Jump to content

Moto Zajednica

Price iz radionice - Mali Caca

Recommended Posts

• Drug član, 4150 postova
  • Motocikl: konzerviran

Buka je jedna....ozbiljna, pomalo perfidna rabota. Rastura ljude dok oni pokušavaju na nju da se naviknu. Oštećenje sluha, kao primarna žrtva, je ireverzibilni proces....znači nema oporavka, nema nazad. Samo se akumulira i postaje sve izraženije...a usput buka jednako razorno utiče i na nervni sistem. 

Upozoren, nakon pregleda, da imam već načeto desno uvo (ponekad primetim kad prebacim telefon sa jedne na drugu stranu)...koristim antifone i u radionici gde se povremeno uključuje kompresor.

Putuje u poseban box čim pre.

• Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

• Drug član, 1656 postova
  • Motocikl: Ducati '98 748S, '97 748 race bike, '09 118S race bike
pre 3 minuta, pronto je napisao:

Buka je jedna....ozbiljna, pomalo perfidna rabota. Rastura ljude dok oni pokušavaju na nju da se naviknu. Oštećenje sluha, kao primarna žrtva, je ireverzibilni proces....znači nema oporavka, nema nazad. Samo se akumulira i postaje sve izraženije...a usput buka jednako razorno utiče i na nervni sistem. 

Upozoren, nakon pregleda, da imam već načeto desno uvo (ponekad primetim kad prebacim telefon sa jedne na drugu stranu)...koristim antifone i u radionici gde se povremeno uključuje kompresor.

Putuje u poseban box čim pre.

Tačno tako. Ja koristim čekove za uši ili one slušalica što stave preko ušiju kad god mi treba. 

Svakog drugog četvrtaka u mesecu BMOC ( British Motorcycle Owners Club) ima sastank u okviru druženja i ispijanja po koje piva. Sastanak se održava u prostorijama ragbi klub i ima na točenje razna piva. Prošle godine su me pozvali da im pričam o direktnom ubrizgavanju i etanolu koliko je štetan za brizgaljke i ceo sistem. Večeras sam pričao o servisiranju ogibljenja i na šta treba da se vodi računa. Slika je malo mutna jer je u prostoriji bio 30ak ljudi pa je slikamo iz daleka 

received_546016395875032.jpeg

• Sviđa mi se 1

• I didn't start the fire, 5076 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx crven, Honda CBF 1000A7 crn

Rekao bih zato sto spira svakakvo djubre i plus vezuje vodu veoma efikasno. I onda sve to zavrsi u dizni

• Podržavam 1

• Maxi Scooter Club, 4629 postova
  • Motocikl: Peugeot Satelis250.... Honda NC750X DCT

Jaooo ima par tema ovde na forumu gde se provlaci prica o alkoholu i etanolu u kombinaciji sa benzinom..........strucnjaci sami, jeR vidis kako lepse radi  :jee:

• Sviđa mi se 1

Pre 7 sati, Nele11 je napisao:

E sad pitanje,zasto je etanol stetan za brizgaljke?:P

Pogledaj slike detaljno,  a ja ću rečima koliko mogu i znam da objasnim večeras kad stignem kući sa posla 

FB_IMG_1547222809578.jpg

FB_IMG_1547222953952.jpg

• Svrati ponekad, 157 postova
  • Motocikl: trenutno imam samo auto

Kao što kaže @bocca_bastard vidim da dizne zeza to što ima vode u etanolu? Bas pre neki dan sam gledao na discovery I kažu da za automobilsku industriju se filtrira do 99% ili do 99.99% nisam siguran tačno, pa me čudi kako onda toliko vode u etanolu (ne sporim tvoje mišljenje nego naglas razmišljam) 

• Podržavam 1

• Zainteresovan, 958 postova
  • Motocikl: Trenutno ponosno vozim T15SL
Pre 1 sat, Nele11 je napisao:

Kao što kaže @bocca_bastard vidim da dizne zeza to što ima vode u etanolu? Bas pre neki dan sam gledao na discovery I kažu da za automobilsku industriju se filtrira do 99% ili do 99.99% nisam siguran tačno, pa me čudi kako onda toliko vode u etanolu (ne sporim tvoje mišljenje nego naglas razmišljam) 

Nevolja je što alkohol vezuje vodu za sebe. Tako da gorivo "skuplja" vodu i otud više vode u gorivu.

• Podržavam 1

• Drug član, 3147 postova
Pre 8 sati, Satelis je napisao:

Jaooo ima par tema ovde na forumu gde se provlaci prica o alkoholu i etanolu u kombinaciji sa benzinom..........strucnjaci sami, jeR vidis kako lepse radi  :jee:

(алкохол=етанол)

Ми обично кад кажемо ''алкохол'' мислимо на етанол(етил алкохол=Ц2Х5ОХ)

Додавали смо га у бензин нарочито деведесетих година прошлога века због тога што смо користили бензин у коме је увек било и воде.

(..моја генерација то одлично памти-румунски бензин ''крштен'' с водом)

Алкохол је служио да се веже за воду и тако се згодно помеша са бензином па та смеша сагорева без пуцкетања и ''трокирања''...лепше ради машина:D...такође,кад има воде у бензину та вода почне да се таложи у шољи карбуратора све до момента кад више нема ни места за бензин.

Дешавало се да паркирам мотоцикл којим сам се довезао и после више не могу да га упалим?Отворим карбуратор а шоља пуна воде...

За исту сврху у гориво се може додати и ацетон који се одлично једини и са водом и са бензином.

Смеша алкохола и бензина се иначе користи за погон СУС мотора  и у ту сврху има мислим неколико врста горива са алкохолом.Нема у Србији али коекуда по свету...

• Sviđa mi se 3

• Maxi Scooter Club, 4629 postova
  • Motocikl: Peugeot Satelis250.... Honda NC750X DCT

Znam @štampar da znas hemiju poprilicno dobro, to sam vise napisao za one koji u danasnje vreme (kad nema rumunskog benzina) eksperimentisu sa time. 

Razumem u ono vreme, al ne razumem zasto u ovo :stabre: 

• Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

pre 22 minuta, Satelis je napisao:

Znam @štampar da znas hemiju poprilicno dobro, to sam vise napisao za one koji u danasnje vreme (kad nema rumunskog benzina) eksperimentisu sa time. 

Razumem u ono vreme, al ne razumem zasto u ovo :stabre: 

Све те експерименте раде људи који покушавају пошто- пото да уштеде бензин:D

Била је некада прича на овом форуму о томе да ацетон ствара значајну уштеду али само ако се додаје тачно одређена количина:lol:,онда тема о ХИХИ генераторима,фамозном изуму који уштеди чак 40% итд...

Шта мош',беспослен народ а на другој страни интернет који доноси разне информације које се згодно ''примају'' и ето...

• Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

• I didn't start the fire, 5076 postova
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx crven, Honda CBF 1000A7 crn

Mislim da bi valjalo spomenuti koliko tacno etanol (ne znam koliko cist, sumnjam da je 97%) tacno vezuje vode. Jako velika cifra. 

Dovoljno velika da svi koji to rade razmisle jos jednom

• Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

pre 30 minuta, bocca_bastard je napisao:

Mislim da bi valjalo spomenuti koliko tacno etanol (ne znam koliko cist, sumnjam da je 97%) tacno vezuje vode. Jako velika cifra. 

Dovoljno velika da svi koji to rade razmisle jos jednom

Етанол увек садржи око 96 % чистог алкохола и 4 % воде.Та вода не може дестилацијом да се одвоји никако и за добијање апсолутне чистоће се користи метода превођења акохола преко неког средства које добро апсорбује воду (или дестилација уз додатак неког једињења које би повукло воду са собом)

Сумњам да се то ради са алкохолом који се користи (у смеши са бензином) као гориво...

Никола извини,ми се расписасмо о алкохолу у твојој теми,помислио би неко да нам је алкохол због нечега привлачан и интересантан за проучавање:D

• Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

• Drug član, 3122 postova
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Mislim da je trenutno to ‘bioloski’ trend kako bi se došlo na drugi način do goriva umesto naftnih derivata. Pokušaj koji je dospeo na tržište a pitanje je koliko će se zadržati. Vreme će pokazati.

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Da sam pazio na časovima hemije sad bi mogao da se nosim sa vama rame uz rame,  ali ovako :neznam: ništa. 

Sipanje vode u gorivo potiče još iz 70-og godina prošlog veka,  a sve je počelo pojavom karburatora na tržište sa vakumskom pumpom koja je na "odvrtanje" gasa prskala dodato gorivo u usisnu granu i samim tim agregat bi imao bolji odaziv na gas. Kao i sve u moto sportu neko je došao na ideju da otkači dovod goriva na tu pumpu i stavi dovod vode. Vođen logikom da je voda tečnost koja se sama po sebi neda da se sabije u mali prostor, da će agregat time proizvoditi više snage i biti efikasniji. Nikad nisam probao i stvarno niko mi nikad nije mogao dati prave rezultate. Dan danas ovde na zapadu mnogi veruju u ovu teoriju i prepričavaju je.

Etanol se prvenstveno koristi na severno američkom tržištu radi emisija izduvnih gasova,  i kao alternativno gorivo jer navodno izgara čistije. Npr. u Brazilu 99% koriste samo etanol i sve evropske marke motora imaju posebne mape za brazilsko tržište. Ovde postoje dve vrste goriva sa etonalom,  prvo je 10% -15% etanola i tog goriva ima po celom severno američkom kontinentu i E85 je novo gorivo koje sadrži 85% etanola i 25% goriva. Ford, GMC i Dodge prave automobile kojezovu "flex fuel" ili E85. Navodno flex fuel može da koristi jedno i drugo ali ja nikad se nisam nešto raspitivao oko toga.

Kod motora etanol pravi mnogo problema jer voda kad ispari ostavi naslage kamenca u veoma blagom obliku recimo belog praha. Ako motor sedi više od 6 meseci posle dve godine brizgaljke moraju da se servisiraju ili motor radi kad da ga je strefio šlog :aha:

• Sviđa mi se 1

Pre 8 sati, štampar je napisao:

Етанол увек садржи око 96 % чистог алкохола и 4 % воде.Та вода не може дестилацијом да се одвоји никако и за добијање апсолутне чистоће се користи метода превођења акохола преко неког средства које добро апсорбује воду (или дестилација уз додатак неког једињења које би повукло воду са собом)

Сумњам да се то ради са алкохолом који се користи (у смеши са бензином) као гориво...

Никола извини,ми се расписасмо о алкохолу у твојој теми,помислио би неко да нам је алкохол због нечега привлачан и интересантан за проучавање:D

Нема потребе за извињење, хтели ми или не и алкохол је део ове теме :cirka1:

• Svrati ponekad, 157 postova
  • Motocikl: trenutno imam samo auto

Ponovo sam negde procitao,da auto na etanolu mnogo vise konja izbacuje nego na cistom benzinu,pogotovo ove turbo nabrijane varijante.A za vodu sam takodje cuo cak mislim da Je BMW valjda krenuo sa tim,da ubacuje malu kolicinu vode u usisnoj grani zbog povecanje snage/hladjenje smese

• Drug član, 2427 postova
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Trik sa vodom je korišćen u II Sv.ratu na avionskim motorima. Spitfajeri su sigurno imali taj sistem, za ostale, ne znam. (Rolls-Royce Merlin motori).

• Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Pre 4 sati, misa-pei je napisao:

Trik sa vodom je korišćen u II Sv.ratu na avionskim motorima. Spitfajeri su sigurno imali taj sistem, za ostale, ne znam. (Rolls-Royce Merlin motori).

Тако је,ја сам чуо за то кад се сазнало да се то ради на моторима у формули 1,можда негде осамдесетих година прошлога века:D..

Pre 4 sati, Nele11 je napisao:

Ponovo sam negde procitao,da auto na etanolu mnogo vise konja izbacuje nego na cistom benzinu,pogotovo ove turbo nabrijane varijante.A za vodu sam takodje cuo cak mislim da Je BMW valjda krenuo sa tim,da ubacuje malu kolicinu vode u usisnoj grani zbog povecanje snage/hladjenje smese

Искрен да будем не верујем у  то,бензин је свакако ''јаче гориво'' а возило напајано са горивом које садржи етанол троше значајно више...

Ко зна шта је истина нека каже:D.

(Данас додуше и СУС мотори нису ко некада што су били :neznam:)

• Sviđa mi se 1

• Drug član, 4150 postova
  • Motocikl: konzerviran

Kada već pominjete RR i formulu 1, trebalo bi dodati da to nisu bili atmosferski motori. Ne znam na koji motor formule se odnosi komentar, pa nisam siguran u sistem, ali za Merlin sigurno znam da je bio sa turbo kompresorom...znači ne na gasove nego mehanika "supercharge". Vazduh kad kreneš da sabijaš on se zagreva, pa je u tom smislu smešu trebalo hladiti. 

• Podržavam 1

I ne pamtim kad sam zadnji put sedeo i čitao lokalne novine. O da počeo sa ponekad i da pijem kafu posle skoro 22 godine. Sad pijem late sa kokosovim mleko ili mlekom od soje 

20190113_104430.jpg

• Sviđa mi se 1

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja