imam blokadu vezanu za neminovno padanje i unistavanje motora na taj nacin. To je ona blokada koja se probija kad zaredom mlatnes 3-4 puta gde postaje jasno da to nije nista strasno i da to njega ne boli bas mnogo:). Treba ipak biti realan u mom slucaju te cu sebi traziti puteve koji imaju cvrscu podlogu za pod tockove. Do sad sam najvise imao enduro motora a van asfalta provodio mozda tek 5%predjenih kilometara, tako da bi one gume 50/50 bile promasena investicija:jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Padanje na ovim off-road vožnjama koje mi upražnjavamo uglavnom prolazi bez nekih posebnih posledica po motor i po nas. To je u najvećem broju slučajeva padanje pri realtivno malim brzinama ili preturanje (ispuštanje) motora u mestu. Veći je problem dizanje motora nakon pada ako je motor malo teži :) Puno se energije gubi na to. Znači i tu je što lakši motor velika prednost. S druge strane, motor kao moj ima neke druge dobre osobine. Na primer, njegova autonomija zbog veličine rezervoara je velika prednost u odnosu na ove "rndalice". Opšta udobnost na višednevnim off-road vožnjama takođe... Sve ima neke svoje razloge. U peščari ima puno lepih trekova i mogućnosti za istraživanje i sa malo težim motorom sa odgovarajućim gumama (problem za teži motor je ovih nekoliko serija velikih dina gde bez pomoći prijatelja ili daleko bolje fizičke spreme nego što je moja trenutno, stvarno ne treba zalaziti)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1115 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Da, reklo bi se pravi motor za mene, ali nije;). Drugar gleda za cerku.. probali ga malo, super je.. lagan, okretan ali nema snage uopste. Max brzina 80 kmh. Za grad i devojku pocetnicu idealna prica. Sezonu dve, pa nesto ozbiljnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Evo malo ilustracija:
 

IMG_20190217_133733.jpg

IMG_20190217_135155.jpg

IMG_20190217_135223.jpg

IMG_20190217_140620.jpg

IMG_20190217_162455.jpg

 

A onda, kada smo završili sve zanimljivo, bukvalno na samom kraju drugog seta velikih dina (posle poslednje, taman da pokaže poentu, ali ne i da nam napravi pravi problem!), Peščara je odlučila da nas podseti ko je tu ko, i da smo se mnogo usk*ili :D ... Prvo je meni stao motor (izvukao sam akumulator uređajem za navigaciju), pa dok smo ga upalili i malo napunili, onda je Raci nestalo gorivo... jer nije povukao rezervu :D . Uglavnom, jedno 30km smo se međusobno šlepovali, prvo on mene, pa kad sam ja proradio, skoro neposredno zatim, ja njega...

IMG_20190217_163916.jpg

(improvizovani šlep set, napravljen od razvezanih gurtni za izvlačenje motora i petlji za vezivanje na prikolicu, koje sam srećom zaboravio na motoru :) )

IMG_20190217_172849.jpg

 

Na mišiće izađosmo, već po noći, ponizniji nego smo ušli.

 

Peščara je zakon, hvala joj svaki put kada nas pusti napolje bez pravih problema! :)

 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Sledećih dana u pesku pevanje i pucanje :D :

 

lnJk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b
WWW.BLIC.RS

Masovni odstrel divljih svinja kako bi se sprečilo širenje afričke kuge počeo je i u Srbiji. Država je naredila da se u pograničnim područjima ka Rumuniji populacija ovih životinja svede na...

 

 

Ko ide, nek' obrati pažnju... imate na prethodnim stranama kontakt za najavu i proveru!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Evo, ko nije bio u peščari, može da oseti delić frustracije usled borbe sa teškim motorom u rastresitom pesku... :D Ima psovki koje nisu bipovane, pa ko je osetljiv na izlive "ljudskosti" neka zaobiđe :D:D

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 32 minuta, icatenej je napisao:

Evo, ko nije bio u peščari, može da oseti delić frustracije usled borbe sa teškim motorom u rastresitom pesku... :D Ima psovki koje nisu bipovane, pa ko je osetljiv na izlive "ljudskosti" neka zaobiđe :D:D

 

 

Koliko propustam na asfaltu.... Prelepa voznja!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Sezona u Peščari polako se približava kraju, uskoro će se otvoriti i drugi tereni za kvalitetnu vožnju, tako da, po običaju pred kraj zime, sve više istražujemo i lutamo.

 

U prilogu je trek za lagane motore, ima nekoliko lepih single trail delova (kroz šumu, po brdima), puno protivpožaraca sa dubokim peskom, tu je i "zlatni standard" (naša omiljena linija sa velikim dinama u pravcu sever-jug ovog puta), provlačenja kroz šiblje itd. Dužina treka je oko 80km, što je taman pun dan ovakve vožnje.

 

mart.png

 

Start/cilj: Devojački Bunar

Trek: samo za lagane motore

 

Trek: Log 2019-03-02 Alp, Sev.gpx

 

IMG_20190302_131728.jpg

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

I malo atmosfere:

 

IMG_20190302_110836.jpg

 

Izlazak sa prelepog single trail-a kroz šumu:

IMG_20190302_111915.jpgIMG_20190302_112059.jpg

 

Redovno stanje u Peščari, na krajevima protiv-požarnih puteva:

IMG_20190302_113838.jpg

 

Kroz ovaj šibljak nismo realno morali, ali stigla nova testerica sa Interneta, pa ajde deca da probaju kako radi (dobro radi!):

IMG_20190302_122545.jpg

 

Ulaz na uzbudljiv single trail kroz šiblje i makiju (sav sam izubijan od ove deonice :D):

IMG_20190302_125930.jpg

 

Ovo svi već znaju, Zagajička brda:

IMG_20190302_141346.jpg

 

"Zlatni standard", na fotografiji je kraj (ili početak, zavisi od smera) linije sa najlepšim i najvećim dinama u Peščari (15-ak km čistog uživanja i izazova, potpuno se razlikuje u zavisnosti kojim smerom se vozi, a to sve rezultira imenom koji smo joj nadenuli):

IMG_20190302_152123.jpgIMG_20190302_152133.jpg

 

I na kraju, dokaz da je Peščara živ i vitalan eko sistem - šakali su napali stado (koje smo neposredno pre ovoga obišli), ovan predvodnik je pokušao da se suprotstavi (naša romantična pretpostavka :D) i u tom procesu završio pojeden! Surovo, ali prirodno. Tragovi su bili sveži, od prethodne noći, stado i dalje pase:

IMG_20190302_162602.jpg

 

 

Uzgred, posle svih ovih vožnji, juče smo doživeli da i nas prvi put napadne neka životinja. Juče nas je napao KONJ! Pastuv je dugo i istrajno jurio Racu!! A, bogami, pobeći konju nije ni lako, ni kratkotrajno preduzeće. Da li da kažem da je pri tome sve vreme imao, onako baš konjsku, erekciju? :D Uh, izgleda da sam već rekao :lol2::lol2:

 

Da li se zaljubio u WR-ku koja prede, ili u samog Alpa, te šta se još dešavalo u šumi, nije utvrđeno, ali mene je pustio neoštećenog i bez većeg zanimanja :D...

 

 

 

  • Hvala 1
  • Haha 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Kiše su nas napelanirano saterale na jedino mesto u blizini gde to nije važno :), Peščaru... 

 

Trek koji sledi je namenjen za laganije motore, ima dosta istraživanja (neka uspešna, neka ne), ali zabave i umora (!) neće faliti, za one koji odluče da ga ponove ;)

 

12maj.png

 

Dužina: oko 80km

Trek: Log: 2019-05-12.GPX

 

I malo ilustracija:

IMG_20190512_125647.jpg

IMG_20190512_140025.jpg

IMG_20190512_145544.jpg

IMG_20190512_164209.jpg

IMG_20190512_145601.jpg

 

Peščara je ozelenela, lepo je zaista. Svi protivpožarci su sveže preorani, trenutno je (dok se malo ne slegne) pesak dubok i rastresit. Poslednji deo treka je pokušaj da se trasira prilaz Devojačkom Bunaru sa severa, oko lovišta "Jelen" (kako bi se povećale varijacije za početak/kraj), ali bez jačih baštovanskih :D radova, prolaza u vreme nabujale vegetacije nema... No, zato trek nudi nekoliko novih PP linija i jedan lep single trail kroz šumu (prva fotka).

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Sezona jesen/zima u Peščari je počela, okolnosti su malo komplikovanije, Peščaru moramo još više čuvati i biti diskretni, ali još ima puteva kuda je dozvoljeno voziti van zone zaštite, a da je i dalje zabavno!

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

 

7.jpg

 

8.jpg

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja